Blog

Fiziksel ve Ruhsal Olarak Sağlıklı Yaşamın Sırları

saglikli-yasam

Yapmanız Gereken İlk Şey: Su İçmek

Çoğumuz güne bir kahve ya da çayla başlama düşüncesiyle uyanırız ancak büyük bir bardak suyla başlamak oldukça sağlıklıdır. Bu sayede sindirim sisteminiz daha iyi çalışırken, kendinizi daha enerjik hissedersiniz.

Kahvaltıdan ya da bir bardak kahveden önce içeceğiniz su oda sıcaklığında ya da ılık olabilir.

İpucu: İçeceğiniz bir bardak su yataktan hemen çıkmanızı ve kahveniz demlenirken duş almanızı sağlayacaktır.

 

 

Daha Fazla Meyve, Daha Fazla Sebze Tüketin

Pek çok diyetisyen ve sağlık uzmanı, sağlıklı bir diyetin meyve ve sebze temelli olması gerektiğine inanıyor.

Meyve ve sebzelerin çeşitliliğinin fazla olması, vücudumuzun günlük vitamin, mineral ve beslenme gereksinimlerinde esastır. Meyve ve sebzelerin çoğu düşük kalorilidir, böylelikle tok hissederken sağlıklı bir kiloda kalmanızı sağlarlar.

İpucu: Öğünlerinizi planlarken bir sebze ya da meyveyle başlamasına ve bunun etrafında şekillenmesine dikkat edin.

 

 

Nefsinize Yenik Düşmeyin

Doğru mu yanlış mı olduğuna karar vermekte zorlanacağınız pek çok durumla karşılaşacaksınız. Bu zamanlarda doğru karar verebilmenizi sağlayacak tek şey meyve ve sebzenin temel gıda maddeniz olduğunu bilmek.

Bunların içinden bazıları vücudunuz için gerekliyken bazıları zararlı olabilir. Çok sıkı ve hoşgörüsüz diyetler sizi hayal kırıklığına uğratır ve suçlu hissettirir.

İpucu: Tadını çıkartarak yiyin.

 

saglikli-yasam

 

DAHA FAZLA HAREKET

 

Makul Bir Egzersiz Planı Yapın

Günlük egzersiz yapmak bizi sadece sağlıklı tutmaz, aynı zamanda kan akışımızı hızlandırır, toksinleri atmamızı sağlar.

Kardiyovasküler egzersizler kalbinizi ve ciğerlerinizi sağlıklı tutar, ağırlık egzersizleri ise kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirir.

İpucu: Daha estetik gözükmek için pahalı spor salonlarında saatler geçirmeye ihtiyacınız yok, evde yapacağınız basit egzersizler de sizi memnun edecektir.

 

Dışarı Çıkın

Doğaya çıkıp bir nefes almak vücudunuza, beyninize ve ruhunuza iyi gelecektir. Ebeveynlerimiz temiz havanın iyi geldiği konusunda oldukça haklıdırlar. Gün ışığı vücudunuzu canlandırmak, modunuzu yükseltmek gibi pek çok olumlu etkiye sahiptir.

İpucu: Günlük rutininize dışarı çıkıp nefes alabileceğiniz 10 dakikalık bir zaman ekleyin.

 

Yürüyün

Yürüyüş her yerde yapabileceğiniz insan vücudunun en doğal hareketidir. Vücudunuza iyi gelmesinin yanında zihninizi temizlemek için size şans verir ve işlerinize taze bir bakışla bakmanızı sağlar.

 

 

ZİHİN OYUNLARI

Uyku

Uykunun ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz. Çalışan ebeveynler olarak sürekli daha fazla uyuyabilmeyi hayal ederiz çünkü bizi vaktinden iki saat önce uyandıran miniklerimiz vardır.

Hal böyle olunca daha fazla uyuyabilmek belirsiz olabiliyor. Bunun için burada size altın değerinde beş ipucu bırakıyorum.

  • Şekerleme yapmak önceliğiniz olsun. Mesela öğle arasında arabanızda ya da molanızda ufak bir şekerleme, çocuklar uyduktan sonra hızlıca gözlerinizi dinlendirme sizi daha dinç tutacaktır.
  • “Çocuklar uyuduğunda uyunur.” eski bir söylemdir. Çocuklarınız uyuduğunda temizlik, çamaşır, bulaşık ve diğer işlerinizi bırakın ve kendinizi hemen yatağa atın. Uyumasalar bile uzanıp sessiz bir vakit yaratmanız bile size yardımcı olacaktır.
  • Yükünüzü azaltması için bir yardımcıya başvurun.

 

 

Eğlenin

Çocukken oyun oynamaktan ya da bisiklet sürmekten nasıl keyif aldığınızı hatırlayın. Büyüdüğümüzde genellikle bize keyif veren şeyleri yapmayı unuturuz. Ancak eğlenmek müthiş bir stres atma yöntemidir.

İpucu: Farklı hobiler edinin.

 

 

Suçluluk Duygunuzdan Kurtulun

Suçluluk duygusu çoğu zaman gereksiz ve abartılı strese sebep olur. Gereksiz suçluluk duygusuyla ilgili endişe, vücudun zihinsel ve fiziksel olarak tepki vermesi dışında hiçbir işe yaramaz. Bu durumdan kurtulmak için ipuçlarını takip edin.

İpucu: Çıkarlarınızı koruma güdünüzü kabullenin ve onurlandırın. Sizin de haklarınız olduğunu, bunun aslında çok doğal olduğunu kabul edin. Son olarak kendinize sık sık şunu söyleyin “Başkalarınınkine uysa bile, kendi hedeflerinizi takip etmenin yanlış ya da kötü bir tarafı yoktur.”

 

 

Günlük Tutmak

Günlük tutmak gelecek hedeflerinizi belirlemeye yardımcı olmanın yanında, şu anki hayatınızdan memnun olmanızı sağlar. Yazıya döktüğünüz düşünceler, amaçlar ve eylemler, hayatımızdaki problemleri çözmemize yardımcı olurlar.

 İpucu: Başucunuzda bir günlük bulundurun ve sabah kalktığınızda ya da yatmadan önce ilk iş olarak günlüğünüzü tutun.

 

 

Meditasyon Yapın

Stresle başa çıkma yollarında neredeyse zirvede olan meditasyon, kalp atışlarınızı ve kan basıncınızı düşürerek sizi sakinleştirir. Basit bir meditasyon uygulamasını her yerde yapabilirsiniz. Gözlerinizi kapatın, derin bir nefes alın ve düşüncelerinize uzaktan bakın.

İpucu: Meditasyon sırasında zihninizi arındırmak için stres yapmayın. Rahat bir pozisyonda uzanırken ya da yatarken derin bir nefes alın ve düşüncelerinize dışarıdan bakın. 10 ya da 20 dakikalık bir alarm kurun. Eğer uyumuş olursanız bu harika!

Detaylı bilgi için bu meditasyon rehberine de göz atabilirsiniz: Meditation for Beginners: How to Meditate Deeply and Quickly

 

 

Düzenli Olun

Evinizi, aracınızı ya da ofisinizi düzenli tutmak stresinizi azaltır; çünkü kontrol sizde olduğu için ihtiyacınız olan bir şeyi hemen bulabilirsiniz.

İpucu: Evinizde ya da ofisinizde kullanmadığınız ya da eskiyen eşyalarınızdan acilen kurtulun.

 

 

Farkında Olun

Genellikle bir sonrakinin ne olacağını ya da dün ne olduğunu düşünürüz. Ancak nadiren yaşadığımız anın tadını çıkarırız. Anı yaşamak, tam olarak var olmamızı ve anı deneyimlememizi sağlar.

İpucu: Arkadaşlarınızla dışarı çıkmak, yemek yemek gibi bir etkinlikten önce orada olmaktan keyif aldığınızı kendinize hatırlatın. Gerçekten söylenenin ne olduğunu dinleyin ve ne diyeceklerine odaklanmayı denemeyin.

 

saglikli-nasil-yasanir

 

 

Gülümseyin

Gülümsemek vücudunuzun endorfin ve serotonin salgılamasını sağlar. Araştırmalar isteksiz bir gülümsemeyle gerçek gülümsemenin aynı etkiyi yarattığını gösteriyor. Bu yüzden iyi bir arkadaş olarak kendime hep bunu söylerim: “Yapıncaya kadar taklit et.”

İpucu: Aynanın karşısına geçip gülümseme egzersizleri yapın. Yaptıktan sonra saçma olduğunu düşünüp kıkırdamaya başlayabilirsiniz. Ancak bu size iyi gelecektir.

 

 

Derin Nefes Alın

Eğer siz de bizim gibiyseniz, nefes alışverişiniz oldukça yüzeysel. Derin bir nefes beyninize giden oksijen miktarını artırır, parasempatik sinir sistemini uyarır ve sizi sakinleştirir.

İpucu: Her gün uyandığınızda, yemekten önce ve yatmadan önce 10’ar dakikanızı derin nefes alma egzersizleri için ayırın.

 

 

Pozitif İçsel Konuşmalar Yapın

Kendimize ne söylediğimiz oldukça önemlidir. Kendimizle konuşmamız, ne söylediğimizi gözlemlemek ve ihtiyaçlarımıza bir şans vermek açısından oldukça önemlidir.

İpucu: Her sabah ne kadar harika olduğunuzu düşünün ve kendinize hayran olun. Olumsuz şeyler duyduğunuzda içsel konuşmanıza kulak verin. Başarı İçin 15 Pozitif İçsel Konuşma Yolu’na göz atın.

 

Sevdiğiniz Şeylere Öncelik Gösterin

Yemek yapmayı mı seviyorsunuz? Bahçe ya da evcil hayvan bakımı? Her gün sizi mutlu eden ve stresinizi azaltan şeylere vakit ayırın.

İpucu: Haftada en az üç kez 30’ar dakika sevdiğiniz bir aktiviteyle meşgul olun.

 

 

ŞARJ OLUN

 

İş Hayatınızı Dengeleyin

İş yaşamınızın özel yaşamınızı etkilemeye başladığı yoğun zamanlarda stres kaçınılmaz olur. Sık sık geriye dönüp gereksiz olanları çıkarma ihtiyacı duyarız. Diğer taraftan da kibarca “Hayır” demeyi öğrenin.

İpucu: Daha verimli bir gün için kendi avantajlarınızı kullanın, görevlerinize odaklandığınızda kısa süreliğine maillerinize ya da telefonlarınıza cevap vermeyin.

 

 

Kendi Felsefenizi Bulun

Bazıları için huzur veren mum ışığında sıcak bir banyo, diğerleri için mutlu edecek bir bardak şarap. Size huzur ve neşe getirecek her neyse, günlük ya da haftalık periyotlarla tekrarlayın.

İpucu: İlgilenmeniz gereken bir çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa, kendinizle geçireceğiniz vakitlerde eşinizden onlarla ilgilenmesini isteyin.

 

 

Evinizi Sizin İçin Kutsal Bir Yere Dönüştürün

Eviniz yeni ya da eski, büyük ya da küçük olabilir; ancak onu sevdiğiniz ve sizi daha özgür hissettirecek şekilde dizayn edebilirsiniz.

Bu mutfak masasının üzerine bir çiçek koymak ya da mutfağınızı baştan başa değiştirmek olabilir.

İpucu: Değişime yatak odanızdan başlayın, doğru perdeleri, tabloları, kırlentleri, sizi kendi kişisel bölgenizde özel hissettirecek her neyse, seçtiğinizden emin olun.

 

 

Evcil Hayvan Edinin

Bir evcil hayvan edinmek sizi daha sağlıklı yapabilir. Yalnız hissetmenizi azaltır, kan basıncınızı ve kolestrolünüzü düşürür ve daha fazla hareket etmenizi sağlar.

 

saglikli-nasil-yasanir

 

Ellerinizi Yıkayın

Hepimiz mikropların nasıl bulaştığını biliyoruz, fakat insan elinin bir klozet kapağından daha fazla mikrop barındırdığını biliyor muyuz?

Grip, soğuk algınlığı ya da diğer bulaşıcı hastalıklardan korunmak için elinizi ağzınıza ya da yüzünüze yaklaştırmadan önce mutlaka yıkayın.

İpucu: Dışarıdan eve gelir gelmez ellerinizi yıkayın.

 

 

Dinlenin

İnsanlar ne kadar çalıştıkları hakkında konuşmayı severler. Dinlenme bedeninizin ve ruhunuzun gençleşmek için kullandığı zamandır. Bu zamanı doğru bir şekilde kullandığınızdan emin olun.

İpucu: Yatağa girmeden 45-60 dakika önce telefon ya da tabletinize veda edin. Bu vücudunuzun melatonin salgılamasına yardımcı olacak ve uykunuzu getirecektir. Yatak rutini yapmayı deneyin.

 

 

Yıllık Doktor Kontrolleri Yaptırın

Bu sadece önemli bir hastalığı önlemek için değil, vücudunuzdaki değişimleri de fark etmeniz için önemlidir.

İpucu: Sağlıklı hissettiğiniz bir gün yıllık kontrol randevunuzu alın.

 

 

İhtiyaçlarınıza Odaklanın

Biraz bencilce gözükebilir ama siz kendinizle ilgilenmezseniz sizinle kim ilgilenecek?

İpucu: Günlük tutarken ihtiyaçlarınızın listesini güncelleyin ve ihtiyaçlarınızı karşıladığınızdan emin olun.

 

  • Fiziksel ve ruhsal olarak sağlı hissetmenize yardımcı olacak pek çok yol mevcut.

Bunlarla ilgili daha fazla bilgi almak için makalelerimize göz atmayı unutmayın!

 

 

 

Gamze Sevdik

Proje Yönetimi Okulu Editörü


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı