BlogDil Öğrenimi

Dil Öğrenmenin En İyi Yolu: Oyun Oynamak

Bir dil öğrenmek her zaman çok meşakkatli ve sıkıcı olmak zorunda mı?

Cevap yankılanan bir “Hayır!”

Yeni bir dilde ustalaşmak zor olmalı, ancak kimse bunun sıkıcı olması gerektiğini söylemedi.

Yeni bir dil öğrenmek, öğrenmeye yaklaşımınız eğlenmeye yönelik olduğunda gerçekten keyifli olabilir! Günümüzde sosyal medya, filmler ve hatta oyun oynayarak dil öğrenmek mümkün!

Tekrarlayan ezberci öğrenme yöntemleriyle öğrenmeye yaklaştığınızda herhangi bir eğitim biçimi oldukça sıkıcı olabilir. Bu, zayıf bir öğrenme modeli yaratır ve genellikle daha az ilerlemeye yol açar.

Oyun oynayarak ve eğlenerek bir dili nasıl öğreneceğini keşfederken, eski sıkıcı öğrenme tekniklerini bir kenara at ver ve yazının devamını oku! Bu tür oyunlar akıllı telefonunuzdaki uygulamalar, internetteki oyunlar, oyun konsolunuz ve bilgisayar oyunlarınız gibi temelde sahip olduğunuz ve zevk aldığınız her şey olabilir!

Eğlenirken Öğrenmek: Nihai Kombinasyon

Doğru öğrenmenin doğası gereği ciddi olması gerektiğine dair yaygın ancak yanlış bir kanı vardır ve eğer biri eğleniyorsa o zaman gerçekten öğrenmiyor demektir. Oyunlar, bir dili öğrenmek için alternatif bir yol sağlarken aynı zamanda keyifli de bir metottur

“Öğrenme” fikri günümüzde artık ezberleme anlamına gelmez. Bunun yerine, çeşitli koşullarda, baskı altında, başka bir dilde uygun şekilde yanıt verebilmek için gerekli becerileri edinme anlamına gelir. Oyunlar, bu kazanımları en eğlenceli şekilde elde etmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle, bir oyun oynamaktan zevk alırken, bilinçsizce bir dizi dil becerisi edinirken eğlenebilirsin!

Oyunların kullanımı, herhangi bir dilde ilerlemek için harika bir öğrenme aracı olabilir. Bu yaklaşımda, hedef dilinizden daha fazlasını öğrenerek oyunda kazanırsınız.

Oyunlar Dil Öğrenmeye Gerçekten Nasıl Yardımcı Olabilir?

Oyunlar aracılığıyla dil öğrenmenin güzelliğini anlatan eski bir Çin atasözü vardır: “Söylersen unuturum. Gösterirsen hatırlayabilirim. Beni de dahil edersen, anlarım. ” En iyi dil oyunları, sizi dili farklı şekillerde kullanmak için tasarlanmıştır.

Bu oyunlar dinamik bir öğrenme atmosferi sunar, bu yüzden oyunu oynamaktan daha fayda sağlamak gerçekten size düşüyor. Sizin için en uygun olan zamanda oynamayı seçebilir ve hedef dilinizi öğrenmek için harcadığınız zamanın tadını çıkarabilirsiniz. En iyi yanı, oyuna kendinizi kaptırırken aslında farkında olmadan da öğreniyor olmanızdır. Bu nedenle, standart öğrenmeye dikkat etmek yerine oyunda başarılı olmaya odaklanmanız yeterlidir (Bu arada stratejik düşünmeyi de gerektirir, bu da yeterliliğinizi daha da geliştirebilir).

Oyunlar ayrıca dilde hata yapma korkusu olmadan dili öğrenmek için harika bir kişisel yol sağlar. Boş zamanlarınızda telaffuz, yazım, dil bilgisi ve sözdizimi ile becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Ancak oyun odaklı bağlamda, dil ile çeşitli şekillerde yazarak, dinleyerek, konuşarak ve anlayarak bağlantı kurarsınız ve bunların hepsi akıcı konuşmanıza yardımcı olur.

Dahası, oyunlar yoluyla öğrenmek aslında sizi dili daha fazla öğrenmeye motive eder! Boş zamanlarında oyun oynamayı sevmek ve eğlenceli rekabet gücü unsuru dili daha sık pratik yapman için bir katalizör görevi görür. Oyunda ilerlemek, dilin daha fazla öğrenilmesini gerektirir, böylece oyunda daha yüksek seviyelere ulaştıkça, hedef dilinizde de daha yüksek beceri seviyelerine ulaşırsınız.

Oyunlar Yoluyla Dil Öğrenmenin Faydaları

2003 yılında dil edinim uzmanları Asian EFL Journal tarafından bir araştırma yapılmıştır. Araştırma, yeni bir dil öğrenirken oyun temelli eğitim yöntemlerinin öğrenciler üzerindeki etkisini değerlendirir. Ve sonuçlara göre öğrenciler, oyunların sağladığı rahat ortamın yanı sıra, oyunların öğrenme ortamına getirdiği rekabet gücü ve motivasyonundan da keyif aldıklarını söylüyor.

Öğretmenler tarafından ayrıca öğrencilerin ezbere yöntemlerle öğrenmeye kıyasla oyun oynayarak öğrendiklerinde öğrenmenin daha hızlı gerçekleştiği ve bilgilerin daha uzun süre kalıcılığı olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma, oyunların dil edinimi için oldukça etkili bir araç olduğunu da böylelikle doğruluyor.

Şimdiye kadar, dil oyunları oynamanın sayısız faydasını saydık, işte bu faydaların kısa bir özeti:

–          Etkili zaman kullanımı

–          Olağan eğitim yöntemine hoş bir mola

–          Eğlenceli ve keyifli

–          Dil kullanımı için anlamlı bir bağlam

–          Öğrenme motivasyonunda artış

–          İletişimsel yeterliliğe ve dil kullanımına teşvik

–          Hata yapma endişesinde azalma

–          Okuma, dinleme ve konuşma gibi dil becerilerinde sağlanan bütünlük

–          Öğrenmeye karşı oluşan olumlu tutumlar

Oyunlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim ve öğretim amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. 2008’de yaklaşık 170 milyon Amerikalı, birden fazla öğrenme hedefine ulaşmak için bilgisayar oyunları oynadı ve neredeyse 12 milyar dolar harcadı.

Sadece bir oyun oynayarak öğrenirken beyniniz büyük ölçüde uyarılır ve aynı anda problem çözme, hafıza, odaklanma, zihinsel çeviklik ve tabii ki dil gibi diğer yararlı bilişsel becerileri geliştirirsiniz.

Peki dil becerilerinizi geliştirmek için hangi dil oyunlarını oynamalısınız?

Hangi Dil Oyunları Oynamak İçin En İyisidir?

Tüm oyunlar eşit şekilde tasarlanmaz. Kesinlikle çok eğlenceli olan bazı oyunlar var, ancak bazıların ise öğrenmenin daha eğlenceli bir yolunu sunarken çok da eğlenceli olmayabilir.

İyi bir dil oyunu, sizi konuşma, dinleme, yazma, okuma, kelime hazinesi ve hedef dili anlamanızı geliştirmeye teşvik etmelidir. Kısa sürede oyundan sıkılmamanız için uzun ömürlü olmalıdır. Birçok dil oyunu, yukarıdaki kriterlere uyacak ve daha fazlasını başaracak şekilde tasarlanmıştır. Kesinlikle hedef diliniz için özel olarak oluşturulmuş oyunları aramalısınız. Ancak yine de işte şu anda çeşitli diller için sürümleri olan en iyi dil oyunlarından bazılarını içeren bir liste!

Duolingo  (İnternet ve Uygulama)

Anadili İngilizce olan kişiler Duolingo’yu kullanarak 16 farklı dil öğrenebilirler, ancak yine de Japonca veya Çince bu diller arasında değildir. Ancak, anadili Asya dillerinden biri olan kişiler yine de uygulamayı İngilizce öğrenek için kullanabilir, çünkü site 23 farklı dilde kullanılabilmektedir. Duolingo’nun büyüleyici bir oyun tasarımı var ve ne kadar çok oynarsanız seviye atlayıp yeni kategorilerin kilidini açarsınız. Uygulamanın odak noktası, bir dizi farklı oyun aracılığıyla dilleri öğrenmek için konuşma, çeviri, yazım, görsel sıralar ve çoktan seçmeli soru tiplerini kullanmaktır.

Duolingo ayrıca diğer arkadaşlarınızla oynamanıza ve kendi seçtikleri bir dili öğrenirken onlarla iletişim halinde kalmanıza da olanak tanır. Çoğu kullanıcının fark edemeyeceği şey, Duolingo’nun aynı anda interneti çevirmeye yardımcı olan bir dil öğrenme platformu olarak tasarlanmış olmasıdır!

FluentU (İnternet ve Uygulama)

FluentU’nun dil öğrenimine benzersiz bir yaklaşımı vardır. FluentU ile gerçek dilleri öğrenirsiniz – tıpkı yerlilerin onları konuştuğu gibi. FluentU’da film fragmanları, komik reklamlar, vlog’lar ve web dizileri gibi çok çeşitli videolar vardır. FluentU, ilgili bir görseli, tanımı, sesi ve faydalı örnekleri görmek için herhangi bir kelimeye dokunmanızın yeterli olduğu etkileşimli alt yazılara sahiptir. Artık etkileşimli transkriptlerle ana dil içeriği daha erişilebilir. Bir şeyi yakalayamadınız mı? Geri dönün ve tekrar dinleyin. Bir kelimeyi mi kaçırdınız? Tanımları anında görüntülemek için farenizi veya elinizi altyazıların üzerine getirin ve tıklayın. FluentU’nun Öğrenme Modu ile herhangi bir videodaki tüm kelimeleri öğrenebilirsin. Öğrenmekte olduğunuz kelimeye ilişkin daha fazla örnek görmek için sola veya sağa kaydırmanız yeterli. Ve FluentU her zaman öğrenmekte olduğun sözcüklerin kaydını tutar. Videolar ve örnekler önererek size% 100 kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak için bu sözlüğü kullanır.

FluentU’yu web sitesinde bilgisayarınızla veya tabletinizle kullanmaya başlayın veya daha da iyisi FluentU uygulamasını iTunes veya Google Play mağazasından indirin. FluentU şu anda İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Japonca, Çince, Korece, İtalyanca, Portekizce ve Rusça dillerinde mevcuttur.

Babbel (İnternet ve Uygulama)

Babbel şu anda Endonezce, Danca ve Rusçayı içeren ancak Japonca veya Çincenin bulunmadığı 14 farklı dil öğreniminde kullanılıyor. Uygulama gramer, kelime bilgisi ve telaffuz becerilerini öğrenmeye odaklanır (Dolayısıyla, konuşma tanıma özelliğine sahiptir!).

Babbel, daha doğrudan yaklaşımı nedeniyle öne çıkıyor ve çeşitli ortamlara sahip. Daha fazla pratik ve daha az “oyun hissine” odaklanmayı tercih ederseniz, bu sizin için bir oyun olabilir.

Bravolol (Uygulama)

Bravolol şu anda Japonca, Çince, Korece, Arapça ve Tayca dahil 17 dil için öğrenme uygulamalarına sahiptir. Diller, selamlaşma, romantizm ve hava durumu gibi temalar aracılığıyla öğretilir. Yazım, telaffuz, görsel tanıma ve problem çözme etkinlikleriyle öğrenirsiniz. Bu oyunun ilginç bir yönü, telaffuz ederken kendi sesinizi duymanıza ve ardından bunu anadili ile karşılaştırmanıza izin vermesidir. Diğer dil uygulamalarının yanı sıra Bravolol ayrıca sözlük uygulamaları ve Çin’e özgü İş Çincesi ve Finans Çincesi olmak üzere iki farklı uygulama daha sunar.

Mindsnacks (Uygulama)
Bu şirket, oyun tasarımlarıyla “yılın en iyi eğitim uygulaması” ödülünü kazandı. Oyunun kendisi, bir dili öğrenmenin farklı yolları etrafında dönen birkaç küçük mini oyundan oluşur. Mindsnacks’ın şu anda kullanılabilen 7 dili vardır: İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Portekizce, Almanca, Çince ve Japonca. Mini oyunlar görsel, işitsel ve kinestetik olmak üzere bilişin tüm yönlerinde doğru tanımları, doğru yazımı ve yaygın hataları tanımayı içerir. Sayıların ve renklerin temellerinden hedef dilinizde bir konuşma yapabilmeye kadar öğrenebileceğiniz birçok farklı ders vardır.

Hangi oyunu oynamayı seçerseniz seçin ve hangi cihazda oynamayı seçerseniz seçin, tamamen size kalmış. Oyun söz konusu olduğunda her insan farklı bir teşvikten hoşlanır, bu yüzden oyun üretim endüstrisi bu kadar büyüktür.

Öyleyse devam edin ve keyfinize bakın; birkaç farklı dil oyununu deneyin.

İkinci bir dil öğrenmenin ne kadar eğlenceli olabileceğine inanamayacaksın. Oyun başlasın!

İlayda Doğanay

Proje Yönetimi Okulu Editörü

Kaynak: https://www.fluentu.com/blog/best-way-to-learn-a-new-foreign-language-online/


İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yeni veya eski bir dil için çok faydalı bir site hazırlanmış. Emeklerinize sağlık ne güzelsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu