Blog

Huzur ve Sakinlik Arayanlar İçin Türkiye’de En İyi 5 Kamp Cenneti

kamp

‘’Eğer bir gecenizi dahi yıldızların altında geçirmediyseniz, asla tam anlamıyla yaşadığınızı iddia edemezsiniz.’’

Joey Holmes

 

 

Yaz tatili geldi, havalar gittikçe güzelleşiyor, doğa zaten muhteşem, eee peki sen neyi bekliyorsun?

Yeşilin gölgesinde dinlenmeyi, kuş ıslıkları eşliğinde uyanmayı, yüzünü mavi sularda yıkamayı, çayını odun ateşinde demleyip şöyle bir geriye yaslanmayı.. özlemedin mi gerçekten?

Herkesin tatil planlarını yaptığı şu güzel yaz aylarında, otellerin doluluğundan ve o hiç doymak bilmediğin açık büfe çılgınlığından yeterince bıktıysan bu yazı tam sana göre. Açık havada uyurken yıldızları seyredebileceğin, kamp ateşi etrafından dostlarınla ya da ailenle uzun sohbetler edebileceğin, kendini daha az teknoloji ve daha çok oksijene verebileceğin huzur dolu bir kamp deneyimine hazır ol. İşte Türkiye’de keşfedilmesi gereken, popülerliğin dışında, tamamen doğayla iç içe 5 mükemmel kamp alanı;

 

 

1- Macahel Vadisi – Artvin

Özellikle sakinlik arayan kamp severler için, henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş yeryüzündeki cennetlerden biri: Macahel.

Macahel Vadisi, Artvin’in, Borçka ilçesine bağlı, altı köyden (Camili-Düzenli-Efeler-Kayalar-Maral-Uğur) oluşan zengin bitki örtüsüne ve ekosisteme sahip dağlık bir alandır.

Vadinin diğer yarısında yer alan 12 köy ise Gürcistan topraklarında bulunmaktadır. Türkiye ile Gürcistan’ı ayıran siyasi sınırın yer aldığı vadi aynı zamanda Karçal Dağlarının eteklerinde bulunur.

Emin olun, karşılaştığınız manzara karşısında adeta şaşkına döneceksiniz. Neden mi? Çünkü, Macahel Vadisi ve Karçal Dağları size kalabalıktan uzak, yeşil doğasıyla kendinizi tamamen cennette hissedebileceğiniz bir kamp tatili vaat ediyor.

Macahel’e gitmeden önce biraz bilgi edinmek isterseniz, aşağıdaki siteyi ziyaret edebilirsiniz;

http://macahel.com

 

 

2- Gökova – Muğla

Öncelikle asıl konuya başlamadan, Gökova’nın, Muğla’da yer alan bir güzellik olduğunu hatırlatmak isterim.

Gökova Körfezi ve ova manzarası gerçekten baş döndürücü derecede muhteşem! Eğer siz de metropolden olabildiğince uzaklaşmak ve kendinizi bir tarafının dağlarla, diğer tarafının Azmak Nehri’yle buluştuğu bu güzellikle ödüllendirmek istiyorsanız Gökova Orman Kampı sizi bekliyor.

300 çadır, 70 karavan, basketbol ve çocuk parkı kapasitesiyle Gökova, gayet düzenli ve donanımlı bir tesise sahip. Ayrıca, aslen çadır kampı olmanın yanı sıra, karavan veya çadırınız yoksa isteğe göre bungalov ya da ahşap evlerde bir tık daha konforlu bir şekilde konaklama imkanınız bulunmaktadır. Detaylar için siteye göz atabilirsiniz.

http://www.cadirkampi.com/2015/08/akyaka-orman-kamp-gokova-orman-kamp.html

 

 

gokova-kamp

 

 

3- Karagöl – Artvin

En son ne zaman etrafınızı çam ve ladin ağaçlarının çevrelediği, sonsuz huzurlu bir gece geçirdiniz?

Tüm yılın stres ve ağırlığını omuzlarınızdan söküp atacak bir göl hayallerde ya da çok uzakta değil, Borçka’da Karagöl Tabiat Parkı’nda bulunuyor. Yeşilin neredeyse her tonunun barındığı bir bitki örtüsü düşünün… Muhteşem değil mi?

Göle ulaşmak için Borçka-Camili yolunu takip etmeniz, Karagöl tabelasını gördüğünüz sapaktan girerek yaklaşık 5 km sonra masmavi bir ışık hüsmesiyle yolculuğunuzu sonlandırmanız gerekiyor. Yalnız unutmamanız gereken en önemli madde; gölün hemen kıyısında kamp yapamıyorsunuz, kamp için ayrılan yerlerde çadırınızı kurup kamp yapmanız gerekiyor.

Karagöl, kamp yerleri, Tabiat Parkı ücretleri ve yapılabilecek aktiviteler ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki link’e tıklayabilirsiniz.

https://seyahatdergisi.com/artvin-borcka-karagol

 

4- Ihlara Vadisi – Nevşehir

Arzu Aksaya’nın değişiyle;  Jeolojik açıklaması her ne kadar kısa bir paragrafa sığsa da, tıpkı dünyanın yaratılmasındaki esrar gibi derin anlamlar barındıran bu vadinin aslında bir kıyası yok. Yarattığı etki yorgunluktan değil, vadinin yaydığı enerjiden, içe dolan huzurdan…

Muhteşem doğası, vadinin içindeki gizli kalmış kiliseler, Roma zulmünden kaçarken Hristiyanların oyarak yaptığı çok sayıda ev, kusursuz güzelliğiyle ağızları açık bırakan Melendiz Çayı ve son olarak aklınızı başınızdan alacak bir coğrafyaya sahip olan Ihlara Vadisi; içinde ihtiyacınız olan bütün güzel enerjiyi barındırıyor.

Güzelyurt ilçesinde ve şehir merkezine sadece 40 kilometre uzaklıkta yer alan bu muhteşem vadi, gün batımının eşsiz manzarasını izlemek isteyenleri de kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Kamp için bilgi; https://kampgunlugu.com/ihlara-vadisi-aksaray-kamp

 

ihlara-vadisi-kamp

 

 

5- Yenice Ormanları – Karabük

Sizi memleketimizin bir diğer açık hava müzesi olan Yenice Ormanları ile tanıştırmak istiyorum. Türk fındığı, Porsuk, Kafkas ıhlamuru, Dağ Karaağaç, Kayın, Meşe, Şimşir.. ve daha bir çok ağaç türü…

Karabük şehir merkezinden 35 km, Yenice şehir merkezinden ise sadece 5 km mesafe uzaklıkta bu muhteşem güzellik vahşi yaşamı içinde barındıran benzersiz bir ekosisteme sahip. Bu muhteşem güzelliği ister yürüyerek ister bisikletinizle keşfedin. Türkiye’nin en büyük blok ormanları olarak seçilen Yenice Ormanları, dağ yürüyüşünden kanyon geçişine, atçılıktan kaya tırmanışına kadar birçok aktiviteyi gerçekleştirebileceğiniz bir alan sunuyor.

Ormanların içinde bir çok kamp alanı bulunmaktadır. Kent Ormanı, Darıyazısı, Şekermeşe ve Sorgun Yaylası dört mevsim çadırınızı alıp gönül rahatlığı ile kamp kurabileceğiniz yerler.

Fakat yine de gitmeden önce çevre hakkında detaylı bilgi yapmanızda fayda var. Başlangıç için aşağıdaki link’i kullanabilirsiniz.

https://www.neredekal.com/blog/hafta-sonu-tatil-onerisi-yenice-ormanlari

 

 

 

 

Bonus; Eğer, Türkiye’de yeteri kadar kamp yaptım, güzelliklere ve huzura doydum şimdi de yönümü yurtdışındaki kamp alanlarına çevirmek istiyorum diyorsanız; Fransa Le Clos du Lac’den, Almanya’daki Zur Mühle’ye kadar birçok ülkede kamp atabileceğiniz, güvenli, huzurlu, adrenalini ve aktivitesi bol kamp alanlarına aşağıdaki linkler yoluyla ulaşabilir, en azından fikir oluşturma aşamasında gönül rahatlığıyla faydalanabilirsiniz;

https://www.tripsavvy.com/camping-4138704

https://www.insider.com/best-campsites-in-the-world-2018-7

https://www.dealchecker.co.uk/blog/2019/06/21/the-15-best-camping-spots-in-europe

https://www.theguardian.com/travel/2018/mar/24/20-best-campsites-europe-camping-greece-france-spain

https://ficc.org/12best/

Yolunuz açık olsun !

 

Beste Gizem Cicioğlu

Proje Yönetimi Okulu Editörü

 

 

Kaynaklar;

https://www.kapadokyadayim.com/ihlara-vadisi

https://en.camping.info/campsites

https://www.goturkeytourism.com/things-to-do/camping-in-turkey.html

https://kampgunlugu.com/gokova-mugla

https://www.topcampings.com/en

 


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı