Blog

İş Arayanlar İçin En İyi 10 Youtube Kanalı

youtube-cv-kanallari

Youtube’un iş arayanlar için çok iyi bir kaynak olduğunu öğrendiğiniz de şaşırmış olabilirsiniz. En başarılı kariyer uzmanları ve stratejistlerin çoğu, iş arayanların başarılı olabilmesi için kanallarına birçok içerik üretmektedir.

Özgeçmiş yazmaktan mülakat sorularına, mükemmel el şıkışmada ustalaşmaya kadar her şeyin püf noktasını Youtube’da bulmanız mümkün. Ancak, hepimizin Youtube’un kara bir delik olduğuna şahit olmuşuzdur ( muhtemelen kedi videoları ararken). Bu kadar kanal ve video varken, nereden başlamak gerektiğini bulmak oldukça zor.

Bu listeyi oluştururken, herhangi bir alanda iş arayan herkese yardımcı olmasını hedef aldım. Eğlenceli, enerjik ve keyifli vakit geçirirken aynı zamanda alanında profesyonel kişilerden birinci sınıf tavsiye almanızdan emin olmak istedim.

 

 

İş Arayanların Mutlak İncelemesi Gereken 10 Youtube Kanalı

 

 

Job Hunting Secrets

Türkçesi “İş Avlama Sırları” olan bu kanalla birlikte, türkçe altyazılı seçeneğiyle iş yakalamanın sırlarını hemen öğrenmeye başlayabilirsiniz. Sade ve net videolarla konunun derinlerine inip, püf noktaları kolayca yakalayabileceksiniz.

İş avlama stratejisti, Ian Jenkins, Youtube kanalında “Hiç deneyim olmadan nasıl iş bulunur?”, “İş görüşmesinde olumlu sonuç almak” gibi iş arayanlar için en ihtiyaca yönelik konularda içerik üretmekte. İş aramaktan, iş kabulune kadar her konuda tavsiye bulabileceğiniz bu kanalı incelemeyi unutmayın.

 

 

 

Linda Raynier

Linda Raynier, Youtube kanalında önceki kanaldan farklı olarak “ Gerçek amacını yaşamak”, “Ofis köşeleri hakkında”, “Kariyer tavsiyeleri” gibi içeriklere yer vermektedir.

Linda’nın kanalını gerçekten eşsiz olan kendi yarattığı video serileri oluşturmakta. Örnek olarak, 5 haftalık bir çalışma olan  “İyi bir iş adayı nasıl işe alınır?” serisi özellikle işverenler ve insan kaynakları için birebir. Bu videolar birkaç günde bir yayınlanır ve adeta ücretsiz bir kurs havası verir. Direkt olarak iş arayanları ilgilendirmese de, konsept gerçekten harika.

 

 

 

Speed Up My Job Search

Bu Youtube kanalı, konunun can alıcı noktalarına inerek kimsenin size bahsetmeyeceği, özgeçmişiniz için arama motoru optimizasyonu ve Linkedln özgeçmişini kullanmanın olası tuzakları gibi durumlardan bahsedecek.

İş arama ipuçları, Linkedln tavsiyeri gibi birçok konu hakkında çeşitli kategorilere ayrılmış bilgilere bu kanalla birlikte ulaşmanız mümkün.

Bu kanal hakkında sevdiğim şeylerden biri konuşmacıların çeşitliliği olabiilir. Her video aynı kariyer uzmanı tarafından değil, daha ziyade, kendi alanlarında uzman olmuş farklı konuşmacılar var. Bu konuşmacılar arasında kurucucular, IT uzmanları, stratejistler de bulunmakta.

 

 

 

 

Andrew LaCivita

İşe alım yöneticisi ve kariyer koçu, Adrew LaCivita, kanalında iş arama endüstrisi için gereken tüm bilgiye yer vermektedir. LaCivita aynı zamanda iş aramanın gerçek zorluklarından da bahsetmektedir ( Maaş konusu gibi).

Diğer birçok kanalın aksine, Andrew LaCivita’nın kanalı sadece iş arayan genç adaylara yönelik değildir. 50 yaşın üzerinde olanlar için de kariyer tavsiyelerine yer veren bu kanalı incelemeden geçmeyin.

 

 

 

Professor Heather Austin

Eğer görsel öğreniciyseniz, Heather Austin’in kanalı tam size göre. Videoları oldukça basit ve akıcı olmasıyla birlikte sizde tutkuyla yaptığı bu iş, olumlu bir etki bırakacak. Her videosunu açtığınızda enerjiniz ve motivasyonunuz artacak ve tam gaz iş aramaya devam edebileceksiniz.

Professor Heather Austin, kanalında iş arama sürecine odaklanmaktadır. İş aramada size avantaj sağlamak üzere birçok eğitici röportaj ve içeriğe yer vermiştir.

 

 

Work It Daily

Bu kanalı Work It Daily Ceo’su, J.T. o’Donnell yönetiyor. İş arayan herkese motivasyon sağlamakla beraber üst-seviye iş arama ve kariyer tavsiyelerinde bulunan bu kanalda davranışsal görüşme sorularına nasıl cevap verebileceğinizi öğrenebilir ve işe alım yöneticisine neler sormanız gerektiği hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

Eğer elinizden gelen her şeyi yaptığınızı ve hala işe yaramadığını düşünüyorsanız, bu kanal sizin için büyük bir şans olabilir. Diğer kanallardan farklı olarak buradaki içeriklerle birlikte olaya sadece iş arayanların bakış açısından bakmayacak, işverenlerin bakış açısını da öğrenerek kendinize avantaj sağlayabileceksiniz.

 

 

 

Self Made Millennial

Bu kanal bulup bulabileceğiniz en çılgın ve bir o kadar da samimi kanal olabilir, işte en sevdiğim.

Kanalın kurucusu Madeline Mann’in her videosundaki parlak renklerin ve eğlenceli yüz ifadelerinin, bu kanalın işle ilgili olmadığına dair düşüncelere kapılmanıza izin vermesin!

Mann, başka hiçbir yerde ele alınmayan konular hakkında videolar üretmekte ( bir yönetici adınızı yanlış yazdığında ne yapılması gerektiği gibi). Bu kanal yalnızca iş aramaya değil, mevcut işinizde de nasıl mutlu olup aynı zamanda daha başarılı olabileceğinize odaklanıyor.

 

 

JobSearchTV.com

Önceden TheBigGameHunterTv, JobSearchTv.com işe alım ve iş arama tavsiyeleri vermekteydi. Kariyer koçu, Jeff Altman işi kendi eline alarak “İkinci görüşmelere hazırlanma” gibi içeriklerle yeni bir adım atmaya başladı.

Altman’ın 40 yılı aşkın tecrübesini videolarında konuştuğu anda anlayabiliyorsunuz. İş ara konusundaki bilgi yelpazesi sizi etkisi altına alacak ve gündelik sesiyle anlattığı her şey size adeta sohbet ediyormuşsunuz hissi verecektir.

 

 

Find Your Dream Job with Mac’s List

 

Mac Prichar en iyi kariyer uzmanlarından biri olarak, yanına başka uzmanları da alarak başarılı bir ekip oluşturmuş durumda. Bu kanaldaki her video kendi alanında uzman kişiler tarıfından hazırlanarak, çeşitli konuşmacıların sunduğu farklı konu ve görüşleri izlemeniz mümkün.

Bu kanalda sizi şaşırtacak sayıda iş arama ile ilgili video bulunmakta. Aklınıza takılan her sorunun cevabını bulabileceğiniz bu kanal sayesinde, özgeçmiş ve mektup yazmayı öğrenebilir, iş görüşmelerinin püf noktaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

 

Happen to Your Career

Happen to Your Career, Scott Anthony Barlow tarafından kurulmuş olup “harekete geçirici” içerikli tek iş arama kanallarından biridir. İş aramalarınıza yardımcı olmak için çeşitli rehberlerden ve öz değerlendirme testlerinden oluşmaktadır.

Gerçekleri seven biri olarak, iş arayanların bu kanaldan alabilecekleri gerçek ve eyleme geçirilebilir tavsiyeleri çok sevdim. Gün içinde iş aramak için eğer az zamanınız varsa, bu kanalda vaktinizi harcamak doğru bir hareket olacaktır. İş arama verimliliğinizi korumak için tonlarca video ve kılavuzlara buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

İrem Tomaşan

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı