Blog

Odaklanmanızı ve Hafızanızı Arttıracak 5 Öneri

hafiza

İnsan beyni gizemi çözülemese de şunu biliyoruz ki beynimiz esnek ve alıştırmalara açıktır. Neden bazı insanların hafızası daha güçlü ve odaklanması üst düzeyde? Sınırlı da olsa bu durumu zeka ile ölçebiliriz ancak beynimize gerekli alıştırmaları yaptırarak ve talimatları vererek daha verimli hale getirebiliriz. Öneriler basit gelebilir ama sürdürülebilir bir şekilde uygulaması gerçekten zor!

 

Kısa ve Yorucu Bir Egzersiz Yapın

Tam sekiz saat uyudum ve besleyici bir kahvaltı yaptım. Hatta o sabah fazladan bir kahve içmiştim. Ama hiçbiri beynimi uyandırmak için yeterli değildi. (Tabii ki, ben de önemli bir son teslim tarihindeydim.) Aklıma gelen en son şeyi yaptım: Dizüstü bilgisayarımı kapattım ve spor salonuna girdim.

Fiziksel aktivitenin, bir kişinin hafızası da dahil olmak üzere beyin sağlığını olumlu yönde etkileyebileceğine dair çok sayıda kanıt vardır. Egzersizin sağlık yararlarının birçoğu düzenli, uzun süreli aktivite ile ortaya çıkarken, tek bir egzersiz seansı da önemli, acil bir önlem planı oluşturabilir.

Hafızanızı egzersizle geliştirmek için egzersizleri ve yüksek eforları düşünün. Egzersiz ne kadar yorucu olursa, beyin artışı da o kadar iyi olur. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, araştırmacılar bir grup insanın 20 dakika boyunca sabit bir bisiklete bindiklerini, yüzleri hatırlama konusunda gelişmiş bir yeteneğe sahip olduklarını bulmuşlardır.

Öğle tatilinde uzun, rahat bir yürüyüş yapmak yerine, birkaç kez merdivenlerden yukarı ve aşağı koşmayı deneyin veya birkaç dakika boyunca bazı atlama egzersizleri yapmak için bir yer bulun. Sadece enerjinize hızlı bir başlangıç ​​yapmayacak ve odağınızı keskinleştirmeyeceksiniz, aynı zamanda bu süreçte hafızanızı da geliştireceksiniz.

Beyninizin uyanması için ilk başta vücudunuzun uyanması gerekiyor!

 

Öğrendikten 4 Saat Sonra Alıştırma ve Tekrar

Yeni bir işe başlıyorsanız, yeni bir beceri öğreniyorsanız veya sadece önemli bir toplantıya katılıyorsanız, kendinize bir iyilik yapın ve egzersizinizi dört saat sonra planlayın. Odağınızı artırmanın yanı sıra, biraz yüksek yoğunluklu hareket de yakın zamanda öğrenilen bilgileri tutmanın basit bir yolu olabilir – ancak yalnızca doğru zamanda egzersiz yaparsanız.

Araştırmalarında, bilim adamları katılımcıların bir dizi resim-yer ilişkisi öğrenmesini sağladı. Bir grup öğrenimden hemen sonra yüksek yoğunlukta sabit bir bisiklet sürdü, başka bir grup dört saat sonra tekrar alıştırması yaptı ve son grup herhangi bir fiziksel aktivite yapmadı.

Araştırmacılar öğrenmeden dört saat sonra egzersiz yapan bireylerin diğer öğrencilere kıyasla en fazla bilgiyi koruduğunu keşfettiler. Yeni bir bilgi öğreniyorsanız saatinizi 4 saat sonraya kurun ve öğrendiğiniz yeni bilgiyi 4 saat sonra tekrar çalışın!

 

Dikkat dağıtan şeyleri kesin

Çalışırken molalar vermek verimliliğinizi arttıran bir çözümdür ancak bu molalarda dikkatinizi dağıtan şeylere yönelmeniz sizin çalışmanıza odaklanmış bir şekilde dönmenizi zorlaştıracaktır. Sürekli kesintiler, iş akışınızı kesintiye uğratmak dışında size bir iyilik yapmaz ve kesinlikle daha iyi odak ve hafızaya yol açmaz.

Bir “sürekli akış” durumuna ulaşmak istediğimde, telefonumu uçak moduna soktuğum için beni yoldan saptıracak bildirimler almıyorum. Ayrıca, masamı ve ofis alanımı mümkün olduğunca dağınıklıktan koruyarak ve internet tarayıcımdaki diğer tüm sekmeleri kapatarak gereksiz dikkat dağıtıcı unsurları da ortadan kaldırıyorum.

Beyin çok görevli olarak bağlı olmadığından, dikkatimi çekmek için yarışan podcast’leri veya dikkat dağıtıcı müzikleri dinlememeye çalışıyorum. Bunun yerine, beyin aktivitesini artırarak odağı geliştirdiği düşünülen klasik müziği tercih ediyorum. Ayrıca ara vermek istediğiniz Pomodora Tekniğini de kullanabilirsiniz.

 

Çalışırken Sizi Motive Edecek Müzikler

Pomodora Tekniği Nedir

Verimliliğinizi Arttırmak İçin Kahveyi Bir de Böyle İçmeyi Deneyin!

 

Meditasyon

Önemli ayrıntıları odaklamak veya hatırlamakta zorlanıyor musunuz? Zihinsel ve fiziksel sağlığınıza da fayda sağlayabilecek dikkatli meditasyon uygulayarak beyninizi ve vücudunuzu günümüzde kalmak için eğitin.

Bilimsel kanıtlar meditasyonun beyin yapınızı gerçekten değiştirebileceğini ve daha kısa süreli bir hafızaya ve öğrenme yeteneğini geliştirdiğini göstermektedir.

Meditasyon, duygusal düzenleme ve sürekli dikkat ile beyne de yardımcı olabilir!

Gökhan Turgut Ünal
Proje Yönetimi Okulu Koordinatörü

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı