BlogYurtdışı Eğitim

Polonya 2 Milyon Göçmen İşçi Alımı 2023

Polonya 2 Milyon Göçmen İşçi Alımı 2023 Avrupa’da işgücüne ihtiyaç her geçen gün büyüyor. Emekli oranının artması ve bazı iş alanlarında çalışacak işçi bulunamaması Avrupa ülkelerini harekete geçirdi. Polonya’dan da yabancı işçi alımı için ilk adım geldi. Sosyal Güvenlik Kurumunun (ZUS) yayımladığı rapor dikkat çekiyor. Rapor, çalışma çağındaki nüfusun emeklilere oranını korumak için Polonya’nın 10 yıl içerisinde yaklaşık 2 milyon göçmen işgücüne ihtiyacı olduğunu gösterdi.

Raporda, üretken nüfusu artırmak için 1,8 milyon göçmene ihtiyaç duyulduğu, ancak Polonya’nın, Avrupa’daki en düşük doğum oranına sahip ülkelerden biri olmasından dolayı gelecekte bu rakamın bile yeterli olmayabileceği belirtildi. Ayrıca “ekonomik olarak üretken olmayan nüfusun toplam nüfusa oranı” 2022’de yüzde 39 iken bu oranın, 2032’de yüzde 44,1’e çıkacağı kaydedildi.

Polonya 2 Milyon Göçmen İşçi Alımı 2023

Polonya çalışma vizesi – çalışma izni ulusal vize (D tipi vize) kapsamındadır. Polonya’daki bir firmada çalışıp maaş alacak her bir TC vatandaşı Polonya çalışma izni başvurusunda bulunmak ve çalışma vizesi almak zorundadır.

Polonya çalışma izni – çalışma vizesi ile Polonya’da 90 günden daha uzun süre çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Bu vizeye sahip olduktan sonra Polonya oturum hakkınız olur ve bu sayede ailenizi de yanınıza alabilirsiniz.

Bireysel olarak Polonya’da iş bulmuş ve işe kabul edilmiş yahut şuan aktif olarak çalıştığı şirketin Polonya’daki bir firma ile şirket içi / şirketler arası personel değişimi ya da transferi gerçekleştirecek kişiler Polonya çalışma vizesi – çalışma izni vize başvurusunda bulunabilir.

Polonya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Polonya çalışma izni alabilmek için öncelikle Polonya’da çalışacağınız bir firma bulmanız gereklidir. Polonya’da bulunan firma sizi işe almaya karar verirse, genellikle Türkiye’deki adresinize bir niyet mektubu ve iş sözleşmesi gönderir. Siz de bu niyet mektubu ve iş sözleşmesini imzalarsınız ve gerekli diğer evraklar ile birlikte Polonya’daki firmaya geri yollarsınız (Gerekli evraklar konusunda Polonya’daki firma sizi bilgilendirecektir).

Daha sonrasında Polonya’daki firma sizin adınıza çalışma izni talebinde bulunur ve çalışma izni belgesini size posta yoluyla ulaştırılır. Elinize çalışma izni ulaştıktan sonra aşağıdaki evrakları hazırlamaya başlayarak Polonya çalışma vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Polonya İş İlanları Siteleri 2023

Praca Polonya İş İlanları için Tıklayınız

Pracuj Polonya İş İlanları için Tıklayınız

Potiad Türkiye İş İlanları için Tıklayınız

Careers in Poland İş İlanları için Tıklayınız

Impact Pool İş İlanları için Tıklayınız

Jobs In Warsaw İş İlanları için Tıklayınız

Go Work Polonya İş İlanları için Tıklayınız

Zarabiaj İş İlanları için Tıklayınız

Linkedin Polonya İş İlanları için Tıklayınız

Polonya’da maaşlar

Aşağıdaki tabloda, Polonya’da çalışan insanların EURO cinsinden aylık ortalama kazançlarını inceleyebilirsiniz.

Meslek Maaş
Diş Hekimi 3,900 EUR
Finans Müdürü 3,100 EUR
Havacılık ve Uzay Mühendisi 3,000 EUR
Avukat 3,000 EUR
Pilot 2,800 EUR
İş Geliştirme Uzmanı 2,600 EUR
Müşteri Hizmetleri Müdürü 2,100 EUR
Mimar 2,500 EUR
Öğretmen 1,700 EUR
Muhasebeci 1,100 EUR
Çağrı Merkezi Yetkilisi 1,900 EUR
Şoför 1,250 EUR
Grafik Tasarımcı 1,100 EUR
Şef 1,000 EUR
Fotoğrafçı 930 EUR
Tamirci 900 EUR
Kitapçı 850 EUR
Resepsiyonist 850 EUR

 


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu