Blog

Fotoğrafçılıkla Uğraşanların Mutlaka Takip Etmesi Gereken 11 Youtube Kanalı

youtube-fotograf-kanallari

Bu yazımızda, fotoğrafçılık öğrenirken Youtube’da muhakkak takip etmeniz gereken on bir kanalı bulabilirsiniz.

Youtube, her türden içerik üreticisini bildiklerini sizlere öğretebilmeleri için evinize getiriyor. Fotografçılık sürekli gelişen bir alan olduğu için bilgilendirici ve ilham verici YouTube kanallarına sahip olduğumuz için çok şanslıyız. YouTube’da en büyük fotoğrafçılık kanalları olan Peter McKinnon ve Tony and Chelsea Northrup milyonlarca takipçisi olduğundan daha önce videolarını duymuş olmanız veya bir yerlerde bu isimleri görmüş olmanız çok normal.

İşte fotoğrafçılık eğitimi veren on bir kanal ve takip etmeniz gereken perspektifleri:

 

 

1. Jamie Windsor

 

 

Jamie’nin videolarını önerilenler kısmında daha önce görmüş olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Videolarının çok izlenmesinin nedeni kolay ulaşılabilir olmaları ve güzel editlenmiş olmaları. Fotoğrafçı, film yapımcısı ve hareketli grafik tasarımcısı olan Jamie’nin videoları yaratıcı bir şeyler öğrenmeye meraklılar için çok uygun. Orijinallik, ışık ve renk üzerine olan dersleri bu kanalda izlemeye başlayabileceğiniz ilk videolar olabilir.

 

2. Sean Tucker

 

 

Sean Tucker’ın kanalı daha çok Netflix yada Amazon’da görebileceğiniz bir televizyon şovu gibi. Videolarının kalitesi ile inanılmaz ritim, oynatma hızı ve fotoğrafçılık yeteneği birbirleriyle yarışıyor. Bu kanal fotoğrafçılıkta “Neden?” sorusuyla ilgilenenler için harika bir seçenek. Sean Tucker’ın kanalında cevapladığı sorular ise: “İyi fotoğrafçı nasıl olunur?”, “İyi fotoğraf nedir?”, “Duygular fotoğrafa nasıl aktarılır?”

Cevaplar kesinlikle harcadığınız zamana değecek.

 

 

3. Matt Day

 

 

En iyi film fotoğrafçılarından biri olan Matt Day’in kanalı yardımcı videolarla dolu. Kanal içeriğinin büyük bir kısmı filme yoğunlaşmış olsa da fotoğraf çekimleri ve çekim teknikleri konu alan videolarda bulunuyor. Fotoğrafçılıkla ilgisi olmayan biriyseniz, çevrenizin ve estetikten uzak nesnelerin ışık ve film altında var olan fotojenik potansiyellerinin ortaya çıkmasını izlemek güzel bir tecrübe olabilir.

 

 

4. The Art of Photography

 

 

Bu kanal, çok uzun süredir YouTube yaşantısına devam ediyor ve on yıldan daha uzun süredir çektiği eğitici videolarıyla artık sitenin demir başlarından biri haline gelmiş durumda. Ted’in dijital çağda fotoğrafçılığın anlamını aradığı videolarıyla kanalı gelebileceği en iyi hâlde. Editlemenin ipuçları ve püf noktaları, fotoğraf çekimi ve güzel fotoğraf çekmek konulu videoları izlerken bu kanalda birkaç ayınızı geçirebilirsiniz. Eğer iş temponuz ile ilgili bir probleminiz varsa ve bir şeyi öğrenmek istiyorsanız, aradığınız konuyla ilgili videoları bu kanalı aratarak bulabilirsiniz.

 

 

5. Nigel Danson

 

 

Bu kanal başlangıçtan bitişe kadar elinizde var olan ekipmanınızı anlayıp nasıl fotoğraflar çekebileceğinize yoğunlaşıyor. Çekim planı ve gezide en iyi fotoğraf çekiminin nasıl yapılabileceğine dair iki faydalı video bulunuyor. YouTube’da izleyicilerin istekleri yerine kendi yaratıcı yeteneklerine göre içerik üreticisi çok nadirdir. Danson bize yardım ederken aynı zamanda hikayeler de anlatıyor. Bu kanal ayırdığınız zamana değecek, söz veriyoruz.

 

 

6. Jessica Kobeissi

 

 

Jessica, listemizde yer alan en çok takipçisi bulunan kanal. Kanalın içeriğini dünya seyahatleri, portre çekimleri, nasıl fotoğraf çekileceğine dair harika püf noktaları oluşturuyor. Çok fazla takipçisi olduğu için, kanalın içeriği tıpkı Jessica’nın fotoğrafçılığı gibi hep daha iyiye gidiyor. Portre fotoğrafçılığı ile ilgilenenler için bu kanalı izlemek bir gereklilik. Editleme veya fotoğraf çekimi fark etmeksizin, Jessica’nın sizin için bir videosu var.

 

 

7. Kai W

 

 

Digital Rev’den kendi kanalına, kameralarla ilgilenenler için Kai W gidilebilecek ilk adreslerden. Fotoğrafçı veya video grafikçisi olmanız fark etmeksizin, Kai’nin kanalı tam da aradıklarınıza sahip. Yeni bir kamera almayı planlamıyorsanız bile Kai’nin videolara kattığı eğlenceyi seveceksiniz.

Not: EOS-R hakkındaki yorumunu muhakkak izlemelisiniz.

 

 

8. Willem Verbeek

 

 

Listemizde en az takipçili kanal olmasına rağmen Willem Verbeek’in bir gün hak ettiği ilgiyi bulacağını düşünüyoruz. Kanalın formatı basit olsa da içeriği oldukça başarılı. Bütün videoların öncülleri ise basit: Willem etrafta dolaşır, fotoğraf makinesi ile portre ve manzara fotoğrafları çeker. Kanalda fotoğraf tarama ve editleme gibi eğitici videolar bulunsa da genel  içerik Willem’in fotoğrafçılıkta gelişimini konu alıyor. Çektiği fotoğraflar gerçekten güzel. Gelecekte adını daha çok duyacağımıza eminiz.

 

 

9. The Slanted Lens

 

 

The Slanted Lens, ispat, karşılaştırma ve eğitici olmak üzere pek çok farklı tarzda videoları içeriyor. Aklınıza gelebilecek her şeye uygun bir video bulabilirsiniz.

Buradan abone olabilirsiniz.

 

10. Shutterstock Tutorials

 

 

Shutterstock Tutorials son zamanlarda fotoğrafçılık videoları çekmeye başladı ve bu konuda oldukça iyiler. Üstteki video fotoğraflarına hava katmak isteyen, portre fotoğrafçılığında başlangıç ve orta seviyede olanlar için oldukça uygun. Benim kişisel olarak favorim ise geniş film makinesi ile ormana gidip çekip yaptıkları video oldu. Buradan izleyebilirsiniz.

Buradan abone olabilirsiniz.

 

11. Thomas Heaton

 

Thomas Heaton, seyahat fotoğrafçılığı ve vlog stili kanallarının en iyisi olabilir. Videolarının bilgilendirici olduğu kadar rahatlatıcı bir tarafı da var. Videolar genel olarak Thomas’ın kamerası ve tripodu ile çeşitli tarzlarda manzara fotoğrafları çekmesini içeriyor. Bütün videolarda, Thomas’ın deneme ve yanılma kısmını bulabilirsiniz. Bu sayede onun hatalarından da öğrenmiş oluyoruz. Üstteki videoyu izledikten sonra bir plajda korkunç bir kasırgaya yakalanmasına rağmen çektiği harika fotoğrafları anlatan videoyu buradan bulabilirsiniz.

 

Önerebileceğimiz Diğer Kanallar:

 

Mango Street

 

Samuel Elkins

 

Nick Carver

 

Manny Ortiz

 

Pierre T.Lambert

 

Irene Rudnyk

 

Matti Haapoja

 

King Jvpes

 

TheCameraStoreTV

 

 

Betül Özhan

Proje Yönetimi Okulu Editörü

 

Kaynak: https://www.shutterstock.com/blog/11-youtube-channels-for-photographers


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı