BlogKişisel Gelişim & Verimlilik

Zig Ziglar’dan İçinizdeki Gerçek Potansiyeli Ortaya Çıkaracak 19 Başarı Sloganı

Zig Ziglar’ın bazıları tarafından “motivasyonun Babası” olarak görülmesinin iyi nedenleri var. Ziglar lafı gevelemezdi; onun güçlü tonlarla ve konuşmalarla beraber açık fikirleri ile kolay uygulanabilir stratejileri onu iş dünyasındaki en iyilerden yaptı. 

Yazının ilerleyen kısımlarında, Ziglar’dan sizi motive ederek ilham kaynağı oluşturacak ve gerçek potansiyelinizi ortaya çıkaracak 19 başarı sloganı yer alıyor.  

ÇOK AÇIK VE DETAYLI BİR PLAN OLUŞTURUN!

“Bir ev inşaa etmek için plana ihtiyacınız vardı. Hayat inşaa etmek, bunun içinse bir plan veya hedefe sahip olmak daha önemlidir.” Zig Ziglar. 

Ziglar’dan ilk başarı sloganı hedeflerinizi açıkça belirlemek, çünkü hedefler odaklanmanıza yardımcı olur. 

Ziglar hedeflerinizin çeşitlerini şu şekilde belirlemenizi istiyor; 

Büyük hedefler; büyük hedefler sizi heyecanlandıran ve motive eden hedef çeşididir. Eğer aksaklıklar olursa, büyük hedeflere odaklanmak sizi daha ileriye götürecektir. 

Uzun Vadeli hedefler; bu hedefler aylık ve yıllık hedefleri kapsar. 

Günlük hedefler; günlük hedefler uzun vadeli hedeflerinize kalıcı olarak ulaşmanızda yardımcı olur. 

Hedefleriniz belirlendikten sonra, planınızı nasıl başaracağınızı geliştirebilirsiniz.  

Hedeflerinizi başarmak için hangi engellerle yüzleşeceğinizi, öğrenmeniz gereken yetenekleri ve hangi insanlarla görüşmeniz gerektiğini bulun. İlk başta her şeyi Çözmenize gerek yok. Hedeflerinizi ve planınızı süreç ilerledikçe ve bir şeyler belirdikçe değiştirebilirsiniz.  

HEDEFİNİZE ULAŞTIĞINIZI GÖZÜNÜZDE CANLANDIRIN!

‘Eğer hedefinize ulaşmak istiyorsanız, bunu görmelisiniz, koklamalısınız, dokunmalı ve tatmalısınız,  kendi zihninizde nasıl görüneceğini ve ne hissettirdiğini bilmelisiniz.’ Zig Ziglar. 

Hayal gücü veya bir şeyleri hayalinizde canlandırmak düzenlemeleriniz için en güçlü araçtır. Bu aracı düzgün kullanırsanız mucizeler başarabilirsiniz. Rahatlamak için gününüzden birkaç dakika ayırın, zihninizi arındırın ve gerçekten yaşamak istediğiniz hayatı gözünüzde canlandırın. Kendinizi hayatınızda istediğiniz şeylerle hayal edin mesela bir ev sahibi olmak veya tatile çıkmak. 

 Bunu yaptığınız sırada, hayallerinizi gerçekleştirdiğinizde yapacağınız mimikleri, vücut dilini ve duyguları da işin içine katın. Bu şekilde gözünüzde canlandırmak tavrınızı değiştirmenize yardımcı olacaktır, inançlarınızın sınırlandırmanız ortadan kaldıracaktır ve bilinçaltınızı pozitif düşüncelerle tekrar programlayabilirsiniz,, inanışlarınıza izin verebilir, kısacası hedeflerinize doğru  daha hızlı hareket edebilirsiniz. 

SABAH İLK OLARAK GÜNÜNÜZÜ PLANLAYIN! 

“Her sabah yapacaklarınızı aklınıza getirin. Gününüzü planladıkça, sizi heyecanlandıran şeyleri düşündükçe bu sizin enerjinizi yenileyecektir.” Zig Ziglar. 

Günlük hedeflerinizi başarmada güçlü bir taktik sağlamak için sabah ilk yapacağınız şey gününüzü planlamaktır. Sessizce oturun, bugün içinde yapacağınız her şeyi ve nasıl yapacağınızı gözünüzde canlandırın. Bu yolla gününüzü gözünüzde canlandırarak, doğru hareketi yapacak ve zamanınızı mükemmel bir şekilde kullanarak kendinizi pozitif enerjiyle motive edeceksiniz. 

BAŞARI İÇİN ALIŞKANLIKLAR GELİŞTİRİN! 

“ Motivasyon hedefinize başlamanızı, alışkanlık ise ulaşmanızı sağlar.” Zig Ziglar. 

Ziglar bunu işaret etmekte haklı, motivasyon sonsuza kadar sürmez, ama alışkanlıklar bir kere oluşturulduğuna sonsuza kadar sürer. İnsanoğlu olarak alışkanlıklardan yaratılmışız. Alışkanlıkları başta oluşturmak zordur, ama oluşturulduğunda  rahatlıkla yapmaya başlayabilirsiniz. 

Başarıya ulaşmak için, kötü alışkanlıklarınızla iyi alışkanlıklarınızın yer değiştirilmesine ihtiyacınız var. Örneğin, sabah erken uyanmak, gününüzü planlamak ve dikkatiniz dağılmadan 1-2 saat çalışmak iyi bir alışkanlık. Bir şeyi 21 ardışık gün boyunca tekrarlayarak yapıldığında alışkanlıkların oluştuğunu unutmayın! 

YAPABİLECEĞİNİZE İNANIN!

“ Hedeflerinize ulaşmadan önce, neler yapabileceğinizi veya yapamayacağınızı düşünmek doğru bir şeydir, yani siz bunu düşünmekte genel olarak haklısınız.” Zig Ziglar. 

Eğer içinizde, başarıya ulaşmak için yapmanız gerekenleri yapabileceğinize inanmıyorsanız onlara asla ulaşamazsınız. Bu nedenle, yeteneklerinize inanmanız ve hedeflerinize ulaşmanızda kendinize destek olmanız çok önemlidir. Her kendinizden şüphe etme düşünceleri ortaya çıktığında, onlara aldırmayın ve bunun yerine kendinize inanan düşünceleri canlandırmaya ve güçlendirmeye odaklanmakla değiştirebilirsiniz.  

ZİHNİNİZİ EN İYİ ŞEKİLDE KULLANIN! 

“Unutmayın, kim olduğunuz ve nerede olduğunuz zihninizde neler geçiyorsa onunla ilgilidir. Zihninizden geçenlerle kim olduğunuzu ve nerede olduğunuzu değiştirmek sizin elinizde.”  Zig Ziglar. 

 Bizler geliştikçe, bilinçsizce etrafımızdan inanışlarımızı sınırlandırmayı ve çok fazla negatif düşünceyi emiyoruz. Bu inanışlar atılmadıkça gelişmeniz engellenecektir, bu yüzden sınırlayıcı düşüncelerinizin farkında olun. Bu düşüncelere çalışın ve nereden ortaya çıktıklarını çözün. 

Diğer bir ifadeyle, bilinçaltındaki inandıklarınız düşüncelerinizden sorumludur. Bir kere bu inandıklarınızın farkına vardığınızda,  bilinçli olarak negatif düşüncelere gücünüzü vermeyi bırakın ve dikkatinizi pozitif düşüncelere dikkatinizi verin ve düşüncelerinizi güçlendirin. Olumlamaları kullanmak ve pozitif kendi kendinize konuşmak bilinçaltınızı tekrardan programlamak için çok iyi bir yöntem. 

POZİTİF ÖZ SAYGI  GELİŞTİRİN! 

“Eğer siz kendinizi birinci olarak görmüyorsanız, birinci olarak hareket edemezsiniz.” Zig Ziglar. 

Başarsanız da başaramazsanız da kendinizi zihninizde nasıl algıladığınız çok önemli bir faktörü olarak belirler. Eğer kendinizi başarmak için gerekli olan her şeyi başaracak biri olarak görüyorsanız siz başaracaksınız. Ama eğer siz kendinizi yeteri kadar iyi görmüyorsanız, bu düşüncenin size dönüşünün gerçekleri yansıttığını göreceksiniz. Doğrusu; şu anki gerçekliğiniz içinizde tuttuğunuz benlik imajını yansıtıyor. 

Dolayısıyla, kafanızda canlandırdığınız imajınızın şekli daha bilinçli bir hale geliyor. Kendinize şu soruları sorun;  Kendimi  nasıl görüyorum? Başarıya ulaşacak kapasitede  olduğumu düşünüyor muyum? Başarıyı elde edeceğime inanıyor muyum? Kendimi herkesin saygı duyduğu bir kazanan olarak mı görüyorum? 

Basitçe, benliğinizin bilincinde olmak sizin negatiften pozitife değişiminize yardımcı olacaktır. 

DİĞERLERİNİN NE DÜŞÜNDÜĞÜNÜ DERT ETMEYİN!  

“Eleştirilerle dikkatinizi dağıtmayın. Unutmayın- bazı insanların başarılarının tek tadı sadece sizden bir ısırık aldıkları zamandır.” Zig Ziglar. 

İnsanların her zaman söyleyecek bir şeyleri olur ve siz herkesi memnun edemezsiniz. Diğer insanların düşünceleri ve hareketleri ile ilgili dert edip zamanınızı ve enerjinizi harcamayın. Dikkatinizi öncelikleriniz de odaklı tutun çünkü önemli olan tek şey bu! 

HATALARINIZDAN ÖĞRENİN! 

“Eğer yenilgiden öğrenirseniz, kaybetmiş sayılmazsınız.” Zig Ziglar. 

Hata yapmak insancıl bir şeydir. Bu nedenle önemli olan hatalarınızın üzerinde durmak yerine bu hataların size ne öğretmeye çalıştığını kendinize sormaktır. Bunu yaparken de, hatalarınızdan  öğrenin çünkü onlar kişisel gelişiminiz için en önemli faktördür.  

HER ZAMAN ÖĞRENMEYE AÇIK OLUN!

“Hayat bir sınıftır. Sadece hayat boyu öğrenmeyi isteyenler sınıfın en iyileri olacaktır.” Zig Ziglar. 

Her şeyi bildiğinizi düşündüğünüz an, gelişmenizin durduğu andır. Başarmak için, gelişmeye devam etmeye ihtiyacınız var. Her zaman açık fikirli ve öğrenmeye açık olun. İnanışlarınızın, doktrinlerinizin ve ideolojilerinizin kölesi olmayın. 

BAŞARININ HAZZINI ERTELEME PRATİĞİ YAPIN!

“Başarısızlığın ve mutsuzluğun asıl nedeni, şu anda istediğiniz şey için en çok istediğinizin ticaretinin yapılması.” Zig Ziglar. 

 Çalışmalar başarı  hazzının ertelenmesinin  başarıyı elde etmede anahtar faktör olduğunu kanıtladı. Dikkatinizi dağıtan veya kısa vadeli zevklerin  uzun vadeli zevklerinize ve gelecekteki ödüllerinize ulaşmanızdaki odağınızın engellenmesine izin vermemeyi alışkanlık haline getirin. Bunu ne kadar fazla uygularsanız;  öz kontrolünüz o kadar güçlü olur ve uzun vadede hedeflerinize ulaşmanızda yardımcı olur. 

KENDİNİZLE BAĞ KURUN!

“Tanrı ile olan ilişkiniz dışında, en önemli olan ilişki kendinizle olan  ilişkinizdir. İçsel, duygusal ve ruhsal olarak sağlıklı olmalıyız-diğerleriyle sağlıklı bir ilişki kurabilmek için.” Zig Ziglar. 

Kendinize zaman ayırın. Kendinizi düşünerek tanıyın ve anlayın. Kendinizi tanıdıkça doğayla, isteklerinizle ve hedeflerinizle daha çok temasa geçeceksiniz. Basitçe, kendimizi tanımak diğerlerini tanımamızın başlamasını sağlayacaktır. Kendinizi severek hayatınıza doğru insanları çekmeye başlayacaksınız. Tüm bu karakterler başarı için çok önemlidir!  

TEK BAŞINIZA ZAMAN GEÇİRİN!

“Eğer kazanan bir tutum oluşturmak istiyorsanız, sessiz olmak için zaman ayırmanız gerekir ve bunu haftada en az üç – dört kere yapmanız gerekir.” Zig Ziglar. 

Ziglar tek başına zaman geçirmenin en büyük savunucularındandır. Kendi başınıza zaman geçirmek kendinizle tekrardan bağ kurmanıza yardımcı olur. Bu aynı zamanda zihninizi temizlemenize ve değişen fikirleri kendinize çekmenize yardımcı olur. Kısaca hiçbir şey yapmadan kendi başınıza zaman geçirmeyi alışkanlık haline getirin. Kendi yansıtıcı düşüncelerinizle birkaç dakika zaman geçirmeniz bile sizde büyük farklılık yaratır. 

ETRAFINIZI CANLANDIRICI İNSANLARLA DONATIN!

“Sizin için en iyisi olmak isteyen ve sizi seven insanlarla etrafınızı donatın.” Zig Ziglar. 

Çoğunlukla, insanlar ikiye ayrılabilirler- Zambaklar ve Sülükler. Zambaklar  sizi canlandırırken  ve sülüklerde sizi tüketen insanlardır. Eğer tüm gün boyunca sülükler etrafınızdaysa, sizin enerjinizi emeceklerdir ve Siz kendinizi daha az motive ve üretken bulacaksınızdır. Bunun yerine, etrafınıza iyi insanlarla çevrelersiniz siz kendinizi harekete geçmek için daha pozitif enerji dolu bulacaksınız.  

Yani bilinçli olarak efor sağlamak için toksik insanları hayatınızdan kesip atın ve etrafınızı sizi siz olduğunuz için kabul eden size kendiniz olmanız için  ilham veren insanlarla donatın. 

MİNNET GÖSTERİN!

“Elde edebileceğimiz tüm ‘tutumlar’ arasında şükran tutumu en önemli ve en çok yaşamı değiştiren tutumdur.” Zig Ziglar. 

Minnet göstermek Yokluktan bolluğa geçişte zihninizi değiştirir. Bolluğu hissettiğinizde, bolluğu kendinize çekersiniz. Bu sebeple,  hayatınızda sahip olduğunuz her şey için minnet duymak önemli bir nokta oluyor.  

ZAMANINIZIN DEĞERİNİ BİLİN VE ETKİLİ KULLANIN!

“Eğer zamanınızı planlamazsanız, birisi harcamanıza yardımcı olacaktır.” Zig Ziglar. 

Zamanı sizin en değerli varlığınız olarak kullanın. Bu gününüzü planladığınız zaman size çok fazla yardımcı olacaktır. Siz planı yerine koyduğunuzda otomatik olarak üretken olmayan şeylere hayır demeyi öğreneceksiniz.  

YAVAŞ BAŞLAYIN VE GELİŞTİKÇE İLERLEYİN! 

“Zirve performans kötü olduğunuz bir şeyde iyi olana kadar  tutkuya, cesarete, azime ve isteğe bağlıdır.” Zig Ziglar. 

İlk başta her şeyi çözmenize gerek yok. Aslında ilk baştan itibaren kendi alanınızda uzman olmanıza gerek yok. Sahip olduklarınızın tümüyle küçük bir başlangıç yapabilirsiniz ve ilerledikçe gelişebilirsiniz. Bu yarışı kazanmak için yavaş ve istikrarlı olmak gerektiğini unutmayın! 

KENDİNİZİ DİĞERLERİ İLE KIYASLAMAYIN!

“Kim olduğunuzu, size verilen işi dikkatlice araştırın ve kendinizi buna batırın. Kendinizden etkilenmeyin. Kendinizi diğer insanlarla kıyaslamayın.” Zig Ziglar. 

Hedeflerinize ulaşmak için kendi güçlerinizi ve yeteneklerinizi bilmeniz önemli. Zayıflıklarınıza odaklanmak yerine yeteneklerinize ve güçlerinize odaklanın. Kendinizi diğerleriyle kıyasladığınızda, otomatik olarak perspektifinizi kaybedecek ve yetersiz görmeye başlayacaksınız. Kendinizi diğerleriyle kıyaslama alışkanlığınızdan kurtulun ve  kendinize odaklanın. 

İSTİKRARLI OLUN! 

“Eğer işler zor olduğunda dayanacak karaktere sahipseniz, hayat oyununda gerekli olan diğer her özelliği geliştirecek veya edineceksinizdir.” Zig Ziglar. 

 Son olarak, işler zorlaşmaya başladığında  performansınızda istikrarlı olmanız en önemlisidir. Ziglar’ın kitabı ‘Zirvede Görüşürüz”  1975 yılında basılmadan önce 39 defa reddedilmiştir. Kitap günümüzde hala daha basılıyor ve bir Amerikan klasiği olarak kabul ediyor. İstikrarlı olmanın size nasıl yardımcı olduğunu gösteriyor. İstikrarlı olduğunu sürece ne kadar yavaş ilerlediğiniz önemli değil! 

Ziglar’ın 19 Başarı Sloganından  hangisi sizde en çok çağrışım uyandıran slogan oldu ve neden? Bizimle düşüncelerinizi aşağıda belirtmeyi unutmayın!  

H.ECEM KİBAR 

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

 


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu