BlogDil Öğrenimi

İngilizce Seviyeleri Nedir?

İngilizce seviyeleri, ingilizceyi ne kadar bildiğiniz ve farklı alanlarda ne kadar yetkin kullandığınızı gösteren önemli parametrelerdir. İngilizce seviyeleri temel bilen kullanıcıdan usta kullanıcıya kadar seviyeleri temsil eder. Konuşma, yazma, okuma ve gramer gibi konularda farklı parametrelerde seviyenizi belirleyerek İngilizce bilginizi kanıtlayabilirsiniz. Unutmayın İngilizceniz hangi seviyede olursa olsun uluslararası geçerliliği olan bir dil sınavından seviyenizi belirlemediğiniz sürece resmiyette bir anlamı yoktur.

İngilizce seviyeleri nelerdir?

  1. A1– Başlangıç (Beginner)
  2. A2- Temel (Elementary)
  3. B1- Orta seviye öncesi (Pre-Intermediate)
  4. B2- Orta seviye (Intermediate)
  5. C1- Orta seviyenin üstü (Upper-Indermediate)
  6. C2- İleri (Advanced)

A1– Başlangıç (Beginner)

En temel ve başlangıç düzey olan Beginner A1 seviyesi kişinin dili yeni öğrendiği seviyedir. Kişi kendini tanıtır, temel sohbetlerde bulunabilir ama iletişimi ileriye taşıyamaz. Bu seviyede karşılarındaki kişi net ve yavaş bir şekilde konuşursa temel olarak iletişim kurabilir, bildikleri konularla ilgili kısa cümlelerle iletişim sağlayabilirler. Bu seviyede olan bir kişi paragraf okuması ve yazması yapamaz.

Best English Learning Websites

A2- Temel (Elementary)

Elementary A2 seviyesi kişinin başlangıç düzeyinden çıkarak konuşma alanını ve anlama sınırlarını genişlettiği bir seviyedir. Bu seviyede kişi kendisi hakkında temel bilgileri vermesinin yanında, diğer şahıslarla ilgili de temel cümleleri kurabilir ve anlayabilir. Mesela ” Arkadaşım bugün saat 8’de işe gidecek” tadında cümleler tam bu seviye içindir. Bu seviye genelde Türkiye’deki birçok kişinin söylediği “anlıyorum ama konuşamıyorum” seviyesidir :) Kişi söylenenleri çat pat anlar ama bunlara iyi bir reaksiyon veremez!

B1- Orta seviye öncesi (Pre-Intermediate)

En keyifli seviyelerden biri pre-intermediate seviyesi çünkü kişinin artık dili yavaş yavaş çözümlediği ve keyif almaya başladığı dönem diyebiliriz. Kişi bu seviyede aşina olduğu konularla ilgili cümleler kurarak anlamlı paragraflar oluşturabilir ve bu tarz paragrafları anlayabilir. Pre-Intermediate seviyesinde durum ve olaylarla ilgili kısa haberler çok rahat anlaşılır. Yurtdışına gittiğinizde sorun yaşamayacağınız seviye B1 Pre-Intermediate seviyesidir.

B2- Orta seviye (Intermediate)

İngilizce biliyorum, öğrendim bundan sonra kendimi daha da geliştirmem gerek seviyesine geldik. B2 Intermediate seviyesi artık İngilizce makaleleri anlayabildiğiniz, belirli bir konu üzerinde konuşabildiğiniz ve dinlediğiniz uzun yayınları %100 olmasa da anladığınız seviyedir. Bu seviyede size verilen bir konu hakkında güzel bir yazı da yazma becerisine sahip olursunuz.

C1- Orta seviyenin üstü (Upper-Indermediate)

Artık ben master degree oldum diyebileceğiniz seviye Upper Intermediate! Bu seviyede okuma, anlama, yazma ve dinleme konusunda sıkıntı yaşamazsınız ve farklı aksanları da rahatlıkla anlayabilirsiniz. İngilizce haberleri takip ederek, kitapları okuyabilir ve filmleri alt yazısız izleyebilirsiniz. Gramer dilbilgisi konusunda hatanız minimum seviyesinde olur. Bu seviyedeyseniz IELTS – TOEFL ve benzeri sınavlardan yüksek puan alabilirsiniz. Yurtdışı eğitim için de yeterli olan bir seviyedir.

C2- İleri (Advanced)

Bundan sonrası zaten native (anadil gibi konuşmak) seviyesi :) Bu seviyede çok rahat bir şekilde İngilizce kitapları okuyabilir, İngilizce filmleri izleyebilirsiniz. Eğer siz çaktırmazsanız sizi İngiliz bile zannedebilirler. Kendi mesleğinizle ilgili çok rahat bir şekilde sunum yapabilir veya bir yayın çıkarabilirsiniz.

Bu seviyeler Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı kapsamında belirlenen parametrelerdir.

Eğer İngilizce konuşulan bir ülkede hatırı sayılır bir zaman geçirmediyseniz veya aşırı aşırı çalışmadıysanız C1 ve C2 seviyesine ulaşmak zordur.

İngilizce Sınavlarında En Çok Çıkan Sıfatlar

İngilizce Seviyemi Nasıl Test Edebilirim?

İngilizce seviye testi ile seviyeni ücretsiz öğren, İngilizce sertifikanı CV’ine hemen ekle! Uluslararası alanda kabul gören İngilizce seviyeleri A1, A2, B1, B2, C1, C2 olarak belirlenmiştir. Toptalent.co’nun sunduğu Ücretsiz İngilizce Seviye Belirleme Testini çözerek İngilizce seviyeni hemen öğrenebilirsin. İngilizce sertifikası alarak CV’ine hemen ekleyebilirsin! https://toptalent.co/ingilizce-seviye-testi

Eğer İngilizce ‘de hangi seviyede olduğunuzu öğrenmek istiyorsanız A1-A2-B1 seviyeleri için internetteki siteleri kullanabilirsiniz. Bunun için arama motoruna ” How can I test my English level” veya “How can I learn my English level” yazabilirsiniz. Bu seviyeler için tahmini bir şekilde belirlenebilir. Unutmayın burası çokomelli :) internetten veya herhangi bir dil okulundan aldığınız seviye belirleme puanının uluslararası hiçbir geçerliliği yoktur. Alttaki tablodan İngilizce seviyelerinin diğer sınavlarla eş değerliliğini ölçebilirsiniz.

ingilizce-seviyeler

Aşağıda linklerini paylaştığımız videolardan da IELTS TOEFL ve konuşma ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu