Blog

Freelance Yazarlar İçin En İyi Yardımcı Siteler

freelance-blog-yazimi

Serbest yazarlık inanılmaz bir deneyim!

Bir düşünün, kendi kariyer rotanızı zaten sahip olduğunuz beceriler üzerine oturtuyorsunuz.  Üstelik, evden kendi işinizin patronu olarak çalışabiliyor ve bu şekilde hayatınızı idame ettiriyorsunuz. İnternet bu süreci daha da kolaylaştırıyor ve bu rotayı çizmek isteyen kararlı takipçilerine sınırsız fırsatlar sunuyor.

Popülerliği gittikçe artan bu güzel meslek yolunda gerçek başarıyı yakalamak isteyen kesim ise bu konuda bazı önemli becerileri kazanmaya ve geliştirmeye çalışıyor.

Kelime hazinenizi artırmanız, verimli ve yüksek kalitede yazmayı öğrenmeniz ilk adımda birçok insanın odağını yakalamanıza olanak tanıyabilir.

Peki ya serbest çalışma kısmı?

İş aramaktan, aradığınız ve uygun olduğunuzu düşündüğünüz işe yerleşmeye kadar üzerinde çalışılması gereken çok fazla alan var. Peki ya amaçlarınıza ulaşabilecek doğru araçlara sahipseniz?

Bu yazıda paylaşılan kaynakların hepsi büyük bir dikkatle seçilmiş, oldukça faydalı ve serbest yazma yetkinliğinizi artırmanız için fazlasıyla yardımı dokunacak kaynaklardır.

 

Araçlar ve Şablonlar:

  1. Metin Düzenleyici (Text Optimizer)

Link‘e tıklayarak ücretsiz denemesinden yararlanabileceğiniz araç; yazınızla alakalı kavramları ve terimleri Google arama filtrelerinden çıkararak semantik bir araştırma yapabilmenizi sağlar. Kullanıcıların Google arama butonunu kullanarak en çok neyi aradıklarını saptayabilir, bir yandan bütün yazma sürecinizi yönlendirirken diğer yandan da daha çok kitleye hitap etmenize katkıda bulunabilir.

  1. Yazınız için Kontrol Listesi Oluşturun

Ne zaman bir makale yazmaya başlarsanız başlayın, kesinlikle yakınlarda bir yerlerde bir yazım kontrol listesi olması gerekir. Böylece, en iyi uygulama ve standartları takip ederek yazınızı yüksek kalitede tutmuş olursunuz. Kontrol listenizi nasıl oluşturmanız gerektiğine dair bilgi almak isterseniz link‘e tıklayabilirsiniz.

 

  1. İçerik-Pazarlama Kontrol Listesi

Daha önce CoSchedule ismini duymuş muydunuz? Muhtemelen hayır.

Fakat gerçekten harika bir içerik-pazarlama kontrol listesine sahip olduklarını bilmelisiniz. CoSchedule, araştırmayı daha etkin şekilde yürütmek ve çalışmalarınızı daha iyi sonuçlarla desteklemek için kolaylıkla takip edebileceğiniz bir planlama sunar. Unutmayalım ki, Sosyal Medya Pazarlaması günümüzde neredeyse en önemli unsurların başında gelmektedir. CoSchedule’a bu konuda sonuna kadar güvenebilirsiniz.

 

 

  1. Sabit İletişim (Constant Contact)

Constant Contact, pazarlama hakkında hiçbir şey bilmeyen insanlar için mükemmel bir pazarlama aracıdır. E-posta ile gönderilen kampanya mesajlarını otomatik hale getirin, e-posta iletişim listelerini ve aboneleri yönetin, haber bültenleri hazırlayın ve ayrıca yukarıda belirtilen özel metin şablonlarını da kullanmaya başlayarak yazınızı daha etkili bir hale getirin. Üstelik kullanımı kolay ve daha ucuz.

 

 

  1. SISTRIX (Ücretsiz Deneme)

Sizi bu müthiş araç çubuğuyla tanıştıralım. SISTRIX temel olarak, herhangi bir alanda arama motoru optimizasyonuna ait bilgileri görmenizi sağlar.

Özellikle rakip araştırması söz konusu olduğunda en büyük bir yardımcınız olabilir. Sistrix; denenmiş, doğru ve kullanımı kolay bir asistandır.

blog-yazimi-siteleri

 

Takip edebileceğiniz Bloglar;

About Freelance Writing: Anne Wayman, 30 yılı aşkın bir süredir sektörde faaliyet gösteren oldukça üretken bir serbest yazardır. İçinde bulunduğu işin çok fazla zaman aldığını ifade etse de, her sene artarak elde ettiği gelirden oldukça tatmin olduğunu ekliyor. Ayrıca, kendisinin serbest meslek sahibi olarak yaşamak ve çalışmak üzerine harika bir makale koleksiyonu var. Buna ek olarak, bir e-kitap ve sesli kitap koleksiyonu ve haftada üç kez serbest meslek iş ilanlarının listesini güncellediği bir sayfası var. Bu güncellemeler için sayfaya e-posta yoluyla abone olabilirsiniz.

Copyblogger: İnternette yer alan en popüler serbest yazma sitelerden biri olan Copyblogger, web sitelerine veya bloglara daha fazla trafik oluşturmak, franchise genişletmek için fırsatlar yakalamak veya çevrimiçi pazarlamanın yollarını öğrenmek isteyen herkes için bulunmaz bir kaynak. Ayrıca şu an İnternet Pazarlaması hakkında tamamen ücretsiz alabileceğiniz 20 bölümlük bir kurs programı var.

Bunun yanı sıra, bir yandan metin yazarlığınızı ve içerik pazarlama yetinizi artırmak diğer yandan daha birçok alanda kendinizi geliştirmenize yardımcı olacak bir site arıyorsanız, kesinlikle bir göz atmalısınız.

The Write Life: Gerçekten “başarmış” insanlar tarafından işletilen bir başka site.. The Write Life, serbest yazarlık hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler için Alexis Grant ve Jessica Lawlor tarafından işletilen altın değerinde blog.

Freelance Writing Gigs: Herhangi bir serbest yazara sorduğunuzda, size savaşın ikinci yarısını kazanmanın en önemli kuralının bir iş bulmak olduğunu söyleyecektir.

Tahmin edersiniz ki, en azından düzenli bir çalışma temposuna girmenizi sağlayan istikrarlı müşterilere ihtiyacınız var. Fakat, kariyerinin başındaki pek çok yazar için bu durumdan bahsetmek neredeyse imkânsız. Peki, başlangıç neresi?

Bazı siteler düzenli yayınlanan iş listelerine sahiptir, ancak Freelance Writing Gigs hemen hemen her gün kullanabileceğiniz güncel bilgi akışını sağlamaktadır. Ayrıca çok daha kapsamlıdır. Buna ek olarak, gramer rehberi, iş araçları bölümü ve daha fazlası için siteyi mutlaka ziyaret edin.

Sonuç olarak; Asla unutulmaması gereken en önemli şey, serbest bir yazar olarak sektörde karşılaşacağınız birçok zorluk olduğunu bilmeniz gerektiğidir.

Fakat diğer yandan, gördüğünüz gibi oyuna yeni başlıyor olsanız da bir süredir oyunun içinde varolsanız da bu zorlu yolu atlatmanızı ve başarılı olmanızı sağlayacak yardımcı araçlar vardır.

Sitelere göz atmayı ve yeteneklerinizi geliştirmeyi ertelemeyin. Bol şans 🙂

 

Beste Gizem Cicioğlu

Proje Yönetimi Okulu Editörü


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı