Blog

Hollanda Üniversite Eğitim Rehberi

Hollanda’da her 10 öğrenciden birinin başka bir ülkeden geldiğini biliyor muydunuz? Bugün Hollanda’da eğitim alan neredeyse 90 bin yabancı öğrenci var ve bu sayı her yıl artıyor. Bu öğrencilerden biri niye siz olmayasınız?

Hollandalıların %95’i İngilizce konuşabiliyor böylece dil sıkıntısı yaşamanızın olasılığı da bir hayli düşük gözüküyor. Ayrıca Hollanda üniversitelerinin İngilizce programları diğer birçok Avrupa ülkesine kıyasla sayıca daha fazla hem de sıralamada oldukça iyi konumdalar.

Öncelikle QS Dünya Üniversite sıralamasındaki Hollanda üniversitelerine göz atalım;

Hollanda Üniversiteleri

Delft University of Technology (TU Delft)

1842’de kurulan Delft Teknoloji Üniversitesi bugün ülkenin en büyük ve en eski devlet teknik üniversitesi. 2018 yılında 54.sırada gelerek en iyi Hollanda üniversitesi olma özelliğini Amsterdam Üniversitesi’nin elinden almış oldu. Neredeyse 19,600 öğrencisiyle daha çok mühendislik, uygulamalı bilimler, bilişim gibi alanlarda öne çıkıyor.

University of Amsterdam

Kayıtlı olan yaklaşık 31,500 öğrencisiyle Hollanda’nın en büyük yükseköğrenim kurumu olan Amsterdam Üniversitesi 58.sırada bulunuyor. 1632 yılında kurulmuş olan üniversite aynı zamanda Avrupa’nın en iyi 15 üniversitesi arasında. İngilizce lisans programı sayıca az olsa da özellikle yüksek lisans programı olarak birçok dilde çeşitli programlar sunuyor.

 

hollanda-egitim

 

 


Eindhoven University of Technology


104.sırada bulunan Eindhoven Teknoloji Üniversitesi özellikle teknoloji ve mühendislik bölümleriyle tanınan oldukça saygın bir üniversite. Ayrıca mimarlık alanında da ilk akla gelenlerden. Philips, ASML, DAF gibi teknolojide önde gelen şirketlerle birçok çalışma yürütüyor ve yılda neredeyse 3000 bilimsel yayın, 140 doktora ödülü ve 40 patent elde ediyor.

Leiden University

1575 yılında birinci William tarafından kurulan Leiden Üniversitesi bugün Utrecht Üniversitesi’yle birlikte 109.sırayı paylaşıyor. Yaklaşık 26,900 öğrencesi, 40 araştırma enstitüsüyle ülkenin önde gelen eğitim kurumlarından.


Utrecht University

1636 yılında kurulan Utrecht Üniversitesi, Avrupa’nın en eski ve saygın üniversitelerinden biri olarak 109.sırada bulunuyor. Aynı zamanda 7 fakültesi ve 30,400 öğrencisiyle de ülkenin en büyük üniversitelerinden biri. Bünyesinde ayrıca 12 Nobel ve 13 Spinoza ödüllerini bulunduruyor.


University of Groningen

Hollanda’da 6. QS Sıralamasında ise 113.sırada bulunan Gorningen Üniversitesi 1614 yılındaki kuruluşundan itibaren ülkenin adeta öncü eğitim kurumu olmuştur. Hollanda’nın ilk kadın üniversite mezununu vermiş yine ilk kadın okutmanını ağırlamış, ilk Hollandalı astronotu da mezun etmiş. Bugün 27 bin öğrencisiyle Hollanda’nın en popüler üniversitelerinden.

Üniversitenize ve eğitim alacağınız bölüme, programa karar verdikten sonra geriye başvuru yapmak kalıyor.
 

Üniversite Başvuruları

Hollanda’da bir üniversiteye başvurmak için iki sistem mevcut; ya direkt üniversiteye ya da online başvuru prosedürü olan Studielink aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz. (Eğer Türkiye’de bir danışmanlık firmasından yararlanmıyorsanız)

Başvuru için genellikle istenilen belgeler;

Lise diploması
Transkript
Niyet Mektubu
Referans Mektubu
IELTS Sonucu (Üniversitelerin çoğu en az 6,5 puan istiyorlar)

Ayrıca Hollanda’da akademik yıl 1 Eylül’de başlayıp 31 Ağustos’ta bitiyor. Üniversiteye göre farklılık gösteren iki veya tri sömestr olarak bir eğitim süresi var ancak okulların hepsi Eylül ayında eğitime başlıyor. Başvurunuz için bu tarihleri göz önüne almalısınız.

Vize

Okulunuzdan onay alır almaz yapmanız gereken ilk şey ise hemen vizeye başvurmak olmalı. Konsolosluktan ya da VFSGlobal aracılığıyla yapabilirsiniz. Genelde istenilen belgeler şöyle:

Pasaport
Schengen Vize Başvuru Formu
Biometrik Fotoğraf
Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Finansal Durumu Kanıtlayan Belgeler
Üniversitenizin size göndereceği onay ve davet mektubu
Sağlık Sigortası

Ücretler

Avrupa Birliği vatandaşları için okul ücretleri yıllık yaklaşık 1,950€’dan başlarken Türkiye gibi AB üyesi olmayan ülkelerden gelenler için lisans programları yıllık ortalama 6,000-15,000€ arasında, yüksek lisans programları ise yine yıllık ortalama 8,000-20000€ arasında olarak değişiyor.
 

 

hollanda-burs

 

 

Burslar

Burslar için kabul aldığınız üniversitenin ilgili bölümünden daha ayrıntılı bilgilere ulaşma şansınız daha yüksek olsa da bir kaçını derledik;

A-1 Auto Transport Scholarship

Dünyanın her yerinden gelen öğrencilere başvuruya açık olan bu burs öğrenim şekliniz ve bölümünüz fark etmeksizin sizi değerlendirmesine kabul ediyor.

DSF Merit Award

Önlisans ve lisans bölümlerinde mühendislik, hukuk, matematik ya da bilişim okuyorsanız bu bursa başvurabilirsiniz demek.

Excellence Scholarship non-EEA

Sadece Çin, Kolombiya ve Türkiye’den gelen öğrencilere açık olan bu bursun tek şartı İşletme, İş Yönetimi okuyor olmanız.

Jean Monnet  Scholarship Programme

Ön lisans okumak için yalnızca Türkiye’den gelen öğrencilere yönelik burs imkanı.

Eğitim alacağınız bölüme göre daha fazla burs fırsatı bulabilmek için şu linklere göz atabilirsiniz:

https://www.studyinholland.nl/scholarships/find-a-scholarship

http://www.eurogates.nl/news/a/2632

http://www.eurogates.nl/news/c/grants/o/vu-university-amsterdam

Masraflar

Masraflar şehirden şehre farklılık gösterse de bir aylık masraf örneği şöyle:

Kira:  350-800€

Yiyecek Alışverişi: 180€

Okul gereçleri: 50€

Sigorta:  80€

Diğer: 100

Toplam olarak en az ödeyebileceğiniz ücret bu örneğe göre 760 € oluyor. Ancak aylık 1,100€ bir öğrenci için önerilen minumum tutar.

Ayrıca Hollanda’da birçok bar, restoran, müze ve sinemada öğrenci indirimleri var. Bu indirimlerden yararlanmak için gittiğiniz yerdeki çalışanlara direkt sorabilirsiniz.

Konaklama

Hollanda’da ortalama bir oda aylık 300-600€ arasında değişiyor. Konaklama masrafınız gittiğiniz şehre göre elbette farklılaşabilir. Küçük bir şehirdeki kiralarla Amsterdam’daki kiralar arasında büyük farklar olacaktır.

Üniversite bünyesinde konaklama seçenekleri kısıtlı olsa da üniversitenizdeki ilgili ofisle iletişime geçip bilgi alabilirsiniz. Ayrıca oda arayışınızda şu linklerden yararlanabilirsiniz:

https://www.klikvoorkamers.nl/en

http://www.veste.nl/english#/home

https://www.duwo.nl/en/home/?no_cache=1&view=1&page=1

https://www.dekey.nl/#!PageID=4198&content=&contentid1=&contentid2

https://www.idealis.nl/templates/Content.aspx?PageID=3

https://www.lefier.nl/Ik-zoek-een-woning/Spelregels-kamers/Accommodation-for-foreign-students

https://www.stadswonenrotterdam.nl/en

Hollanda’da genelde öğrenciler kampüs dışında konaklıyor.  Eğer kendi başınıza bir daire ya da paylaşımlı oda arıyorsanız fiyatlar 300-600€ arasında değişiyor.  Onun için de şu linklerden yararlanabilirsiniz:

https://www.easykamer.nl/?l=1

https://eurasmus.com

http://holland2stay.com/?___store=english_holland&___from_store=holland2stay

https://housinganywhere.com

https://kamernet.nl/en

https://www.nestpick.com

https://www.pararius.com/english

https://www.smart-wonen.nl/en


Ulaşım

Hollanda=Bisiklet. Özel bisiklet yollarıyla Hollanda tam bir bisiklet cenneti.

Ama kolay ve her yere uzanan toplu taşıma sistemiyle de Hollanda’da bir yerden başka bir yere giderken asla zorlanmazsınız. Şehirler arası yolculuklarınız için ise ‘’Rail Card’’ almanızı öneririz.


Çalışma İzni

Avrupa Birliği dışından gelen öğrenciler çalışma iznine başvurmak zorundalar. (Avrupa Birliği ülkelerinden gelen öğrencilerin her hangi bir çalışma kısıntısı bulunmuyor) Çalışma izni başvuruları ücretsiz ancak yasa gereği sadece iki seçenek sunuluyor.
– Yaz tatili süresince Full-Time çalışma. (Haziran-Ağustos)
– Yıl boyunca Part-Time çalışma (haftada 10 saati geçmemek şartıyla)

Umarız yardımcı olabilmişizdir 🙂

succes!
 

Dilay Doğru

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı