Başarı ÖyküleriBlog

Başarısızlığı Aşan 6 Süper Başarı Hikayesi

Başarısızlık, başarının alternatifi değildir. Bu kaçınılması gereken bir şeydir, ancak aynı zamanda daha büyük, daha önemli bir rotada yalnızca geçici bir aksiliktir. Herkes bir noktada başarısızlıkla karşılaşır. Asıl önemli olan, bu başarısızlığa nasıl tepki verdiğiniz ve ondan ne öğreneceğinizdir.

Bu altı girişimcinin hikayelerini ele alalım. Hikayeleri büyük bir başarı ile sonuçlanmıştır, ancak hepsinin kaynağı aslında başarısızlıktır. Bu hikayeler başarısızlığın sizi neden vizyonunuzu takip etmekten alıkoymaması gerektiğinin mükemmel örnekleridir.

  1. Arianna Huffington 36 yayıncı tarafından reddedildi.

Çevrimiçi yayınlarda en çok tanınan isimlerden birinin bir zamanlar üç düzine büyük yayıncı tarafından reddedildiğine inanmak zor. Huffington’un şu anda her yerde tanınan Huffington Post imparatorluğunu yaratmadan çok önce yayınlamaya çalıştığı ikinci kitabı, sonunda yayına kabul edilmeden önce 36 kez reddedildi.

Huffington Post bile o anda başarılı olamadı. Aslında, piyasaya sürüldüğünde, kalitesi ve potansiyeli hakkında onlarca olumsuz eleştiri vardı. Açıkçası, Huffington bu ilk başarısızlıkların üstesinden geldi ve adını web ‘deki en başarılı satış noktalarından biri olarak pekiştirdi.

  1. Bill Gates ilk şirketinin çöküşünü izledi.

Bill Gates şu anda dünyanın en zengin kişilerinden biri, ancak servetini başarıya giden düz bir çizgide kazanmadı. Gates, trafik bantlarından gelen verileri işlemeyi ve analiz etmeyi amaçlayan Traf-O-Data adlı bir şirketle girişimcilik sahnesine girdi (Bunu büyük verinin erken bir versiyonu gibi düşünebilirsiniz).

Fikri iş ortağı Paul Allen ile birlikte satmaya çalıştı, ancak ürün çok da başarılı olmadı ve süreç tam bir felaketti. Ancak, başarısızlık Gates’i yeni fırsatları keşfetmekten alıkoymadı ve birkaç yıl sonra başarıya giden yeni bir yol olarak ilk Microsoft ürününü yarattı.

  1. George Steinbrenner bir takımı batırdı.

Steinbrenner, New York Yankees’in mülkiyetini satın aldığında kendisine bir isim vermeden önce, 1960 yılında Cleveland Pipers adında küçük bir basketbol takımına sahipti. 1962’de Steinbrenner’ın yönlendirmesinin bir sonucu olarak, tüm takım iflas etti.

Bu başarısızlık, 1970’lerde Yankees’i devraldığında Steinbrenner’ı takip ediyor gibiydi, çünkü ekip 1980’ler ve 1990’lar boyunca bir dizi aksaklık ve kayıpla mücadele etti. Bununla birlikte, Steinbrenner’ın tartışmalı kararlarından duyulan korku ve eleştirilere ragmen, sonunda takımı 1996 ve 2003 yılları arasında altı World Series katılımıyla ve Major League Baseball’un en karlı takımlarından biri olma rekoruyla inanılmaz bir geri dönüşe imza attı.

walt-disney-basari

  1. Walt Disney’e yaratıcılıktan yoksun olduğu söylendi.

5.yüzyılın en yaratıcı dehalarından biri, yaratıcı olmadığı söylendiği için bir keresinde bir gazeteden kovulmuştu. Azim yapan Disney, Laugh-O-Gram Films adlı ilk animasyon şirketini kurdu. Şirket için 15.000 $ topladı, ancak sonunda önemli distribütör ortağının kapanmasının ardından Laugh-O-Gram’ı kapatmak zorunda kaldı.

Çaresiz ve parasız olan Disney, Hollywood’a giden yolu buldu ve daha da fazla eleştiri ve başarısızlıkla karşı karşıya kalmasına rağmen, sonunda ilk birkaç klasik filmi ile popülaritesini arttırmayı başardı.

  1. Steve Jobs kendi şirketinden atıldı.

Steve Jobs, sınırsız yenilikleri ve aynı zamanda neredeyse telafisi mümkün olmayan bir başarısızlıktan empatik dönüşü nedeniyle etkileyici bir girişimci. Jobs, Apple’ın büyük bir imparatorluk haline gelmesiyle 20’li yaşlarında başarıya ulaştı, ancak 30 yaşındayken Apple’ın yönetim kurulu onu kovmaya karar verdi.

Başarısızlıktan yılmayan Jobs, sonunda Apple tarafından satın alınan NeXT adında yeni bir şirket kurdu. Jobs, Apple’a döndüğünde şirketin imajını yeniden keşfederek ve Apple markasını yeni zirvelere taşıyarak mükemmellik kapasitesini kanıtladı.

  1. Milton Hershey, Hershey’den önce üç şeker şirketi kurdu.

Herkes Hershey’in çikolatasını bilir, ancak Milton Hershey şeker üretim kariyerine ilk başladığında aslında bir hiçti. Bir yazıcıyla çıraklıktan kovulduktan sonra Hershey, şekerle ilgili üç ayrı girişim başlattı ve hepsinin başarısız oluşunu izlemek zorunda kaldı.

Hershey, son bir denemede Lancaster Caramel Company’yi kurdu ve muazzam sonuçlar almaya başladı. Kitleler için sütlü çikolata vizyonuna inanarak sonunda Hershey Şirketini kurdu ve sektörün en tanınmış isimlerinden biri oldu.

Ölçeği ne olursa olsun, bir sonraki başarısızlıkla karşılaştığınızda bu hikayelerden ilham alın. Şu anda, bazı başarısızlıklar yolun sonu gibi görünebilir, ancak unutmayın ki, bugün dünyada başarının sadece kaçınılmaz karanlığını aşmaya karar verdikleri için zevk alan sayısız başarılı erkek ve kadın var.

Hatalarınızdan ders alın, başarısızlığı düşünün ve kabul edin, ancak tutkunuzu yeniden gözden geçirin ve ne olursa olsun hedeflerinizin peşinden gitmeye devam edin.

İlayda Doğanay

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

Kaynak:

6 Stories of Super Successes Who Overcame Failure. (2014, December 08).  Retrieved October 01, 2020, from https://www.entrepreneur.com/article/240492


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu