BlogKişisel Gelişim & Verimlilik

Sizi Daha Mutlu ve Zeki Yapacak 20 Süper Yaratıcı Hobi

Yemek yapmak

Yemek yapmak yaratıcılığınızı arttıracak en iyi hobilerden biridir! Herkesin bir gün yemek yapmayı denemesini, hatta hobi edinmesini tavsiye ediyoruz.

Yemek yapmak anı yaşamanızı sağlar! O süreç boyunca ellerinizle yaptığınız ürüne ve işleyişe odaklanırsınız. Ayrıca bu hobi sizi ileriyi planlamaya da zorlar.

Bonus olarak da, pratik yaptıkça yemeğe hazırlık ve yapım konularında yeni fikirler üretecek, uzmanlaşacaksınız. Başka bir deyişle, tahmin ettiğinizden çok daha yaratıcı olacaksınız!

Aşağıda yer verilen makale ise yemek yapmaya başlamayı düşünenler için harika bir başlangıç olabilir.

Cooking 101: 20 dersle yemek yapma becerilerinizi ortaya çıkarın

Doğa yürüyüşü

Doğa yürüyüşü, tek kelimeyle mükemmel bir hafta sonu hobisidir, özellikle de yürüyüşlere ve doğayı keşfetmeye özel bir tutkusu olan insanlar için!

Çalışmalar doğa yürüyüşlerinin beynimize nasıl faydalı olduğunu gösteriyor. Ayrıca doğa yürüyüşleri beyninizi stresten, endişelerden arındırıp şimdiki anınıza odakladığı için üretkenliğinizi de arttırıyor. Ek olarak da size fiziksel egzersiz ve dayanıklılık sağlıyor.

Resim sanatı

Resim sanatı tam anlamıyla yaratıcılık getiren bir hobi gibi görünmeyebilir, ancak size farklı bakış açıları ve yaratıcı bir yön getirecek bu hobi, hayata başka perspektivlerden bakmanızı sağlayacak!

Resim yapmak sayesinde beyninizin içinde öylece yüzen düşünceler, duygular, tutkularla bağlantı kurabilecek ve belki de onları gerçeğe dökeceksiniz.

Yaptığınız resimler sizi iş ortamınızda daha aktif ve üretken hale de getirebilir. O nedenle ne duruyorsunuz, hemen bir tuval ve resim fırçası almanızı öneririm.

Heykel sanatı

 Bazılarımız heykel sanatında Michelangelo veya Rodin standartlarında olsa bile, hatta onların çok daha temel başlangıç düzeyinde olsa bile, heykel sanatı da son derece yaratıcı bir hobi ve araç olabilir.

Heykelcilik, doğası gereği elinizdeki malzemelerle bir şeyler yaratmanızı gerektirir. Yaratıcılığınızı konuştururken de zihninizi kullanıp geliştirmeyi gerektirir, zamanla pek çok küçük adımı aynı anda atarken hem de.

Heykelcilik aynı zamanda size en sonunda size somut bir şeyler verir –her zaman gerçek anlamda bir sanat eseri olmak zorunda değildir, ancak üstünde emeğiniz vardır, sizindir ve son derece özgündür.

Yazmak

Yaratıcılığınızı arttıracak hobilerden biri de boş zamanlarınızda yazmaktır. Yazmak kendinizi ifade edebilmeniz için inanılmaz güçlü ve önemli bir aktivitedir. Ayrıca enerjinizi tutkulu olduğunuz ve duygularınızı, düşüncelerinizi dökebileceğiniz bir uğraştır.

Bir makale, oyun, günlük yazabilirsiniz. Bu sayede yaratıcı yanınızı ortaya çıkarır kendinizi ifade edersiniz.

Yazmaya bir an önce başlamak istiyorsanız seyir defterini deneyebilirsiniz. Ya da başlangıç için önerilen günde 750 kelime ile yeni bir hobiyi hayatınıza geçirebilirsiniz.

yazmak-hobi

Koşmak

Koşmak, rahatlamak ve spor yapmak aktivitelerini bir araya getiren, çok fazla insanın hobi edindiği bir aktivitedir. Bunun yanında, üretkenliğinizi açığa çıkarır ve en yaratıcı hobilerden de biridir.

Koşmak sadece size fiziksel bir yarar sağlamaz, bunun yanında zihinsel sınırlamalarınızı da aşmanıza yardımcı olur. Örnek olarak, koştuğunuz zamanlarda zihninizi dinlendirirsiniz ve kendinize koyduğunuz bariyerlerin, engellerin farkına varırsınız.

Size yardımcı olabilecek koşu uygulamalarından birini telefonunuza indirin ve koşu düzeninizi takip edin. Koşuya yeni başlayanlar için, hoşunuza gidebilecek bu koşu rehberini incelemenizi öneririm.

Yeni başlayanlar için koşu sporu

Dans etmek

Dans etmek üreticiliği arttırmada çok da önemli bir hobi olarak görülmez. Ancak dansın sanatsal yönünü bir kez aştınız mı, ki bu da son derece emek ve sıkı çalışma anlamına gelir, yaratıcılık dünyasının meridyenlerine ulaştınız demektir.

Dans etmek sizi belirli rutinleri öğrenmeye zorlar, odağınızı çalıştığınız dans hareketlerine çevirirsiniz ve bu yeteneğinizi daha sonra yaratıcılığınızı normal günlük aktivitelerinizde odağınızı tamamen işlerinize vererek kullanmayı öğrenirsiniz.

Yoga

Yoga günlük düzeninize ekleyebileceğiniz en yaratıcı hobilerden biridir, çünkü dış düşüncelerden sizi arındırır ve tüm odağınızı bedensel aktivitelerinize çevirir.

Kendinizi son derece güçlü ve tüm beyninizle vücudunuzu geliştirmeye ve fiziksel fitness’a, bununla beraber duygusal ve ruhsal sağlığınıza odaklarsınız. Bu sayede ise geleeğe daha iyi ve daha yaratıcı hazırlarsınız.

Yoga ve yaratıcılık arasındaki ilişkiyi daha iyi öğrenin.

Cosplay

Cosplay, ya da kostüm sanatı, çoğu insan tarafından hobi olarak görülmemektedir. Onun yerine bir bir kutlamanın, duygusal bir şekilde belirli bir karakter veya medya unsurunun sizin üzerinizde form bulması “cosplay” olarak adlandırılır, kısacası bir karakterin kostümlü takliti.

Aslında cosplay kültürünü hayatınıza son derece yaratıcı bir hobi olarak katabilirsiniz, cosplay sizin yaratıcı ve sanatsal yönünüzü ifade etmenizi sağlayacaktır. Eğer katı ve yorucu bir işle meşgulseniz, size daha sıkı çalışmanız, daha üretici olmanız, daha iyilere ulaşmanız konusunda ilham verebilir.

 

cosplay

Okumak

Okumak dünyada en çok sürdürülen aktivitelerindendir, ve son derece mantıklı bir sebebi vardır. Okumak çok yararlıdır!

Teknik olarak “hiçbir şey” yapmadığınız zamanlarınızı kolayca doldurabileceğiniz bu aktivite, yaratıcılığınızı en çok arttıracak hobilerden biridir.

Yaratıcılık konusunda okuyabileceğiniz araştırmalar ve çalışmalar sayesinde, zamanınızı daha etkili geçirmenizi sağlayacak yeni alışkanlıklar, davranışlar ve modeller de öğrenebilirsiniz.

Kısacası: Nasıl daha yaratıcı olabileceğinizi okuyabileceğiniz “okuma hobisi” sayesinde daha yaratıcı olabilirsiniz.

Video oyunları

Tabiki de video oyunları oynamak “zaman kaybı” olarak görülebilir. Ancak video oyunlarının doğasında yer alan karakterler ve kurallar aslında sizi daha yaratıcı bir insan olmaya hazırlar. Harika, değil mi?

Video oyunları odağınızı, kararlılığınızı, hırsınızı, başarısız olsanız bile tekrar tekrar deneme sabrınızı, takım çalışmasını, işbirliğini destekler. Bu beceriler ise sizi iş hayatında daha yaratıcı ve hırslı yapan son derece kullanışlı ve hayranlık uyandıran harika özelliklerdir!

Bahçe işleri

Doğasında daha fazla rahatlama getiren (en azından teorik olarak) bir şey var mıdır?

Bahçe işleri yalnızca size hoş vakit geçirtecek ve rahatlacak bir uğraş değildir, aynı zamanda üreticiliğinizi arttırmanın harika bir yoludur.

Nasıl mı?

Bahçe işleriyle uğraşmak rahatlamanızı ve gevşemenizi sağlar, yorgunluktan bezdiğiniz günlerde kendinizi rahatlatabileceğiniz bir uğraştır. Aynı zamanda size farklı proje fikirleri (muhtemelen bitkiler hakkında) verir. Aynı anda hem rahatlarsınız, hem de yeni fikirler üretirsiniz.

Örgü örmek

Örgü örmek genelde yaşlılara atanmış bir hobidir, ancak son zamanlarda örgü örmek tüm dünyayı sarmıştır –ve harika bir sebeple!

Örgü örmek zevkle sürdürebileceğiniz bir uğraştır ve sevdiklerinize kendi el örgünüzden güzel bir hediye olabilir mi? Tüm bunları yaparken üstüne bir de yaratıcılığınızı geliştiren bir aktivite ile uğraşmış olursunuz. İş ortamınızda da kullandığınız çok görevlilik ve planlama becerilerinizi kullanırsınız. Üstelik sonunda elinize emeğinizi içeren somut ve fiziksel bir ürün de geçer.

Bonus olarak ise bilim örgü örmenin insanları daha mutlu ve sıcakkanlı yaptığını gösteriyor.

Tahta işlemeciliği

Tahta işlemek şaşırtıcı derecede yaratıcılığı arttıran bir hobidir, çünkü tahta işlerken kendinizi tek bir işe odaklamaya zorlarsınız ve istediğinizi oluşturana kadar da devam edersiniz.

Tahta kullanarak kendinize ait bir şeyler inşa etmek –bu bir raf olabilir, kutu olabilir, veya daha karışık ve güzel bir şeyler olabilir– kendinizle gurur duymanız ve kendinize güveninizi arttırmanızın harika bir yoludur. Ayrıca bu hobi ile gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri de kendiniz halledebilirsiniz, hayatınızı kolaylaştıracak şeyler tasarlayabilirsiniz. Bu hobi ile hayatınız çok daha mutlu ve yaratıcı geçecek.

Poker oynamak

Bu maddenin bu listede yer alması hoşunuza gitti, öyle değil mi? Evet doğru duydunuz, poker yaratıcılığı en çok geliştiren kart oyunlarından biridir.

Poker, beyninizdeki stratejik kasların hem rahatlamasına hem de pratik yapmasına olanak sağlar. Bu sayede önemli kararlar alır ve işyerinizdeki önemli hedeflerinize odaklanabilirsiniz.

 

poker-zeka

Oyunculuk

Kendi ortamlarınızda tiyatroda rol almak size bir anda yaratıcılığınızı tavan yapacak bir iey gibi görünmeyebilir, ancak oyunculuğu yaratıcılığınız için hobi edinmek de yabana atılmamalıdır.

Oyunculuk, önceden sahip olup belleğe attığınız eski kabiliyetlerinizi tekrar kullanmanızı sağlar. Ayrıca doğaçlama, sınırlı zamanda bir şeyler üretme gibi yaratıcılık becerilerinizi de ortaya çıkarır. Sizi daha sakin ve baskı altında bırakarak daha üretici ve yetkin yapar.

Amatör Radyoculuk

Amatör radyo çok yaygın bir uğraş değildir, zaten öyle olsaydı herkesin kendine ait bir yayını olurdu. Ancak, bu hobi kendinizi ifade etmenin güzel bir yolu olmakla beraber konuşma becerilerinizi geliştirmenize de yardımcı olur. Kısacası amatör radyo son derece yaratıcılık getiren bir hobidir.

Yazarken, uygularken, düzenlerken ve amatör radyo yayınınızı oluştururken, kısıtlı sürelerle çalışmayı öğrenirsiniz. Bu ise sizin yaratıcı fikirler ve ana temalar üretmenizi sağlar. Ayrıca keskin zamanlarda işinizi nasıl en iyi yapabileceğinizi, sinirli zamanlarınızda devam edebilmeyi, kısacası sizi daha üretici yapacak pek çok becerinizi geliştirmeye de yardımcıdır.

Lego Yapın

Eminim ki daha önce legolardan yapılmış muhteşem sanat eserleri görmüşsünüzdür. Tabiki herkes legolarla büyük projeler yapmak için yetenekli olamayabilir. Neyseki zevk almak büyük şeyler yapmanız için gereki olan yetenekle sınırlı değil. İnşa ettiğiniz şeye rağmen, basit bir şekilde yaratıcı olun ve içinizdeki çocuğun açığa çıkmasına izin verin!

Ampüllerde Bitki Yetiştirin

Yılda sadece 2 kez ampül içinde bitki yetiştirebilirsiniz. Sonbaharda, lale veya nergis gibi ilkbahar çiçekleri ekebilirsiniz. Allium, agapanthus, cannas ve diğer yaz çiçekler ise erken ilkbaharda yetişebilir. Uygun zamanı gözetin ve bitkilerinizi ekin. Filizlerin ortaya çıkmaya başladığını gördüğünüzde ödülüzünü alacaksınız. Arka bahçeniz çiçeklerin açmasıyla daha da güzel bir görünüm kazanacak.

Kitap Okuyun

Sesli kitap okuma sanatı popülaritesini kaybetti. Ailenizin ilgisini çeken bir kitap seçin ve her hafta bir akşam sesli kitap okuma etkinliği düzenleyin. Okumaları sırayla yapın, böylece hikayede ne olduğuna dair etkileşimi arttırmış olursunuz. Bu sizin ailenize özel kitap kulübü olabilir.

Katamino Oynayın

Katamino çocukların geometrinin temel kavramlarını anlamasına yardımcı olan bir inşa oyunudur.  Tek kişinin oynayabileceği bir bulmaca olduğu gibi iki kişi arasında oynanan bir strateji oyunu olarak da oynanabilir. Katamino her yaştan oyuncuların çok severek oynadığı farklı seviyeleri olan sıra dışı bir oyundur.

 

Vücut Geliştirme

Biliyorum, vücut geliştirme çok yaygın olarak yaratıcı hobi statüsünde bulunmuyor. Eğer özellikle spor salonu meraklılarından değilseniz de, bazı egzersizler size çok tanıdık gelmeyebilir.

Ancak vücut geliştirme gücünüzü, kontrolünüzü, disiplininizi kurmanızı ve kendinizi onlara odaklamanıza yardımcı olur. Bunlar ise, hayatınızın pek çok alanında daha yaratıcı olmanıza yardımcı özelliklerdir.

Vücut geliştirmeye yeni başlayanlar, sizin için birkaç tavsiye verebiliriz.

Yeni başlayanlar için 15 vücut geliştirme taktiği

PaperCraft

Papercraft adından anlaşılacağı üzere kağıt işleri, yani kağıtlarla ağır mukavva, karton veya köpük tabakalar çoğunlukla 3 boyutlu inşa modellerdir. Hobiler arasında yaratıcılık açısından yüksek maliyet bakımından da nispeten ucuzdur. Ortaya çıkan modelleri gördükçe bir süre sonra bağımlılık yapabilir 🙂

Yüzmek

Yüzmek rahatlatıcı, güçlendirici ve egzersiz yapmanın en pozitif ve sağlıklı yoludur. Ayrıca daha üretici olmayı sağlamanın da faydalı bir yoludur.

Yüzmek;

  • çoğu endişenizi üretici bir şeylere çevirmenize
  • zihninizi daha pozitif eylem ve düşünceler için temizlemenize
  • sizi harika bir egzersiz sonrası enerjik yapmaya

yardımcı olur.

Yüzmenin ayrıca fiziksel ve psikolojik alanlarda onlarca sağlıksal yararı olduğu da gösterilmiştir. Kısacası, en yakın yüzme havuzuna kendinizi atmamak için hiçbir sebebiniz yok!

Hayal kurmak

Yaratıcı hobiler listesi yapıp da hayal kurmayı atlamak olmazdı. Kabul ediyorum, teknik olarak bir “hobi” olarak nitelendiremesek de, yaratıcı olmanıza olan faydalarından dolayı listemize ekledik. Eğer bu hobinizi doğru uygularsanız, çok daha yaratıcı olabilirsiniz.

Hayal kurmak içinizdeki yaratıcılığı uyandırır ve sizi önceden dikkate almadığınız yeni fikirlerin keşfine çıkarır.

Eğer hayal kurmaya başladıktan sonra uykuya dalıyorsanız, bu daha da iyidir! –Çalışmalar öğleden sonra alınan 20 dakikalık bir uykunun berraklık ve belleği koruma sağladığını gösteriyor. Ayrıca kendinizi şarj ettikten sonra sizi daha üretken ve odaklanmış yapıyor.

Eee, hayal kurmanın faydaları olmadığını kim söylemiş?

Zeynep BÖNCÜ

Proje Yönetimi Okulu Editörü


İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. çok yaratıcı hobiler teşekkür ederim şimdi gidip diğer sitelerde aynısını okuyayım

  2. Model uçak güzel bir hobi. Balsa denen ağaçtan elde edilen 1 ila 10 mm arasında değişen çıtalarla birbiribden güzel uçaklar yapablirsiniz. Bunları ister evinizde sergileyin isterseniz uçurun. Benim tavsiyem serbest uçuş modelleri.cep telefonuna bağımlı olan on yaş ve ustu çocuklara tavsiye ediyorum. Çocuğu ile kaliteli bir zaman geçirmek isteyen anne ve babalara tavsiye ediyorum. Kendiniz öğrenin çocuğunuza da öğretin.

    1. Çok teşekkürler aslında harika bir anekdot oldu çünkü bizim ekibimizin en küçük üyesi 2.5 yaşında 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu