Başarı ÖyküleriBlog

İlham Veren Girişimcilerin Motive Edici 8 Başarı Hikayesi

“Hayat, sana ne olduğunun % 10’u ve ona nasıl tepki verdiğinin % 90’dır.” – Charles R. Swindoll

Bugün yaşayan, tüm bu gezegendeki insanların kalplerinde ve zihinlerinde hararetle yanan, yadsınamaz bir rüya var. Ve medya, felaket ve çekişmenin cesaret kırıcı haberleri yerine dünyanın en büyük başarı öykülerinin çoğunu küçümseyecek olsa da, dışarıda birçok motive edici, yürekleri ısıtan ve umut ateşini canlı tutan bir başarıyla gerçekten ilham veren girişimciler var.

Bir girişimciyseniz muhtemelen hayatınızda bazı zorluklarla karşılaşmışsınızdır. İşletme sahipleri meşhur ışıkları açık tutmak için sık sık mücadele eder. Omuzlarına yük bindiren muazzam bir dizi talep vardır. Bir iş kurmak ve onu başarılı bir girişim haline getirmek için özellikle başlangıçta pek çok zorluğun üstesinden gelmeniz gerekir. Artı, alt çizgiye karşı dikkatli olmalısınız ve fazla harcamamalısınız. Her zaman dengelediğiniz büyük bir ödül-risk oranı olmalıdır.

Bu yüzden bu başarı hikayelerinden bazılarının gerçekten motive edici olduğunu düşünüyorum. Bunlar, kan ve ter değeriyle işlerini tasarlayan, inşa eden ve işleyen ilham verici girişimcilerdir. İş hayatında hepsini bilmeniz mi gerekiyor? Hayır, tabii ki. Ancak, mevcut makroekonomik güçler ve tekliflerinizi en iyi şekilde konumlandırma, dönüşümleri optimize etme ve zaman içinde ölçeklendirme konusunda sağlam bir temele sahip olmak çok önemlidir.

Aşağıdaki 8 kişi işletmelerinin işleyişini anlamakla birlikte insanları da anlarlar. Liderdirler ve nasıl liderlik yapacaklarını bilirler, örnek olarak liderlik ederler. Ama en önemlisi, onları birbirinden ayıran şey, muazzam miktarda değer katma konusundaki gerçek içsel arzularıdır. Ve işte, günün sonunda gerçekten gereken şey budur. Muazzam miktarda değer katma yolunuzdan gitmiyorsanız, büyük ölçüde zamanınızı boşa harcarsınız.

Başarı Hikayeleri Nasıl Oluşturulur?

Hiç Rocky filmini izledin mi? İzlediyseniz ve Stallone’un hayatıyla ilgili herhangi bir şey biliyorsanız, onun muhtemelen tarihteki en büyük başarı hikayelerinden biri olduğunu da bilirsiniz. Ancak bir başarı öyküsünü bu kadar güçlü kılan şey, zayıfın öyküsüdür. Hepimiz güçsüz olanı desteklemeyi seviyoruz, değil mi?

Mazlumlar sürekli olarak hayatları boyunca şüpheyle mücadele ediyorlar. Yanlış yargılanıyorlar ve kötü muamele görüyorlar. Ciddi dezavantajlardan geliyorlar veya yürek burkan başarısızlıklardan muzdaripler. Başarılarını bu kadar güçlü kılan da aslında bu. Şimdi, başarısız olan birçok ünlü insan var. Bunların hepsini tarih boyunca bulabilirsiniz. Ancak günümüz iş adamlarının birçoğu da aynı durumda.

Size sunacağım 8 başarı öyküsü ünlü değil. Fakat onların sagaları, hayattan vazgeçmenizi ikinci kez tahmin ettirecek kadar güçlüdür.

#1 — Howard Panes

Howard Panes, elektronik sigaranın öncüsüdür. Tek kullanımlık elektronik sigarayı Amerikan halkına getiren Logic adlı bir şirket kurdu. Logic’i Japan Tobacco’ya sattıktan sonra Panes, Ab Roller’ın mucidi Don Brown ile günde bir milyardan fazla satış yapan 3 dakikalık Stealth Body Fitness olarak adlandırılan bir ab ürününü piyasaya sürdü. Antrenmanınızı bir uygulama ile oyunlaştırıyor ve şimdi dünya çapında fitness endüstrisinde devrim yaratıyor.

Bununla birlikte, 7 yıl önce, Panes’in hayatı çok farklıydı. Spor salonu için boşalan kredi limitiyle birlikte 600.000 dolar borcu vardı. Hiç parası kalmamıştı. Aslında o kadar kötüydü ki banka çok kısa süren bir satışla onun evini aldı. Daha da kötüsü? Dağınık bir boşanma süreci geçirdi.

Bunu bir an için düşünün. Logic’e başlamadan önce Panes 42 yaşındaydı. Esasen zor durumdaydı ve iflasın eşiğindeydi. Aslında, Logic’i başlatmak için babasından 10.000 $ borç almak zorunda kaldı. Bunu hayal edebiliyor musun? Amerika’daki en ünlü sıfırdan gelip zengin olma hikayelerinden biridir.

Bugün, Panes hiper otomobilleri topluyor. McLarens, Porsches, Ferraris ve ayrıca Amerikan güçlü arabalarının ateşli bir koleksiyoncusu. Hepsini seviyor. Ve onları çok yakın gelecekte toplamaya devam edecek imkanlara sahip. Evde McClaren P1 ve 675LT Spider’a sahip. Senna dışında, yolda Hennessey’in yeni Venom F5’i de var.

#2 — Kent Clothier

Kent Clothier, büyük bir hayranlık ve saygı duyulabilecek biri. İşin garibi, Clothier yetişkin yaşamının büyük bir kısmında başarılı oldu. 17 yaşında bakkal işinde babasına katıldı. Ama geleneksel anlamda değil. Büyük kamyon yükleriyle toptan düzeyde arbitraj yapıyorlardı.

Bu tam olarak ne anlama geliyor? Bir pazardan kamyonlar dolusu kahve gibi bakkal ürünlerini alır ve başka bir pazarda geri dönüp satarlardı. Ancak bunu geleneksel olarak bir süre yaptıktan sonra doğrudan toptancılara gidip ne istediklerini sormaya başladı. Önce talebi yarattı. Sonra dönüp ihtiyaçları olanı satın aldı.

Buna ters toptan satış denir. Clothier, önce talebi sıralayarak, ardından ürünü tedarik ederek işlerini katlanarak ölçeklendirebileceklerini anladı. Ve 30 yaşına geldiğinde, bu işletme yaklaşık 2 milyar dolar gelir elde ediyordu. Ancak ortaklarıyla bir anlaşmazlıktan sonra, yeniden başlayıp başarılı olabileceğini düşünerek uzaklaştı.

18 ay geçti ve ayrıldıktan sonra banka hesabında bıraktığı milyon dolar, 5.000 dolara düştü. Çaresiz kaldığında birkaç seçeneği vardı. Bir gece geç saatlerde, kesinlikle en büyük korkularıyla mücadele ederken, bir emlak reklamı yakaladı. Her şey mülklerin toptan satışıyla ilgiliydi.

Bu programı satın aldıktan sonraki ilk 30 gün içinde, Clothier gece gündüz çalıştı, dışarı çıktı ve harekete geçti. Elinde 8.000 $ ‘lık bir çek tutuyordu. Önceden kazandığı paraya kıyasla solan 8.000 dolar, zihninde kolayca bir milyon dolar değerindeydi. Özgürlük demekti. Umutsuzluğun prangalarından ve felaketle sonuçlanan finansal çöküş korkusundan sonar kazanılan özgürlük.

Ancak, Clothier’ın devrim niteliğinde yaptığı bu kadar şey, ters toptan satış mülkleri için REWW adlı bir sistem oluşturmaktı. Bu, arbitraj bilgisini emlak alayına taşıdığı anlamına geliyordu. Ve onu desteklemek için tüm verileri barındıran bir sistem de geliştirdi. Tamamen parlaktı ve elbette ki, Clothier endüstride on binlerce öğrenciye neredeyse herhangi bir sermayeyi riske atmadan milyonlarca dolar kazanmak için kesin stratejilerini öğreten bir liderdi.

#3 — Dean Graziosi

Graziosi çok şey öğrenebileceğiniz bir efsane. O zamanın çoğunda ulusal televizyonda görünen bir emlak yatırımcısı ve girişimci olarak 15 yıllık bir kariyere sahipti. En üst düzeyde başarılı oldu, Sir Richard Branson gibi milyarderlerle zaman geçirdi ve şirketleri yılda 100 milyon dolardan fazla hasılat elde ederken Bill Clinton gibi politikacılarla takıldı.

Onun hikayesi muhtemelen Amerika’daki en güçlü sıfırdan zenginliğe uzanan başarı hikayelerinden biridir. Çocukken, Dean’in ebeveynleri ikisi arasında toplam 9 kez evlendi. Disleksik, eyaletten eyalete, şehirden şehre, okuldan okula dolaşan Dean, ancak etrafındaki başarısızlığı görebiliyordu.

Ailesi fakirdi ve yıllarca mücadele etti. Yine de, bir şekilde, öyle ya da böyle, Graziosi sadece kendisini bu borcun zincirlerinden kurtarmayı başardı, aynı zamanda hayatta en üst düzeyde mükemmelliğe ulaştı. Bugün, dünyayı dolaşan ve ülkeden ülkeye gezip başkanlar ve ünlülerle tanışan, birçok kez New York Times’ın en çok satan yazarı olan bir multi milyoner. Kesinlikle çok ilham verici bir girişimci.

basarili-girisimciler

#4 — Roland Frasier

Roland Frasier, iş ortağı Ryan Deiss aracılığıyla. Frasier, oldukça iyi ve lider bir çevrimiçi pazarlama şirketi olan Digital Marketer’ın müdürlerinden biridir. Frasier, Perry Belcher ile birlikte Native Commerce’in de kurucu ortağıdır. Bununla birlikte, Frasier, çevrimiçi pazarlama endüstrisinde yaklaşık 20 yıldan fazla deneyime sahip bir vergi avukatıdır ve uzun zamandır dünyanın en iyi bağlı kuruluş pazarlamacılarından biridir.

Frasier ayrıca çok sayıda başka şirket ve emlak girişimine de sahiptir. Clothier’ın şirketi REWW’de, War Room Mastermind’ın CEO’su ve diğerlerinin hissedarıdır.

Frasier, büyük olasılıkla dünyadaki en zeki pazarlamacılardan biri ve aynı zamanda en iyi bağlantılara sahip olanı. Ayrıca Roland Frasier dünyadaki en büyük pazarlama girişimlerinden bazılarının arkasındaki beyindir.

#5 — Jason Fladlien

Fladlien, Rapid Crush adlı bir şirketin kurucu ortağıdır. Aynı zamanda web seminerlerinde dünyanın bir numaralı otoritesidir. Kendi ürününü satmak zorunda kalmadan 100 milyon doların üzerinde web semineri satışı gerçekleştirdi. Bu kişiden web seminerleri hakkında çok şey öğrenmek mümkün.

Bugün herkes web seminerleriyle ilgili tavsiye almak için ona başvuruyor. Ünlü Russell Brunson bile Fladlien tarafından çalıştırıldı. Dünyada web semineri aracılığıyla satış yapma konusunda daha iyi kimse yok. Hiç kimse. Bugün, on yıldan fazla bir süredir üst düzey çevrimiçi pazarlamadan sonra biriktirdiği bilgisini konuşan ve öğreten beyinler devresini dolaşıyor.

Fladlien’in web seminerleriyle gerçekten ezildiği ilk başlangıç zamanı, bir Amazon mağaza teklifi olan Amazing Selling Machine’i sattığı zamandı. O zamandan beri Joe Polish, Dean Graziosi, Peter Diamondis ve iş dünyasından pek çok insanla güçlerini birleştirdi.

#6 — Russell Brunson

ClickFunnels’ın kurucusu Russell Brunson, ilham veren bir başka girişimci. Aslında Brunson birkaç kez iflasın eşiğine geldi. Ancak, web seminerinin gücü ve o sırada e-posta aboneleri listesi sayesinde durumu toparladı.

Ancak bugün Brunson bir görevde. ClickFunnels çok yakında milyar dolarlık bir işletmeye dönüşüyor ve Brunson en üst düzeyde başarılı oluyor. Asla 10 milyon dolarlık bir şirket kurmak istemeyeceğini söylediğinde erken bir podcast dinlediğimi hala hatırlıyorum. Bugün, ClickFunnels bu boyutun neredeyse 100 katı.

Yine de Brunson’ı benzersiz kılan şey, girişimcilere yardım etme misyonunda olmasıdır. Bu muhtemelen tüm dünyadaki en nazik ve en iyi kalpli kişilerden biridir. Aslında o kadar önemsiyor ki dünya çapında daha fazla insana yardım edebilmeyi diliyor. Bu yüzden de başarılı bir girişimvi olması dışında çok güçlü bir mesaja sahip.

#7 — Frank Kern

Frank Kern, internet pazarlama endüstrisinde bir efsanedir. Mass Control ve Stompernet gibi pek çok başarılı sistemin tedarikçisidir. O, dünyanın en başarılı dijital pazarlamacılarından biridir ve pazarlama veya iş fırsatı sektörlerine girmişseniz, Kern’i muhtemelen görmüş veya duymuşsunuzdur.

Ancak başlangıçta, Kern yeni başladığında, FTC tarafından kapatıldı. Bu deneyim onu büyük ölçüde korkuttu. Ancak, tekliflerini yapılandırma şeklini öğrendi, geliştirdi ve değiştirdi. Artık yüceltilmiş zenginlik ve servet vaatleri yok. Eğer varsa, büyük ihtimalle reddedilirler.

Bugün Kern, dünyanın en başarılı iş danışmanlarından biridir. Yalnızca 7, 8 ve 9 rakamlı müşterileri alıp onlara işlerini nasıl büyüteceklerini öğretir. Zirvede sürekli yükselişini izlemek büyüleyici.

#8 — Joe Polish

Joe Polish, piyasadaki en başarılı pazarlamacılardan biri ve aynı zamanda Genius Network’ün kurucusudur. Genius Network, şu anda katılması 25.000 $ ‘a mal olan devasa bir ağ oluşturma platformudur. Polish’in ayrıca Dean Graziosi ile işbirliği içinde yaptığı, yıllık 100.000 $ ‘lık 100KGrubuna sahiptir.

Polish aynı zamanda çılgınca başarılı I Love Marketing podcast’inin de kurucusudur. Burada, en başarılı pazarlamacılardan bazılarını getiriyor ve pazarlama, dönüşümler, olası satış yaratma ve satışlar hakkında inanılmaz tavsiyeler veriyor. Onu hiç duymadıysanız kesinlikle takip etmeniz gereken biri.

Polish aynı zamanda dünyanın en iyi bağlantıları olan kişilerinden biridir. Tony Robbins, Richard Branson, Ariana Huffington ve diğerleri gibi insanları talep üzerine arayabilir. Ancak mütevazi başlangıcı halı yıkayıcıydı. O ilk yıllardan beri işler kesinlikle Polish için gelişti.

 

İlayda Doğanay

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

 Kaynak: https://www.wanderlustworker.com/8-motivational-success-stories-of-truly-inspiring-entrepreneurs/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu