BlogYurtdışı Eğitim

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler ile çeşitli yollarla başka ülkenin vatandaşlığına sahip olabilirsiniz. Bu durum mevcut mensubu olduğunuz ülkenin vatandaşlığını kaybetmek değildir, ikinci bir vatandaşlık alma türüdür. Dünyaya baktığımızda en kolay ve hızlı vatandaşlık veren ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı ile ilgileniyorsanız, popüler seçeneklerden biri ülkede gayrimenkul edinimidir. Minimum miktar 400.000 ABD dolarıdır. Süreç hızlıdır ve vatandaşlığınızı altı aydan daha kısa bir sürede almayı bekleyebilirsiniz. Peki Türkiye vatandaşları için en kolay vatandaşlık veren ülkeler hangileridir?

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Portekiz

Portekiz’in sunduğu Golden Visa Rezidans Programı, onu göçü en kolay ülkelerden biri haline getiriyor. Bir Portekiz vatandaşlığı için eğitim, çalışma veya evlilik yoluyla oturma izni almanız gerekir. Yüksek değerli yatırımlar yaparsanız, beş yıllık bir oturma iznine sahip olmak size kalıcı oturma izni sağlayabilir. Golden Visa’ya sahip olduktan sonra vatandaşlık için başvurabilirsiniz. Başka bir ülkede yaşama ve Portekiz’i yılda sadece yedi gün ziyaret etmeniz yeterlidir. Bunun için temel bir Portekizce dil testine de girmeniz istenecektir.

Başvuru için Tıklayınız

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, 55 yaşın altındaki bireyler için Nitelikli Göç Programı sunmaktadır. Yeni Zelanda’da çalışarak veya okuyarak iki yıl kalabilirsiniz. Eşinizi veya bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınızı (24 yaş altı) da vize başvurunuza ekleyebilirsiniz. Yurtdışında doğduysanız ve en az bir ebeveyniniz Yeni Zelanda vatandaşıysa, vatandaşlık almaya hak kazanabilirsiniz.

Başvuru için Tıklayınız

Malta

Malta’nın Bireysel Yatırımcı Programı (MIIP), Avrupa Birliği vatandaşlığı elde etmek için kolay bir yol sunar. Program, bağış ve yatırım yoluyla Malta vatandaşlığı almanızı sağlar. Ülkede 36 ay yaşadıysanız 600.000 Euro; 12 ay yaşadıysanız 750.000 Euro katkıda bulunmanız gerekmektedir. Ayrıca, yatırım yoluyla Malta vatandaşlığı için 700.000 Euro değerinde bir gayrimenkul yatırımı veya en az 16.000 Euro yıllık kira için bir mülk kiralaması gerekmektedir.

Genel Şartlar

  • On sekiz yaşından büyük olmalısınız
  • Sabıka kaydınız temiz olmalı
  • Yatırım ve bağış şartlarını karşılayabiliyor olmalısınız
  • Uluslararası bir sağlık sigortası poliçeniz olmalı
  • Biyometrik datanız olmalı
  • Ülkedeki minimum konaklama şartını karşılamalısınız

Başvuru için Tıklayınız

Yunanistan

AB vatandaşlığı almak için Yunanistan pasaportuna başvurmak adına yatırımcıların 7 sene boyunca yılda en az 183 gün Yunanistan’da yaşama zorunluluğu vardır. 1 Ocak 2023’ten itibaren minimum gayrimenkul yatırım tutarı 500.000 Euro’ya yükseltilmiştir. Vatandaşlığı kolay alınan ülkeler sıralamasında maalesef alt sıralardadır.

Başvuru için Tıklayınız

Karayip Ülkeleri

Önceliğiniz Avrupa Birliği pasaportu değil,  sadece vize konusunda kolaylık sağlamak ise Karayipler’de yatırım yaparak vatandaşlık edinmeyi düşünebilirsiniz. Karayip ülkeleri, yatırımla beş farklı vatandaşlık programı sunar. Karayip dünyada en kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında en popüler programa sahiptir.

St.Kitts ve Nevis

Hükümet tarafından onaylanan bir projesinden 400.000 USD tutarında bir mülk satın alınmalıdır. Bir diğer seçenek ise devlet onaylı lüks bir tesise 200.000 ABD doları değerinde minimum 7 yıl sürecek bir yatırımda bulunulmalıdır. St.Kitts ve Nevis en kolay vatandaşlık alınan ülkeler arasındadır.

Başvuru için Tıklayınız

Antigua ve Barbuda

Ülkenin ulusal kalkınma fonuna en az 100.000 ABD doları tutarında bir defaya mahsus bağışta bulunarak Antigua ve Barbuda vatandaşlığı alabilirsiniz. Başka bir seçenek de devlet onaylı bir gayrimenkul projesine 400.000$ yatırım yapmaktır. Yatırımı beş yıl boyunca elinizde tutmanız gerekecek. Bir Antigua ve Barbuda pasaportu size dünya genelinde 151 ülkede vizesiz seyahat imkanı sunar. Antigua ve Barbuda, yatırım yoluyla vatandaşlık alınması en kolay ülkelerden biridir.

Güncel Almanya İş İlanları 2023

Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Almanya İş Bulma Siteleri için Tıklayınız

Almanya Mavi Kart Nedir? Nasıl Alınır? Tıklayınız

Almanya Göçmenlik Başvuru Rehberi


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu