BlogKişisel Gelişim & Verimlilik

En İyi Jim Carrey Filmleri

Hollywood ünlüleri arasında yer alan Jim Carrey filmleri en çok izlenen yapımlar arasında yer almaya devam ediyor. Aktörlük kariyerine komedi filmleri ile başlayan Jim Carrey daha sonra dram, gerilim ve bilim kurgu filmlerinde de rol almıştır. Üstlendiği her rolü başarı ile canlandıran Carrey’in yer aldığı filmler oldukça fazladır. Her filmi milyonlarca dolar gişe başarısı elde etmiştir. Aynı zamanda her karakteri başarı ile canlandırması sayesinde çok sayıda da ödül kazanmıştır.

En İyi Animasyon Filmleri 2023

Carrey 1962 yılında Kanada’nın Ontorio kentinde dünyaya gelmiştir. Aktörlük kariyerine televizyon dünyasında başlamıştır. İlk başlarda televizyon dizilerinde küçük roller alırken mimikleri ve doğaçlama yeteneği ile dikkatleri çekmeyi başarmıştır. Çok başarılı yapımlarda yer almış olmasına rağmen Carrey hiç Oscar ödülü alamamıştır. Bunun yanında ise 2 kez Altın Küre ödülü almıştır. Tam 9 adet MTV Film ödülü olan ünlü aktör Empire Dergisi tarafından tüm zamanların en iyi 100 sinema yıldızı sıralamasında 54. sırada yer almayı başarmıştır. Jim Carrey filmleri ile çok sayıda ödüle sahip olurken bunların arasından en çok beğenilenler arasında şunlar yer alıyor:

  • Sil Baştan
  • Truman Show
  • Aydaki Adam
  • Salak ile Avanak
  • Yalancı Yalancı
  • Sonic The Hedgehog

Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

Jim Carrey bu filmde sevgilisinden ayrıldıktan sonra onu tamamen unutabilmek için hafızasını sildiren Clamentine canlandırıyor. Trajikomik hikayesi ile çok beğenilen bu filmde Clamentine hafızasını sildirdikten sonra yeni biri ile tanışır. Yeni ilişkisinde de çeşitli sorunlar yaşar. Filmde Carrey’e Kate Winslet eşlik ediyor. Bu film Carrey’in canlandırdığı rolle değil ama senaryosu ile 2005 yılında En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar ödülüne layık görüldü. Filmin Idmb puanı 8.3 ve en çok beğenilen Jim Carrey filmleri arasında yer alıyor.

Truman Show

Sinema dünyasının unutulmaz filmleri arasında Jim Carrey’in başrolünde yer aldığı Truman Show bulunuyor. Truman huzurlu, mutlu ve sakin hayata sahip biridir. Truman’ın bir gün öldüğünü sandığı babasını görmesi ile tüm hayatı değişir. Kendisi hiç bilmese de Truman aslında kendisi için özel olarak hazırlanmış bir stüdyoda yaşamaktadır. Onun hayatının her anı milyonlarca kişi tarafından izlenmektedir. Bir stüdyoda yaşadığını fark eden Truman buradan kaçmak için çaba göstermeye başlar. 1998 yılında çevrilen bu filmde Carrey’e başrolde Laure Liney eşlik ediyor. Filmin Imdb puanı 8.1. olarak karşımıza çıkıyor.

Aydaki Adam (Man on the Moon)

Jim Carrey filmleri içinde en çok beğenilenler arasında Aydaki Adam bulunuyor. Sıradışı bir komedyen olan Andy Kaufman’ın hayatının anlatıldığı film biyografi türünde yer alıyor. 7.4 Imdb puanına sahip olan film başta Golden Globe olmak üzere çok sayıda ödül de almıştır.

Salak ile Avanak ( Dumb & Dumber)

Jim Carrey’in tüm dünyada tanınmasını sağlayan Salak ile Avanak filmi olmuştur. Bu kadar da olmaz denilen sakarlıkları ile dikkat çeken iki arkadaşın başından geçen maceralar filmin konusunu oluşturmuştur. 1994 yılı yapımı olan filmin çok beğenilmesinin ardından aynı adla dizisi de çekilmiştir. Imdb puanı 7.3 olan film aktörün en çok izlenen filmleri arasında yer alır.

Yalancı Yalancı (Liar Liar)

Babası sürekli yalan söyleyen bir çocuğun yaş gününde dileği babasının bir gün boyunca hiç yalan söylememesi olur. Onun bu dileğinin kabul olması, ortaya mükemmel Jim Carrey filmleri arasında giren Yalancı Yalancı filminin çıkmasını sağlar. Carrey tarafından canlandırılan Fletcher için o gün adeta bir kabusa dönüşürken izleyiciler ile eğlenceli zamanları filmi izleyerek geçirirler. Imdb puanı 6.9 olan filmde aktöre Cameron Diaz da eşlik ediyor.

Kirpi Sonic (2020)

Dünyanın Carrey’i geri kazandığı film. Yıllarca bir sisin içinde kaybolmuştu – sanata, kötü dramaya ve giderek daha itici görünen kamusal kişiliğine odaklanmıştı – ama Sonic the Hedgehog için her şey yeniden bir araya geldi. Dr Robotnik’i, klasik dönem Carrey’nin yaptığı gibi, tüm filmin en iyi parçası olmasaydı tamamen gereksiz olacak bir dans arayla, yüksek sesle, aleni ve monomanyak olarak çitler için sallanıyor. Hala bir Sonic the Hedgehog filmi, bu yüzden asla en iyilerden biri olarak kabul edilmeyecek, ancak Carrey’in ortalıkta dolaşmasını izlemek, bir adamın yeteneğine yeniden aşık olmasını izlemek gibi. Bir devam filmi zaten yeşil ışık yaktı.


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu