Erasmus+ESC

Finlandiya ESC Gönüllü Hizmeti 2024

Finlandiya ESC Gönüllü Hizmeti 2024 DAGTEK, Batı Uusimaa refah hizmetleri bölgesinin bir parçası olarak zihinsel engelli veya otistik spektrum bozukluğu olan kişilere yönelik hizmetler sunmaktadır. Dağtek’in sunduğu aktiviteler farklı alanlarda çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Gönüllü kısmen sanat ve el sanatları atölyemize, kısmen de yaşam becerileri faaliyetlerine yardımcı olacaktır. Gönüllünün bu alanda becerileri varsa, FIX-TV’ye (film ve medya ile çalışan küçük bir grup) kısmen yardımcı olmak da mümkündür. Gönüllü ayrıca farklı temalara sahip küçük atölye çalışmaları düzenlemek için inisiyatif alabilir; örneğin şu anda gönüllülerimiz haftalık yemek pişirme dersi ve Güzellik Salonu sunuyor.

Dagtek’in sanat ve el sanatları atölyesinde farklı tekstil el sanatları, görsel sanatlar ve seramik atölyeleri bulunmaktadır. Her atölyede aktiviteleri koordine eden ve yönlendiren bir koç bulunmaktadır. Şu anda Dağtek’in sanat ve el sanatları atölye topluluğu, çoğunluğu farklı türde zihinsel engelleri olan veya küçük öğrenme güçlükleri olan kadınlardan oluşan 25 katılımcı ve dört atölye koçu/mentorundan oluşuyor.

Dağtek’in yaşam becerileri faaliyetlerine katılanların günlük faaliyetlerinde rehberliğe ve desteğe ihtiyaçları vardır. Yaşam becerileri etkinlikleri 2-4 kişiden oluşan küçük gruplar halinde gerçekleşir ve her zaman katılımcıların durumuna, ilgilerine ve ihtiyaçlarına göre planlanır. Yaşam becerileri etkinliklerine her gün yaklaşık yirmi kişi katılıyor. Günlük aktiviteler örneğin müzik, sanat ve el sanatları, resim yapma, oyunlar ve dışarıda yürüyüşlerden oluşur. Amaç, her katılımcının bireysel başlangıç noktasını dikkate alarak her katılımcıyı aktif olmaya, dahil olmaya, kendi kararlarını vermeye ve günlük yaşamlarının içeriğini etkilemeye teşvik etmektir.

Konaklama, yemek ve ulaşım

  • Gönüllü, Dağtek’in başka bir gönüllüsüyle birlikte ortak bir dairede yaşayacak.
  • Öğle yemeği Dağtek’te verilecektir. Diğer yemekler gönüllü tarafından pişirilecek ve gönüllüye yemek yardımı verilecek.
  • Gönüllünün olası günlük ulaşım masrafları karşılanacaktır.

Finlandiya ESC Gönüllü Hizmeti 2024 Başvuru için Tıklayınız

Gönüllülük dönemi

1.3.2024–28.2.2025 (12 ay)

Son başvuru tarihi

En geç 19 Kasım 2023 tarihinde başvurunuz

Temalar

Yaratıcılık ve kültür, engellilik – özel ihtiyaçlar, katılım – eşitlik, sağlık ve refah


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu