Blog

Üniversitede Network Yapmanın 5 Kolay Yolu

network-edinmek

Eski bir söylem olan “Önemli olan ne bildiğin değil, kimi bildiğindir.” günümüzde de geçerliliğini sürdürmektedir. Tarih boyunca, network’e sahip olmak, kariyerinizi yönlendirmek ve geliştirmek için hayati derece de önemli olmuş ve muhtemelen olmaya devam edecektir.

Network, önemli tavsiyeler almak, yeni fırsatlar bulmak ve kariyerinizle ilgili yazıda bahsedeceklerimizden daha fazlasını bulmak için oldukça önemlidir. Geçtiğimiz on yılda network kazanmanın yolu, sosyal medya ve internetin günlük hayatımızın bir parçası olmasıyla oldukça değişmiştir.

Üniversite, kariyer adımlarınızda size yardımcı olabilecek güçlü bir network inşa etmeye başlamak için eşsiz bir yerdir. Belki daha önce duymadığınız, network edinmek için harika ipuçları için yazımızı okumaya devam edin!

 

 

Öğretmenlerinizle Daha Çok İletişim Kurun

Network edinmek için farklı bir yol olduğunu düşünebilir, dersten sonra hemen eve gitmeyi tercih edebilirsiniz, ancak hocalarınızla sohbet etmek için daha fazla zaman ayırmak düşündüğünüzden daha faydalı olabilir. Öğretmenleriniz, bilgi havuzlarıdır ve şansınız varken onlardan faydalanmamak oldukça saçma olur.

Onlar sadece alanınızda başarılı olmanız için ekstra ipuçları verebilecek kişiler değil, aynı zamanda kariyeriniz hakkında size değerli tavsiyelerde bulunabilecek ve öğrenciler için çalışma olanakları da sağlayabilecek kişilerdir. Muhtemelen siz de ileride yapacağınız iş başvurularınızda onları referans olarak eklemek isteyeceksiniz, ne de olsa hocalarınız sizin tarafınızdadırlar.

 

 

Sosyal Medya Kullanın (Ancak Resimleri Kaydırmak İçin Değil)

Sosyal medya ertelemek için harika bir yol olabilir. Ancak tanımadığınız insanlara ulaşmak için de harika bir yoldur. Linkedin gibi uygulamalar networkünüzü genişletmek için oldukça faydalıdır, sayfanızı güncel tutun ve aktif olun, paylaşımları beğenin, yorum yapın. Linkedin’in, iş hayatına yeni başlayan birinden CEO’ya kadar herkesin Cv’sine erişim imkânı vermesi, modern network için büyük bir katkıdır. Ayrıca başarılı insanların bulundukları konuma nasıl geldiklerini görmenizi de sağlar. Bireysel olarak direkt mesaj atabilme fırsatı da sunar. Birinden tavsiye almak için mesaj attığınızda başınıza gelebilecek en kötü şey cevap vermemeleridir ama eğer bunu yaparlarsa harika bir fırsat yakalamış olabilirsiniz.

Linkedin ayrıca başarılı insanlara soru sorabileceğiniz, onların size doğrudan cevap ve tavsiye verebileceği bir “Kariyer Tavsiye “aracıdır. Linkedini ilgilendiğiniz şirketlerin açık pozisyonlarını takip etmek için de kullanabilirsiniz.

Ayrıca Facebook ve Twitter, network edinmeniz için faydalı olabilir. Üniversitenizin ya da okulunuzun mezunlar grubu bağlantı kurmanız için harika bir yol olabilir. Mezunlar sık sık açık pozisyonlar hakkında paylaşım da yaparlar ve eğer kendinizi o pozisyona uygun görüyorsanız daha fazla detaya ulaşmanızı sağlarlar. Eğer bir mezun çalışmak istediğiniz bir sektörde çalışıyorsa sorularınızın cevaplarına doğrudan ulaşabilirsiniz. Onlarda sizinle konuştuğuna memnun olacaklardır.

 

 

Network Etkinliklerine Katılın

Eventbrite gibi şirketler istediğiniz sektörlerdeki firmaların network etkinliklerinin detaylarını sunarlar. Ayrıca, sosyal medya hesaplarında reklam olacak, kendi network etkinlikleri de bulunur. Öyleyse nerede olduklarını bilmek için onları takip etmeyi unutmayın.

Şirketlerin network etkinliklerine gitmeden önce ne istediğinizi bildiğinizden, soracağınız sorulardan ve konuştuğunuz insanların adını not aldığınızdan emin olun. Sonrasında ise hoş tanışmanızdan ve iletişimde kalmak istediğinizden bahseden bir e-posta göndermeniz de harika olacaktır.

 

Bağlantılarınızla İletişim Kurun

Bağlantılarınızla iletişim kurmak, günlük rutininizle network inşa etmenin harika bir yolu olabilir. Çevrenizdeki insanları tanıyın- gelecekte size ne zaman yardım edeceklerini asla bilemezsiniz.

Yarı zamanlı bir iş, gönüllülük ya da topluluklarla kampüsünüze dahil olun. Bu, Cv’nize katkıda bulunmasının yanında, yeni insanlarla tanışmak için bulunmaz bir fırsattır.

 

Üniversitenizin Kariyer Merkezini Kullanın

Üniversitenizin kariyer merkezi öğrencilere iş bulmaya yardım etmek için vardır, bu avantajlardan faydalandığınızdan emin olun. Onlar Cv’nizi geliştirmenize, iş fırsatları ya da stajyerlik imkânları gibi tecrübenizi arttırmaya yardım edecek fırsatlar keşfetmenize olanak sağlarlar. Bu sayede çalışmak istemediğiniz pozisyonlar hakkında bile konuşabileceğiniz bağlantılar kazanabilirsiniz. Bazı üniversiteler pek çok şirketin network etkinliğini kampüslerinde yapmaktadır ve tabii ki üniversitenizin kariyer merkezi sizi bu konuda bilgilendirecektir. Kesinlikle görmeye değer!

 

Diğer İpuçları

  • İlk adımı atmaktan çekinmeyin, “Eğer sormazsanız anlamazsınız.” ne kadar da doğru söylenmiştir çünkü bir şeyin kendiliğinden gerçekleşmesi çok nadirdir: harekete geçin!
  • İsimleri hatırlayın, daha önce yalnızca bir kere dinlediğiniz birinin adını hatırlamak onu gerçekten dinlediğinizi gösterir.
  • Sosyal medya hesaplarını güncel tuttuğunuzdan ve profesyonel olduğunuzdan emin olun, ekleyeceğiniz yeni bağlantılarınız için sayfanızı profesyonel tutun.
  • İlişkinizi kuvvetlendirmek için teşekkür e-postasını atmayı unutmayın, bu hem ne kadar profesyonel olduğunuzu gösterir hem de insanların sizi hatırlamasını sağlar.

 

Gamze Sevdik

Proje Yönetimi Okulu Editörü

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı