Blog

Üniversite Öğrencilerinin Ziyaret Etmesi Gereken 50 Site

Üniversite hayatı tahmin ettiğinizden daha zor olabilir. Artık bir yetişkin olduğunuz için kendi ayaklarınız üzerinde durmalı ve sorumluluk almalısınız. Tabii bunları yaparken yardıma ihtiyaç duyduğunuz zamanlar olacaktır. Böyle zamanlarda size yardımcı olabilecek internet sitelerini ve uygulamaları araştırdık 🙂 İşte her üniversite öğrencisinin ziyaret etmesi gereken 50 site…

 

 

 

· Öğrenim İçin Ziyaret Edilmesi Gereken Siteler

 

1. UReddit

Eğer Reddit’in bir fanıysanız, UReddit’in de çok büyük bir fanı olacağınızı söyleyebilirim. Sanat, bilgisayar, eğlence, dil, matematik, müzik, felsefe, bilim ve teknoloji gibi aklınıza gelen her konuda ücretsiz kurslar bulabileceğiniz bir sitedir.

2. EdX

Dünyadaki en iyi üniversitelerden, ücretsiz online kursları alabileceğiniz; kar amacı gütmeyen açık kaynaklı bir sitedir.

3. Flvto

Dinlemeniz gereken kayıtlı bir dersiniz var ama oturup izleyecek vaktiniz yoksa Flyto sayesinde videoyu bir medya dosyasına dönüştürebilir ve istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz.

4. Wolfram|Alpha

Ödevlerinizi sizin için yapan birilerinin olmasını istemez misiniz? Wolfram Alpha; Matematikten spora, teknolojiden sanata ihtiyacınız olan her konuda hesaplama ve araştırma yapabileceğiniz çevrimiçi bir bilgi motorudur.

ogrenci-web-siteleri

·

Çalışma İçin Ziyaret Edilmesi Gereken Siteler

 

5. Quizlet

Kendi flashcard( bilgi kartı)larınızı ve eğitici oyunlar hazırlamanızı sağlayan ücretsiz bir sitedir.

6. XMind

Bir beyin fırtınası ve zihin haritalama yazılımı olan bu site, karışık bilgileri sadeleştirmenize ve açığa çıkarmanıza yardımcı olur.

7. Cheatography

2.500’ün üzerinde kopya kağıdının olduğu sitede, bu hazır kopyaları kullanabilir ya da kendinize ait bir tane hazırlayabilirsiniz.

8. StudyBlue

Her zaman, her yerde ve her konu hakkında flashcardları ve notları online olarak bulup paylaşabileceğiniz bu site ezber ve tekrar yapmanıza yardımcı olur.

9. Audible

İstediğiniz kitapların sesli versiyonunu dinleyebileceğiniz bir Amazon şirketidir. Siteyi ücretsiz ilk 30 günden sonra aylık 14.95$ karşılığında kullanmaya devam edebilirsiniz.

10. InstaGrok

Zihinsel haritalama metoduyla görsel olarak daha güçlü ve etkili öğrenme tekniklerine sahip bir sitedir.

 

· Profesyonel Yazışmalar İçin Ziyaret Edilmesi Gereken Siteler

11. Bibme

Sadece kaynakça ve alıntı oluşturan değil, aradığınız kaynağı hızlıca tanıyan ve doğru alıntılarla otomatik olarak dolduran bir sitedir.

12. TalkTyper

Yazmak istediklerinizi mikrofona konuşarak ekrana yazdırabileceğiniz, zamandan tasarruf etmenizi sağlayan çok kullanışlı bir sitedir.

13. Pocket

İleride başvurabileceğiniz yararlı makaleleri saklamanız için tasarlanmış bir sitedir.

14. PlagTracker

Yazınızın herhangi bir kısmının çalınıp çalınmadığını saptamak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir sitedir. İntihal riskine karşı bire bir!

 

· Doğru Kararı Vermek İçin Ziyaret Edilmesi Gereken Siteler

15. Rate My Professors

Eğer bu siteyi daha önce hiç duymadıysanız, dünyadan bihaber yaşıyorsunuz demektir. Okulunuz veya öğretmenleriniz hakkındaki incelemelerin ve fikirlerin yer aldığı bu siteye bakarak, hangi okulda ve hangi öğretmenden ders alacağınıza karar verebilirsiniz 🙂

16. Unigo

Üniversiteye yeni başlayacak olan öğrenciler için doğru okulu seçmesine yardımcı olabilecek harika bir sitedir. Ayrıca burslar hakkında araştırma yapabileceğiniz çok güzel bir platformdur.

17. Roomsurf

Okulunuzdaki sizinle aynı ilgi alanlarına sahip yeni oda arkadaşlarını bulmanızı sağlayan çok yararlı bir sitedir.

18. Koofers

Rate My Professor’ e benzer, üniversite öğrencileri için hazırlanmış bir başka sitedir. Öğretmen değerlendirmelerinin yanı sıra dersleri de değerlendiriyor olması, doğru ders programını hazırlamanıza oldukça yardımcı olur. Sitede 616.767 öğretmen değerlendirmesi, 2.783.691 flascard ve alıştırma, 1.329 staj ve meslek incelemesi yer almakta.

 

· Verimlilik İle İlgili Ziyaret Edilmesi Gereken Siteler

19. Habitica

İyi alışkanlıklarınızı geliştirmenize yardımcı olan sanal bir oyundur. Hayatınız bir video oyunuymuş gibi cezalar ve ödüllerle birlikte bu oyunu tamamlayın. Böylelikle kendinizi amaçlarınıza ulaşmak için şaşırtıcı bir şekilde motive olmuş hissedeceksiniz.

20. Todoist

Verimliliği en uygun seviyeye getirmek için tüm platformlardaki görevlerinizi yönetmenizi sağlayan bir sitedir.

21. LastPass

Sizin yerinize bütün şifrelerinizi hatırlayan ve isterseniz bütün şifreleriniz sıfırlayıp hepsi için tek bir şifre ayarlayan bir sitedir.

 

· Birleştirme Yapabilmek İçin Ziyaret Edilmesi Gereken Siteler

22. Onedrive

Eğer bir Microsoft kullanıcısıysanız, bu site cihazlarınız üzerindeki tüm World, Excel, PowerPoint ve OneNote dosyalarını  bir arada çalıştırabilir.

23. GenıusScan

App Store’da bulunan, taşınabilir belge (pdf) tarayıcısıdır.

24. Ice Cream Apps

Pdf dönüştürücü, görüntü kaydedici, e-kitap okuyucusu, pdf kesici ve birleştirici, slayt gösterisi yapıcı ve fotoğraf boyutlandırıcı olmak üzere 6 farklı uygulamadan oluşan bir sitedir.

 

· İletişim Kurmak İçin Ziyaret Edilmesi Gereken Siteler

25.  Slack

Eğer zahmetli bir grup projesi sırasında iletişimi sağlamak için kolay bir yol arıyorsanız Slack’e bir göz atın derim. Ayrıca site DropBox ile birleşince, dosyaları paylaşmak da oldukça kolay oluyor.

26.  GroupMe

Her öğrenci, grup mesajlaşmalarının zorluğunu bilir. Bu uygulama sayesinde özel sohbet odaları kurarak, grup mesajlarının saçmalıklarından kurtulacaksınız.

 

 

· Dikkat Dağılmasını Önlemek İçin Ziyaret Edilmesi Gereken Siteler

27. TomatoTimer

Pomodoro Tekniği üzerine kurulmuş olan bu site 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık dinlenme süresini sizin için ayarlar.

28. KeepMeOut

Sosyal medya sitelerine karşı koyamıyor musunuz? Bu site sayesinde, çalışma süreniz boyunca girmek istemediğiniz siteleri engelleyebilirsiniz. Kendine hakim olamayanlar için gerçekten harika bir site.

29. SelfControl

KeepMeOut’a benzer bir uygulama olan SelfControl ‘de girmek istemediğiniz sitelerin listesini hazırladıktan sonra süreyi başlattığınız andan itibaren bu sitelere girmenize imkan yok. Eğer süre dolana kadar sabredemezseniz, o sitelere girebilmek için uygulamayı silmek ya da bilgisayarınızı yeniden başlatmak zorunda kalırsınız.

 

· Tasarruf Etmek İçin Ziyaret Edilmesi Gereken Siteler

30. StudentRate

Kıyafetler, ders kitapları, elektronik eşyalar, seyahat vb. her şeyde öğrencilere özel tüm kampanya ve indirimleri bulabileceğiniz bir sitedir.

31. Amazon Student

Özel teklif ve indirimler, ücretsiz iki günde kargo, çekiliş, eşantiyon ve yarışmalarda ayrıcalıklar sunan 6 ay ücretsiz kullanabileceğiniz bir sitedir.

32. Freecycle

Temel olarak, insanların birbirlerine ücretsiz olarak bir şeyler vermesini sağlayan bir sitedir.

33. The Nightlife App

Bu uygulama kampüsünüzün yakınlarındaki konserlerle, indirimli içkilerle ve etkinliklerle bağlantı kurmanızı sağlar.

 

· Para Yönetimi İçin Ziyaret Edilmesi Gereken Siteler

34. Mint

Bu siteyle, tek bir yerde mali hesaplarınızla bütçenizi yönetebilir ve giderlerinizi izleyip düzenleyebilirsiniz.

35. Venmo

Para transferini ayarlayan ve ödeme yapmanızı sağlayan bir uygulamadır.

36. Digit

Bu uygulama için para biriktirmenin en iyi yollarından biri diyebilirim. Hesabınızdaki paranızın bir kısmını saklamak üzere alan bir uygulamadır.

 

· Tavsiye Almak İçin Ziyaret Edilmesi Gereken Siteler

37. MoneySavingExpert

Krediden vergilere bütçe hakkında hiçbir şey bilmiyorum diyorsanız, tavsiye almak için bu siteyi ziyaret etmelisiniz.

38. WiseBread

Dar bütçeyle nasıl yaşanacağı hakkında makalelerin olduğu, finansal sorun ve endişelerinizle ilgili tonla tavsiye bulabileceğiniz bir sitedir.

 

· Sağlıkla İlgili Ziyaret Etmeniz Gereken Siteler

Bu başlık altında kadınlar için yapılmış bir siteden bahsedeceğim.

39. Eve App

Bu uygulama ile kadın sağlığınızı ve cinsel hayatınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Verdiği bilgiler de oldukça yararlı 🙂

sleeptyme-tr

 

· Uyku İçin Ziyaret Edilmesi Gereken Siteler

40. Sleepyti.me

Uyandığınız saate bağlı olarak uyku ihtiyacınızı karşılayacak olan en doğru saati söyleyen, sağlığınız çok faydalı bir uygulamadır.

41. Alarmy

Farklı özelliklere sahip, çaldığında yataktan çıkacağınızı garanti eden bir App Store uygulamasıdır.

· Beslenme İçin Ziyaret Edilmesi Gereken Siteler

42. Hooked

Etrafınızdaki gerçek zamanlı yemek fırsatlarını bulan bir uygulamadır.

43. MyFridgeFood

Eğer kaldığınız yerde bir mutfağa sahipseniz, bu site yemek pişirmeniz için harika bir fırsat. MyFridgeFood, sizin için elinizdeki malzemeleri kullanabileceğiniz yemek tarifleri hazırlar.

44. The Ultimate Health Food Guide

Uyku probleminden tansiyona, soğuk algınlığından konsantrasyon eksikliğine kadar aklınıza gelebilecek her sorun karşısında yemeniz gereken yiyecekler hakkında bilgilerin yer aldığı bir sitedir.

 

· Formda Olmak İçin Ziyaret Etmeniz Gereken Siteler

45. My Fitness Pal

Formda kalmak için, günlük yemek ihtiyacınız ve yapmanız gereken egzersizlerin yer aldığı bir App Store uygulamasıdır.

46. Sworkit

Spor salonuna gitmek istemeyenler için evde de yapabilecekleri egzersizleri gösteren bir uygulamadır.

47. NestMaven

Uykuya önem veriyorsanız ve uyku konusundaki çalışmaları takip ediyorsanız bu site tam size göre. Sağlıklı bir uyku için mutlaka inceleyin.

 

· Ziyaret Edilmesi Gereken Yararlı Diğer Siteler

48. UCampus

Okuduğunuz yeri tüm yönleriyle keşfetmeniz için size farklı fikirler sunan bir sitedir.

49. Instructables

Eğlenceli fikirleri de içeren, pek çok öğretici projenin yer aldığı bir sitedir.

50. UnplugTheTV.com

Televizyon izlemekten sıkıldıysanız, bu site tam size göre 🙂 İlginç konularda pek çok videoyu izlemenizi sağlayan, oldukça eğlenceli bir sitedir.

51. theSkimm

Artık bir yetişkin sayıldığınız için en azından dünyada neler olduğuyla ilgili bir fikriniz olmalı. Bu uygulama sizin için önemli haberleri derleyebilir ve size haber başlıklarına göre özetlenmiş günlük mailler gönderebilir 🙂

 

Kevser Ayvaz

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

 


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu