BlogYurt Dışı Eğitim

Endonezya Üniversite Eğitim Rehberi

Endonezya harika ve diğer ülkelere nazaran daha az keşfedilmiş bir ülkedir. Ülke binlerce adadan oluşuyor ve Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisidir. Yüzlerce etnik gruba, kültüre ve dile ev sahipliği yapmaktadır. Bu, onu benzersiz bir eğitim deneyimi isteyen uluslararası öğrenciler için mükemmel bir yer haline getirir.

Neden Endonezya’da Eğitim Almalısınız?

Endonezya, uluslararası bir öğrenci için mükemmel bir seçimdir. Makul bir fiyata yüksek kaliteli bir eğitim alacaksınız. Harika yemekler, harika manzaralar ve dost canlısı insanlarla dolu ülkede her şey var.

Endonezya genelinde kamu ve özel yüksek öğrenim kurumları yaygın olarak eğitim vermektedir. Her iki kurum türü de Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından denetlenmektedir. Ülkenin 1945’te bağımsızlığını kazanmasından bu yana, eğitim çarpıcı bir büyüme yaşadı. Endonezya’daki üniversiteler, geleneksel üç kademeli derece sistemini kullanır – lisans, yüksek lisans ve doktora ve ayrıca Önlisans dereceleri. QS World University Ranking ilk 500’de Endonezya’nın üç üniversitesi vardır. Bunlar Universitas Indonesia, Bandung Teknoloji Enstitüsü (ITB) ve Gadjah Mada Üniversitesi’dir.

Endonezya üniversitelerinde kayıtlı yaklaşık 6.000 uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Endonezya dilini bilmeyenler için birçok program İngilizce veya diğer dillerde öğretilir. Bununla birlikte, Endonezya’da okumak, CV’nizde/özgeçmişinizde harika görünen bir beceri olan başka bir dil öğrenmek için harika bir fırsattır!

Endonezya Hakkında

Endonezya, ekvator boyunca uzanan Güneydoğu Asya’da bulunan 17.000 adadan oluşan bir koleksiyon ülkesi. Bu adaların yalnızca yaklaşık 6.000’inde yerleşim olduğu bilinmektedir. Arazi, muhteşem kumsallardan etkileyici dağlara kadar ülke genelinde değişiklik gösterir. Ülke, petrol ve doğal gaz dahil olmak üzere doğal kaynaklar açısından zengindir. Ülke, dünyadaki en yüksek volkanik aktiviteye sahip olan volkanlarıyla tanınır. Yaklaşık 250 milyon kişiye ev sahipliği yapan Endonezya, dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi ve Müslüman çoğunluklu ülkeler içinde dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip.

Ülkenin tropikal bir iklimi var, bu da sıcaklıkların yıl boyunca sabit kaldığı anlamına geliyor. İklim, bulunduğunuz yere bağlı olarak ortalama 23 ila 28 santigrat derece ile sıcak olma eğilimindedir. Bu, ülkenin ekvatora yakınlığından kaynaklanmaktadır. En kurak zaman Haziran’dan Ekim’e kadardır ve muson mevsimi Ocak ve Şubat aylarında görülür.

Ülke genelinde kültür, hem dinlerden hem de geleneklerden etkilenir. Müzik ve dansın kendine özgü bir tarzı vardır ve performanslar genellikle geleneksel kültürden veya mitolojik olaylardan ilham alır. Mutfağı genellikle baharatlıdır ve kültürlerin karışımını yansıtır. Yaygın yemek malzemeleri pirinç, balık, soya ve bol miktarda meyvedir.

Endonezya’da Eğitim ve Yaşam Maliyeti

Endonezya, para birimi olarak Endonezya Rupisini (IDR) kullanır.

Endonezya’daki öğrenim ücretleri, kuruma ve eğitim düzeyine bağlı olarak değişecektir. Uluslararası öğrenciler, ortalama olarak, yılda 2.300$/3.000$ ile 4.600$/6.100$ arasında bir ödeme beklemelidir. Tıp diploması almayı seçerseniz, öğrenim ücretlerinizin bundan daha yüksek olmasını bekleyebilirsiniz. Özel kursunuzun maliyetleri için seçtiğiniz kuruma danışın.

Endonezya’daki yaşam maliyetleri, eğitiminizin bulunduğu yere bağlı olacaktır. Örneğin, Jakarta gibi büyük bir şehirde eğitim almayı seçerseniz, muhtemelen küçük şehirlerden daha yüksek yaşam maliyetleriniz olacaktır. Ortalama olarak, öğrenciler için yıllık yaşam maliyetleri 6.500 $ / 8.600 $ civarındadır.

Uluslararası öğrencilerin dikkate alması gereken bir diğer maliyet sağlık sigortasıdır. Eğitiminize başlamadan önce sağlık sigortası satın almalısınız. Halihazırda sağlık sigortanız varsa, mevcut poliçenizin Endonezya’daki konaklamanız için geçerli olduğundan emin olmalısınız.

ENDONEZYA EĞİTİM SİTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Vize

Endonezya’da eğitim alacaksanız, öğrenci vizesine (KITAS) başvurmanız gerekecektir. Bu, kendi ülkenizdeki Endonezya büyükelçiliğinde yapılabilir. Öncelikle sosyal ziyaret vizesine başvurmalı ve ülkeye vardığınızda öğrenci vizesine başvurmalısınız. Öğrenci vizesi bir yıl geçerlidir ve her yıl dört defaya kadar yenilenebilir. Sosyal ziyaret vizesine başvurmak için pasaportunuzun bir nüshasını, en son transkriptinizin ve diplomanızın/yeterliliğinizin bir nüshasını, renkli vesikalık fotoğraflarınızı, mali durum kanıtınızı, sağlık ve sağlık sigortası ve kabul belgesini sunmanız ve seçtiğiniz kurumdan sponsor mektuplarını da vermeniz gerekmektedir.

Dil

Endonezya’nın resmi dili Bahasa Endonezyacasıdır. Ancak adalarda 700’den fazla tanınan dil vardır.

İngilizce büyük şehirlerde konuşulur ve kurumlarda öğretim dili olarak kullanılırken, bu büyük şehirlerin dışında ileri düzeyde İngilizce bulamazsınız. Endonezya’ya taşınmadan önce, ilk birkaç haftanızda etrafta dolaşabilmeniz için bazı temel ifadeleri öğrenmeniz önemli. Ülkede biraz zaman geçirdiğinizde, beklediğinizden daha fazla dil öğrendiğinizi göreceksiniz, bu beceriyi kullandığınızdan ve yerel halk ve diğer uluslararası öğrencilerle iletişim kurduğunuzdan emin olun.

İster İngilizce, Endonezyaca veya sunulan diğer dillerde bir kurs almayı seçerseniz seçin, muhtemelen dil yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekecektir. Kurumların, dil şartlarını karşılamayan uluslararası öğrenciler için dil kursları sunması yaygındır.

Endonezya Üniversiteleri

University of Indonesia/UI

1849’da kurulan Universitas Indonesia (Endonezya Üniversitesi veya UI), Endonezya’daki en eski üniversitedir ve ayrıca Dünya Üniversite Sıralamasında 305. sıradadır. Universitas Indonesia ayrıca QS Asya Üniversite Sıralamasında 59. sırada yer alıyor ve Depok, West Java ve Jakarta’da kampüsleri var. Üniversitenin kütüphanesi, 1,5 milyon kitap kapasitesiyle Güneydoğu Asya’nın en büyüğü olarak kabul ediliyor.

Universitas Indonesia, 2007’de önemli bir reform geçirdi ve bu da gelir ve araştırma yayınlarında bir artışa yol açtı. Üniversitenin kendine özgü logosu, kala-makara (doğadaki iki enerji kaynağı, güneş ve Dünya’dan gelen) fikrini ifade eder ve üniversitenin buna paralel olarak doğa bilimleri konusunda çalışmaları vardır.

Web Site: https://www.ui.ac.id/en/

Bandung Teknoloji Enstitüsü (ITB)

Dünya sıralamasında 313. ve Asya sıralamasında 62. sırada yer alan Bandung Teknoloji Enstitüsü (ITB), ilk olarak 1920’de Hollanda Delft Teknoloji Enstitüsü’nün bir şubesi olarak açılmıştır. O zamanlar Technische Hoogeschool te Bandoeng olarak biliniyordu, ancak 1959’da ayrı bir akademik varlık haline geldiğinde yeniden adlandırıldı. ITB o zamandan beri uluslararası kabul görmüş bir üniversite haline geldi ve makine mühendisliği için dünyanın en iyi 300 kurumu arasında yer alır. Üniversite yaklaşık 20.000 öğrenciye eğitim veriyor ve toplam 770.000 metrekarelik bir alanı oluşturan kampüsleriyle Bandung’da (Endonezya’nın en büyük şehirlerinden biri) bulunur.

Web Site: https://www.itb.ac.id/

Gadjah Mada University

Endonezya’daki en prestijli üniversitelerden bir diğeri olan Gadjah Mada Üniversitesi (UGM), QS Dünya Üniversite Sıralamasında 254. ve Asya’da 57. sırada yer almaktadır. 1949 yılında kurulan, 1.187 yabancı öğrenci de dahil olmak üzere 18 fakültede kayıtlı yaklaşık 50.000 öğrencisi ile ülkenin en büyük üniversitesidir. 360 dönümlük ana kampüsü, ülkenin daha küçük şehirlerinden biri olan Yogyakarta’da yer almakta ve şehrin bir eğitim merkezi olarak itibar kazanmasına yardımcı olmaktadır. UGM yakın zamanda bir “educopolis alanı” uyguluyor, çok disiplinli işbirlikleri geliştirerek ve temel çevresel sorunlara yanıt vererek teşvik edici bir öğrenme ortamı yaratıyor.

Web Site: https://www.ugm.ac.id/en

Diğer Endonezya Üniversiteleri


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu