BlogDil Öğrenimi

Neden İspanyolca Öğrenmelisiniz?

Mizah içerikleri, yiyecekler ve radyo dalgalarında çok fazla reggaeton sayesinde muhtemel bir avuç İspanyolca kelime biliyorsunuzdur. Fiesta’da tapas ve mojito için dışarı çıkmadan önce siesta yapmayı düşündünüz mü? Eminim öyledir! Ama İspanyolca öğrenmek zaman ve para yatırımı için kullanmak iyi midir? Si!  İşte İspanyolca öğrenmeniz için önemli nedenler şunlardır;

20 ülkede 400 milyon kişinin anadili

İspanyolca Avrupa, Afrika, Orta, Güney ve Kuzey Amerika’ya yayılmış 20 ülkede ve 400 milyondan fazla kişinin anadili olan resmi veya önemli ikinci dildir. Evet doğru: İspanya ve Latin Amerika dışında, İspanyolca Ekvator Ginesi ve Batı Sahra’nın resmi dilidir ve Cebelitarık, Belize, Andorra ve ABD’de önemli bir azınlık dilidir.

Aslında İspanyolca ABD’de çok konuşulur. Rakamlar değişiklik gösterirken, dilin 45 milyon kişi tarafından ana dil veya ikinci dil olarak konuşulduğu tahmin edilmektedir. Tüm bunlar gösteriyor ki İspanyolca dünyanın en çok konuşulan dillerinden biridir.

İspanyolca Öğrenmek için En İyi 12 Uygulama

Ana dilini konuşan en büyük ikinci topluluk

İspanyolca, en çok konuşulan ikinci ana dildir ve birinciliği bir milyardan fazla kişinin anadili olan Çinceye kaptırır. Yine de İspanyolca çok daha yaygın olarak konuşuluyor ve bu da onu öğrenmek için inanılmaz derecede kullanışlı bir dil yapıyor.

 

Öğrenmek için kolay…

Evet, İspanyolca’da cinsiyetlendirilmiş isimler, 14 fiil zamanları ve çok sayıda düzensiz fiil var. Ancak ilerledikçe, akıcılık için çalışırken sağlam bir temel elde etmenin en kolay yollarından biri olarak kabul ediliyor. Özellikle ana diliniz aynı zamanda bir latin dili ise, İspanyolca öğrenmenin kısayolları vardır. Fransızca, İtalyanca ve Portekizce konuşan öğrenciler, İspanyolca ile sonsuz dilsel benzerlikler bulacaklar.

Latince kökleri sayesinde, İngilizce konuşanlar da göz ardı edilmedi: İspanyolca ve İngilizcede binlerce aynı kökenli sözcük var (sözcükler tam olarak veya hemen hemen aynı şekilde ve çoğunlukla aynı anlamla yazılır).Bazı örnekler mi istiyorsunuz? Chocolate (çikolata), capital (başkent), flexible (esnek), panorama (panorama), radio (radyo), visual (görsel), triple (üçlü), ve tropical (tropikal), hepsi mükemmel akrabalardır ve diario/diary, salario/salary, clásico/classic, insécto/insect ve curioso/curious sözcüklerden sadece birkaçıdır ‘ mükemmele yakın birçok aynı kök.

…ve telaffuz

İspanyolca fonetik bir dildir yani yazıldığı gibi telaffuz edilir. Tabi ki, ülkeler ve bölgeler arasında lehçe farklılıkları vardır – ama bunlar anlamı engellemez. Örneğin, Latin Amerikalılar, İspanyolların cerveza (“thervetha”) ve gracias (“grathias”) gibi kelimelerde a / z / veya / c /’yi telaffuz ederken sıklıkla kullandıkları İngilizce / th / sesi kullanmazlar.

Arjantin’de / ll / ve / y / ile başlayan kelimeler İngilizce / sh / ile benzer şekilde telaffuz edilirken (örneğin: yo “sho,” llegar “shegar” ve lluvia “shuvia”) Şili’de ikinci şahıs fiil sonları telaffuz edilir / ai / ve / i / cómo estái (cómo estás – nasılsın) ve tú querí (tú quieres – istediğiniz) gibi.

 

Edebiyat için harika…

Neredeyse her yurtdışında eğitim gören öğrenciler Gabriel Garcia Marquez’in ‘Cien Años de Soledad(Yüzyıllık Yalnızlık)’ veya Cervantes’in aşkıyla eve döner ve neden olduğunu kesinlikle anlıyoruz. Ancak yağmurlu bir günde kıvrılıp okuyabileceğiniz diğer önemli İspanyolca yazarları da var. Kitaplığınızı Robert Bolaño, Ildefonso Falcones, Julio Cortázar, Mario Vargas Llosa, Leonora Carrington ve Carmen Martín Gaite’in eserleriyle doldurun.

…ve iş

İspanyolca iş açısından da çok güçlü bir dil. BM, AB, Amerikan Devletleri Örgütü ve Güney Amerika Birliği’nin resmi dili olma statüsü ve kıtalar arasında oluşacak önemli iş bağlantıları ve yatırımlara izin verir.

Birleşik devletlerde, Hispanikler(İspanyollar) en büyük azınlık gruptur ve ülkenin markalar ve şirketler için satın alma gücünün büyük bir yüzdesini temsil eder. Birleşik Krallıktaki gölet boyunca, dil becerilerinin eksikliğinin ve iş etkileşimlerinde İngilizce konuşmaya güvenmenin İngiltere ekonomisine GPD ‘nın yaklaşık% 3,5’ine mal olduğu gösterildi. Aslında, British Council’ın Geleceğin Dili raporu, Brexit sonrası en önemli beş dilden biri olarak İspanyolcayı tanımladı.

Seyahat ve eğlence için mükemmel

İspanyolcanın konuşulduğu ülkeleri ve yapabileceğiniz tüm eğlenceli şeyleri düşünün. Kosta Rika’da Playa Tamarindo’da sörf yapın, Pireneler’de kayak yapın, Camino de Santiago’da yürüyüş yapın veya Buenos Aires, Madrid, Barselona ve Havana gibi dünyanın en heyecan verici şehirlerinden bazılarını ziyaret edin.

Zeynep Ateş

Proje Yönetim Okulu Yazarı


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu