BlogYurtdışı Eğitim

Pasaportunuzla Vizesiz Gidebileceğiniz Amerika Ülkeleri

Pasaportunuzla Vizesiz Gidebileceğiniz Amerika Ülkeleri ile geçerli pasaport ve sağlık sigortanızla yurt dışına çıkış yapabilirsiniz.

Listemizdeki Amerika kıtası ülkeleri ise vizeden muaf ve gerçekten hoşunuza gidebilecek ülkeler.

Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler 2023

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Avrupa Ülkeleri

Pasaportunuzla Vizesiz Gidebileceğiniz Amerika Ülkeleri

Arjantin

Güney Amerika’da yer alan ve Tango ile bağdaşlaşan Arjantin, eğer iyi bir rehber eşliğinde gezilirse ucuza gezilebilecek ülkeler arasında. Bu Latin Amerika ülkesinin ziyaretçisi oldukça bol. Türk vatandaşı olarak 90 güne kadar ücretsiz kalmak mümkün. Futbol severler, yılın iki döneminde iki ayrı ligi görebilir. Koloni dönemi şehirleri ve mimarisi mutlaka görülmesi gereken ülkede, Buenos Aires şehri de kesinlikle gezilmeli. Türkiye kış mevsimindeyken Arjantin’de yaz mevsimi yaşıyor. Bu nedenle aralık, ocak ve şubat ayları, ortalama 25 derece sıcaklıklarla ülkeye gitmek için en güzel zamanlar. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında Ant Dağları kayak merkezlerinin tadını çıkarmak için de Arjantin’i ziyaret edebilirsiniz.

Brezilya 

Latin dansları, Rio Karnavalı, futbol, müzik ve dahası… Amerika kıtasında vizesiz gidilebilecek ülkelerden en özeli belki de o! 2001 yılında vizelerin kalkmasıyla her yıl milyonlarca turistin akın ettiği Brezilya’nın kendine has bir tarzı var. “Tanrı Kent” olarak bilinen Rio’yu ziyaret etmeyi unutmayın!  Festivallerden eğlencelere, doğal güzelliklerden korunmuş tarihi yapılara, ziyaretçilerine muhteşem seçenekler sunuyor Brezilya. Akla gelen ilk seçenekler Sao Paulo ve Rio de Janeiro olsa da görebileceğiniz bir çok yer var.

Kolombiya

Netflix platformunda Narcos dizisini izlediyseniz Kolombiya’ya merakınız artmış olabilir. Başkenti Bogota olan Kolombiya’ya yerleşim, 15. yüzyılda başlamış. Turistler için 20 yıl önce gidilebilecek bir yer halini alan Kolombiya’da, şimdilerde de suç oranı biraz yüksek. Fakat yine de görülmeye değer bir yer. Tropikal iklimi ve muhteşem doğası, onu mutlaka görmeniz gereken bir yer yapıyor. Tarımsal yönüyle ön plana çıkan Kolombiya’da muz, şeker ve kahvenin en kalitelisini görüyorsunuz.  UNESCO kültür mirası listesinde bulunan Cartagena’yı gezmeyi unutmayın!

Uruguay

Güney Amerika’da yer alan Uruguay, muhteşem sahiliyle huzurlu bir yapıya sahip. İnsanlar mutlu ve mütevazı. Yerli dili Guarani ve başkenti Montevideo. En fazla nüfus ise Montevideo’da bulunuyor. Ülkenin en eski şehri Colonia del Sacramento ve başkent Montevideo mutlaka görülmeli. Bunun yanı sıra tango derslerine katılabilir, sahillere gidebilir, barbekünün tadına varabilirsiniz. 90 güne kadar vizeden muaf ve keyifli bir şekilde Uruguay’ın tadına varabilirsiniz.  Ülke yerlilerden sonra 16. Yüzyılda İspanyollar tarafından keşfedilmiş ve yerleşilmiştir. Ülke 1928 yılında İspanya’ya bağlı olmaktan çıkarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu nedenle Uruguay’daki tarihi mekânlar üzerinde İspanyol etkileri de görülmektedir. Mart ayında düzenlenen festivaller de mevcuttur. Uruguay tarihi yerleri müzeler, kaleler ve tarihi binalardır.

Şili 

Şili, 4.300 km’lik uzunluğunda bir ülke ve Güney Amerika’da yer alıyor. Güneşin batışını ve doğuşunu aynı anda göreceğiniz ülkede başkent Santiago, mutlaka görülmesi gereken bir şehir. Farklı iklimleri de görebileceğiniz ülkede, San Critobal Tepesi ve La Vega Market’i ziyaret etmeyi unutmayın.

Bahamalar

Bahamalar ya da resmi adı ile Bahama Milletler Topluluğu, Karayipler’de yer alan ve coğrafi açıdan Orta Amerika’ya dâhil edilen, Batı Hint Adaları’nın kuzey-kuzey doğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke. Ülkenin başkenti ve ticaret merkezi Nassau, diğer önemli adaları ise Andros, Grand Bahama ve Eleuthera. Diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi T.C. vatandaşları Bahamalar’a seyahatlerinde vizeden muaf.

Guatemala

Guatemala seyahatlerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Umuma mahsus pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaf. 16.672.956 toplam nüfusuyla Kuzey Amerika kıtasında yer alan Guatemala, kilise, müze, antik kent, volkanik dağ, göl gibi birçok turistik yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Ülke; Honduras, Meksika, El Salvador ve Belize ile komşudur. Ülkenin doğusunda Karayip Denizi, batısında Büyük Okyanus bulunur. Amerika’nın incisi olarak bilinen bu ülkede gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır.

Peru

Umuma mahsus pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu