Blog

Hayatınızda Duvara Çarptığınızda Bilmeniz Gereken 7 Şey

engelleri-asmak

Her şey yolunda diye düşünürken, sonra bir gün aniden, zorluklar önüne çıkıyor. Önünde en iyisine sahip olduğunu düşünüyorsun, muhtemelen zorlanmadan seçtiğin bir yol ve sonra aniden bir duvara çarptın. En iyi uygulanmış (olduğunu düşündüğünüz) planlarınız ters gittiğinde cesaret kırıcı olabilir, ancak bu duvar geri zıplayabileceğiniz bir duvardır.

 

O an hayal kırıklığı ile geri sıçramak imkansız görünebilir; bu durumun kalıcı olduğu ile ilgili düşüncelere de saplanabilirsin.

 

Öyle değil. Hedeflerinizi, aşk hayatınızı, hikayenizi, sizi rahatsız eden her şeye yeniden odaklamanın ve kendinizi yeniden yaratmanın zamanı geldi.

 

İçinde gerekenlere sahipsin. Bulunduğunuz yolu terk etmek ve daha yeni, daha iyi bir yol yaratmak için tam burada ihtiyacınız olan her şeye sahipsin.

 

İçinizdeki ışığın, özellikle karanlıkta görülmesi gerekiyor.

 

Hayattaki o duvara çarptığınızda, sadece şunu hatırlamanız gerekir – daha önce de bazı şeyleri yaşadın. Onlardan geçtiniz. Sen de bu duvardan geçeceksin. Üstesinden geleceksin. Olasılıkları yenersin. Yapacaksın.

 

Oraya vardığınızda, ne kadar ileri geldiğinizi görmek için sık sık geriye dönmeyi unutmayın. Bunu daha önce yaptın. Yani yine yapacaksın.

 

Hikayen Bitmedi

Bir duvara çarpmak, bildiğiniz gibi hayatın sonu gibi hissedebilir ve bu durum iyi yönetilebilirse çok iyi sonuçlar da doğurabilir. Fakat sadece hayatınızın bir bölümü sona eriyorsa, hikayenizin bittiği anlamına gelmez.

Çıkmaz gibi hissettiren aslında yeni bir başlangıçtır. Bunu hikayenize uyarlamak zorundasınız – gelecekteki zorlukları aşmak için kendinize anlattığınız hikaye; senin hikayen. Geri dönemezsin.  Hala ilerlemenin bir yolunu bulmalısın. Basit düşünceyle olabilir: “Bu burada bitmiyor”.

Hikayen devam edecek; aslında, bunun anlamı. Tek yapman gereken onu yaşamak.

İşini mi kaybettin veya okulda sınıfta mı kaldın, sen ne kadar üzülürsen üzül hayat akıp gidiyor ve yapman gereken tek şey hayatın akışına kendini bırakman!

 

 

Bugün, Kalan Hayatınızın İlk Günü

Bugünden itibaren hatta bu saniyeden itibaren hayatını şekillendirecek en önemli güç sensin, önünde uzun bir hayat var ve hayata ne kadar tutunduğun, bazı durumları ne kadar kabullenebildiğin hayatının geri kalanını şekillendirecek.

Hala sahip olduklarınızın ve sunabileceklerinin takdir edilmesi seni başarısız gibi hissetmekten alıkoyacaktır. Hala ne kaldığını ve ne yapabileceğini gör.

Hala hayattasın. Hala nefes alıyorsun. Bazen elimizde olan tek şey bu, bazen de ihtiyacımız olan tek şey bu.

 

Zayıflıklarını ve Sana Acı Veren Şeyleri Bul ve En Önemlisi Kabullen

Kendini tanımıyorsan elinde neler olduğunu bilmiyorsun demektir. Kendini tanımak sadece özelliklerini ve yeteneklerini gözden geçirmek değil, eksikliklerini ve zayıflıklarını da tespit etmektir.

Steve Jobs bir keresinde Stanford’da “noktaları birleştirmeyi” tartıştığı bir açılış konuşması yaptı. Yaşamın her zorluğu ya da tutkusu ile noktaları birleştirmeye başlarsınız. Sizi neyin güçlü kıldığını, neyin harekete geçirdiğini, özellikle de hiçbir şeyin kalmadığını hissettiğin zamanlarda keşfetmeye başlarsın.

Kalbinizi ve sezginizi takip ettiğinizde “bir şekilde gerçekten ne olmak istediğinizi zaten bildiğinizi söylüyor. Geri kalan her şey ikincil. ”

 

Mütevazi Ol

Seni içinden çıkılmaz anlarda en çok zorlayacak konu; mütevazi olmak! Duvara çarptığınızda geçmiş başarılarınızla övünmek mi yoksa sıfırdan başlamayı mütevazi bir şekilde göze almak mı?

İnsanlar zor bir durum yaşadıklarında sakin kalmak yerine genellikle hırçınlaşır veya kibirlenir, bunun sebebi biraz da beynimizin oto-kontrol sistemidir, zor durumdasın – savunmaya geç! Ancak bu durumlarda mütevazi ve alçak gönüllü olmak hem sizi güçlü bir birey haline getirecek hem de çevrenizde olumlu bir ilişki ağı kurmanıza yardımcı olacaktır.

 

Derin Nefes Al

Bir duvara çarptıysanız, muhtemelen zor zamanlarla karşı karşıya kalırsınız. Öz bakım için zaman ayırmak önemlidir. İyileşirken sakin ol. Rahatlayın, yeniden odaklanın ve nefes alın. Derin nefesler. Nefesinizle negatif çıkmaya odaklanın ve nefes aldığınızdaki pozitif geri dönüşe odaklanın.

Neyin önemli olduğunu düşün. Meditasyon 101’e göre, düşünceleri gözlemler, onları dikkatlilik meditasyonlarında yargılamaz. Bu şekilde nefesinize odaklanabilirsiniz.

Yapabileceğiniz bir meditasyon örneği, Mimi Page “Yansıma” dır:

 

 

Tekrar Başla

Duvara çarptığınızda tekrar başlama zamanı geldi.

Başarınızı, yolun ne kadar kolay olduğuna göre ölçemezsiniz. Üstesinden gelmek için ihtiyaç duyduğun şeyleri kullanarak manevra yaptın. Her şey senin için kolaylaştıysa, anlamını kaçırırdın. Ve bu çok daha büyük bir kayıp.

Gün yenilenmek için, senin de olman gereken kişi olmak için burada. Hayat değişecek, bu sabit, sen de öyle. Hayatın boyunca hep aynı kalsaydın, asla büyümezsin. Değişmek ve değişmek için büyümeye ihtiyacınız var.

Yenilenmeye açık ol, belki tekrar tekrar bu süreç yenilenecek, yorulacaksın ama yeniden başlamak seni daha güçlü kılacaktır.

Bundan başka bir şeye ihtiyacın yok. Hayatın yeniliklerini ve tüm değerlerini kabul ettiğinde özgürsün.

Olumsuz Örneklemelerden Vazgeç

Hayat ayakta kalabilen ve en önemlisi bunu sürdürebilenler için harika bir deneyim! Olumsuz örnekler her zaman var, kaygılanmayı bırak ve olumlamalarını hayatının merkezine koy! Uzun süre işsiz kalan arkadaşın, aşk hayatında başarısız kuzenin veya maddi açıdan kötü durumda olan aile üyeleri, bunlar senin için istisna olmalı, işini kaybettin, çok sevdiğin sevgilinden ayrıldın veya uzun süre uğraştığın o yurt dışı başvurun reddedildi, yapacağın şey olumsuz örnekleri düşünmek değil, başarısızlıklarını başarıya çeviren kişileri örnek almak!

 

Bob Marley’in şarkısında söylediği gibi;

Get up, stand up: don’t give up the fight!

 

Gökhan Turgut Ünal

Proje Yönetimi Okulu Koordinatörü

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı