BlogKariyer

İş Yerinde Verimlilik Nasıl En Üst Düzeye Çıkarılır

Tüm iş alanlarında, işini sevmeyen ilgisiz çalışanların şirketlerini aşağıya çektikleri bilinmektedir. Bu çalışanların en azını yapmalarına izin vermek, şirketinizin finansal başarısı için zararlı olabilir. Öte yandan, işini seven çalışanların işe geldiği, daha uzun süre kaldığı ve genel olarak işini sevmeyen çalışanlardan daha üretken olduğu bir sır değil. İlgisiz çalışanların tutumlarını değiştirmek için şirketinizin hangi bölümlerini güncellemeniz gerektiği ise daha az bilinen bir şeydir.

İşletmeniz, ilgili işini seven  çalışanların nihai hedef olduğunu fark edebilir, ancak yine de oraya nasıl gideceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Neyse ki, iş yerinizde, çalışanları dahil etmenize ve verimliliklerini en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanıyan birçok farklı değişiklik var. Şirketinizin üretkenliğini artırmaya başlamak için bir yer arıyorsanız, şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

  1. İşyeri Koşullarını İyileştirin

Çalışma ortamınızı odaklanmaya daha elverişli hale getirmek için yapabileceğiniz ilk şeylerden biri fiziksel koşulları iyileştirmektir. Sıcaklıktan mobilyaya, bir çalışma alanı çalışanlarınızın üretkenliğini artırabilir veya azaltabilir. Bu iyileştirmeyi başlatmak için yapabileceğiniz basit değişiklikler şunları içerir:

  • Oda sıcaklığının 68-70 derece Fahrenhait (20-22 Celsius) arasında ayarlanması
  • Ergonomik mobilyalara yatırım yapmak
  • Mavi ışıkla geliştirilmiş ampullerle oda aydınlatmanızı doğal ışığı taklit ederek aydınlatma
  • Yumuşak oturma koltukları ve ayakta durma masaları sağlamak
  1. Doğru araç ve Ekipmanlara Sahip Olun

Çalışanların işlerini verimli ve kolay bir şekilde yapmaları için doğru araçlara ve teknolojiye ihtiyaçları olacaktır. Yüksek kaliteli, modern programlar ve ekipmanlarla çalışmak, şirketinizin süreçlerinde ve başarısında büyük bir fark yaratır. Doğru teknolojiye sahip olmak, yaptığınız her şeyi düzene sokarak hem zamandan hem de emekten tasarruf sağlar. Tüm araçlarınızın internete bağlı olduğundan emin olmak, seçmeyi, kurmayı ve içlerinde çalışmayı kolaylaştırır. E-posta, mesajlaşma, video konferans için internet tabanlı araçları kullanarak çalışanlarınızın esnekliğini artırırsınız. Hatta günümüz teknolojisi, verimli bir şekilde telefon görüşmeleri yapabileceğiniz yollar konusunda ilerlemeler sunmaktadır. VoIP olarak bilinen bu tür telefon hattı, çalışanlarınızın bilgisayarları aracılığıyla telefon görüşmeleri gönderip almasını sağlar ve fiziksel telefon ve hat satın alma ve kurma ihtiyacınızı azaltır.

  1. Pozitif Destek Uygulayın

Çalışanları iş konusunda heyecanlandırmanın etkili bir yolu, onları teşvik etmek, motive etmek ve ödüllendirmektir. Çalışanlarınıza ne zaman iyi bir iş çıkardıklarını söyleyin ve iyi bir iş çıkaramadıklarında yapıcı eleştiri yapın. Birçok işveren, üretkenliği artırmanın en iyi yolunun, çalışanlarınızı kendi zamanlarını ve kaynaklarını yönetme sorumluluğunu üstlenmeye teşvik etmek olduğunu fark etti. Sonuçta, çalışanlarınız bağımsız olarak çalışabilir ve kendi kararlarını verebilirse, işlerine daha bağlı ve adanmış hissedeceklerdir. Günlük sorumluluklarının ötesine geçtiklerinde, ücretsiz öğle yemeği veya ekstra ücretli izin saatleri gibi kişisel teşvikler sunun.

Çalışan motivasyonunu artırmanın en büyük parçalarından biri, başarıyı teşvik etmek için gerekli olan ortamı sağlamak için üst düzey ikramiyeler vermenize veya binlerce lira harcamanıza gerek olmamasıdır. Yapmanız gereken şey, kendinizi çalışanlarınızın yerine koymak ve kültürünüzün ihtiyaç duyduğu iyileştirmelere bakmaktır. Biraz zaman ve çaba harcarsanız ve yukarıda açıklanan ipuçlarıyla başlarsanız, çalışan verimliliğinin arttığını görmeye başlayacaksınız.

Semiha Gülümse Temirkaynak

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

KAYNAK

CALI BRUEG

http://blog.careers.org/how-to-maximize-productivity-in-the-workplace/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu