BlogYurt Dışı Eğitim

Malezya Üniversite Eğitim Rehberi

Malezya Üniversite Eğitim Rehberi yazımızda Malezya üniversitelerini tanıyarak başvuru süreçleri hakkında bilgi edinebilir, Malezya öğrenci vizesi ile ilgili süreçler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Doğal cazibe merkezleri, zengin kültürü ve muhteşem manzarası ile Malezya, dünyanın her yerinden insanları kendine çekiyor. Ülke, kültür ve etnik kökenlerin karışımından ilham alan antik ve modern mimarinin eşsiz bir kombinasyonuna sahiptir. Son yıllarda eğitim alanında yaptığı yükselişle Malezya üniversite ve yüksek lisans öğrencilerinin cazibe merkezi haline gelmeyi başardı. Çok uluslu birçok şirketin Malezya’da üretim ve dağıtım ağının olması nedeniyle eğitiminiz sonrası birçok kariyer olanağına da ulaşabilirsiniz.

QS World University sıralamasında ilk 500’de 6 üniversite ile yerini alan Malezya özellikle Avrupa ve Amerika’dan birçok öğrencinin tercih ettiği bir yurt dışı eğitim rotası haline geldi.

Malezya’da Eğitim ve Yaşam Maliyeti

Malezya, para birimi olarak Malezya Ringgiti’ni (MYR) kullanır.

Öğrenim ücretleri özel ve devlet üniversiteleri arasında farklılık göstermekle beraber ortalama olarak, uluslararası bir öğrenci bir lisans derecesi için yılda yaklaşık 7.000 MYR ( Ortalama 14.000 TL) ödemektedir. Yüksek lisans derecesi uluslararası bir öğrenciye yılda yaklaşık 11.000 MYR’ye (22.000 TL) ödeyecektir. Özel ve yabancı kurumlar, özellikle tıp gibi uzmanlık konuları için daha yüksek öğrenim ücretlerine sahip olabilir.

Malezya’da yaşamanın maliyeti, Amerika ve İngiltere gibi diğer turistik yerlere kıyasla düşüktür. Yıllık 10.000 MYR ile 15.000 MYR (20.000 -35.000 TL) arasında bir bütçe ayırmanız önerilir. Buna yemek, seyahat ve konaklama dahildir. Kuala Lumpur gibi daha büyük bir şehirde yaşıyorsanız, yaşam maliyetleriniz daha küçük bir şehir veya kasabaya göre daha yüksek olacaktır.

Malezya Öğrenci Vizesi

Malezya’da eğitim alabilmek için öğrenci vizesi işlevi gören Student Pass’a başvurmanız gerekir. Bu başvuru, siz gelmeden önce online olarak yapılabilir.

Malezya Öğrenci Vizesi için kendiniz başvuruyorsanız, şunlara ihtiyacınız olacaktır:

  • Pasaport boyutunda bir fotoğraf
  • Pasaportunuzun bir kopyası
  • Üniversite teklif mektubunuzun bir kopyası
  • Akademik sertifikaların ve transkriptlerin kopyaları
  • Varış öncesi tıbbi muayene raporu
  • Sigorta belgesi

Öğrenci vizeniz bir yıl süreyle geçerli olacaktır, bu nedenle kursunuzun 12 aydan uzun olması durumunda yenilenmesi gerekecektir.

MALEZYA RESMİ EĞİTİM WEB SİTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Malezya Üniversiteleri

Malezya, ülkenin yüksek öğrenim seçenekleri yelpazesini genişletmeyi ve iyileştirmeyi amaçlayan bir plan olan diğer ülkelerden üniversitelerin birçok uluslararası üniversitenin şube kampüsüne ev sahipliği yapmaktadır. Mevcut şube kampüsleri, Birleşik Krallık’taki Nottingham Üniversitesi ve Avustralya’daki Monash Üniversitesi gibi önde gelen üniversiteleri kapsamaktadır.

Malezya’nın şube kampüslerine yaptığı yatırım, Singapur’un sadece 5 km kuzeyinde, Malezya Yarımadası’nın en güney ucundaki Johor’da yeni EduCity geliştirmesiyle sonuçlandı. Bu 350 dönümlük kampüs, dünyanın dört bir yanından önde gelen üniversiteler tarafından yönetilen sekiz uluslararası şube tarafından paylaşılmaktadır. Bunlar arasında İngiltere’deki Reading Üniversitesi, Southampton Üniversitesi ve Newcastle Üniversitesi Tıp’ın yanı sıra Hollanda’daki Denizcilik Teknoloji Enstitüsü, Singapur’daki özel Raffles Üniversitesi ve ABD’den Güney Kaliforniya Üniversitesi Sinema Sanatları Okulu yer alıyor.

EDUCITY WEB SİTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Malezya’da denizaşırı üniversitelerin artan varlığı, ülkenin yüksek öğrenim teklifini genişletirken, kendi bünyesinde geliştirilen üniversiteleri de göz ardı edilmemelidir. Malezya’nın yüksek öğretim sistemi, 2018’de QS Yüksek Öğrenim Sistemi Güç Sıralamasında 25. sırada yer aldı ve amiral gemisi üniversitelerinin gücünü yansıttı. İşte en dikkate değer olanlardan bazıları.

Universiti Malaya (UM) 

Malezya’daki en yüksek dereceli ve en eski üniversite olan Universiti Malaya (UM), QS World University Rankings® 2021 sıralamasında 59. sıradadır ve merkezi Kuala Lumpur’dadır. 2,900’den fazla uluslararası lisansüstü öğrencisi de dahil olmak üzere yaklaşık 21.050 öğrenci nüfusu ile UM, uluslararası bölümler de dahil olmak üzere QS Dünya Üniversite Sıralaması tarafından kapsanan olası 48 konudan 35’inde küresel ilk 400’de görünerek multidisipliner itibarını istikrarlı bir şekilde artırmaktadır.

Web Site

Universiti Kebangsaan Malezya (UKM)

Kuala Lumpur şehir merkezinin yaklaşık 35 km güneyinde, Bangi, Selangor’da bulunan Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM), dünya üniversite sıralamasında 141. sırada yer almaktadır. Yaklaşık 27.000 kişilik bir öğrenci topluluğuna ev sahipliği yapan okul, özellikle eğitim, siyaset, mühendislik, hukuk ve matematik alanlarında güçlü programlara sahiptir. Universiti Kebangsaan Malaysia’nın ayrıca ana kampüsünde bir lisansüstü okulu ve başkentte bir şube kampüsü bulunan Cheras banliyösünde bulunan bir tıp fakültesi vardır.

Web Site

Universiti Putra Malaya (UPM)

Universiti Putra Malaya (UPM) dünya sıralamasında 132., Asya sıralamasında ise 28. sırada yer almaktadır. Esas olarak Serdang’da bulunan, ülkenin önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olarak kabul edilir ve ilk olarak 1931’de bir tarım okulu olarak kurulmuştur. Bu miras, konu sıralamalarındaki performansına yansır. UPM’nin uluslararası sıralamada yer aldığı 23 bölümden tarım, ormancılık ve kimya mühendisliği için ilk 100’de yer almaktadır.​

Web Site

Universiti Sains Malaysia (USM)

Malezya Bilim Üniversitesi olarak da bilinen Universiti Sains Malaysia (USM), şu anda dünyada 142. sırada ve en son QS World University Rankings by Subject’e göre madencilik mühendisliği programları için küresel ilk 50’de yer alıyor. Okulun ana kampüsü Penang’da, sağlık kampüsü Kelantan’da ve mühendislik kampüsü Nibong Tibal’da olmak üzere üç kampüsü vardır. Okulun ayrıca başkentte küresel bir kampüs açma planları var.

Web Site

Universiti Teknoloji Malezya (UTM)

Dünyanın en iyi 250 üniversitesi arasında, ortak 187. sırada yer alan ve Johor Bahru’da bulunan Universiti Teknologi Malaysia (UTM) yer almaktadır. Ülkedeki en eski kamu mühendislik ve teknoloji üniversitesi olan UTM, teknik çalışmalarda uzmanlaşmıştır ve kapsamlı bir mühendislik bölümü sunmaktadır.

Web Site

Malezya’da Üniversite Başvuruları İçin Önemli Noktalar

  • Malezya’da eğitim için başvurduğunuzda birçok bölümde İngilizce dil belgesi ibraz etme zorunluluğunuz yoktur ancak yüksek IELTS puanına sahip olmanız başvurularda şansınızı yükseltecektir.
  • Malezya üniversite ve yüksek lisans başvurularınızda seçeceğiniz üniversitenin web sitesinden başvuru şartlarını ve başvuru tarihlerini mutlaka kontrol edin.
  • Başvurduğunuz üniversitenin öğrenci forumlarına ve tartışmalarına mutlaka üye olarak diğer öğrencilerin deneyimlerinden yararlanın.
  • Malezya çok kültürlü bir yapıya sahip olduğundan dolayı gideceğiniz şehrin kültürünü mutlaka araştırın çünkü özellikle mülakatta bu size olumlu olarak geri dönecektir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu