Blog

Futbol Sahası Yapımı Hakkında En Çok Merak Edilen 6 Soru ve Cevaplar

futbol-sahasi

Futbol günümüzde en çok oynanan sporlardan bir tanesidir. Futbol sahaları da bu oyunların oynanması için inşa edilmektedir. Profesyonel ve amatör olmak üzere 2 futbol sahası çeşidi vardır. Amatör sahalar genellikle antrenmanlar için kullanılır.

 

Futbol Sahası Zemininde Hangi Ürün Kullanılmaktadır?

Futbol sahası yapımı için suni çim, doğal çim ve hibrit çimi kullanılabilir. Bunları sırası ile açıklayacak olursak:

Suni çim: hammaddesi petrol olan, doğal çime alternatif olarak üretilmiş birçok yaşam alanında kullanılabilen çimlerdir. Peyzaj, spor zeminler ve dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır.

Doğal Çim: Profesyonel sahalarda kullanılmaktadır. Bakımı oldukça zahmetli olduğu için alternatifi olan hibrit ve suni çime doğru bir geçiş söz konusudur.

Hibrit Çim: Hibrit suni çim ve doğal çimin karışımından elde edilen bir üründür. Hibrit suni çimin sağladığı avantajları sağlarken, doğal çim konforunda oyun sunmaktadır.

Suni çim ve Doğal Çim Arasındaki Fark Vardır?

Suni çim ve doğal çim arasında elbette fark vardır. Doğal çimde oyun konforu yüksektir. Bu sebeple profesyonel sahalarda tercih edilir. Suni çimin birçok avantajı bulunması onun tercih edilmesine neden olmaktadır.

  • Suni çimin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:
  • Uzun süre üzerinde oyun oynanabilir.
  • Ek bakım maliyetleri gerektirmez. Biçme, gübreleme, sulama gibi ek bakım masrafları yapmanıza gerek kalmaz.
  • Üzerinde çok sayıda oyun oynayabilirsiniz. Doğal çim ile yapılan sahalarda üzerinde hafta 1 oyun oynanabilir iken suni çim sahalarda gün için de ortalama 3-4 oyun oyna bilmektedir.

 

futbol-sahasi

 

Futbol Sahası Yapımı Kaç Gün Sürer?

Futbol sahası yapımı için net bir süre vermek doğru değildir. Hazır bir proje var ise 1-2 ay aralığında sahanız hazırlanabilir. Doğal çim sahalarda bu süre uzayabilir. Burada önemli olan çimlerin uzama süresidir.

Suni çim sahalarda ise anlaştığınız suni çim üreticisinin ürünü dokuma ve sevk etme süresi önem arz etmektedir. Amatör ve profesyonel futbol sahası yapımı ortalama 30-60 gün arası sürmektedir.

Futbol Sahası Maliyeti Nedir?

Futbol sahası maliyeti için bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. Sahanın toplam m2’si en önemli belirleyici olsa da, arazi, lokasyon, kullanılan zemin ürünü de ciddi anlamda fiyatı değiştirilmektedir.

Futbol Sahası m2 Fiyatları Nelerdir?

Futbol sahası m2 fiyatları özellikle kullanılacak zemine göre değişkenlik gösterir.  Hangi zemin ürününü kullandığınız, sahayı hangi lokasyona yaptırdığınız fiyatı değiştiren dolaylı yoldan futbol sahası m2 fiyatlarını değiştiren etmenlerdir. M2 fiyatı hesaplamak için öncelikle bir projeye sahip olmanız ve bu proje için teklif almanız gerekmektedir.

Futbol Sahası ve Halı Saha Arasındaki Farklar Nelerdir?

Halı saha yapımı ile  profesyonel futbol sahasının yapımı aynıdır. Bazen zeminleri farklı olabilmektedir. Profesyonel futbol sahaları halı sahalara göre büyük olan ve profesyonel amaçlı olarak kullanılan sahalardır. İkisinde de yapım aşamaları aynıdır. Farklı aşamalardan geçerek


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı