Başarı ÖyküleriBlog

Bill Gates’in Favori Kitapları

1- Doğamızın İyilik Melekleri-Şiddet Neden Azaldı? – Steven Pinker

Harvard’lı bilişsel bilim insanı Steven Pinker, “Better Angels” adlı eserinde en tartışmalı konulardan birinin tarihine dalıyor: şiddet. Gates, onun şimdiye kadar okuduğu en önemli kitaplardan biri olduğunu söylüyor ve “Pinker, insanların giderek daha az şiddetli ve daha çok insancıl hale geldiğine dair muazzam miktarda kanıt sunuyor,” diyor, hem de binlerce yıl önce başlayan ve bugüne kadar devam eden bir gidişat ile.

Bu sadece *fildişi kule teorisi* değil. Gates, kitabın insani yardım çalışmalarını da etkilediğini söylüyor. “Genel olarak oldukça iyimser biri olduğumdan, kitap benim için bir ilgi uyandırdı ve beni vakfımızın bazı stratejileri hakkında düşünmeye sevk etti.”

* Fildişi kule, insanların genellikle zihinsel ve ezoterik olan kendi uğraşları için dünyanın geri kalanından mutlu bir şekilde koptuğu mecazi bir yer veya atmosferdir.

Satın Alma Linki:

https://www.dr.com.tr/Kitap/Dogamizin-Iyilik-Melekleri-Siddet-Neden-Azaldi/Steven-Pinker/Bilim/Populer-Bilim/urunno=0001797267001

2- Factfulness – Dünya Hakkında Yanılmamızın On Nedeni Ve Neden Her Şey Aslında Sandığınızdan Daha İyi (Ciltli) – Hans Rosling

Bu kitapta, İsveçli bir doktor, akademisyen ve Gates’in yakın arkadaşı olan merhum Hans Rosling, insanların dünyayı nesnel olarak görmesini engelleyen 10 engel öne sürmektedir. Bunlar arasında korku içgüdüsü (korkutucu şeylere daha fazla dikkat ettiğimiz fikri) ile boşluk içgüdüsü (çoğu insanın iki uç nokta arasında olduğu fikri) vardır.

Gates, “Hans size dünya hakkındaki temel gerçekleri anlamanız için çığır açan bir yol sunuyor – hayat nasıl daha iyi hale geliyor ve dünyanın hala gelişmesi gereken yerler,” diye yazıyor Gates. “Bu kitabı çıktığı günden beri tavsiye ediyorum.”

Satın Alma Linki:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/factfulness-amp-dunya-hakkinda-yanilmamizin-on-nedeni-ve-neden-her-sey-aslinda-sandiginizdan-daha-iyi-ciltli-/516260.html

3- Başlangıç Hikayesi – David Christian

2012’de Gates ve tarihçi David Christian, evrenin ve insanlığın hikayesini anlatan lise öğrencileri için tasarlanmış ücretsiz bir çevrimiçi tarih ve bilim kursu olan Büyük Tarih’i yarattı. Christian, “Başlangıç Hikayesi” ni yazarken esasen bu çevrimiçi kursu bir kitaba dönüştürdü.

“Her şeyin diğer her şeyle nasıl bağlantılı olduğunu gösteriyor, disiplinler arasındaki içgörüler ve kanıtları tek ve anlaşılır bir anlatıya dönüştürüyor” diye yazıyor.

Satın Alma Linki:

https://www.dr.com.tr/Kitap/Baslangic-Hikayesi-Her-Seyin-Buyuk-Tarihi/David-Christiana/Arastirma-Tarih/Tarih/Dunya-Tarihi/urunno=0001862430001

4- Altıncı Yok Oluş – Elizabeth Kolbert

Günümüzün de dünya tarihinin bir parçası olduğunu unutmak kolay olabilir. Gates, New York’lu yazar Elizabeth Kolbert’in “Altıncı Yok Oluş” kitabının bunu düzeltmeye yardımcı olduğunu söylüyor.

“Doğa bilimcileri, Dünya tarihinde beş yok olma olayı olduğunu öne sürüyorlar (dinozorları yok eden asteroidi düşünün),” diye devam ediyor ve Kolbert insan faaliyetlerinin altıncı yok olmaya yol açtığına dair ilgi çekici bir vaka ortaya koyuyor.”

Kolbert’in raporundan bir ipucu almak için, kitabın yayınlanmasından önceki hikayelere göz atın.

Satın Alma Linki:

https://www.dr.com.tr/Kitap/Altinci-Yok-Olus/Bilim/Bilim-Tarihi-Ve-Felsefesi/urunno=0000000680273

5- İş Dünyası Maceraları: Wall Street Dünyasından On İki Klasik Hikaye – John Brooks

1991’de Gates, Buffett’a en sevdiği kitabın ne olduğunu sordu. Yanıt vermek için Buffett, Microsoft’un kurucusuna John Brooks’un New Yorker hikayelerinden oluşan bir koleksiyon olan “Business Adventures” adlı kişisel kopyasını gönderdi.

Anekdotlar yarım yüzyıl öncesine ait olsa da, kitap Gates’in favorisi olmaya devam ediyor.

Gates, kitabın karlı iş kurma ilkelerinin sabit kaldığını hatırlatmak için hizmet ettiğini söylüyor ve şöyle yazıyor:

Bir kere, her iş girişiminde temel bir insan faktörü vardır. Mükemmel bir ürününüz, üretim planınız ve pazarlama alanınız olup olmadığı önemli değil; Yine de bu planları yönetmek ve uygulamak için doğru insanlara ihtiyacınız olacak.

Gates ve Buffett’in bu başlık için sahip olduğu sevgiyi öğrenen iş dünyası basını da kitaba benzer şekilde aşık oldu.

Satın Alma Linki:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/is-dunyasi-maceralari-wall-street-dunyasindan-on-iki-klasik-hikaye/498968.html

6- Yaşam Neden Var? – Nick Lane

Nick Lane çok bilinen biri olmayabilir, ancak Gates bunu değiştirmek istiyor. “Nick, size şunu söyleten orijinal düşünürlerden biridir: Daha fazla insan bu adamın işi hakkında bilgi sahibi olmalı,” diyor. “O, insanların enerjinin tüm canlılarda oynadığı rolü tam olarak anlamalarını sağlayarak bilimsel bir yanlışı düzeltmeye çalışıyor.”

Kitap, yeryüzünde yaşamın nasıl oluştuğuna dair cevaplanmamış soruları çözmeyi amaçlamakta ve hastalıklara yönelik çözümlerin nereden gelebileceğine dair düşünceli sorular ortaya çıkarmaktadır. Gates, “Nick’in çalışmasının ayrıntıları yanlış çıksa bile, enerjiye odaklanmasının, nereden geldiğimizi anlamamıza önemli bir katkı olarak görüleceğini düşünüyorum” diyor.

Satın Alma Linki:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/yasam-neden-var/393523.html

7- Yaşayanı Onarmak – Maylis De Kerangal

Hikaye, bir kazada ölen bir adamı ve ardından ailesinin kalbini bağışlamaya karar vermesini anlatıyor. Gates, “Olay örgüsü, kelimelerin ve karakterlerin gücüne göre ikinci sırada kalıyor,” diye yazıyor. “Kitap, sizi sadece birkaç dakika içinde hikayede yer alan insanlarla derinden bağ kurabilmek için güzel bir dil kullanıyor.”

Satın Alma Linki:

https://www.dr.com.tr/Kitap/Yasayani-Onarmak/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0000000633650

8- İstatistik ile Nasıl Yalan Söylenir? – Darrell Huff

1954’te yayınlanan “İstatistik ile Nasıl Yalan Söylenir” ismindeki kitap istatistiğe giriş ve nasıl manipüle edilebileceğine dair bir başlangıçtır. “Bir bölüm, trendleri abartmak ve çarpık karşılaştırmalar vermek için görsellerin nasıl kullanılabileceğini gösteriyor” diyor. “Bu günlerde Facebook ve Twitter akışlarınızda infografiklerin ne kadar sıklıkla göründüğünü düşünürsek, bu kesinlikle zamanında bir hatırlatma.”

Satın Alma Linki:

https://www.dr.com.tr/Kitap/Istatistik-ile-Nasil-Yalan-Soylenir/Bilim/Populer-Bilim/urunno=0001803621001

 

9- Bully Pulpit: Theodore Roosevelt, William Howard Taft, and the Golden Age of Journalism – Doris Kearns Goodwin

Gates, Goodwin’in biyografisinin başkanlığı tıpkı bir lens gibi kullanarak toplumun değişimini görmeyi sağladığı için takdir ediyor.

“Sosyal değişim nasıl gerçekleşir?” Gates incelemesinde soruyor. “Yalnızca bir ilham verici lider tarafından yönetilebilir mi, yoksa diğer faktörlerin önce bir zemin oluşturması mı gerekiyor?” Theodore Roosevelt’in kaç paydaşın dahil olması gerektiğini gösterdiğini söylüyor.

Gates, “Kariyerinin başlarında bir dizi siyasi reformu gerçekleştirmeye çalışsa da,” diyor. “Roosevelt, McClure ve diğer yayınlardaki gazeteciler değişim için halkın desteğini toplayana kadar gerçekten başarılı olamadı.”

Satın Alma Linki:

https://www.pandora.com.tr/kitap/bully-pulpit-theodore-roosevelt-william-howard-taft-and-the-golden-age-of-journalism/324854

 

10- Dansla İşe Gitmek – Warren Buffett

Buffett ve Gates, birbirlerine kitap tavsiye ederek ve hayırseverlik kampanyalarına birlikte öncülük ederek destansı bir dostluğa sahipler. Bu nedenle Gates’in, Buffett hakkında bir koleksiyon olan “Dansla işe Gitmek” ten keyif alması hiç de şaşırtıcı değil.

Gates, kitabı baştan sona okuyan herkesin iki ana izlenime kapılacağını söylüyor: birincisi, Warren’ın kariyeri boyunca vizyonunu ve yatırım ilkelerini uygulama konusunda ne kadar tutarlı olduğu; ikincisi, onun analizi ve iş anlayışı. 1996’da iş mantığını bu kadar net düşünen kimseyle tanışmadığımı yazdım. Bu kesinlikle hala böyledir. Gates, Buffett’in zihnine girmenin “son derece değerli bir zaman kullanımı” olduğunu söylüyor.

Satın Alma Linki:

https://www.dr.com.tr/Kitap/Dansla-Ise-Gitmek/Warren-Buffett/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Yonetim-Is-Gelistirme-Kalite/urunno=0000000576649

 

11- Eşyanın Tabiatı : Üstüne Dünya Kurduğumuz Malzemelerin Olağanüstü Öyküleri – Mark Miodownik

Çoğu insan gibiyseniz, her gün çelik tıraş makineleri, cam bardaklar ve kağıt not defterlerini yapıldıkları malzemeleri düşünmeden kullanıyorsunuzdur. Bir malzeme bilimcisi olan Miodownik, “Eşyanın Tabiatı” kitabında bu malzemelerin ardındaki bilimin neden bu kadar büyüleyici olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

Gates, en sevdiği bölümün, “bir atomun insan yaşamındaki devasa geçmişi, bugünü ve gelecekteki rolüne ilişkin bilgiler sunan” karbon üzerine olan bölüm olduğunu iddia ediyor.

Satın Alma Linki:

http://pandora.com.tr/kitap/esyanin-tabiati-ustune-dunya-kurdugumuz-malzemelerin-olaganustu-oykuleri/680553

12- Farz Edelim ki – Randall Munroe

Bir bloga dayanan başka bir kitap “Farz Edelim ki” varsayımsal bilimsel sorulara karikatür resimli cevaplardan oluşan bir koleksiyondur.

Bu sorular distopyadan felsefi soruya kadar uzanır.Her soru farklı bir okuyucu tarafından soruldu ve NASA’nın eski robotik uzmanı Munroe, araştırma ve röportajlar yoluyla soruyu doğru bir şekilde yanıtlamak için elinden gelenin en iyisini yapıyor.

Gates:

“Yerçekiminin ne olduğunu hemen hemen hepimiz biliyoruz. Peki ya Dünya’nın yerçekimi olduğundan iki kat daha güçlüyse? Ya üç kat veya yüz kat daha güçlü olsaydı? Soruya bu şekilde bakmak, yerçekimi hakkında biraz farklı düşünmeye başlamanızı sağlar.”

Gizli bilimsel fantezilerini şımartacak ve araştıracak birinin olmasını dileyen herkes için bu kitap işe yarıyor.

Satın Alma Linki:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/farz-edelim-ki/389930.html&manufacturer_id=186925

13- Stres Testi – Timothy Geithner

Gates, Microsoft’un CEO’su olarak son derece karmaşık bir sistemin merkezinde duruyordu. Timothy Geithner, ABD Hazine sekreteri ile hemen hemen aynı şeyi yaptı ve mali kriz sırasında yapının etrafına düştüğünü gördü.

Gates, “Geithner, küresel bir finansal çöküşle mücadele ederken aynı zamanda hem Yönetim içindeki ve dışındaki eleştirmenlerle ve ailesinden neredeyse tamamen yokluğundan kaynaklanan şiddetli suçluluğuyla savaşmanın nasıl bir şey olduğuna dair çekici bir insan portresi çiziyor” diyor. “Finansal krizlerle mücadele siyaseti her zaman çirkin olacaktır. Ancak halkın konu hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olması kesinlikle yardımcı olur.” Stres Testi bu bilgiyi sağlıyor.

Satın Alma Linki:

https://www.hepsiburada.com/stress-test-reflections-on-financial-crises-timothy-geithner-pm-HB00000JTWLF

 

14- Ayakkabı Gurusu – Phil Knight

Gates, kitaba, başarıya giden yolun asla düz bir çizgi olmadığına dair canlandırıcı ve dürüst bir hatırlatma diyor. Anlaşmazlıklar, serpintiler ve incitici duygularla dolu dolambaçlı bir yol.

Gates, “Yıllar boyunca Knight ile birkaç kez tanıştım,” diye yazıyor. “Çok iyi biri, ama aynı zamanda sessiz ve tanıması zor. Knight burada çok az CEO’nun yapmak isteyeceği şekilde açılıyor.”

Satın Alma Linki:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/ayakkabi-gurusu/443372.html

 

15- Gen – Siddhartha Mukherjee

Genom bilimi, ana akımın ilgi alanına giren bir konu olarak kabul edilemez, ancak Gates Mukherjee’nin bunun insanların günlük yaşamlarıyla olan ilişkisini yakalamayı başardığını söylüyor. Kişiliklerimiz ve bizi biz yapan şeylerle ilgili büyük soruları yanıtlamaya çalışıyor.

Gates, “Mukherjee bu kitabı sıradan bir dinleyici kitlesi için yazdı, çünkü yeni genom teknolojilerinin hepimizi derin şekillerde etkilemenin zirvesinde olduğunu biliyor” diye yazıyor Gates.

Mukherjee, Gates’in “dörtlü tehdit” olarak adlandırdığı şeydir. O pratisyen hekim, öğretmen, araştırmacı ve yazardır.

Satın Alma Linki:

https://www.dr.com.tr/Kitap/Gen/Bilim/Populer-Bilim/urunno=0001746044001

 

Bonus

Üç bölümlük bir belgesel olan Inside Bill’s Brain isimli belgeseli izlemenizi de kesinlikle öneririm.

 

Yasin Karaçelebi

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı 


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu