Blog

Eğitim Sonunda Sertifika Alabileceğiniz 10 Ücretsiz Kurs

Günümüzde üniversite, kolej, yüksekokul gibi eğitim veren kurumlar ve özel şirketler yararlanmak isteyen kullanıcılar için ücretsiz online eğitimler sunmaktadırlar. İsteyen herkes bu online kurslara ücretsiz olarak kayıt yaptırabilir. Kendi hızınıza göre ayarlayabileceğiniz, boş zamanlarınızı verimli bir şekilde değerlendirmenizi sağlayacak bu kurslar sadece bilginizi değil aynı zamanda işe alım şansınızı da arttıracaktır. İşte ücretsiz olarak alabileceğiniz ve becerilerinizi ve bilginizi arttıracak oldukça yararlı 10 online kurs…

1. Girişimcilik: Fikirden Lansmana

Udemy.com’a göre bu girişimcilik kursu, yeni bir girişim için fikir oluşturmaktan başarılı bir lansmana kadar geçen süreyi açıklamaktadır. Bu site, dillerden tutun da müzik ve spora kadar pek çok online kursu sizlere ücretsiz olarak sunar. Sitede girişimcilik için, kendi hızınız ve boş zamanınıza göre çalışabileceğiniz 32 ders ve 10 egzersiz vardır. Videoların toplam süresi ise sadece 2,5 saat 🙂

Bu kursun amacı; hevesli girişimcilere fikirlerini başarılı bir işe dönüştürme şanslarını fazlasıyla arttıracak adımlar vasıtasıyla rehberlik etmektir.

2. Bireysel Finansman

Bireysel finans yönetimi, öğrencilere okullarda ya da evde aileleri tarafından öğretilen zorunlu bir şey değildir. Missouri Eyalet Üniversitesi, “Bireysel Finansman” kursunu 8 ders ile vermektedir. Video ve dersler; bireysel tasarruf, kredi yönetimi, bütçe planlama ve emeklilik planlaması gibi konuları içeriyor. Bu kursa; iTune U, YouTube ve Open Culture aracılığıyla kolayca erişebilirsiniz.

3. Hayat Planlaması

Kendi hayatınızın kontrolünü elinize almak ister misiniz? MIT OpenCourseWare tarafından verilen bu kurs ile öğreneceğiniz şey tam olarak bu. Bu online kursun amacı; kendi açınızdan olağanüstü bir hayat yaşamak için neyin gerektiğini anlayacağınız heyecan verici, ufuk açıcı ve yararlı bir araştırma sağlamaktır. Ayrıca bu kurs size; kendi açınızdan nasıl başarılı olacağınızı, hayatınızda ne ile gurur duyacağınızı ve ne ile mutlu olacağınızı da öğretecek.

4. Yararlı Genetik

 

Daha esnek olan diğer online kurslara benzemeyen Yararlı Genetik, başlangıç ve bitiş tarihlerini kontrol etmeniz gereken daha özel bir kurstur. Coursera tarafından verilen bu kurs, genlerin işleyişini üniversite seviyesinde öğretmeyi amaçlamaktadır. Kalıtımın rolü nedir? Eşcinsel gen diye bir şey var mıdır? Irk ile genlerin ne ilgisi var? Eğer bu konular sizi ilgilendiriyorsa, bu online kursu kesinlikle almalısınız.

 

 

 

 

5. İstatistiğe Giriş

Udacity tarafından verilen bu sizin hızınıza odaklı kurs için, temel cebir bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer kendi işinizi kurmayı planlıyorsanız, kesinlikle bu dersten faydalanabilirsiniz. Çünkü istatistik ve veri analizi hemen hemen her endüstri için gerekli olan becerilerdir. Kurs aracılığıyla, verileri nasıl toplayacağınızı ve yorumlayacağınızı öğrenecek ve görselleştirerek, matematikle ilişkisini anlayacaksınız.

6. MIT: Mikroekonomiye Giriş

MIT OpenCourseWare tarafından verilen sizin hızınıza odaklı bir diğer online kurs da “Mikroekonomiye Giriş”tir. (unutma)Eğer para ve zaman gibi kıt kaynaklara sahipseniz, mikroekonomi sizin için en iyi karar olacaktır.

7. Wharton/Coursera: Mali Muhasebeye Giriş

Bu 10 haftalık kurs; kendi işini yürüten veya kendi finansal hayatlarının sorumluluğunu almak isteyen insanlar için oldukça yararlı online bir kurstur. Bu online kurs aracılığıyla, muhasebenin temellerini, bilanço tablosunu nasıl okuyacağınızı ve gelir tablosu ile nakit akışını nasıl yorumlayacağınızı öğreneceksiniz.

Muhasebe, iş dilidir bu nedenle kendi mali durumlarını kontrol altına almak isteyenler bu kursa kesinlikle kayıt yaptırmalıdırlar.

8. Wharton/Coursera: Pazarlamaya Giriş

Coursera tarafından verilen bu 9 haftalık “Pazarlamaya Giriş” kursunda, haftada 5-6 saat ders görülmektedir. Kursu alırken bir iş deneyiminizin olması daha iyidir; ancak pazarlamayı gerçekten öğrenmek istiyorsanız, başladıktan sonra durmamalısınız.

Bu dersler, Wharton’un 3 pazarlama yıldızı: Peter Fader, David Bell ve Barbara E. Khan tarafından verilmektedir. Müşterilerle nasıl ilişki kuracaklarını, ürünlerini nasıl satacaklarını ve işlerini nasıl geliştireceklerini öğrenmek isteyen girişimciler, bu kursa kayıt yaptırmalıdırlar.

9. MIT/EDX: Biyolojiye Giriş

14 haftalık bu online kurs için lise seviyesinde biyoloji ve kimya bilgisi gerekmektedir. Her haftanın taahhütü 12 saat civarındadır. Kevin Carey tarafından yazılan bu “Biyolojiye Giriş” kursu, MIT’de öğrencilerin aldığı biyoloji dersiyle hemen hemen aynıdır. Hayatının işleyişini merak ediyor ya da sağlık bilimiyle ilgileniyorsanız, bu kursa kayıt yaptırmalısınız.

10. Udacity: Startup

Son olarak, kendi hızınıza göre alabileceğiniz Udacity tarafından verilen “How to Build a Startup” adlı bu kurs ile kendi işinizi başlatmanın pratik yolunu, uygulanabilir ürünlerinizi nasıl geliştirebileceğinizi ve işinizle aslında nasıl para kazanabileceğinizi öğreneceksiniz.

Bilgisayar bilimi, yapay zeka, yazılım, inovasyon, ticarileşme, para ve bankacılık gibi konularda online kurslar ile öğrenebilecekleriniz neredeyse sonsuzdur 🙂 Bilgi ve becerilerinizi arttırmak için ücretiz olarak veya düşük bir ücret ile boş zamanlarınızda kendi hızınıza göre ayarlayabileceğiniz pek çok dersi alabilirsiniz. Kendinizi geliştirmek için neden bekleyesiniz ki?

Kevser Ayvaz

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. ULAŞA BİLCEGİM YADA DAHA DETAYLI BİLGİ ALABİLECEGİM NUMARANIZ YADA MAİL ADRESİNİZ WARMI? bana ulaşım saglarsanız sewinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu