BlogKişisel Gelişim & Verimlilik

İşe Yarayan Bir Hayat Planı Nasıl Yapılır? (Hayat Planı Şablonu İle Birlikte)

Şu an bulunduğunuz yerden mutlu musunuz? Eğer bu soruya cevabınız evet ise gerçekten çok şanslısınız. Eğer cevabınız hayır ise gerçek yaşama hoş geldiniz.

Başkaları ne kadar düzenli ve başarılı bir yaşamlarını olduğunu düşünürse düşünsün insanların çoğu sahip oldukları yaşamdan %100 (neredeyse) tatmin olmamaktadırlar.

Bunun nedeni, yaşamda herhangi bir anlam, amaç veya yön olmaksızın belirli noktalara gitme eğiliminde olmamızdır. Bu gelişigüzel yaşam tarzından kaçınmak için öncelikli olarak nasıl bir hayat planı yapacağımızı öğrenmemiz gerekir.

Hayat planı nedir? Hayat planı yapmak nasıl size yaşam doyumu sağlayabilir? Eğer bu kadar işe yarar bir şey ise nasıl kendimiz için bir tane hazırlayabiliriz?

Bu konuda çok şanslısınız çünkü tüm bu soruların cevabını bulabileceğiniz bir sayfadasınız. O zaman sıkı tutunun ve hayatı değiştiren sırların yolculuğuna başlayalım.

İçerik

  1. Hayat Planı Nedir?
  2. Hayat Planı Neden Önemlidir?
  3. Nasıl Hayat Planı Yapabiliriz?
  4. Hedeflerinizi Planlayın ve Bir Eylem Planı Oluşturunuz.
  5. Hayat Planı Şablonu
  6. Sonuç Olarak
  7. Hayat Planı Yapma Hakkında Daha Fazla Bilgi

Hayat Planı Nedir?

Bir dileği veya hayali olmadan yaşayabilen insan yoktur. Ayrıca çoğu insan dileklerini ve hayallerini ulaşılamaz ve başarılamaz olarak görmektedir. Bu nedenle henüz gerçekleşmemiş olmasına rağmen başarısızlık korkusu yaşamak daha ileride olana ulaşmayı imkansız kılıyor.

Bilin bakalım ne oldu? İnsanlar aya gidebiliyorsa, su altında gidebiliyorsa ve uçabiliyorsa bu demek oluyor ki her şey mümkündür. Aslında fark etmeniz gereken her şey zihninizde yatıyor.

Fikirlerinizi, dileklerinizi ve hayallerinizi nasıl hayata geçirebileceğinizi merak edebilirsiniz. Buna basit bir çözüm önerim var: hayat planı.

Peki nedir bu hayat planı? Hayatınızın nasıl olması gerektiğine dair bir senaryo içeren bir kitapçık mıdır? Yoksa her geçen dakika atmanız gereken adımların planlanmış bir taslağı mıdır?

Hayat planı bunların hiçbiri değildir. Hayat planı başarmak istediğiniz hedefleri gerçekleştirmek için kendinize verdiğiniz yazılı bir sözdür. Kafanızın içindeki düşüncelerin bir kağıt üzerinde kelimelere bürünmüş halidir.

Peki ya 30’lu yaşlarınızın başındaysanız ve bunların 50’li yaşlarınızda isteyeceğiniz hedefler olup olmadığından emin değilseniz? Endişelenmenizi gerektirecek bir şey yok! Hayat planınız tamamen sizin kontrolünüzün altında. Gerçekçi olmak gerekirse bir hayat planı esnektir ve olmalıdır da. Hayat yolculuğunuzda büyümenize ve başarılı olmanıza izin verecek değişikliklere yetecek kadar yer olması gerekir.

Hayat Planı Neden Önemlidir?

Eğer sadece aklınızdan geçenleri yazıyorsanız ve bu sabit bir belge değilse, neden hayat planı bu kadar gereklidir?

Şu yönden bakalım. Her gün kaç tane fikriniz oluyor? Muhtemelen yüzlerce. Günün sonunda bırakın bu fikirleri uygulamayı, kaç tanesini hatırlıyorsunuz?

Gerçekleşen tek düşünceler, zihninizden bir kağıt parçasına aktardığınız düşüncelerdir. Zihninizden bu dünyaya. Fikirler bu şekilde hayat bulabilmektedir.

Benzer şekilde, hedeflerinizin uzun vadeli olsalar bile hayata geçirilmesi gerekir. Bu hedefleri pratik olarak gerçekleştirme fırsatını elde etmenin tek yolu, onları kafanızdan çıkarmaktır.

Bunların dışında, bir yaşam planı bir tür taahhüttür. Yasal bir belgeyi imzalamak gibi bir şeydir ama kanun koyucu otorite sizsiniz. Sonuçta, yaşam planınızı için kendinize söz veriyorsunuz. Hedefleriniz veya öncelikleriniz yol boyunca değişse bile onu değiştirmek için geçerli bir nedeniniz vardır.

Ancak çoğunlukla, bir yaşam planı sizi yolda tutar. Yıllar boyunca izlemeniz gereken yönü size verir. Her zaman önünüzde vizyonunuz vardır, bu nedenle yapmayı düşündüğünüz her şey uzun vadeli planlarınızla tutarlıdır.

Nasıl Hayat Planı Yapabiliriz?

Şimdi en iyi kısma geçebiliriz. Nasıl hayat planı yapabiliriz?

Bir yaşam planının nasıl yapılacağını öğrenmek söz konusu olduğunda tanımlanmış bir strateji veya katı bir kural yoktur. Yapmanız gereken tek şey kendinize karşı dürüst olmaktır. Bunun da ötesinde, ihtiyaçlarınızı karşılayan gerçekçi ve ulaşılabilir bir yaşam planına sahip olmak için aşağıda verdiğim ipuçlarını dikkate uygulamalısınız.

Başarısızlıklarınızın Farkında Olun

Çoğu planda yazmaya güçlü yönlerinizle başlarsınız. Hayatta başardığınız, asla batırmadığınız, inanılmaz derecede iyi olduğunuz şeyler gibi. Ancak bu, hayatın en özgün perspektifi değildir.

İşin doğrusu hepimizin başarısız olduğu anlar vardır ve biz kabul etmek istemesekte bu anlar sandığımızdan daha çoktur. Ancak, başarısızlıklar büyümemize yardımcı olan en önemli etkenlerdendir. Başarısızlıklar bizim denediğimizin kanıtıdır.

Eğer başarısızlıklarınızın hakkında düşünmeye başlarsanız gelecekte hangi yoldan gitmek istediğinize daha net bir şekilde karar verebilirsiniz. Öncelikle, başarısızlıklar size gerçekten bir yolda çaba harcadığınızı gösterir. Tekrarlayan başarısızlıklar ise o yola olan tutkunuzun kanıtıdır. Fakat diğer bir yönden bakacak olursak, birçok denemeden ve değişimden sonra sürekli olarak başarısız olmaya devam ediyorsanız belki de bu vazgeçmeniz gerektiğine dair bir işarettir.

Başarısızlıklarınızın farkına vardığınızda hangi yönde ilerlemeniz gerektiğini daha net görme şansınız olacaktır. Dahası, başarısızlıklarınız size tam olarak neyi düzeltmeniz gerektiğini söyleyecektir ve böylece yolculuğunuzun geri kalanını sorunsuz halde ilerleyebilecektir.

Uzun Vadeli Değerlerinizi ve Vizyonunuzu Belirleyin

Gelecek için planladığınız her şey, ahlaki değerlerinizi ve inançlarınızı tatmin etmelidir. Bu nedenle, herhangi bir şey planlamadan önce yaşam değerlerinizi belirlemeniz gerekir. Bunu yapmak, sizi maneviyatınız ve akli dengenizle çatışan bir yaşam planı geliştirmekten alıkoyacaktır. Değerlerinize uygun bir çizgide ilerlemek, mutlu bir yaşam için çok önemlidir.

Örnek vermek gerekirse, empatiye kesin olarak inanan biriyseniz, uzun vadeli planlarınızın çevrenizdeki insanlara zarar vermemesini sağlamalısınız. Çok fazla empati yapan bir birey, hayvanlar üzerinde test yapan bir makyaj üreticisi için çalışmakta çok zorlanır.

 Kendinizi Değerlendirin

Geçmişteki başarısızlıklarınıza ve geleceğe dair sahip olduğunuz vizyonunuza dayanarak geçmişinize bir göz atın. Hafızanızda en çok öne çıkan şeyleri ve olayları düşünün. İyi olan olayları benimseyip, yaşadığınız kötü çevirileri nasıl düzelteceğinizi çözerek geçmişinizden öğrenmelisiniz. Hangi deneyiminizin bir daha hiç tekrarlanmasını istemediğinizi ve iyi olan hangi tecrübelerinizi yanınıza alacağınızı bilerek hayatınızı sürdürmelisiniz.

Geçmişiniz geleceğinizde size bir engel oluşturmamalıdır. Bu nedenle geleceğe doğru adımlar atmadan önce geçmişinizin derinlemesine bir değerlendirmesinizi yapmalısınız.

Geleceğinizi Önceliklendirin

Şu an gelecek planlarınızı kronolojik olarak listelemenizin tam zamanı. Bu noktada tam olarak bir hedef veya plan oluşturmuyorsunuz, sadece ulaşmak istediğiniz hedefleri önceliklere göre sıralandırıyorsunuz.

Örneğin, şu anda 30 yaşındaysanız, önümüzdeki iki yıl içinde bir ev almak belki de şu ana hayattaki ilk önceliğinizdir. Daha sonra 35 yaşında evlenmek isteyebilirsiniz. İlerleyen zamanda, yeni bir iş girişimi başlatmak isteyebilirsiniz.

Hedeflerinizi Planlayın ve Bir Eylem Planı Oluşturun

Şimdiye kadar vizyonunuzu belirlediniz ve gelecekte yapmak istediklerinizi önceliklendirdiniz.

Gelecek planlarınızın her biri için mantıklı hedefler oluşturarak başlamalısınız. Hedefleriniz kesinleştiğinde, bu hedeflerden teker teker eylem planı yapabilirsiniz.

Temel olarak, hedeflerinizi küçük, uygulanabilir ve pratik parçalara ayırmanız gerekmektedir. Varsayalım ki bir ev satın almak istiyorsunuz. Bu evi satın alabilmek için öncelikle para biriktirmeniz gerekir. Planınız, para biriktirmek için mümkün olan tüm yolları ve kendiniz için uygun olan evleri içermelidir.

Destek İsteyin

Şunun farkında olmalısınız, siz kendi hayatınızı planlıyorsunuz. Bundan sorumlu tek kişi sizsiniz ve anlaşma sadece size ait. İşte tam da bu yüzden çevrenizde sizi destekleyen ailenize ve arkadaşlarınıza ihtiyacınız var.

Bu insanlar sizi hayatı dolu dolu yaşamaya motive eden, siz yorulup pes ettiğinizde size cesaret veren insanlardır. Hayat planınınız, birlikte yaşamak istediğiniz insanlarla çevrili olmadığı sürece hiçbir işe yaramaz.

Hayat Planı Şablonu

Bu şablonu istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Şimdilik basit ama kapsamlı bir hayat planı görevi görecektir.

hayat-plani 

Sonuç Olarak

Aslında her şey size ve hayatınızı geliştirmeye olan motivasyonunuza bağlı. İleride kendi yargı ölçeklerinize göre başarılarınızla gurur duyabileceğiniz bir durumda olmak istiyorsanız, bir hayat planı yapmak bunun için en iyi yol.

Önünüzde ücretsiz, kolay uygulanabilir bir şablon var. Ayrıca bu şablonu  kullanmak için yeterince nedeniniz var. İsterseniz, beğeninize ve tercihlerinize göre değiştirmekte özgürsünüz.

Artık başlamamanız için hiçbir bahane yok. Hemen hayat planınıza devam edin, böylece birkaç yıl sonra geriye dönüp kendinize teşekkür edebilirsiniz!

Sevgi Bayraktar

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

Kaynakça: https://www.lifehack.org/886768/how-to-make-a-life-plan


İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu