Blog

İş Hayatında Kendinizi Motive Etmenin 7 Yolu

is-hayati-motivasyon

Belki çevrenizdeki parkta yürüyüş yapıp,  doğa manzarasını seyretmeyi seviyorsunuzdur. Sporda kendinizi sonuna kadar zorlamak ya da basketbol oymamak sizin işiniz olabilir. Diyelim ki bu aktiviteleri çok seviyorsunuz, fakat bir şekilde bunları yapmak için fırsat bulamadınız.

Çalışmak aslında insana kendini iyi hissettirir. Fakat şu andaki ruh haliniz sebebiyse (belki havanızda değilsiniz) çalışmak istemeyeceksiniz. Bu hikâye size bir yerde tanıdık geliyor mu?

Bazen herkes bunları yaşıyor olabilir. İş yaşamı, aile içindeki sorumluluklar çok fazla vakit alır. Yine de bu döngüden kurtulmanın bir yolu olmalı ve siz bunu bulmalısınız. Tekrar başlamak ve çalışmaya dönmek için yeni bir yol bulmalısınız.

 

İşte çalışmaya yeniden başlamak için 7 öneri.

 

  • Kanepenin Kara Deliğinde Kaybolmayın.

Eve gelince direk olarak kanepeye uzanmayın.  Çünkü bunu yapmak iyice tembelleşmeye sebep olur.  Kanepeyi bir tuzak olarak düşünün ve bu tuzağa düşmeyin.

Temel bir fizik kanunu (Newton)

Duran bir şey yine hareketsiz kalma eğilimindedir, hareket eden bir şey ise hareket halinde olma eğilimdedir. Spordan gelip kanepede uzanmak belki çok rahat gelebilir fakat eğer daha önce hareket halinde iseniz yine öyle kalmakta fayda var.

 

 

  • Bir Sorumluluk Ortağı Bulun

Araştırmalar aynı sorumluluğu biri ile paylaştığınızda daha başarılı olduğunuzu söylüyor. Tanıdıklarınızla iletişime geçin ve aynı şeylerle ilgilenen kişilerle sorumluluğu paylaşın. İşe gitmeden önce yürüyüş yapmak isteyen arkadaşınız olabilir.  Onunla iletişime geçerseniz, bu sayede sorumlulukları yerine getirmek için motivasyon kaynağı bulmuş olabilirsiniz.

Haftada 2-3 kez bu kişilerle buluşmak size iyi gelebilir.

Bir uyarı: karşınızdaki kişi planı iptal etmek isteyebilir.  Çünkü herkesin kendine göre sorumlulukları ve hayatı vardır. Böyle durumlarda yeni bir partner bulmanız gerektiğini unutmayın.

 

 

  • Eğer Birisi Yoksa Siz Kendinizi Sorumluluk Ortağı Yapın

Ayın her gününü göz önüne alarak yapacaklarınızı planlayın. Gün ve saatleri belirleyin.

Örneğin,  salı günü spora gideceksiniz diyelim. Fakat arabası bozulan birine yardım etmeniz gerekiyor. O zaman sporu başka bir zamana alın ve ertelemeyin. Vaktim yok demek ancak bir bahanedir.

Eğer 30 gün boyunca planınıza sadık kalırsanız, bunun verdiği iyi hissetmenin sonucunda enerjik olacaksınız.

 

  • Küçük Şeyleri de Hayatınıza Dahil edin

Günün uzun zamanında , işiniz gereği masa başında oturuyorsanız dışarı çıkmak iyi gelecektir.

Telefonunuzda belli aralıklarla zamanlayıcı kurun ve küçük egzersizler yapın. Gerilme, ayakkabıyı çıkarıp parmakları hareket ettirmek ya da vücudu serbest bırakmak bu egzersizlerin birkaçı.

Belki bunu günde 2-3 kez yapmak önemsiz gibi görülebilir fakat bunu düzenli olarak yapmanız size motivasyon sağlayacaktır.

 

 

  • Taze Bir Şeyler Yiyin

Ne yiyip içtiğiniz önemlidir.  Eğer gün içinde düzenli yemek yiyemiyorsanız  en azından günde 1 defa taze bir şeyler yemeye özen gösterin. Belki öğleden sonra bir elma yersiniz ya da akşam için güzel bir salata.

Gün içindeki hareketlilikten doğru düzgün sebze meyve yiyemediginizi farkedebilirsiniz. Aslında yiyecekler için bilinçli olmak egzersizler için de aynı şeyi sağlar. Taze şeyler yemek ayrıca enerjik ve daha hafif olmayı sağlar.

 

  • İkinci Bir Kişilik Geliştirin.

İlk başta biraz çılgınca gelebilir belki bu fikir fakat aslında eski alışkanlıklardan kurtulmak için güzel bir yoldur. Todd Herman kitabında bunun etkisinden bahsediyor.

Bu ne işinize yarayacak? Diyelim ki Ironman adlı bir karakter yarattınız. İşten geldikten sonra kanepeye uzanıp dinlenmek isteyebilirsiniz fakat içinizdeki Ironman böyle yorgun hissetmiyor olabilir ve koşmak istiyor olabilir, yani bir şekilde daha enerjik olursunuz .

 

 

 

  •  Su, Her Yerde Su.

Hepimiz biliyoruz ki su çok önemli. Gün içindeki yoğunluktan veya kahve içmekten dolayı susuzluğun farkına varamıyor olabilirsiniz.

Su içmek enerjiyi artırır ve bu sayede spor yaparken enerjik hissedebilirsiniz.

Gün boyu şu içmeye özen gösterin.  Eğer fazla kahve içiyorsanız kahve-su dengesine özen gösterin.

 

 

Son Düşünceler

Bu hafta neler yapmayı planlıyorsunuz? En iyisi önünüze bir takvim alın ve yapacaklarınızı planlayın.

Bu arada kendinize bir sorumluluk ortağı bulup bulmadığınızı, kendinize ikinci bir kişilik yaratıp yaratmadığınızı kendinize sorun.

Ne kadar iyi hissedip hissetmediğinizi kendinize sorun tekrar. İyi bir şey yaptığınızda kendinize bir hediye verin. Hiçbir şey için yarına kadar beklemeye gerek yok!

 

 

Cansu Kaplan

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazar


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı