BlogDil Öğrenimi

Yazılı İngilizcenizi Nasıl Geliştirebilirsiniz 7 İpucu

Otobüs bileti satın almak, doktora gitmek, bir apartman bulmak, ya da sadece ağzını açmak ve sıradan sohbet etmek – İngilizce öğrenenlerin çoğu konuşmak için sabırsızlanıyor; Ne de olsa iletişim kurmayı İngilizce öğreniyorsunuz.

Ama unutmayınız ki Snapchat ve İnstagram çağında bile yazmanın iletişimde son derece önemli bir yönü vardır. Size yardımcı olmak ve yazılı İngilizcenizi geliştirmek için yedi süper uygulanabilir ipucunu bir araya getirdik.

Oku, oku, oku

Daha önce deja vu yaşadınız mı?  Yalnız değilsiniz. Daha iyi yazmak için sıklıkla “daha fazla okumak” önerilir çünkü işe yarıyor! Yazılarınızda kullanabilmek için okumak size yeni kelime haznesi, ilginç sözcük seçimleri ve güzel cümlelerle tanıştırır. Ne okumanız gerektiği ile ilgili endişe etmeyin. Önemli nokta sık ve çok okumak. Romanlar, kurgusal olmayan yazılar,  bloglar, haber yazıları, dergiler- eğer güzel yazılmışsa, okuyun!

Bu kelimeleri hayatınızdan çıkarın

Yazınızı başka bir dünyaya taşımak için bu kötü kelimeleri hayatınızdan çıkarın: very, really, quite, good, got, stuff ve things. Birkaç basit kelimeyi silmenin yazmanıza nasıl bu kadar yardımcı olabileceğini merak edebilirsiniz. Gerçek şu ki bunlar gereksiz kelimeler. Güçlü bir şekilde iletişim kurmazlar ve onlar olmadan metniniz aynı anlama gelir ve çok daha iyi okunur!

Bonus öneri: ‘very/really+sıfat’ bir ‘aşırı sıfat’ ile değiştirin. Very hungry (kurt gibi aç ) ravenous a dönüşür. Run really fast(gerçekten hızlı koşmak) sprint olur. Really dirty(çok pis) filthy olur. Yazarken kullanabileceğiniz yüzlerce sıfat vardır.

Eşanlamlı sözcükleri kullanın

Yazınızda çok kullanılan kelimeleri çıkarttıktan sonra sıra yerlerine mükemellerini yerleştirme zamanı. Eş anlamlı sözcükler sizin yeni en iyi arkadaşınız. Çok sık kullandığınız sözcükleri daha ilginç, uygun veya gelişmiş alternatiflerle değiştirmek için kullanın. (örneğin: cloth > fabric(kumaş); money > cash(para); change > alter(değiştirmek); happy > glad(mutlu); decorate > embellish(süslemek); improve > enhance(geliştirmek).) Yaygın veya başlangıç ​​seviyesindeki kelime dağarcığından kaçınmak, metninizi kişiselleştirir ve daha sofistike görünmesini sağlar.  Ancak, aşırı kaçmamaya dikkat edin! Yazılarınız hala doğal bir şekilde okunmalı ve seçtiğiniz okuyucuya mantıklı gelmelidir (5. maddeye bakın).

Eşdizimleri kullanın ve dikkat edin

Eşdizimler, diğer sözcük kombinasyonları dilbilgisi açısından doğru olsa da, bir araya gelme eğiliminde olan sözcüklerdir. İngiliz eşdizimli “şiddetli yağmur(heavy rain)” u düşünün. Dilbilgisi olarak, ‘kuvvetli yağmur(strong rain)’ kullanabilirsiniz – ancak kulak alıştığında garip gelebiliyor. Diğer eşdizimler açık çay (weak tea)(feeble tea değil yani zayıf çay olarak söylemeyiz), dayanılmaz acı (excruciating pain)( excruciating joy değil), tall trees(uzun ağaçlar, high trees(yüksek ağaçlar) demeyiz), buy time(zaman kazanmak, purchase time(zaman satın almak) değil), fast cars (hızlı arabalar, quick cars(çabuk arabalar) değil) sayılabilir. Tipik eşdizimlere aşina olmak, yazdıklarınızın daha doğal görünmesini sağlar.

Eşdizimlere farkındalığınızı arttırmak için temel bir sözcükle başlayın- make, do, get, break, tell gibi ve ilişkili eşdizimleri araştırın. Ayrıca bir eşdizim “türü” ile başlayabilir ve birkaç örnek ezberleyebilirsiniz. Bazı türler:

– Zarf + sıfat (completely satisfied, widely available, bitterly disappointed)

– Sıfat + isim  (strong coffee, heavy traffic, severe weather)
– Fiil + isim (commit suicide, do your homework, make amends)
– İsim + isim (a surge of anger, liquor licence, panic attack)

Hedef kitlenizi tanıyın

Yazarken hedef kitlenize yazmak çok önemlidir. Bunu düşünün: Kişisel blogunuz için yazı veya bir üniversite makalesi yazarken özgeçmişinizi güncellediğinizden farklı bir dil kullanıyorsunuz. Esasen, fark sizin üslubunuz ve kelime seçiminizdir. Bu nedenle, herhangi bir eski metne dokunmadan önce şunları göz önünde bulundurun:

Metniniz, üniversite başvuru mektubu, iş başvuru mektubu veya makale gibi daha resmi mi? Bu metinler:

-Genellikle karmaşık, daha uzun cümleler ve daha ayrıntılı incelenen noktalar

– Daha az duygusal ve okuyucuyu hareket ettirmek için tasarlanmamış

– Tipik olarak genişletilmiş kelimelerle yazılır(can not, would not have, television)

Öte yandan, blog yazısı, kişisel mektup veya reklam yazıları gibi gayri resmi bir şey yazıyor olabilirsiniz. Bu durumda:

-Fikirlerinizi yıkmak için daha basit bir dil ve daha kısa cümleler kullanabilirsiniz
-Kısaltılmış sözcükler ve kısaltmaları dahil edin (can’t, wouldn’t have, TV gibi)

– Konuşma dilini kullanın ve yazarken okuyucuyla konuşurmuş gibi yazın (bu argo terimleri, konuşma şekillerini, şahıs zamirlerini içerir (ben, sen, benim, senin…)

– Empati ve duygu ile denemeler yapın

 

Edilgen dil yerine etken dili tercih edin

Daha net ve daha özlü yazı yazmak için edilgen yerine etken yapı kullanmak genellikle daha iyidir.( Örnek: The shark bit the surfer (“Köpekbalığı sörfçüyü ısırdı”), The surfer was bitten by the shark (“Sörfçü köpekbalığı tarafından ısırıldı”) dan daha net ve biraz daha çağrıştırıcıdır.)

Edilgen yapıyı kullanmak için genellikle iyi nedenler vardır- otoriter bir şekilde konuşurken olduğu gibi “Children are not allowed to swim without an adult” ( “Çocukların bir yetişkin olmadan yüzmesine izin verilmez”) ya da kibarca konudan kaçınmak için “The cause of the confusion was unknown” (“Karışıklığın nedeni bilinmiyordu”), aşırı kullanmaktan kaçınmalısınız.

Yazınız hakkında geribildirim isteyin

Tek başına öğrenmek son derece zordur- o zaman cesur olun ve yazınız hakkında geribildirim isteyin. İyi düzeltmenler, yazıya ve dile ilgi duyan anadili İngilizce olan veya anadili İngilizce olmayan ama ileri düzeyde konuşanlardır. Düzeltmeniniz yazınızı inceledikten sonra, makalenizi yayımlamadan veya göndermeden önce tavsiyelerini uygulayın ve son kez gözden geçirmesini isteyin.

 

Zeynep ATEŞ

Proje Yönetim Okulu Yazarı

 


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu