Blog

Klavyede Yazma Hızınızı Arttıracak Teknikler

hizli-klavye

Yazmak gerçekten çok eğlenceli, özellikle de yazmayı seven bir insansınız. Ne zaman bir fikir aklınıza gelirse ya da sadece bir şeyleri iletmek istiyorsanız, bir şeyi bilgisayara karalama hissi harika.

Keyif için yazarken hız çok önem arz etmese de, eğer bir iş yetiştiriyorsanız veya uzun bir makale yazımında hız işinize çok yarayacaktır.

Daha hızlı yazabilmenin seni daha verimli hale getirdiğini biliyor musun? Aslında, her yıl daha hızlı yazmak sizi toplamda 21 gün tasarruf etmenize neden olabilir!

Birçok kişi, daktilo ustalarına bakar ve onun gibi bir klavyeyi kullanmayı ister. Gerçek şu ki, hiçbir usta hızlı yazarak başlamadı ve teknikleri öğrenmek zorunda kaldılar.

Bu bölümde, bazı yararlı ipuçları ve tekniklerle nasıl daha hızlı yazacağınızı öğreneceksiniz:

 

Çalışma Alanınız ve Yazma Alanınız Üzerinde Çalışma

Pek çok insan, klavyede ustalaşabildiğiniz zaman hızlı ve doğru yazmanın başlayacağına inanıyor. Ancak gerçek şu ki, temiz, düzgün havalandırılan ve rahat bir çalışma alanı elde etmeye başlamanız hızlı yazmanızda önemli bir etken. Ayrıca, en iyi yazım için, dizüstü bilgisayarınızdan veya bilgisayarınızdan kucağınıza değil bir masa almanız gerekir.

Uzun süre çalışacaksanız, rahat olduğunuzdan emin olun.

 

Duruşunuzu Düzeltin

Düzgün yazmak istiyorsanız, doğru duruş şeklini seçmiş, düz bir şekilde oturmuş ve ayaklarınızı yere biraz düz dikilerek yerleştirilmiş olmanız gerekiyor. Ayrıca bilekleriniz parmaklarınızın klavyeyi kapatacak şekilde konumlandırılmalıdır. Ekrana tam olarak bakabildiğiniz gibi başınızı biraz eğin.

Ofis sandalyenizi, koltukla kolayca oynayabileceğiniz ve uygun bir duruş alabilmeniz için ayarlayın.

Klavyenizi Tanıyın!

Klavye burada sizin aracınızdır, o yüzden onu tanımanız gerekir. Neyse ki, sizin için gördüğünüz çoğu klavye aynı düzeni kullanacaktır; QWERTY düzeni. Sol üst köşeyi oluşturan harfler nedeniyle buna denir. Ayrıca, birçok klavyenin bu ana tuşların etrafında birkaç şey yapan tuşlara sahip olduğunu göreceksiniz.

Klavyeyi tanımanıza yardımcı olacak güzel bir video:

 

 

Bu yüzden, en çok kullanılan noktalama işaretlerinin yanı sıra harf tuşlarının yerlerini de ezberlemeye çalışın. Klavyeye bakmadan nerede olduklarını anlamanız gerekecektir. Hızlı yazmayı öğrenmenin en temel yolu budur.

 

 

Elleri yapıştırın ve Elinize Bakmayın

Bu adımın özü siz yazarken klavyenize bakmamanızı ve böylece parmaklarınızın tuşların nasıl çalıştığını öğrenmelerini sağlamaktır.

Yine, başladığınızda hızınızın azaldığını fark edebilirsiniz, ancak buna bağlı kalın. Dokunma ile yazma, daha yüksek hızlara ulaşmanıza ve ustalaşmanıza yardımcı olur. Bu noktada sıklıkla farklı yerlerde ve farklı cihazlarda yazı yazan biriyseniz kendinize uygun bir kablosuz klavye almak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır

 

 

Ücretsiz Youtube Videolarından Yararlanın

Youtube eğlence kanallarının yanı sıra içeriğinde birçok eğitici video da içeriyor. Aşağıda örnek olarak bir video ekledik ancak siz de youtube’a girerek klavye hızlı yazım veya klavye yazım teknikleri arama kelimeleri ile birçok eğitime ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Online Eğitimler Alın

Yazma yeteneğinizi artıracak çok sayıda özel tasarım kurs ve program var. Becerinizi geliştirmek için istekli iseniz, bunlardan herhangi birini alın ve sizin için ne kadar iyi çalıştıklarını görün:

 

Byte Back

Peter’ın Çevrimiçi Yazma Kursu

 

 

Gökhan Turgut Ünal

Proje Yönetimi Okulu Koordinatörü

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı