Başarı ÖyküleriBlog

Üniversitede İşletme Okuyan 10 Ünlü

İşletme, iktisat, reklamcılık, ya da muhasebe lisans eğitimlerine mi bakıyorsunuz? Yalnız değilsiniz! Ayrıca bu ünlülerin de üniversitede işletme okuduklarını biliyor muydunuz? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin ve eğer onların adımlarını takip edip işletme, yönetim, reklamcılık, ya da finans alanlarında bir lisansüstü bölümde okumak istiyorsanız, yeni yayınlanmış QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2020’ye buradan göz atabilirsiniz.

 

 

John Grisham, Mississippi Eyalet Üniversitesi

En çok başarılı gerilim romanları ile bilinen John Grisham, Amerika Birleşik Devletleri Jonesboro, Arkansas’ta doğdu. Üniversiteye gitmeden önce bakıcı ve tesisatçı olarak ve bir otoyol asfalt şirketinde çalıştı. Otoyolların birinde kavga çıktığında Grisham, vurulmaktan son anda kurtuldu ve eve doğru otostop çekerken üniversiteye gidip bir işletme bölümü diploması almaya karar verdi.

Grisham eğitimini bitirmeden önce birkaç kere taşındı ve üç farklı üniversitede bulundu. En sonunda Mississippi Eyalet Üniversitesi’nden muhasebe diploması ile mezun oldu. Ardından 10 yıl boyunca hukuk alanında işini devam ettiren Grisham’ın, adıyla söz ettiren ikinci kitabı The Firm ile yazarlık kariyeri gerçek anlamda başladı.

 

isletme-okuyan-unlu

 

Wanda Skyes, Hampton Üniversitesi

Washington, D.C.’de büyüyen Wanka Skyes’ın annesi bankacıydı ve babası Pentagon’da çalışıyordu. Liseyi bitirdikten sonra Virginia’daki Hampton Üniversitesi’nden reklamcılık diploması ile mezun oldu. Mezun olduktan sonra uzman olarak Ulusal Güvenlik Ajansı’nda çalışmaya başladı.

O sırada Washington, D.C.’de stand-up komedi performansları da sergiliyordu. 1992 yılında New York’a taşınıp bir yayınevinde çalışmaya başladı. Skyes, kendisi gibi bir stand-up komedyeni olan Chris Rock’la yakınlaştığı zaman şöhrete ulaştı. Kısa zaman sonra Chris Rock Show için yazar takımına katıldı ve programda düzenli bir konuk sanatçı oldu. Büyük ve küçük çaplı birkaç programa katıldı ve Entertainment Weekly tarafından Amerika’daki en komik 25 kişiden biri olarak seçildi.

 

 

Eddie Izzard, Sheffield Üniversitesi

İşletme okuyan sıradaki ünlümüz hiç beklenmedik bir şekilde İngiliz komedyen Eddie Izzard oluyor. Modern zaman Yemen’in Aden şehrinde doğmuş Izzard’ın babası, British Petroleum (BP) şirketi için çalışıyordu. Ailesi Kuzey İrlanda’ya çalıştıktan sonra Izzard’ın annesi trajik bir şekilde hayatını kaybediyor ve Izzard yatılı okula yollanıyor.

Izzard’ın komediye ilk girişimi, QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2020’ye göre 68. olan Sheffield Üniversitesi’ndeki muhabese bölümündeki lisans eğitimi sırasında oluyor. Rob Ballard ile arkadaş olduktan sonra ikilinin şöhretinin artmasıyla Izzard, diplomasını almadan üniversiteyi terk ediyor.

 

 

Kevin Costner, Kaliforniya Eyalet Üniversitesi – Fullerton

Oscar, Emmy ve Golden Globe ödüllerini kazanmışlığı bulunan Kevin Costner, The Bodyguard, JKF ve Man of Steel gibi filmleri ile ünlü olmasının yanı sıra; yönetmen, yapımcı ve yönetmen olması ile de biliniyor. Bu size şaşırtıcı gelebilir ama kendisi ayrıca Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nden bir reklamcılık ve finans diplomasına da sahip!

Kaliforniya’da büyüyen Costner, okul hayatında her zaman akademik başarıya sahip değildi; daha çok artistik ilgileri vardı. Elbette işletme bölümündeki son yılında bu ilgilerine karşı eğilimini yeniden keşfetti ve oyunculuk dersleri almaya başladı. Ünlü aktör Richard Burton ile bir uçak yolculuğunda sürpriz şekilde tanışmasının ardından ise aktörlüğü kariyeri olarak devam ettirmeye karar verdi.

 

kevin-costner

 

Mick Jagger, Londra Ekonomi Okulu (LSE)

Gelmiş geçmiş en etkileyici solistlerden biri sayılan Mick Jagger’ın ünü 1960’lı yıllardan Rolling Stones adlı “rock and roll” müzik grubuna dayanıyor. Jagger, ailesinin evinin bulunduğu Kent, İngiltere’deki Dartford’da bir diğer Rolling Stones üyesi olan Keith Richards ile tanıştı ve ikili liseyi bitirdikten sonra Londra’ya taşındı.

Richards bir müzik grubu kurmayı düşünürken Jagger eğitimine devam etmek istiyordu. QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2020’ye göre 7. olan Londra Ekonomi Okulu’na başvurdu. Asıl amacı politika alanına atılmak olmasına rağmen kısa süre sonra Richards ile bir rock yıldızı hayatını yaşamaya karar verdi. Lisansını bitiremedi fakat elbette bu, gelmiş geçmiş en başarılı rock gruplarından birinde olması için yapması gereken küçük bir fedakarlıktı.

 

 

Cate Blanchett, Melbourne Üniversitesi

Melbourne, Avustralya’da doğmuş ve büyümüş Cate Blanchett, The Curious Case of Benjamin Button ve The Lord of the Rings üçlemesi gibi filmlerle ünlü, birçok ödül kazanmış bir aktris. Üniversite yıllarında oyunculuğa ilgisi olmasına rağmen Blanchett ekonomi ve güzel sanatlar okumak için QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2020’ye göre 20. olan Melbourne Üniversite’ne gitti.

Blanchett, lisansını tamamlarken dünyayı dolaşmaya çıktı. Birkaç filmde küçük rollerden ve sahne rollerinden sonra, özellikle Avustralyalı oyuncu Geoffrey Rush ile Oleanna’dan sonra, Blanchett ilk büyük rolünü 1997 yapımı Paradise Road adlı filmle aldı.

 

isletme-okuyan-unlu

 

Ivanka Trump, Pensilvanya Üniversitesi – Wharton Okulu

Amerika Birleşik Devletleri başkası Donald Trump’ın kızı, bu listedeki muhtemelen en az şaşırılacak ünlülerden biri. 1981 yılında New York’ta doğan Ivanka Trump iki yıl boyunca Georgetown Üniversitesine gitti ve ardından Pensilvanya’daki Wharton Okulu’na transfer öğrenci olarak geçiş yaptı. 2004 yılında bir ekonomi diploması ile mezun oldu.

Şimdilerde aile işinde ve hükümette önemli kişilerden biri olmasına rağmen, Trump daha öncelerde Versace ve Thierry Mugler gibi yüksek profil markalar için podyumlarda model olarak çalıştı. Birçok televizyon programına katıldı ve çoğunlukla bir Trump olarak büyümenin ondaki tecrübelerini anlattı. Trump ayrıca The Trump Card: Playing to Win in Work and Life adlı kitabın yazarı.

 

 

Lionel Richie, Tuskagee Üniversitesi

Bir pop müzik ikonu olan Lionel Richie gelmiş gelmiş en çok kazanan sanatçılardan biri. Motown zamanının önemli kişilerinden biri olarak, 1960’larda Motown Records ile The Commodores’in bir parçası olarak anlaşma imzaladı. Ardından solo devam etmeye karar verdi ve kayıtları 100 milyondan fazla satıldı.

Aynı zamanda The Commodores’in kurulduğu yer olan Tuskegee, Alabama’da büyüyen Richie, Tuskagee Üniversitesi’ne gitti ve tennis oynayarak aldığı burs ile ekonomi okudu. Dindar bir Hristiyan olan Richie, ilahiyat okuyup bir rahip olmayı da düşünüyordu. Ama sonra bunun kendisi için uygun olmadığına karar verdi ve müzik alanında bir kariyer devam ettirdi.

 

Ray Romano, Queens College

Queens, New York’da doğan Ray Romano, bir aktör ve stand-up komedyeni. Kendisini “sekizde yedi İtalyan ve sekizde bir Fransız” olarak anlatan Romano’nun komedisi genellikle New York’taki İtalyan-Amerikan topluluklar için büyümenin nasıl olduğu ile alakalı. Bu durum özellikle, otoriter ebevenylerinden sadece bir sokak aşağıda yaşadığı, Everbody Loves Raymond adlı popüler programında görülebilir.

Liseden mezun olduktan sonra Romano, Flushing, New York’daki Queens College’da işletme okuyup muhasebeci olmaya karar verdi. Fakat dersler onu hayal kırıklığına uğrattı ve üç yıl içinde sadece 15 kredi kazanabildi. Bunun ardından Romano okulu bıraktı ve şov dünyasına atıldı.

 

isletme-unluler

 

Benicio Del Toro, Kaliforniya Üniversitesi – San Diego

Aktör, yapımcı, yönetmen olan Porto Rikolu Benicio Del Toro, BAFTA, Oscar, Golden Globe ve Screen Actors Guild ödüllerini kazandığı Traffic adlı film ile popüler oldu. Tek bir film için bu başarı oldukça şaşırtıcı.

Bu durumda Del Toro’nun işletme okuduğunu öğrenmek sizin için daha da şaşırtıcı olabilir. Avukatlarla dolu bir ailede, San Juan, Porto Riko’da doğan Del Toro, 12 yaşında Pensilvanya’ya lise eğitimini almaya gitti. Ardından QS Dünya İşletme Lisans ve Lisansüstü Sıralaması 2020’ye göre 25. olan San Diego, Kaliforniya Üniversitesi’ne katıldı. Del Toro’nun kariyeri, eğer seçmeli olarak aldığı drama dersi onu etkileyip okulu erken bırakmaya itmeseydi, çok daha farklı bir yol izleyebilirdi.

Bu blog yazısı orijinal olarak Mayıs 2015’te yazılmış ve Eylül 2019’da güncellenmiştir.

 

Büşra Nur Deliveli

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu