Blog

Online İş Görüşmeleri İçin 6 Tavsiye

online-mulakat

İş görüşmeleri göz korkutucu olabilir.  Özellikle işveren sizinle online olarak yüz yüze görüşmek isterse. Son yıllarda Hilton gibi pek çok şirkette online görüşme popüler hale geldi ve ön görüşme için bu teknolojiyi kullanıyorlar.

Bu görüşmeler her ne kadar bildiğimiz görüşmelere benziyor gibi gözükse de aslında birden fazla farklılıkları vardır ve adayların bu görüşmelere hazırlanmaları gerekir. Örneğin, bir röportaj da -türüne bağlı olarak biriyle sohbet etmek yerine sadece soruların cevaplarını kaydettiğiniz zamanlar vardır.  Bu bazen adaylar için strese sebep olabilir.

Online iş görüşmesine katılmak sizi korkutabilir, fakat endişelenmeyin! İşte görüşmelerde başarılı olmanızı sağlayacak 6 ipucu..

 

 

Bilgisayarınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Bu günlerde özellikle görüşmelerde bilgisayar çok önemli ve karşınızdaki kişi görüşme yaparken neyi tercih edecekse (Zoom,Skype, FaceTime) bunları iyi kullanabiliyor olmalısınız. Kullanacağınız programda sorun yaşamadığınızdan emin olduktan sonra bilgisayarınızın ses sisteminin çalıştığından emin olun.

İpucu: görüşmeye başlamadan önce karşınızdaki kişiye görüşmenin hangi formatta olacağını sorun. Hazır olduğunuzdan emin olmanız için birkaç soru ;

  • Görüşme sesli bir şekilde mi yoksa hem sesli hem de video biçiminde mi olacak?
  • Görüşmenin diğer ucunda birisi var mı ve sorular daha önceden kaydedilmiş mi?
  • Benim soruların cevaplarını kaç defa verme şansım var
  • Eğer bir sorun yaşarsam kime ulaşmalıyım ve ne yapmalıyım?

 

En iyi yeri seç.

Bulunduğunuz yerin karanlık olmadığından emin olun fakat görüşme boyunca çok fazla ışık olmamasına da dikkat edin. Mümkün olduğunca pencere kenarında bulunmaya çalışın;çünkü doğal ışık en iyisidir. Diğer aydınlatmalar rahatsız edici olabilir. Parlamalar karşısınızdaki kişiyi rahatsız edebilir.

İpucu: Görüşme olacağı zaman panik olmamak için görüşmeden 1 gün önce kendinize bir yer belirleyin.

 

Dikkat dağıtıcı şeyleri kaldırın.

Telefonunuzu ve e-posta bildirimlerini sessize alın. Çünkü bunlar konuşmanıza engel olabilir.

İpucu: Görüşme yapılacak yerde evcil hayvanlar dahil olmak üzere sizden başka kimsenin olmadığına emin olun. Daha önceden görüşmeyi yapan bazı kişiler, görüşme esnasında arkadan geçen kediler, yarı giyinik bir adam ve bir yığın çamaşır gördüklerinden bahsettiler. Daha önceden hazırlanmayarak kariyerinizi riske atmayın !!!

 

 

Dik oturun ve profesyonel gibi giyinin.

Görüşme yapacağınız kişiyi tanımıyor olabilirsiniz, fakat şansınızı artırmak için güzel giyinmeye özen gösterin. İlk izlenimler özellikle günümüz dünyasında önemli bir etkendir.

İpucu: Gülümsemeyi unutma! Bir kişiyle konuşsan da ya da kayıt yapsan da gülümsemek önemlidir.

Sakinleş.

Gerginseniz ya da söyleyeceklerinizi hatırlamakta güçlük çekiyorsanız, konuşmanızda kullanacağınız ana konular hakkında pratik yapın. Bu sayede görüşme daha kolay geçebilir.

İpucu: Her ne kadar online görüşmelerden bahsetsek de eski ya da bildiğimiz görüşme becerilerini de gözden geçirin. Sıklıkla sorulan sorular için kafanızda cevaplar oluşturmak veya bazı örnekler belirlemek isteyeceksiniz.

 

 

Görüşme yaptığınız kişinin gözüne bakın.

Göz teması online görüşmeler için de çok önemli. Ekranda kişiye bakmak yerine, kişiyle göz teması kurun.

İpucu: Eğer bu sayede rahat hissetmiyorsanız,  kameraya bildiğiniz birinin fotoğrafını koyun. Bu şekilde bir arkadaşınızla konuşuyormuş gibi hissedip daha rahat olabilirsiniz.

 

En önemlisi de çok fazla stres yapmayın.  Online görüşmeler pek çok şirketin ise alımların ön görüşmelerde kullandıkları bir şeydir. Çünkü online görüşme zaman ve para tasarrufu sağlar. Bir sonraki aşamada ise karşılıklı mülakatlarda işvereninizle karşılıklı olarak tanışma imkanına sahip olacaksınız.

Online bir mülakatın en iyi kısmı nedir? Bir firma ile el sıkışmak için endişelenmeye gerek yok !

 

Cansu Kaplan

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı