BlogYurt Dışı Eğitim

İsveç Üniversite Eğitim Rehberi

İsveç Üniversite, Vize ve Eğitim Rehberi

Birçok önemli buluşun İsveç’ten geldiğini biliyor muydunuz? Kalp pili, buzdolabı, ultrason, astronomik lens ve bilgisayar faresi İsveçliler tarafından icat edilmiştir. Dünyanın en popüler dijital müzik ve podcast hizmeti olarak kullanılan Spotify, 2008’den bu yana dünyanın en büyük mobilya perakendecisi haline gelen IKEA da İsveçli şirketlerdir.

Bütün bu buluş ve kuruluşlara bakıldığında, İsveç denince akla ne gelmelidir? Tabii ki yenilikçilik ve sürdürebilirlik. Bu iki ilkeyi merkezine alan bir ülkede öğrenci olmayı istemez miydiniz? Gelin beraber dünyanın önder ülkelerinden biri olan bu İskandinav ülkesine biraz daha derinden bakalım;

İsveç Krallığı, birbirinin üzerinde oturan üç bölümden oluşur. Bunlar Norrland, Svealand ve Götaland’dır. Nüfus yoğunluğu ülkenin güneyinde, yani Svealand ve Götaland’da oldukça fazladır.

İsveç, Avrupa Birliğinin yüz ölçümü en büyük üçüncü ülkesidir. İsveç’ten önce ise İspanya ve Fransa gelir. Büyük olmasına karşın, İsveç’in 10 milyonluk nüfusundan ötürü nüfus yoğunluğu oldukça düşüktür. Nüfus yoğunluğunun az olması refahı arttırmaktadır. Mesela, İsveç’te toplu taşıma kullanırken ayakta seyahat etmek diye bir şey yoktur, sıra beklerken sıkışmak zorunda da kalmazsınız.

Dünya’nın en zengin ülkelerinden olan İsveç, yüz yıl önce Avrupa Birliği’nin en fakir ülkesiydi. Hükümetin özellikle eğitim ve sağlık sektörlerinde yenilikçi fikirlerle ilerlemesi İsveç’i bugünkü durumuna getirdi.

Peki İsveç’in dünyanın en yüksek gelir vergisine sahip ülkelerden biri olduğunu biliyor muydunuz? İsveç, %50’yi geçen gelir vergisi oranıyla, en yüksek vergi sırasında Danimarka’dan sonra dünyada ikinci sıradadır. Ama İsveçliler bedava eğitim ve sağlık hizmeti alabildikleri ve rahat bir yaşam sürebildikleri için bu durumdan rahatsız değiller. Hatta İsveççe vergi anlamına gelen skatt, aynı zamanda hazine demektir.

İSVEÇ RESMİ EĞİTİM SİTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Eğitim Sistemi

İsveç’le birlikte bütün İskandinav ülkeleri eğitim sistemleri ile dünyaca tanınırlar. Bu ülke insanları, alışılmışın dışında bir eğitim görürler. Örneğin, İsveç’in eğitim sisteminde mola vermek zorunlu bir aktivitedir. Ders aralarında öğretmen ve öğrencilerin zaman geçirebileceği mola ve oyun odaları bulunmakta, sınıf içinde verilen geleneksel eğitim sisteminden oldukça uzak bir sistem takip edilmektedir.

Peki, İsveç’te eğitim nasıl verilir? Her şeyden önce, İsveç’te eğitim görebilmek için İngilizceniz çok iyi olmalı. İsveç’te tıp, hemşirelik, veterinerlik ve öğretmenlik bölümleri dışında neredeyse her bölüm İngilizce eğitim vermektedir. İsveç’te İngilizce konuşma oranı %95’tir ve İngilizce kullanımı konusunda dünya liderliğini elinde tutmaktadır. Ayrıca, takım çalışmasına yatkın birisi olmalısınız; çünkü sıranızda oturup ders dinlemek yerine harekete geçmeniz ve sınıf arkadaşlarınızla birlikte araştırma yürütmeniz sizden beklenecektir. Girişkenlik, sorumluluk alabilme, sunum yeteneği, etkili konuşabilme ve saygılı olma gibi nitelikler İsveç’in sisteminin olmazsa olmazlarıdır.

İsveç’in En Prestijli 5 Üniversitesi

Lund Üniversitesi

Lund Üniversitesi 1666 yılında kurulmuştur ve İsveç’in en iyi üniversitesi olmakla birlikte QS Dünya Üniversite Sıralamaları içinde her zaman ilk 100’e girmeyi başarmıştır. Bu üniversitede okumak size harika bir eğitimin vermenin yanında, gelecekteki kariyeriniz için gerekli akademik ve profesyonel çevreyi kurmanız için imkanlar sunar.

QS Dünya Üniversite Sıralamaları listesinden bahsettik, peki QS Mezun İstihdam Edilebilirlik Sıralamalarında Lund Üniversitesi’nin ilk 150’de olduğunu biliyor muydunuz? Yani, yalnızca harika bir eğitim almakla kalmayacaksınız, hızlıca meslek edinip, yüksek gelirlerle çalışabilme ihtimaliniz de yüksek olacak.

Kraliyet Teknoloji Enstitüsü

İsveç’in en eski teknik üniversitesidir. İsveç’teki teknolojik gelişimin merkezi kabul edilir. KTH Kampüsü, başkent Stockholm’de bulunmaktadır. Stockholm’de yaşarken, Avrupa’nın en dinamik ve girişimci şehirlerinden birinin parçası olacaksınız.

Uppsala Üniversitesi

İsveç’in ilk üniversitesidir. 1477 yılında kurulmuştur. Uluslararası duruşu güçlü olan, araştırma odaklı bir üniversitedir. Üniversite’nin kuruluş amacı, toplumda kalıcı fark yaratabilecek ve yüksek kaliteli en uygun eğitimi vermektir.

Stockholm Üniversitesi

Bir devlet üniversitesidir. Yaratıcı bölümler açmasıyla tanınır. Örneğin; İskandinavya’nın moda şehri olarak da bilinen Stockholm’de bulunan bu üniversiteden Moda Çalışmaları Yüksek Lisans derecesi kazanabilirsiniz. Bunun gibi yaratıcı diğer bölümlerden bazıları: Küresel İşletme Yönetimi, Demografi, Buzulbilim ve Kutup Ortamları ve Açık e-Devlet.

Gothenburg Üniversitesi

İskandinavya’nın en büyük üniversitelerindendir. ‘Dünya için bir üniversite’ olmayı amaçlayan Gothenburg; sürdürülebilir bir dünya inşa etmeye yardımcı olurken, toplumun gelişimi için sorumluluk üstlenen uluslararası bir yüksek öğretim ve araştırma kurumu olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

İsveç Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize

İsveç’ten vize alabilmek için bir eğitim programına kabul edilmiş olmanız ve eğitim ücretinizin ilk taksitini ödemiş olmanız gerekir. Oturma izninizi alabilmek için hızlı hareket etmelisiniz! Çünkü duruma bağlı olarak bu süreç aylar sürebilmektedir. Başvuru sürecinin üzerinden geçelim;

  1. İlk yapmanız gereken eğitim ücretinizin ilk taksitini ödemek.
  2. Daha sonra gerekli bütün belgeleri hazırlayın. Bu belgeler pasaport ve kabul mektubu fotokopinizdir. Ayrıca İsveç’teki öğrencilik hayatınız boyunca maddi ihtiyaçlarınızı kendi kendinize karşılayabileceğinizi kanıtlamanız gerekir. Eğer İsveç’te kalacağınız süre 1 yıldan fazlaysa, sağlık sigortasına da ihtiyacınız olacaktır.
  3. Belgelerinizi topladıktan sonra online başvurunuzu tamamlayıp, gönderin.
  4. Onaylanmayı bekleyin.
  5. İsveç’e taşının!

Vize Başvuru Sürecinde Yararlı Olabilecek Web-Siteleri:

Burslar ve Eğitim Ücretleri

İsveç’in dünya üzerindeki en pahalı bölgelerden biri olduğu sır değil. Eğitim AB/AEA vatandaşları için ücretsiz olsa da diğer ülke vatandaşları İsveç’te ücretli eğitim almak zorundadırlar. Devletin sağladığı burslar bulunmakta, fakat bu burslardan yararlanabilmek için 2 yıldan fazla deneyiminizin olması beklenir. Okulların sunduğu özel bursları takip etmek ve kendiniz bu burslara başvurmakla yükümlü olduğunuzu bilmelisiniz. Her okulun kendi eğitim ücreti ve belirli gruplara odaklı bursları bulunur. Üniversite sitelerinden ilgilendiğiniz bölümlerin eğitim ücretlerini incelemeniz ve kendinize bir bütçe oluşturmaya başlamanız sizin yararınıza olacaktır.

Bugün öğrenim ücretleri, okumakta olduğunuz programa ve katılmak istediğiniz üniversiteye bağlı olarak yılda 80.000 SEK (yaklaşık 8.000 Euro) ile yılda 190.000 SEK (yaklaşık 19.000 Euro) arasında değişmektedir. Yaşam ücretleri ile birleştirildiğinde İsveç’te okuyan bir öğrencinin ayda en az 8.500-9.000 SEK harcaması olduğu söylenebilir.

Lisans programları genellikle herhangi bir yüksek lisans programından çok daha düşük maliyetlidir.

İsveç’te uyruğa bakılmaksızın, herkes için ücretsiz tek eğitim şekli, doktoradır.

Başvuru sürecinizde burs almanızda size yardımcı olmaları için başvurduğunuz okullardaki danışmanlardan yardım almanız veya öğrenci danışmanlık şirketleriyle çalışmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Sosyal Yapı

İskandinav sosyal yapısı dünyanın geri kalanından oldukça farklıdır. Özellikle Türkiye gibi bir Akdeniz ülkesinden böyle bir ülkeye geçtiğinizde, yalnızca havanın değil, insanların davranışlarının da soğuyacağını bilmelisiniz. İsveçliler oldukça cana yakın ve yardımsever insanlardır, fakat kültürlerinde birbirlerine hâl hatır sormak, zaman geçirmek uğruna küçük muhabbetler yapmak gibi davranışlar hoş görülmez. Birbirlerine yakın durmazlar, kendi özel alanları oldukça geniş ve değerlidir.

Otobüs duraklarında birbirlerinden olabildiğince uzak dururlar, otobüse bindiklerinde, zorunda değillerse asla bir yabancının yanına oturmazlar. İsveçliler için kişisel alanları o kadar değerlidir ki, Covid-19 öncesi dönemde bile sosyal mesafeyi korumak toplumda görülen yaygın bir davranış olmuştur! Siz de çok yakınlığı sevmediğinizi veya alıştığınız toplum düzeninin dışına çıkmak istediğinizi düşünüyorsanız, bu ülke tam size göre!

Dil Öğrenme Fırsatları

Eğer yeni bir dil öğrenmeye açıksanız, İsveç çok iyi bir seçenek olacaktır. Birçok üniversite yeni başlayanlar için İsveççe kursları açmaktadır. Hükümet, yabancılar için SFI adında ücretsiz İsveççe dersleri bile verir. Fakat bilmelisiniz ki İsveç’te İsveççe öğrenmenin en zor yanı, İsveçlilerin sizinle bu dili konuşmasını sağlamaktır! İsveççe yerine İngilizce konuşmaya bayılırlar.

Yararlı Olabilecek Diğer Linkler

Yağmur Korat

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu