BlogOnline Kaynaklar

Üretkenliğinizi Artıracak En İyi 10 YouTube Kanalı

YouTube da herkes için bir şeyler var. 2005’te açılışı yapıldığından beri on yılda 1 milyar izleyiciye çıkan, günümüzün en popüler video platformudur. Ve bu artış devam ediyor gibi görünüyor. YouTube’un video izlemek için giriş yapan 1.9 milyon aylık aktif kullanıcısı var. YouTube, Facebook’tan sonra en popüler ikinci sosyal medya platformudur ve tüm İnternet kullanıcılarının yüzde 79’unun bir hesabı vardır. Ve 80 farklı dili desteklediğinden, İnternet popülasyonunun yüzde 95’i platformda gezinebilir.

YouTube’un Popülerliği

İnsanlar çeşitli sebeplerden YouTube’da videolar izlemeyi seviyor. Çünkü her zaman izlenecek yeni bir şey var. Her dakika yaklaşık 500 saat yeni video materyali olan platforma, her gün yaklaşık 720.000 saatlik video yüklenmektedir. Bu yeni videolardan çok sayıda insan yeni ürün ve hizmetler keşfediyor, yeni şeyler öğreniyor veya yeni fikirlerle tanışıyor.

Üretkenlikle ilgili videolar, ipuçları ve püf noktaları, ve hayatı kolaylaştıran çözümler, YouTube’da en çok izlenen videolardan bazılarıdır. Hepimizin hedeflerine ulaşmak için yapmamız gereken işler var ve bunlar sürekli olarak artıyor üstelik bunlara ayırabileceğimiz zamanlar da çok kısıtlı. Ve bu yüzden kişisel hedeflerimize, iş hedeflerimize veya hayallerimize ulaşmak için yardım aramaya çalışırız. Pratiklik, kullanışlılık ve spesifik olma mesajlarına göre üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olacak en iyi 10 YouTube kanalı.

Thomas Frank

Thomas Frank YouTube platformuna 2006’da katıldı. İnsanların etkili bir şekilde öğrenmesine, ders çalışmak için daha az zaman harcamasına ve bir öğrenci veya profesyonel olarak daha üretken olmasına yardımcı olmayı amaçlayan College Info Geek web sitesinin kurucusudur. Videolar, ders çalışma önerileri, erteleme ile mücadele tavsiyeleri, okuma ve not tutma stratejilerini içerir. Kanalındaki videolar 89.7 milyondan fazla görüntülendi. En popüleri Feynman Tekniğiyle Nasıl Hızlı Öğrenilir başlıklı 4 milyon görüntülenen videosudur. En son videosu Zengin Olmak Ne Anlama Gelir? hakkındadır.

Lavendaire

Lavendaire, içerik yaratıcısı ve girişimci Aileen tarafından yürütülüyor. Aileen aynı zamanda kendisini bir yaşam sanatçısı olarak da tanımlıyor. Lavendaire kanalı YouTube’a 2014 de katılmıştır. Videoları kişisel gelişim ve yaşam stili tasarımları ile ilgilidir. Videoları şimdiye kadar 925.000 abone ile toplam 63,7 milyon görüntüleme elde etti. Lavendaire kanalındaki en popüler video, 3,5 milyon izleyicinin görüntülediği Atıkları Azaltmanın 10 Yolu. Son yüklemesi 2021 İçin 10 Kolay Yeni Yıl Kararı Fikri hakkındadır.

Mariana’s Study Corner

Mariana’s Study Corner, Lisbon, Portekizli Mariana’nın hesabıdır. Çalışmaya, öğrenmeye ve kendini geliştirmeye odaklanan küçük bir insan topluluğunun kurucusudur. Kanal 2015’te açıldı ve videoları 34,7 milyondan fazla izlendi. Mariana’s Study Corner da en popüler video, 1,8 milyon izleyici tarafından görüntülenen en iyi ve en hızlı not alma yöntemi hakkındadır. Son videosu 2021 de Başlamak İçin 5 Yeni Alışkanlık adlı içeriktir.

Dotto Tech

Dotto Tech, daha önce 15 yıl boyunca TV’de Dotto Tech’in sunuculuğunu yapan ve yapımcılığını üstlenen Steve Dotto tarafından yürütülüyor. 2006 yılında YouTube’a başladı ve kanalındaki videolar 21,5 milyondan fazla görüntülendi. 257 bin abonesi bulunan kanalın en çok izlenen videosu, video 5 yıl önce yayınlanmasına rağmen 1,1 milyondan fazla izlenen Google Haritalar, 5 Harika İpucu. Son videosu AirPods Max – Bu Paraya Değer Mi? Hakkındadır.

Teacher’s Tech

Teacher’s Tech, ilkokuldan liseye kadar öğretmenlik yapmış ve aynı zamanda öğretmenlere teknoloji kullanımında koçluk yapmış olan 15 yıllık eğitimci Jaime Keet tarafından yürütülmektedir. Jaime bir eğitim koçu, uzman bir eğitimci ve Google Sertifikalı Eğitimcisidir. Kanalı 2013 yılında açtı ve videoları toplam 16,1 milyon kez izlendi. En popüler video, 835 bin görüntülemeye sahip Yeni Başlayanlar için Shotcut Video Düzenleyici Eğitimidir. En son yüklediği video Yeni Kullanıcılar İçin Microsoft OneDrive Nasıl Kullanılır içeriğidir.

Gillian Perkins

Gillian Perkins bir yazar, girişimci ve pazarlama stratejistidir. Online işletme sahiplerinin satışlarında 10 kat daha üretken olmalarına yardımcı olmak için teknoloji, analitik ve psikolojiyi birleştiren ipuçlarını paylaşıyor. Gillian, YouTube’a 2012’de başladı ve videoları toplam 12,9 milyon görüntüleme aldı. En popüler videosu 100 ABD Doları veya Üzerinde Kazancı Olan Evden Çalışma İşi dir. Son yüklediği Youtube Abonelerini Neden SİLMEK İsterdim başlıklı videosudur.

Keep Productive

Keep productive, ücretsiz ve premium kurslar, makale nasıl yazılır, web seminerleri, üretkenlik uygulamaları ve yazılımları için rehber sağlayan bir kanaldır. Kanal 2011’de başladı ve o zamandan beri 98,5 bin abone topladı. Keep productive videoları 9,6 milyondan fazla izlendi. En popüler videosu, 2 yıl önce yayınlanan ve 266 bin izleyici tarafından izlenen En İyi 10 Not Alma Uygulamasının incelemesiydi. En son yüklenen video 1 hafta önce yayınladığı Sara Dietschy- Notion Set-up adlı videodur.

Simpletivity

Simpletivity, Scott Friesen tarafından yürütülen YouTube kanalıdır. Videolar, diğerlerinin yanı sıra verimlilik ipuçlarını paylaşıyor, teknoloji uygulamalarını tanıtıyor ve zaman yönetimi fikirlerini tartışıyor. Simpletivity 2015’te başladı ve videolar 5,5 milyondan fazla görüntülendi. Scott ayrıca sunum teknikleri, eğitim ve Trello danışmanlığı sağlıyor. En popüler video, Dosya ve Klasörleri Yönetmenin En İyi Yolu (ABC Yöntemi) hakkındadır. Kanalında yüklenen en yeni video 2021′ i Şimdiye Kadarki En İyi Yılınız Yapmanıza Yardımcı Olmak İstiyorum! Hakkındadır.

Carl Pullein

Carl Pullein kişisel bir verimlilik uzmanı, sunucu ve yazardır. Kanalı tamamen üretkenlik, zaman yönetimi ve kendini geliştirme hakkındadır. Carl’ın paylaştığı videolar, izleyenlerin daha organize ve üretken olmalarına yardımcı olacak ipuçları, püf noktaları ve teknik bilgileri içeriyor. YouTube’a 2013’te başladı ve videoları 2,6 milyondan fazla izlendi. Bu kanaldaki en popüler video, 78.000 kez izlenen, 2019’da Evernote’u Kullanmanız İçin 10 Neden içeriğidir. Son yüklediği video Evernote’ta Karmaşık Projeleri Yönetmek adlı videodur.

Productivityist

Productivityist, on yıldan fazladır kişisel üretkenlik uzmanı olan Mike Vardy tarafından kurulan ve yürütülen bir kanaldır. Kanal 2014’te başladı ve videolar toplam 25.700 görüntülendi. Kanalın amacı, izleyiciye hedeflerine giden yolda dikkatini nasıl toplayıp amacı doğrultusunda kullanabileceğini öğretmektir.  En popüler video, 5000’den fazla görüntüleme ile neden GTD’yi (İş bitiriciliğini) geride bıraktığına dair açıklaması hakkındadır. Son videosu Seth Godin on The Productivityist Podcast hakkındadır.

Sonuç

Online videolar ve etkileri yaşamlarımızı ve kültürümüzü etkilemeye devam edecek. Üretkenlikle ilgili videolar, kişisel ve profesyonel yaşamlarımızı iyileştirmede en popüler kılavuzlar haline geldi. Bununla birlikte, zihnimizin süzgecinden geçirerek anlamaya ve kendi düşüncelerimizle sorgulamaya devam etmeliyiz, bunu yaparken eleştirerek fikirlerin doğru olduğuna, hatta nasıl sunulduğuna ve yapıcı olduklarından da emin olmalıyız.

Zeynep Ateş


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu