BlogYurt Dışı Eğitim

Mezuniyetten Sonraki Rota: Yurt Dışında Staj ve İş Bulmak

Yeni mezun oldunuz ancak hemen iş hayatına atılmak yerine bu hayatın bir simülasyonunu mu yaşamak istiyorsunuz? Hem de bambaşka bir coğrafyada, bambaşka bir kültür şemsiyesi altında mı? O zaman bir fincan kahvenizi hazırlayın ve not defterinizin en güzel sayfasını açın. Çünkü bu yazı tam da size göre!

Okuduğunuz bölüm ne olursa olsun öğrendiğiniz teorik bilgiyi pratiğe dökmenin tek yolu o işin mutfağına girmektir. Bir tek bu yolla öğrendiğiniz bilgilere işlevsellik kazandırabilirsiniz. İşte bu durumun farkında olan binlerce genç iş hayatına atılmadan önce bir staj deneyimi yaşayarak hem bilgilerini değerlendiriyor, hem de ilk iş başvurularında kendilerini bir adım ileriye taşımış oluyorlar. Küreselleşen dünya düzeninde de gençler üniversite sonrası rotalarını yurt dışına çeviriyor. Peki, yurt dışında staj yapmanın avantajları nelerdir?

 

 

Yurt Dışında Staj Yapmanın Avantajları

Yurt dışında staj yapmanın sayısız avantajı bulunmaktadır. Ancak bunlardan en temeli şüphesiz dil gelişimidir. Staj için seçeceğiniz ülke neresi olursa olsun İngilizce, başvuru sürecinizde de sonrasında da olmazsa olmazınız olacaktır. Öte yandan gideceğiniz ülkenin çalışma koşulları size yeni bir iş disiplini katacaktır. Çeşitli insanlar ile tanışarak iletişim ağınızı geliştirecek, staj sonunda – eğer hem sosyal beceriniz hem de işinize karşı hassasiyetiniz yüksekse- uluslararası bağlantılara sahip olmuş olacaksınız. Pek tabi yeni bir kültür ve yeni insanlar tanıyıp farklı bakış açıları kazanmanıza kaçınılmaz olandır.

 

Yurt Dışında Staj Nerede ve Nasıl Bulunur?

Yurt dışı staj olanakları, elbette hangi alanda staj yapacağınıza göre farklılık gösterir. Eğer bir üniversitede staj yapacaksanız; öncelikle üniversitenin sizin bölümünüzle alakalı departmanıyla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Genelde üniversiteler başvuru için öncelikli aranan koşulun diploma notunuz olduğunu unutmayın! İlk etapta iletişime mail yolu ile geçeceğiniz için olabildiğince resmî ve açıklayıcı olmaya özen gösterin. Mailleşmenin telefon görüşmelerinden daha uzun süreceğini göz önünde bulundurmak, sürecin uzun süreceğinin bir göstergesi olduğu için de başvurunuzu son dakikaya bırakmayın. Böylelikle kabul alma durumunda gereken evrak ve vize işlemlerinin tamamlanmasına yeterli zaman bırakmış olursunuz.

 

Bahsi geçen özeni herhangi bir yabancı şirkette staj başvurusunda bulunacağınızda da göstermelisiniz. Yabancı bir şirkette staj fırsatı yakalamak için de -özel bir iş ilanı görmediyseniz- şirketin “insan kaynakları departmanı” ile iletişime geçmelisiniz. Özgeçmişinizin (cv)  –özel bir dil istenmiyorsa- İngilizce ve inceleyecek kişiyi yormayacak şekilde olduğuna da emin olmalısınız.

 

Ayrıca ERASMUS + programı da gençlerin yurt dışında staj yapmalarına imkan sağlar. En az iki en fazla on iki ayınızı bu program sayesinde yurt dışında stajda geçirebilirsiniz. Bu staj hareketliliğinin avantajı ise stajda kaldığınız süre boyunca karşılıksız mail destekte bulunuyor olmasıdır.  Dikkat etmeniz gereken nokta ise ön lisans ve lisans öğrencileri için 4 üzerinden 2,20; yüksek lisans ve doktora öğrencileri içinse yine 4 üzerinden 2,50 not ortalamasına sahip olması gerektiğidir.

 

Şirketler değil de önemli organizasyonlarda staj yapmak istiyorum diyorsanız birkaç isim önermeme ne derseniz? Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi ve iktisat, ekonomi, işletme alanlarında kendinize güveniyorsanız Uluslararası Para Fonu (IMF) staj programı 10-13 hafta boyunca size güzel bir deneyim sunuyor. Ayrıca gelen öğrencinin seyahat masrafları karşılanırken maaş almaları da sağlanıyor. Bu özelliklere sahipseniz ayrıca Dünya Bankası Grubunda da (WB) birden dört aya kadar staj yapabilirsiniz. Peki, ben henüz lisans öğrencisiyim, önemli organizasyonlarda staj yapamaz mıyım dediğinizi duyar gibiyim. O zaman size güzel bir haberim var; Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF), Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCA), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) staj başvurularınızı bekliyor; tabi diğer bütün staj olanakları gibi yeterli verimlilikte yabancı diliniz, başvurduğunuz alana dair bilgi birikiminiz ve her şeyden öte bu alana tutkunuz varsa!

 

yurt-disi-staj

 

Ben öyle tek tek şirketleri bulup mail atamam, bir site olsa ve oradaki hazır fırsatları filtreleyip kendim bulsam, hatta bu konu üzerinde gönüllü çalışan insanlar da bana yardım etse diyorsanız o zaman da; AIESEC tam size göre! Bu uluslararası kuruluşun amacı; insanların içindeki liderlik vasfını dışarı çıkararak dünyayı değiştirmeyi sağlamak. Siz de AIESEC sayfasını ziyaret ederek kendinize uygun bir staj bulabilir veya size en yakın AIESEC Ofisi ile iletişime geçerek size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

 

Yazının burasına kadar geldiysen yurt dışında staj için gerçekten isteklisindir sevgili genç arkadaşım. Yurt dışında staj bulmanın uzun ve meşakkatli bir yol olduğunu, herkesten önce senin emek vermen gerektiğini unutma. Ne kadar ekmek, o kadar köfte! Sakın vazgeçme; unutma herkes için uygun bir iş vardır, yeter ki doğru yollarla başvuru yapılsın. Sen bu yazıdan sonra staj başvurunu yaparken ben de yeni bir yazı yazmaya başlayayım. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

 

Tabii aşağıda belirttiğim sitelere de göz atmayı unutma 🙂

 

1. INTERNQUEEN.COM

Dünya genelinde stajla ilgili bulabileceğiniz ilanlar ve makaleleri içeren bir site. Internqueen sitesine girdiğinizde anasayfada ülke, endüstri, staj süresi ve staj tipi kriterlerine bağlı olarak arama yapabilirsiniz. Sitede uzmanların yazdığı özgeçmiş hazırlama, motivasyon mektubu hazırlama, staj tecrübeleri gibi birçok blog yazısına da ulaşabilirsiniz.

 

2. LOOKSHARP.COM

50.000 üzerinde staj ilanı, popüler şehirler bazında arama ve özgeçmiş-motivasyon mektubu taslakları siteyi ön plana çıkarıyor. Sitede çoğunlukla Amerika Birleşik Devletlerine ait ilanlar bulunmakta. Mühendisler için Silikon Vadisi’nde stajlar da sıklıkla yayınlanmaktadır.

 

3. COOLWORKS.COM

Yaz dönemi yurt dışında staj yapmak istiyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir site. Genellikle Amerika’da ve Kanada’da yer alan ilanlar bulunmaktadır.

 

4. HERCAMPUS.COM

Üniversiteli kadınlara yönelik bir staj arama ve başvuru sitesi. Sitenin ana teması üniversitede okuyan kadınlara yönelik blog yayını, kariyer hikayeleri, forum ve iletişim üzerine ancak sıklıkla staj ilanı da yayınlanmaktadır.

 

5. COLLEGELIFESTYLES.ORG

College Life Style üniversite öğrencilerine geniş bir yelpazede hizmet sunan bir site. Blog yazıları, staj ilanları ve iş başvuru sürecinde göz atmanız işinize çok yarayacaktır.

 

6. LEVO.COM

Levo genç profesyonellere yönelik hizmet veren bir site. Levo’da kariyer ile ilgili birçok makaleye ulaşabilir, profesyonel şirketlerle iletişime geçebilir, staj ilanlarına ulaşabilirsiniz.

 

7. GOABROAD.COM

Yurt dışında eğitimle ilgili harika bir kaynak. Gönüllülük ilanları, iş ilanları, staj fırsatları ve yurt dışında eğitim bölümleri ile aklınızda tüm sorulara cevap veriyor. Yurt dışında eğitim, staj veya iş düşünüyorsanız kesinlikle ziyaret edin.

 

8. CAREERSUSHI.COM

Sitenin sloganı ” Dünyanın en genç beyinleri en yenilikçi profesyonel iş adamlarıyla buluşturmak” Site biraz daha network kurmaya yönelik olsa da bünyesinde staj ve iş ilanları bulunmaktadır.

 

9. AFTERCOLLEGE.COM

Hayalinizdeki yurt dışı staj veya işi bulabileceğiniz bir site. Bilişim, yazılım ve bilgi teknolojileri ilanlarının ağırlıklı olduğu sitede 400.000 staj/iş ilanı yayınlanıyor. Ayrıca 25.000 şirket AfterCollege sisteminde aktif!

 

10. INTERNSHIPS.COM

Ana teması staj ilanları ve gönüllü işleri olan sitede ” Predictor” sistemi ile kendi özelliklerinize göre en uygun staj fırsatlarını listeleyebilirsiniz. 90000 firmadan 124.000 staj ilanı sitede güncel olarak mevcut. Yurt dışında staj arıyorsanız mutlaka ziyaret edin!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu