BlogYurtdışı Eğitim

En Kolay Schengen Vizesi Veren Ülkeler

En kolay Schengen Vizesi veren ülkelere başvuru yaparak vize başvurularınızda ret alma oranınızı düşürebilirsiniz. Schengen vizesi, Avrupa Birliği’ne üye olan 26 ülkenin oluşturduğu bir seyahat bölgesine giriş yapmak için gereken bir vize türüdür. Seyahatseverlerin Schengen vizesi almak için başvurabilecekleri birçok ülke bulunmaktadır. Ancak bazı ülkeler, vize başvurularında daha esnek politikalar benimsemekte ve başvuru sürecini kolaylaştırmaktadır. Bu yazıda, en kolay Schengen vizesi veren ülkeleri sizin için derledik.

Schengen Vizesi Nedir?

En Kolay Schengen Vizesi Veren Ülkeler

Euronews’te yer alan habere göre, Avrupa’yı gezmek isteyenlerin ise Schengen vizesini elde etme şansları başvurdukları ülkeye göre değişiyor.

Schengen vizelerine ilişkin 2022 verileri, yüzde 1,9 ile İzlanda’nın bölgede en düşük ret oranına sahip ülke olduğunu gösteriyor.

Oran açısından bakıldığında vize başvurularını en fazla reddeden Schengen üyelerinin başındaysa Malta, İsveç ve Belçika geliyor.

Malta başvuruların yüzde 36,4’ünü, İsveç yüzde 29’unu, Belçika ise yüzde 28,4’ünü reddediyor.

Fransa, sıralamada yüzde 22,2 ile en fazla vize reddeden dördüncü ülke.

Ancak vize reddi sayısında ise Fransa geçen yıl yaklaşık iki milyon başvurunun yaklaşık 409 binini geri çevirdi.

schengen-vizesi

Schengen vizesi almak için gideceğiniz ülkenin başkonsolosluklarına/ konsolosluklarına/ elçiliklerine/ Fahri konsolosluğuna başvurmanız gerekiyor. Eğer gideceğiniz ülkenin bir Konsolosluğu bulunmuyorsa Temsilci Merkezlerle  görüşmeye geçmeniz gerekiyor.

Vizenin başvurularının sonuçlanması 15 gün sürüyor. Vize başvurunuzu seyahatinizden  en geç 15 gün önce, en erken üç ay önce gerçekleştirebilirsiniz.Vize başvurusunda sizden istenen belgeleri eksiksiz vermeniz gerekmektedir. Bu durum ek belgeler (eğer istenirse) için de geçerlidir.

İzlanda, Avrupa Birliği’ne üye olmamasına rağmen Schengen bölgesine dahil bir ülkedir. Schengen vizesi olma özelliğine sahip olan İzlanda vizesi ile İzlanda ülkesi dışında 24 schengen üye ülkesine serbestçe seyahat edilebilmektedir. Bununla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, İzlanda Schengen vizesi ilk defa kullanılırken Schengen bölgesine girişin öncelikle İzlanda üzerinden yapılma zorunluluğu bulunmaktadır.

İzlanda’ ya seyahat gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport sahibi vatandaşlarını İzlanda Devleti vize uygulamakta olup; Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamillerini ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluyla, İzlanda seyahatlerinde vizeden muaf tutmaktadır. İzlanda’ya kısa süreli (90 gün süreli) seyahat etmek isteyen kişilerin, İzlanda vizesi başvurularını kabul etmekle, değerlendirmek ve onaylamakla yetkili kurum Danimarka Konsolosluğu dur.

İzlanda Schengen Vizesi için Tıklayınız


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu