BlogYurtdışı Eğitim

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Avrupa Ülkeleri

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Avrupa Ülkeleri ile sadece pasaportunuzla Avrupa’ya seyahat edebilirsiniz. Türk vatandaşlarından vize istenmeyen, en rahat seyahat edilebilecek Avrupa ülkeleri listesinde çoğunluk Balkan ülkelerine ait. Peki Avrupa’da hangi ülkeler vize istemiyor?

En Kolay Schengen Vizesi Veren Ülkeler Yazımız için Tıklayınız

Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler 2023 Listesi için Tıklayınız

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz 9 Avrupa Ülkesi

Arnavutluk

Adriyatik kıyılarında keşfedilmeyi bekleyen muhteşem manzaralara sahip Arnavutluk, eşsiz sahilleri, ve yeşilin her tonuna sahip ormanlarıyla dikkat çekiyor. Türk vatandaşlarına 90 güne kadar girişlerde vizesiz seyahat imkanı tanıyan ülke, turizm alanında gelişmeye açık bir yapı taşıyor. Yerel mutfağı ve korunmayı başaran doğal güzellikleri ile ülke denemeye değer. Tiran, Kruje, Durres, Berat, İşkodra, Vlore görülmesi gereken şehirler.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizenin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” gereğince, Türkiye ve Arnavutluk arasında diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamilleri için 180 gün içinde 90 günü aşmayan bir süreyle veya transit geçiş maksadıyla vize almadan seyahat edilebiliyor.

Bosna-Hersek

Umuma mahsus pasaport sahipleri, 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla vizeye gerek duymadan seyahat edebiliyor. Çoğunlukla Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar’dan oluşan üç etnik gruba ait insanların yaşadığı Bosna-Hersek, başkent Saraybosna, Mostar, Neum gibi şehirleri ile ekonomik bir tatil hayal edenlerin vazgeçilmez rotalarından.

Avrupa’da en çok Müslüman nüfusu barındıran ülkelerden biri olan Bosna-Hersek Federasyonu son yıllarda turizmde atağa geçti. 90’lı yıllarda yaşanan Sırp Savaşı’nda ortaya çıkan görüntüler akıllardan silinmezken, savaşı anımsatan semboller ziyarete açık.

Bu tarihi ülkeyi ziyaret ettiğinizde; Srebrenica Anıtsal Galerisi, Saraybosna Savaş Tüneli Müzesi, Mostar Köprüsü gibi önemli noktaları görmeyi unutmayın. Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla ülkeye vizesiz olarak seyahat edebiliyor. Saraybosna, Mostar görülmesi gereken şehirler.

Karadağ

Adriyatik’in incisi Karadağ, Budva, Kotor gibi şehirlerdeki kumsallarıyla Avrupa’da yükselen değere dönüştü. Uygun konaklama seçenekleri ve bozulmamış doğal yapısıyla turistleri cezbeden ülkede, tarihin izleri keşfediliyor.

Büyüleyici manzaralara sahip Adriyatik kıyılarının yanı sıra Orta Çağ’dan kalma mimarisiyle UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Kotor şehriyle de adından söz ettiren Karadağ, vizesiz seyahat eden turistlerin en gözde adreslerinden biri.

Belarus

Umuma mahsus, hizmet, hususî ve diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları 30 gün süreyle vizeden muaf. Yalnız toplam kalış süresi ilk giriş tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde 90 günü geçmemeli.

Kuzeydoğu Avrupa’nın yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip etkileyici bir ülkesi olan Belarus, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması ile bağımsızlığını ilan etti. Topraklarının yüzde 40’ından fazlası ormanlarla kaplı Beyaz Rusya, Türkiye ile gelişen olumlu ilişkilerin ardından karşılıklı olarak vizelerin kaldırıldığı bir ülke oldu.

Sovyet Dönemi yansımalarının rahatlıkla gözlemlenebildiği ülke, ziyaretçilerine farklı bir deneyim yaşatıyor. Türkler için 30 gün boyunca vizesiz seyahat imkanı sunan bu şirin ülkede; başkent MinskMazyrGomel ve Navapolatsk gibi şehirler ile Brest KalesiNesvizh Sarayı ve Mir Kalesi gibi tarihi yapılar da oldukça beğeni topluyor.

Kuzey Makedonya

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Kuzey Makedonya’yı ziyaretlerinde 180 gün içinde 90’ü günü aşmamak üzere vizeden muaftır. 542 yıl boyunca Osmanlı egemenliğinde kalan Makedonya, günümüzde hala o dönemlerin kültürel ve mimari özelliklerini yansıtmaya devam ediyor. Başta Üsküp ve Ohri şehri olmak üzere gezilip görülecek çok sayıda turistik noktası bulunan ülkede 90 güne kadar vizesiz kalabilmek mümkün.

Ayrıca Mustafa Paşa Camii, Eski Çarşı, Taş Köprü, Üsküp Kalesi ve Ohri Gölü de Makedonya’nın popüler ziyaret adreslerinden. Uygun fiyatları ile ekonomik bir tatil isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alan Makedonya, Avrupa’da farklı bir kültür deneyimi yaşatıyor.

Kosova

“Türkiye ile Kosova arasında Vize Muafiyeti Anlaşması” uyarınca, iki ülke vatandaşlarının 6 ay içinde 90 günlük seyahatleri vizeden muaftır. Ilıman karasal iklimin hâkim olduğu Kosova’da kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Yaz ayları ise Akdeniz etkisiyle sıcak geçer; bu sebeple Kosova’yı ziyaret etmek için en ideal zaman aralığı mayıs ve eylül ayları arasında kalan periyod olacaktır. Yaz aylarında Priştine’de ortalama sıcaklıklar 15 ile 19 derece arasında değişmektedir. Kosova’nın kültürel ve ekonomik başkenti olan Priştine’de müzeler, camiiler, tarihi yapılar ve birbirinden güzel parklar gibi gezilecek pek çok turistik rota bulunur. Kafe, restoran ve mağazaların dizildiği dar sokaklarıyla bilinen bu küçük şehir, konuklarına dinlendirici ve harika bir seyahat deneyimi vaat eder.

Sırbistan

Diplomatik, hususi, hizmet, umuma mahsus ve seyahat belgesi sahipleri Sırbistan’a yapacakları turizm amaçlı seyahatlerde veya transit geçişlerde, toplam ikamet süresi ilk giriş tarihinden itibaren altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaf.

Yıllık ortalama 12°C hava sıcaklığına sahip olan Sırbistan çok sıcak bir ülke değildir; ancak özellikle kış mevsimleri oldukça sert geçer. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem ise havaların oldukça güzel seyrettiği nisan ve ekim ayları arasıdır.

Moldova

Moldova Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ülkeye giriş tarihinden itibaren 90 günü aşmamak şartıyla Moldova Cumhuriyeti’ne vize başvurusu yapmadan seyahat edebilme hakkında sahiptirler


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu