BlogYurt Dışı Eğitim

Expatlık Nedir? Yurt Dışına Taşınırken Bilmeniz Gerekenler

Expat Ne Demektir?

İngilizce “expatriate” kelimesinin kısaltılmış haline denilen bir kelime. Aslında, Latince “ex” ve “patria” kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmış bir kavram. Ex -> dışarıdan, patria-> ülke anlamına geliyor. Genelde çalıştıkları firma tarafından başka ülkelere gönderilen insanlar expat olarak adlandırılıyor, aynı zamanda bu kelime günümüzde yurt dışında çalışmaya giden herkesi kapsıyor da diyebiliriz.

Antik çağlardan beri insanlar diplomat, tüccar veya misyoner olarak yabancı ülkelerde yaşamaya gittiler. Bu tür insanların sayısı, Avrupa sömürge döneminden sonra belirgin bir şekilde arttı.

Birleşmiş Milletler’e göre expatlar dünya nüfusunun yaklaşık olarak %3’ünü oluşturuyor. Eğer yurt dışında yaşamayı planlıyorsanız, yeni eviniz hakkında aklınızda bulundurmanız gereken birçok şey var. Gitmeden bu önerilere göz atabilirsiniz.

  1. Para Transferi İçin Banka Kullanmayın

İster okul için ödeme yapın ister ev alın veya emeklilik ikramiyesi için banka ile para transferi yapmak sandığınızdan daha pahalıya gelebilir. Döviz kurları %5 komisyona kadar çıkabilir, ayrıca bankanıza bağlı olarak ekstra işlem ücretleri de size yansıtılabilir. Bunun yerine global para transferi yapabileceğiniz servisleri kullanmanız daha iyi olacaktır, böylece hem daha hızlı hem de daha ucuza para transferi yapabilirsiniz.

  1. Yaşamak İstediğin Şehri Önce Ziyaret Edin

Çok fazla insan yeni yaşamaya başladığı şehir beklentilerini karşılayamadığı için mutsuz hissediyor. Tamamen yeni bir yere taşınmadan önce turistlerin olmadığı bir sezonda yaşamak istediğiniz şehri ziyaret etmelisiniz. Bu sayede orada uzun süre yaşamanın size zorluk olup olmayacağını deneyebilirsiniz.

  1. Evrakları Düzenli Bir Şekilde Hazırlayın

Zamanınız varken doğum belgesinden, sabıka kaydına, vize başvurularından iş başvurularına tüm evraklarınızı düzenli bir şekilde hazırlamalı ve takip etmelisiniz. Çoğu büyük şirket günümüzde bir tür doğrulama servisi kullanarak başvuruların tutarlı olup olmadığına bakıyorlar. Bu yüzden taşınmadan önce mutlaka diplomalarınızın ve not dokümanlarınızın kopyalarını yanınıza almak faydalı olacaktır. Ek olarak, çok uluslu şirketler önceki başarılarınızla ilgili belgeler isteyebilirler, elinizde bu kayıtları bulundurmanız işinize yarayacaktır.

  1. Sosyal Medyadan Yararlanın

Yerel bir expat topluluğuna katılmış olabilirsiniz ya da eski arkadaşlarınız ile Facebook ile iletişimde kalabilirsiniz, sosyal ağlar yurt dışına çıkarken sizi yalnız kalmaktan kurtaracaktır. Çevrenizle bağlantı kurmak için Meet Up gibi servisleri kullanarak bölgenizdeki etkinliklere katılabilirsiniz ve Skype gibi uygulamalarla da sevdiklerinizle görüntülü konuşabilirsiniz.

  1. Esnek Olun

Taşınırken sizi bunaltacak birçok karar vermeniz gerekecek. Gitmeden önce olabildiğince araştırma yapmak gerçekten çok önemli, ayrıca mutlaka bazı kararları verirken hata yapabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Eğer kendinizi yanlış bir ortamda (mahalle, iş yeri, okul) hissederseniz rotanızı değiştirmekten asla çekinmeyin.

  1. Yanınızda Fazla Eşya Taşımayın

Fazlalık eşyalardan kurtulmak zor olabilir ama neredeyse taşınan herkes bu eşyaların büyük bir yük olduğunu doğrulayacaktır. Hatıralarınızı yanınıza alın, dijital müzik ve kitapları tercih edin. Yeni evinize taşınana kadar neye ihtiyacınız olduğunu bilemezsiniz. Asıl gerekli şeyleri kısa sürede halledebilirseniz gerisini bir şekilde tamamlarsınız.

  1. En İyi Fırsatları Arayın

Önemli turistik yerlere ucuza dolaşmak için Groupon ve LivingSocial gibi grup satın alma sitelerine kaydolun. Yakınlarda neler olduğunu öğrenmek için günlük olarak gazete okumanız basit bir seçenektir. Ne zaman gideceğiniz ve nerede kalacağınız konusunda esnek olabilirseniz, fiyat konusunda seyahatiniz kolaylaşabilir.

  1. İlk Günden Dil Öğrenmeye Başlayın

Dil öğreniminde seviyeniz ilerlerken aynı zamanda o ülkenin kültürüne de yakınlaşmış olursunuz. Asla akıcı bir şekilde Rusça konuşamayacak olsanız da birkaç kelime öğrenmeniz bile bir iyi niyet göstergesi olarak görülür. Sonuç olarak dil öğrenmek kesinlikle önceliklerinizden biri olmalıdır.

  1. Yerel Biri Gibi Yaşayın

İster Lapland’da orman meyvesi toplayın ister Fransa’da fermente üzüm suyu yudumlayın, yeni şehrinizin keyfini yaşayarak çıkarmak gibisi yoktur.

  1. Okuyun

Muhtemelen yaşayacağınız şehir hakkında bilmeniz gereken her şeyi asla öğrenemeyeceksiniz, ancak başarılı bir deneyim için biraz popüler kültüre sahip olmak çok önemlidir. Siyasi sistem ve günün temel meseleleri hakkında temel bir düşünceye sahip olmaya çalışmalısınız. Yeni şehriniz hakkında anılarınız varsa bunlar ekstra puan olarak geri döner.

Öneriler:

https://gezimanya.com/Yazilar/expat-nedir

https://open.spotify.com/show/1sWgeK2PEab9xBDaUf4UjD?si=u6ZKAxm7QFWA7nJzvX0dDA

 

Kaynakça

https://en.wikipedia.org/wiki/Expatriate

http://www.pariste.net/pariste-expat-olmak-expatlik-nedir-nasil-expat-olunur/

https://gezimanya.com/Yazilar/expat-nedir

Proje Yönetimi Okulu Editörü

Yasin Karaçelebi


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu