Blog

Latin Amerika Ülkeleri Üniversite Eğitim Rehberi

latin-amerika-egitim

Latin Amerika ülkeleri ekonomi ve eğitim konularında çok iyi olarak düşünülmüyordu. Fakat son zamanlarda özellikle bölgenin bazı ülkelerinde bu konularda iyileştirmeler yapıldı. Artık Latin Amerika’nın bazı üniversiteleri ABD’de bulunan okullarla rekabet edebilir hale geldi. Bununla birlikte ABD’den daha ucuz ülkeler ve turistik açıdan daha ilgi çekici olduğu için Latin Amerika’da eğitim düşünülebilir hale geldi.

QS Latin Amerika Eğitim sıralamalarına göre de Şili, Brezilya ve Meksika eğitim bağlamında önemli ülkelerdir.

Öğrenim Ücreti : Latin Amerika’da bulunan okullar diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında daha ucuz olarak görülebilir. Örneğin, ABD’de bir üniversite de okumak 9000$ olabilirken Latin Amerika ülkelerinde bu fiyat 4000-5000$olabilir. Hatta öğrenimin ücretsiz olduğu okullar da vardır.

Okullara Başvurular: Aslında her okulun kendine göre belge istekleri olabilir. Fakat genel olarak şu belgelere sahip olmanız faydalı olacaktır.

 • Pasaport kopyaları

 

 • Kabul mektubunun kopyası

 

 • Banka kayıtları

 

 • Önceki eğitim

 

 • Özgeçmiş

 

Burada birkaç ülkenin eğitimi ile ilgili bilgi sahibi olabilir ve eğer Latin Amerika’da eğitim almak isterseniz kendinize bir rehber oluşturabilirsiniz.

 

MEKSİKA’DA EĞİTİM

Meksika’da Yaşam: Meksika ile ilgili şöyle bir tanım buldum. “Hiç birçok rengin, sesin, yüksek dağların, güzel kumsalların, güneşli çöllerin, muhteşem kentlerin, kozmopolit şehirlerin, çeşitli yemeklerin ve sıcakkanlı insanların hepsinin bir arada olduğu bir ülkede bulundunuz mu? “ Meksika size bunların yanı sıra önemli ve güzel eğitimlerin ve mezuniyet sonrası güzel bir yaşam verecek okulları sunar. Hem iyi bir üniversite eğitimine sahip olmak hem de yeni bir kültür tanıyarak dil öğrenmek isterseniz Meksika güzel bir tercih olacaktır. Burada eğitim almak isterseniz ve İspanyolca bilmiyorsanız endişelenmeyin. Çünkü üniversitelerde İngilizce eğitim de bulabilirsiniz.

Okullara Başvuru: Doğrudan üniversitelere başvuru yapmanız gerekir ve gerekli belge ve yeterlilikler okullara göre değişebilir. Bazen bir dil sınavına girmeniz istenebilir. Üniversite eğitimi 4 yıl sürer; yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir.

Meksika’da Yaşam Maliyeti: Bu ülkede eğitim yaklaşık 4000-6000$ tutmaktadır.  Eğer bir evi birkaç kişi paylaşırsanız genel olarak 500$, diğer harcamalar içinse 300-600$ kadar bir paraya sahip olmanız gerekir. Eğer daha fazla gezmek ve ülkeyi tanımak isterseniz tabi ki daha fazla ücret ödemeniz gerekebilir, fakat genel olarak başka ülkeler ile kıyaslandığında Meksika ucuz bir ülkedir.

Vize: Eğer 6 aydan daha az eğitim görmeyi düşünürseniz turistik amaçlı vize alabilirsiniz. Fakat 6 aydan uzun süreli eğitim için konsolosluklardan eğitim vizesi almalısınız. Tabi bunu alabilmek için bir üniversiteden kabul aldığınızı göstermeniz lazım.

Daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

 

latin-amerika-egitim

 

BREZİLYA’DA EĞİTİM

Brezilya, kültürel çeşitliliği, şelaleleri, Rio karnavalı ile muhteşem bir yaşam deneyimi sunar. Brezilya’da özellikle 20.yy ile birlikte yeni üniversiteler kurulmuştur ve önemli okullar vardır. Ülkenin en büyük üniversitesi Rio de Janerio’dadır.  Brezilya yabancı öğrenciler için de önemli imkanlar sunar.

Eğitim Dili: Brezilya İngilizce konusunda sıkıntılıdır. Nüfusun çoğu İngilizce bilmemektedir ve bu durum yabancı öğrenciler için bir sorun oluşturur. Bazı üniversiteler, okullarda öğrencilere Portekizce dil eğitimi verilir ve bunun sonunda sertifika verilir.

Kısa Dönemli Programlar: Brezilya’da çok sayıda dil okulu vardır.  Bu imkan uluslararası öğrenci potansiyeli için önemli bir pazardır. Özellikle yarı zamanlı ve gençlere yönelik aktiviteler ya da 50+ yaşa uygun olarak düzenlenen programlar bulabilirsiniz.

Etkinlikler: Brezilya’da yılda iki defa olmak üzere Eğitim ve Kültür İşleri tarafından düzenlenen fuarlar bulunmakta. Bu etkinliklere katılmak isteyen öğrenciler EducationUSA ofisine başvurmalılar.

Vize: Vize almak için toplamanız gereken belgeler şunlardır:

 • Geçerli pasaport
 • Başvuru formu
 • Fotoğraf
 • Orada eğitim alacağınıza dair belge
 • Finansal yeterliliği gösteren bir belge
 • Sağlık sigortası
 • 18 yaş altı kişiler için ebeveyn onayı
 • Gidiş-dönüş uçak bileti belgesi

Daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

 

KÜBA’DA EĞİTİM

Küba uluslararası anlamda önemli bir kimliğe sahiptir. Tropikal iklimi, güzel plajları ve rahat yaşamı ile size güzel bir deneyim sunar. Bununla birlikte antik yerleri gezebilir ve en renkli karnavallarda bulunabilirsiniz.

Küba’da 60+ üniversite bulunmakta. Üniversite lisans eğitimi 4 yıl sürmekte; tıp eğitimi süresi daha fazladır. Buradaki üniversiteler öncelikli olarak Küba halkı içindir.  Bu ülkedeki eğitimin kalitesi pek çok kişi tarafından bilinir. Ayrıca öğrencilere ücretsiz sağlık hizmeti de sunar. Üniversite ücretlerinin diğer ülkelere göre düşük olması öğrencilere önemli bir fırsat sunar. Eğitim dili aslında İspanyolca’dir. Bu yüzden öğrencilerin bu dili bilmesi önemlidir . Bunun yanı sıra yabancı öğrenciler icin ek dil dersleri de verilebiliyor.

Vize: Burada eğitim almak için vizeye ihtiyacınız olacak. Küba Konsolosluğu ile iletişime geçin ve gereken belgeleri, süreci öğrenin. En az 6 ay geçerli vizeye ihtiyacınız olacaktır ve gelmeden belgeleri teslim etmeniz gerekir.

Eğitim ücreti: Ücret genel olarak 20000-40000$ arası değişmektedir. Bu sadece 1 yıl için değil; bütün eğitimi kapsayacak bir maliyettir. Ayrıca başarılı öğrencilere burs imkanları da vardır. Bununla ilgili üniversite temsilcilikleri ile görüşebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

 

ARJANTİN’DE EĞİTİM

Arjantin, düşük yaşam ve eğitim maliyetleri, güzel iklim koşulları ve canlı sosyal hayatı ile eğitim almak için iyi seçeneklerden birisidir. Arjantin’de yaşam maliyeti aslında üniversitenin bulunduğu yere göre değişir. Fakat yine de ABD’de yer alan okullara göre daha az maliyetle yaşamınızı burada sürdürebilirsiniz.

Okullara Başvuru ve Vize Süreci: Her okulun farklı başvuru kriterleri olabileceğinden direkt olarak okullara başvuru yapmalısınız. Vize için ise eğer 3 ay süresinden daha fazla kalacaksanız öğrenci vizesi almanız gerekir. Gerekli başvuru/belge için bilgileri Arjantin Büyükelçiliği’nden edinebilirsiniz. Genel olarak gerekli belgeler şunlardır:

 • En az altı ay geçerli olan pasaport
 • Üniversiteden aldığınız kabul mektubu
 • Yaklaşık 100 $ ‘lık vize işlem ücreti
 • Sabıka kaydınız olmadığına yönelik belge
 • Fotoğraf
 • Masraflar için teminat gösterebileceğiniz belge
 • Doğum belgesi

Eğitim Dili: Aslında Arjantin’de İngilizce bilen kişi sayısı az değildir. Fakat ülkenin resmi dili İspanyolca ve eğitim için İspanyolca dili kullanılmaktadır. Bu yüzden öğrenciler İspanyolca bilmeliler. Bu dili bilmeyen öğrenciler içinse CELU adında bir sertifika programı vardır ve bu belge uluslararası geçerliliğe sahiptir.

Daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

 

 

BOLİVYA’DA EĞİTİM

Bolivya aslında okuma-yazma oranı en düşük ülkelerden bir tanesidir. Fakat, Güney Amerika kültürüne hakim olmak isterseniz tercih edebileceğiniz ülkelerden biridir. İklim açısından da sıcak bir ülkedir. Araştırmalarıma göre devlet üniversitesi’nde okumak hiç de kolay değil. Bunun sebebi; öğrencilere konaklama – mali imkanlarını sağlayacak şartların iyi olmamasından. Ülkenin en büyük üniversitesi Bolivya Üniversitesidir.

Öğrenim Ücreti: Ücretler, kayıtlı olduğunuz üniversite ve bölüme göre değişiklik göstermektedir. Avrupa ya da Amerika okulları ile karşılaştırıldığında ücretler daha ucuz olabilir; yine de uluslararası öğrenciler yerli öğrencilere göre daha yüksek ücret öderler.

Daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

 

Cansu Kaplan

Proje Yönetimi Okulu Editörü


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı