Blog

İngilizce Dil Bilgisi Öğrenmek İçin Ziyaret Edilmesi Gereken 14 Site

İngilizce dil bilgisi neden önemlidir?

Ünlü Rachael Ray hakkında bu derginin kapağına bir göz atın. Metinler şöyle diyor:

“Rachael Ray finds inspiration in cooking her family and her dog.”

Tabii ki, burada cümle ‘Rachael, ailesi ve köpeği için yemek yapmada ilham buluyor.’ anlamına geliyor. Ancak bunun yerine cümle kulağa ‘Rachael akşam yemeği için ailesini ve köpeğini pişirmede ilham buluyor.’ gibi geliyor.

İyi bir dilbilgisi sizi böyle yanlış anlamalardan kurtarabilir. Dil bilgisi, herhangi bir dilde cümleler oluşturmak için kullandığınız bir dizi kuralı içerir. Dil bilgisi kuralları size neden yavaşça yürüdüğünüz (‘yavaş’ değil) ve ne zaman “onlar” veya “onlara” diyeceğiniz gibi şeyleri anlatır. Dil bilgisi olmasaydı, insanların birbirlerini anlamaları çok zor olurdu.

Bu yüzden İngilizce dilbilgisi öğrenmek önemlidir, ancak başlamak her zaman kolay değildir. İhtiyacınız olan tüm bilgileri nereden edinebilirsiniz ve tüm kuralları (ve bu kuralların istisnalarını) nasıl öğrenebilirsiniz?

Peki, burada 14 İngilizce dil bilgisi öğrenme sitesi listesiyle işe başlayabilirsiniz!

İngilizce Dil bilgisi Öğrenmek için Akıllı Adımlar

Harika kaynaklar listeniz olsa bile, aşağıdaki belirli adımları izlerseniz öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

 1. Bir hedefiniz olsun. Bir hedefe sahip olmak, odak oluşturmanıza yardımcı olur. Dil bilgisi öğreniminiz için, bir iş görüşmesi için rahat hissetmek veya geçmiş zaman kipiyle konuşurken hatalarınızı düzeltmek gibi belirli bir hedef seçin.
 2. Bu hedefi daha küçük hedeflere ayırın. Şimdi ne elde etmek istediğinizi bildiğinize göre, oraya nasıl gideceğinizi anlayabilirsiniz. Diyelim ki geçmiş zaman hatalarınızı düzeltmek istiyorsunuz. Öncelikle bu hataların ne olduğunu bulmanız gerekecek. Bunu yapmak için, başkalarından konuştuğunuzda hatalarınızı belirtmelerini isteyebilir, kendinizi konuşurken kaydedip ve dikkatlice dinleyip, daha az aşina olduğunuz geçmiş zaman konuları üzerinde çalışabilirsiniz. Hatta belki de daha fazlası!

 

Ne üzerinde çalışıyor olursanız olun, onu daha küçük parçalara ayırmanın bir yolunu bulmalısınız.

 1. Her seferinde bir konuya odaklanın. Her şeyi bir kerede öğrenmeye çalışmayın. Bunun yerine, her seferinde bir kural öğrenin ve başka bir kişiye öğretebileceğiniz kadar iyi bilinceye kadar bu kuralı kullanın ve tekrarlayın.
 2. Günde birkaç dakika çalışın. İngilizce öğrenmek için saatlerce çalışmanıza gerek yok. Zamanı akıllıca kullandığınız sürece tek yapmanız gereken günde beş ile 10 dakikadır.

 

Her gün bir dil bilgisi kuralı okuyabilir, birkaç alıştırma yapabilir ve günün geri kalanında uygulayabilirsiniz. Önümüzdeki birkaç gün, unutmadığınızdan emin olmak için yazarken ve konuşurken bu kuralı kullanın. İngilizce bir şey okurken, izlerken veya dinlerken bu kuralın örneklerine bakın.

Bu adımları izleyin. Siz farkında bile olmadan bir bakacaksınız İngilizce dil bilgisi ile kendinizi çok daha rahat hissetmeye başlamış olacaksınız!

İngilizce Dil bilgisi Kaynakları Listesi Nasıl Kullanılır?

Dil bilgisi kurallarını bulabileceğiniz, becerilerinizi test edebileceğiniz veya bir dil bilgisi sorusuna hızlıca bakabileceğiniz bazı harika sitelerin bir listesini hazırladık. Bu liste kapsamlı değil, yani internetteki her dil bilgisi siteyi içermiyor. Öyle olsaydı bu sonsuz bir liste olabilirdi!

Bunun yerine, öğrenmek istediğiniz her türlü dil bilgisi için yararlı kaynakların iyi bir karışımını bulacaksınız. Tüm siteleri tabii ki kullanmayacaksınız (ve zaten kullanmamalısınız). Bunun yerine siteleri inceleyebilir ve beğendiğiniz, size hitap eden birkaç site bulabilirsiniz.

Bu siteleri kullanmanız dil bilginizi geliştirmeniz açısından önemli. Bilgisayarınızda ve telefonunuzda sitesi için yer işareti koyun, varsa uygulamayı indirin ve öğrenme planınıza ekleyin. Bunu yaptığınızda, siteleri düzenli olarak ziyaret ettiğinizden ve onlardan bir şeyler öğrenmeye devam ettiğinizden emin olursunuz.

İngilizce Dil bilgisi Öğrenmek İçin Ziyaret Edilmesi Gereken 14 Site

 

Grammar Bytes

Gramer Bytes, gerçekten samimi ve bazen de absürt bir şekilde sunulan mini dil bilgisi derslerine ve alıştırmalara sahiptir. Etkileşimli alıştırmalar becerilerinizi test etmenizi sağlar ve ayrıca doğru cevapları göstermenin yanında anlaşılması kolay açıklamalar içerir.

Site, bunun yanında Twitter hesabında günlük dil bilgisi antrenmanı yapmanız için düzenli olarak paylaşım yapıyor.

 

 

5 Mınute Englısh

5 Minute English sitesinin tasarımı çok süslü olmayabilir, ancak açıklamaları açık ve net. Site, sık kullanılan dil bilgisi soruları ve hataları hakkında, ne zaman “dinle” ve ne zaman “duy” denmesi gerektiğini açıklayan bazı harika bilgilere sahip.

 

 

FluentU

İngilizce dil bilgisini öğrenmenin en iyi yollarından biri, gerçek durumlarda kullanılan dili duymaktır. Ne kadar çok İngilizce dinlerseniz dil bilgisini o kadar iyi öğrenirsiniz – ilk olarak kuralları ezberlemeden (bu kesinlikle yardımcı olsa da).

FluentU‘da, gerçek hayatta kullanılan İngilizce videolardan oluşan dev bir kütüphanenin yanında, bu videolarda kullanılan tüm kelimeler için net tanımlar, örnekler ve daha fazlasına erişebilirsiniz. Ne kadar izlerseniz, o kadar çok öğrenirsiniz!

FluentU, izlerken yeni kelimeleri ve dil bilgisi kurallarını aktif olarak öğretir. Etkileşimli alt yazılara sahip- anlık tanım, dil bilgisi ve örnekler için herhangi bir kelimeye tıklayın.

FluentU ile herhangi bir videonun kelime hazinesini öğrenebilirsiniz. Öğrenmekte olduğunuz kelimeye ilişkin daha fazla örnek görmek için sola veya sağa kaydırın.

Bu videolarla çalışmaya devam ederseniz ana dili İngilizce olanların yaptığı gibi İngilizce’yi doğru kullanma yeteneğinizde büyük bir gelişme göreceksiniz.

Sitedeki FluentU‘yu bilgisayarınızda veya tabletinizde kullanmaya başlayın veya FluentU uygulamasını iTunes veya Google Play mağazalarından indirin.

 

ingilizce-grammar

 

 

Brıtısh Councıl

British Council, özellikle İngiliz İngilizcesi öğrenmek istiyorsanız, tüm dil öğrenenler için harika bir kaynak. Bilmeniz gerekebilecek her türlü dilbilgisi hakkında burada pek çok bilgi var.

Sadece seviyenizi seçin, ardından keşfedebileceğiniz birkaç dil bilgisi konusu elde edeceksiniz.

 

Grammar Gırl

Grammar Girl, yazınızdaki dil bilgisini geliştirmek için kısa, samimi ipuçları sağlayan bir blog ve podcast’tir. Grammar Girl (Mignon Fogarty olarak da bilinir) dil bilgisi öğrenmeyi hafıza hileleriyle eğlenceli ve basit hale getirir. Bu zor dil bilgisi kurallarını hatırlamayı ve kullanmayı kolaylaştırır.

Grammar Girl ana dili İngilizce olan kişiler tarafından da kullanılıyor, bu yüzden İngilizcenizin daha doğal ses vermesine yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. İngilizce dil bilgisi kuralları, noktalama işaretleri, yazma stili ve hatta iş için ipuçları hakkında bilgi edineceksiniz.

Podcast’lerini Apple ve Spotify’da bulabilir veya Stitcher’ı kullanarak GRAMMAR koduyla kaydolduğunuzda ücretsiz bir ay kazanabilirsiniz.

 

 

Englısh Grammar 101

Bir ders kitabı ile öğrenmeyi tercih edersiniz, ancak her zaman bir tane taşımak istemez misiniz? O halde dil bilgisi ders kitabı formatında oluşturulan English Grammar 101’i çok seveceksiniz.

Anlaması kolay her ders (veya bölüm) aynı anda yalnızca bir konuyu kapsar ve hemen ardından bunu, konuyla ilgili anlayışınızı test etmek için bir alıştırma bölümü izler. Bölümlerin kısa oluşu, bir dil bilgisi kuralının üzerinde günde birkaç dakika geçirebileceğiniz ve kısa bir süre içinde çok şey öğrenebileceğiniz anlamına gelir.

 

 

 

Alıson Englısh Grammar Courses

Herkes yalnız öğrenmeyi sevmeyebilir. Bir sınıfta öğrenmeyi tercih edenlerdenseniz çevrimiçi bir kurs deneyebilirsiniz. Alison, İngilizce dilbilgisi öğrenmek için bir dizi ücretsiz çevrimiçi kursa sahip. Bu kurslar genellikle video izlemeyi ve daha sonra ödev yapmayı içeriyor.

En iyi yanı, diğer öğrenciler ve öğretmenle sık sık etkileşime girebilmeniz (konuşabilmeniz). Yani bir sorunuz varsa veya biriyle pratik yapmak istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz.

 

 

Educatıon Fırst’s Englısh Grammar Guıde

Education First’s English Grammar Guide çok iyi organize edilmiş olmasının yanında konuşmanın bölümlerini nasıl kullanacağınızı öğrenmek için iyi bir başlangıç noktası olabilir. Kurallar kısadır ancak her kuralın nasıl uygulandığını göstermek için pek çok örnek cümle kullanır.

 

Oxford Englısh Grammar Course

Bu site, Oxford English Grammar kitaplarına eşlik etmeyi amaçlamak için kurulmuş bir site. Bu kitapları kullanmıyorsanız bile, dil bilgisi pratiği yapmak için kesinlikle iyi bir yer.

Dil bilgisi kurallarının açıklaması yoktur, ama her kuralı gerçekten anladığınızdan emin olmak için pek çok etkileşimli dil bilgisi alıştırması vardır. Başka bir yerde öğrendiğiniz kuralları uygulamak veya daha fazla çalışmak için nelere ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için bu siteyi kullanabilirsiniz.

 

 

Daıly Grammar

Daily Grammar, hem görünüm hem de içerik açısından basit görünüyor olabilir. Site, konuşma bölümleri ve cümle kurma bölümleri hakkında 400’den fazla derse sahip. Bunları sırayla geçebilir veya bir terimi aramak için sözlüğü kullanabilirsiniz.

Daily Grammar ayrıca uygulamalı alıştırmalarının yanında bloglarında konu anlatımı da paylaşıyor.

 

 

EnglıshClub

EnglishClub, dil bilgisi derslerine sahip başka bir sitedir. Bu sitede, özellikle yazı bölümünün anlaşılması kolaydır. Bazı derslerde kısa sınavlar, bazılarında ise her bir konu hakkında yanlış anlaşılmış gerçekleri açıklayan özel ipuçları vardır.

 

Grammarly Tıps

Dilbilgisi imlası ve dilbilgisi denetleyicisini duymuş olabilirsiniz. Sadece yazınızdaki hatalarınızı kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda bunları size açıklar, böylece aynı hataları tekrar yapmazsınız.

Ayrıca aklınıza gelebilecek her dilbilgisi konusuyla ilgili bir ton kural, gerçek ve ipucu sitede mevcut. Açıklamalar blog benzeri bir şekilde yazılır: kişisel ve birkaç satır yerine tam paragraflar kullanarak. Daha gelişmiş İngilizce kullanıyor olmasından dolayı, ileri düzey öğrenciler için harika bir kaynak!

Grammarly, İngilizce öğrenenler için bir site değil; dilbilgisini geliştirmek isteyen, anadili İngilizce olan kişiler için bir sitedir. Bu nedenle, yeni başlayanlar / orta düzey öğrenciler için biraz zorlayıcı olabilir.

 

Englısh Page

English Page, bu listedeki diğer sitelerin yanı sıra organize bir halde değil, ancak bulabileceğiniz en iyi İngilizce dil bilgisi alıştırmalarından bazılarına sahip olduğu şüphesiz. Buradaki alıştırmalar sadece şıklar arasından doğru bir cevap seçmenizi istemiyor- yanıtı kendiniz yazmanız gerekiyor.

Bu, öğrendiklerinizi gerçekten kullanmanıza ve ezberlemek yerine pratik yapmanıza olanak sağlar. Dil bilgisi kurallarının yanı sıra çok sayıda örnek cümle içeren mükemmel kısımlardan oluşuyor.

 

 

YouTube

Görerek öğrenenler, sizi unutmadık! Kuralları okumak yerine açıklamasını izlemeyi tercih edenler için YouTube‘un sunabileceği çok sayıda ders var.

Bazı harika İngilizce dil bilgisi dersleri, EnglishLessons4U, Let’s Talk ve diğer pek çok kanalda bulunabilir. Belirli bir konuya ilişkin dersler için YouTube’da “[konunun adı] grammar lesson” araması yaparsanız birçok seçenek bulacaksınız.

Bu web sitelerinden hangileri yer işaretlerinize / favorilerinize katılacak? Umuyoruz ki kullanmaya başlamak için heyecanlandığınız birkaç site bulacaksınız. Bu siteleri diğer İngilizce öğrenme yöntemlerinizle birlikte kullanmayı unutmayın. İyi şanslar, bol bol İngilizce alıştırmalı, verimli günler!

 

Gizem ARIK

AB Proje Yönetimi Blog Yazarı


2 Yorum

2 Comments

 1. Seda

  18 Mart 2020 at 12:33

  Bir ricam olacaktı. Gayet faydalı bir paylaşım ancak. İngilizcede büyük i harfi yoktur. O yüzden ENGLİSH yazması çok gözümü tırmaladı. Düzeltirsek bilginim güvenirliği artacaktır:)

  • abproje

   18 Mart 2020 at 16:24

   Merhaba temadaki karakter uyumsuzluğundan olmuş çok teşekkürler hemen düzeltiyoruz:)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı