BlogÜniversite Hayatı

SAT ACT Hazırlık Çevrimiçi Kılavuzları ve İpuçları

SAT / ACT Hazırlık Çevrimiçi Kılavuzları ve İpuçları

SAT nedir? Testin Tam Açıklaması

Üniversiteye başvurmayı düşünüyorsanız, SAT’ın ne olduğunu ve başvuru sürecinizi nasıl etkileyeceğini bilmeniz çok önemlidir.

Peki, SAT nedir? ABD’deki standartlaştırılmış iki üniversite giriş sınavından biridir. (Diğeri ACT’dir.) PSAT ve AP (Advanced Placement) programını da yöneten, kar amacı gütmeyen College Board tarafından yönetilir.

SAT, başlangıçta bir Ordu IQ testinden uyarlandı ve 1926’da ilk kez bir üniversiteye giriş testi olarak uygulandı. Ancak, Harvard başkanının burs başvuru sahiplerini değerlendirmek için testi kullanmaya başladığı 1933 yılına kadar gerçekten tutmadı, çünkü entelektüel potansiyelin etkili bir ölçümü olduğuna inanılıyordu. SAT’ın bu görüşü popülaritesinin artmasına yardımcı oldu – 1940’larda, tüm üniversite başvuru sahipleri için standart bir sınav haline geldi ve ülke çapında 300.000’den fazla kişiye uygulandı.

SAT’ın üniversiteye giriş sınavındaki hakimiyeti, 1959’da ACT’nin oluşturulmasıyla geriledi. Başlangıçta SAT’tan çok daha az popüler olmasına rağmen, ACT orta batı ve dağ eyaletlerinde tutuldu ve 2010’da aslında SAT’ı aşarak en popüler üniversite giriş sınavı haline geldi.

Kısmen, ACT’den kaynaklanan artan rekabet nedeniyle, SAT kısa süre önce 2016’da bazı büyük değişiklikler geçirdi. Testin temel amacı ve şekli aynı kaldı ve hala üniversiteye giriş kararları için kullanılan çoktan seçmeli bir testi, ancak bazı yönleri yapı ve içerik bakımından değişti. Okullar bu değişiklikleri onaylamış olmalı çünkü 2018’de SAT unvanını geri aldı ve bir kez daha en popüler üniversite giriş sınavı oldu.

Bu gönderi, bu önemli sınava hazırlanmanıza yardımcı olmak için SAT’ın temellerini açıklayacak.

İnsanlar Neden SAT Sınavına Giriyor?

SAT, okuduğunu anlama, hesaplama yeteneği ve ifade netliği gibi temel becerileri ölçerek okullara üniversiteye ne kadar hazır olduğunuzu göstermenizi amaçlayan standartlaştırılmış bir testtir. Sınava çok sayıda öğrenci girdiğinden, aynı zamanda okullara ülke çapındaki akranlarınızla nasıl karşılaştırdığınıza dair veriler de sağlar.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kolejlere veya üniversitelere başvuruyorsanız, neredeyse kesinlikle SAT veya ACT sınavına girmeniz gerekecektir, çünkü çoğu, başvurunuzla birlikte test puanlarını göndermenizi bekler. Başvurmak istediğiniz yere bağlı olarak, ACT veya SAT puanınız kabul kararının % 50’sini oluşturabilir, bu nedenle güçlü bir standartlaştırılmış test puanı hayati önem taşır.

Ek olarak, bazı eyaletlerde Delaware, Illinois ve Michigan dahil olmak üzere tüm lise öğrencilerinin SAT sınavına girmeleri gerekir.

SAT Sınavını Hangi Okullar Kabul Ediyor?

ABD’deki dört yıllık kolejlerin tümü SAT’ı kabul ediyor ve yukarıda da bahsedildiği gibi çoğu okul ya SAT ya da ACT koşulunu arıyor. Genelde ikisi arasında ayrım yapmıyorlar. Bununla birlikte, daha esnek politikalara sahip artan sayıda kolej ve üniversite var. Bu nedenle başvurmayı planladığınız belirli okulların koşullarını kontrol ettiğinizden emin olmalısınız.

Birleşik Krallık’taki veya Kanada’daki okullara başvurmak isteyen bir ABD öğrencisi veya ABD’deki bir üniversiteye gitmek isteyen uluslararası bir öğrenciyseniz, SAT veya ACT’ye de girmeniz gerekecektir.

SAT Neleri Kapsar?

SAT’ın dört bölümü ve ek olarak isteğe bağlı bir makale bölümü vardır. İlk bölüm olarak Okuma, ardından Yazma ve Dil, ardından hesap makinesiz Matematik bölümü ve son olarak da hesap makineli Matematik bölümünü içerir. Bu SAT sınavının en kolay halidir. Çoğu SAT sorusu çoktan seçmeli, ancak hesap makinesiz Matematik bölümünde beş soru ve hesap makineli Matematik bölümünde ise sekiz soru açık uçlu olacaktır.

SAT sınavına girdiğinizde, testin yaklaşık her saatinden sonra 5 dakikalık bir mola vereceksiniz. Bu, Okuma bölümünden ilk ve hesap makinesiz Matematik bölümünde sonra ikinci aranızı vereceğiniz anlamına gelir. İsteğe bağlı Makale bölümünü alıyorsanız bu bölüme başlamadan önce de bir mola vereceksiniz. SAT sınavının toplam süresi, makale bölümü alınmazsa 3 saat, aksi halde alırsanız 3 saat 50 dakikadır.

Aşağıdaki çizelge testin formatını açıklamaktadır.

Sıra Bölüm Toplam Zaman Soru Sayısı Soru Başına Verilen Süre
1 Okuma 65 dakika 52 75 saniye
2 Yazma ve Dil 35 dakika 44 48 saniye
3 Hesap Makinesiz Matematik 25 dakika 20 75 saniye
4 Hesap Makineli Matematik 55 dakika 38 77 saniye
5 Makale (seçmeli) 50 dakika 1
Toplam: 3 saat, 50 dakika (makalesiz 3 saat) 154 (+1 makale)

SAT Nasıl Puanlanır?

SAT sınavına girdiğinizde, size 400 ile 1600 arasında bir toplam puan verilecektir. SAT’ın iki ana bölümü vardır: Kanıta Dayalı Okuma ve Yazma (Okuma ve Yazma-Dil bölümlerinden birleştirilmiş) ve Matematik. Her bölümde 200 ila 800 puan arasında bir puan kazanabilirsiniz. Peki, puanlama ölçeği nereden geliyor?

Her konu alanı için ham bir puanla başlarsınız. Ham puanınız, doğru yanıtladığınız soruların sayısıdır; atlanan veya yanlış sorular, ham puanınıza ekleme veya çıkarma yapmaz. Bu sayı daha sonra eşitleme adı verilen bir işlemle ölçeklendirilmiş bir puana dönüştürülür – Kolej Kurulu, bunun tam olarak nasıl çalıştığı konusunda bir açıklama yapmadı, ancak insanların belirli bir sınav tarihinde ne yaptıklarından ziyade.yıllara dayanan veriler kullanılır.

Ortalama SAT puanı, yıldan yıla bazı değişikliklerle 1068’dir, ancak sizin için neyin iyi bir puan olduğu, gerçekten nereye başvurmak istediğinize bağlı olacaktır. En üst düzey bir okula girmek için muhtemelen 1500 veya daha yüksek puan almanız gerekir, ancak eyalet üniversitesinin yerel bir kampüsü için 1050 ile yeterli olabilirsiniz.

SAT Sınavına Ne Zaman Girmelisiniz?

SAT sınavına ilk kez girmek için ideal zaman, genellikle okuldaki derslerin çoğunu işlediğiniz son yılın kışıdır, ancak yine de tekrar almak için zamanınız vardır. Bununla birlikte, özellikle başka bir amaç için SAT puanlarına ihtiyacınız varsa veya okulunuz tarafından almanız gerekiyorsa, sınav programınız farklı olabilir.

SAT için Planlamanız Gereken Her Şey

Umarım şimdi SAT’ın ne olduğunu ve neden almanız gerekebileceğini anlıyorsunuz. İşin zor kısmı yine de gelecek sınava hazırlanmak. Buna yardımcı olmak için, standartlaştırılmış testleri ve daha genel olarak üniversite uygulamalarını planlamaya başlarken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli soruları listeledik.

SAT mı yoksa ACT mi almalıyım?

Siz denemeden, iki standart testten hangisinin sizin için daha iyi olacağını kesin olarak bilmeniz zor. Ancak, iki tam uygulama testine girmek için zaman harcayacak durumda değilseniz, karar vermenize yardımcı olması için bu kılavuza bir göz atın. Ayrıca, birçok öğrenci için SAT ve ACT arasında o kadar büyük bir fark olmadığını unutmayın.

 Üniversiteye Girmek İçin Hangi SAT Puanına İhtiyacım Var?

Tekrarlamak gerekirse: Hangi puan için çalışmanız gerektiği, nereye başvurmak istediğinize bağlıdır. İdeal SAT puanınızı hesaplamak için bu makaledeki formülü kullanabilirsiniz.

SAT’a Hazırlanmanın En İyi Yolu Nedir?

Artık SAT puanı hedefinizin ne olduğunu hesapladığınıza göre, oraya nasıl gideceğinize karar vermeniz gerekiyor. Bir öğretmen tutmayı mı yoksa kendi başınıza ders çalışmayı mı daha tercih edeceksiniz? Ayrıca PrepScholar gibi bir çevrimiçi programı da düşünebilirsiniz!

SAT hazırlık sürecini kendi başınıza yapmaya karar verirseniz, ihtiyaçlarınız için en iyi kitabı aldığınızdan emin olun. Resmi SAT pratik sınavını almak, sınavı anlamak ve eğitiminiz sırasında nerede kendinizi geliştirmeniz gerektiğini öğrenmek için de önemlidir.

SAT’a Hazırlanmak için Neleri Bilmem Gerekiyor?

SAT’a hazırlanmanın üç önemli yönü vardır: testin mantığını öğrenmek, içeriği incelemek ve soruları uygulamak. SAT hakkında etkili bir şekilde nasıl düşüneceğinize dair bir fikir edinmek için kullanmanız gereken 5 stratejiye ilişkin kılavuzu indirebilirsiniz.

Kapsanan konular ve SAT’da göreceğiniz soruların stilleri hakkında belirli bilgiler için, her bölümü içeren, okuma, matematik ve yazma, eksiksiz kılavuzları deneyeblirsiniz.

Uygulama materyalleri için, en iyi SAT uygulama testlerini ve nasıl kullanılacağına dair ayrıntılı bir kılavuzu inceleyebilirsiniz.

İlayda Doğanay

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

Kaynak: https://blog.prepscholar.com/what-is-the-sat-a-complete-explanation-of-the-test


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu