BlogKişisel Gelişim & Verimlilik

Çalışırken Verimliliğinizi Artırmak İçin En İyi 12 Uygulama

Bugünlerde çevrenizdeki çoğu kişinin zamanını verimli geçirmekte zorlandığını duyuyor olabilirsiniz hatta belki siz de benzer şeyler düşünüyorsunuzdur. Konu iş veya akademik hayatımızı iyi bir seviyede tutmaya gelince, çalışmaya odaklanabilmek ve uzun bir süre devam edebilmek her zaman kolay değil. Hatta bazen hafızamız tarafından hayal kırıklığına uğradığımız da oluyor. Özellikle de etrafımızda 7/24 dikkat dağıtabilecek çok fazla şey varsa. Bize de bu başarınızı sürdürmek için organize olmanızı, odaklanmanızı kolaylaştıracak uygulamaların listesini hazırlatan neden de bu! İster evden çalışırken zamanınızı verimli kullanmakta zorlanıyor olun, ister kişisel işlerinizi halletmekte yardıma ihtiyacınız olsun, bu uygulamalar günlük işlerinizi ve programınızı yönetmekte size pek çok açıdan yardımcı olacak ve kesinlikle hayatınızı kolaylaştıracak.

Listemiz zaman yönetimi ve online planlayıcılardan, dikkatinizi artırıp kötü alışkanlıklarınızı düzeltmenizde yardımcı olacak ve hatta işlerinizi erteleme alışkanlıklarınızdan kurtulmanızı sağlayacak geniş bir uygulama skalasından oluşuyor. Emin olun hangi uygulamayı seçtiğiniz farketmeksizin kısa süre içinde yapılacaklar listenizdeki maddelere tik atıyor olacaksınız.

1 – Todoist

Günlük yapılacaklar listenizi kolayca takip etmek ve düzenli olmak için basit bir yol arıyorsanız Todoist kullanabileceğiniz harika bir görev yönetimi uygulaması. Görevlerinizi düzenleyip sıralamanıza, bitiş tarihleri belirleyip hatırlatıcı koymanıza ve hatta ilerlemenizi görmenize ve projelerinizde başka kişilerle ortak çalışmanıza olanak sağlıyor. Görevlerinizi önceliklerinize göre düzenleme seçeneğinin yanında lokasyona özel hatırlatıcılar ekleme gibi özellikleri de bulunuyor.

Uygulamayı Android ve IOS için ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

2 – Evernote

Popüler bir düzenleme ve planlama uygulaması olan Evernote notlar almak ve tüm düşüncelerinizi bir arada tutmak için çok uygun. Uygulama sadece yazarak değil aynı zamanda aralarında arama yapabileceğiniz fotoğraf, sesli ve dijital şemalar, PDF ve daha fazlasıyla da not almanıza olanak sağlıyor. Ayrıca tüm koşturmacanızın içinde daha kolay ulaşabilmeniz için notlarınızı diğer cihazlarınızla senkronize edebilirsiniz.

Uygulamayı Android ve IOS için ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

3 – Forest

Telefonunuz dikkatinizi mi dağıtıyor? Bu uygulama telefonunuzu bir kenara koyup işinize odaklanmanız için sizi motive etmeyi amaçlıyor. Forest’ın mantığı çok basit: çalışmaya hazır olduğunuzda bir tohum ekiyorsunuz ve zamanlayıcı kuruyorsunuz. Çalışmaya devam ettiğiniz sürece ağacınız büyüyor ama eğer herhangi bir sebeple uygulamadan çıkış yaparsanız ağacınız solup ölüyor. Kararlı olursanız kocaman bir orman bile oluşturabilirsiniz. Ayrıca uygulama gerçekten ağaç dikmek için bir ortaklık kurmuş, yani kendinize yardımcı olmaya çalışırken dünyamıza da yararınız olabileceğini unutmayın.

Uygulamayı Android ve IOS  için edinebilirsiniz.

4 – Be Focused

Aralar vererek çalışmayı seven biri iseniz, bu uygulama gününüzü 25 dakikalık çalışma süresi ve 5 dakikalık dinlenme molalarına bölen Pomodoro Tekniği’ni kullanıyor. Bu uygulamayla kullanıcılar günlük veya haftalık olarak ilerlemelerini takip ederken işlerini çalışma ve mola sürelerine göre yönetebiliyor.

Uygulamayı IOS için ücretsiz indirebilirsiniz.

5 – Freedom

Sosyal medya diğer internet siteleri yüzünden dikkatimizin dağılması oldukça kolay ve sıkça başımıza gelen bir şey. İşte tam da bu kısımda bu uygulama devreye giriyor. Freedom belirlediğiniz bir süre boyunca dikkatinizi dağıtan ve zaman israfı olan site ve uygulamalara erişiminizi engellemenizi sağlıyor. Engelleyeceğiniz sitelerin listesini kişisel olarak seçebiliyorsunuz ve hatta dikkatinizi kontrol altında tutabilmek için tüm internet bağlantınızı kesebilirsiniz.

Uygulamayı Android ve IOS için ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

6 – Trello

Bu uygulama özellikle de işiniz ekip arkadaşlarınızla ortak çalışmanızı veya müşterilerinizle bilgi paylaşımı yapmanızı gerektiriyor ise, iş yükünüzü kontrol altında tutmak için harika bir uygulama. Trello projelerinizi kullanması daha kolay bir planda yürütmenize yardımcı oluyor. Daha küçük görevler de ekip çalışanlarına dağıtılarak gruplanabiliyor ve son teslim tarihleri belirlenebiliyor.

Uygulamayı Android ve IOS için ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

7 – Toggl

Basitçe anlatmak gerekirse, Toggl farklı işler üzerinde ne kadar zaman harcadığınızı takip eden bir uygulama. Neye ne kadar vakit harcadığınızı bilmenizin programınızı planlamada büyük etkisi olacağı fikrine dayanıyor. Basit bir zamanlayıcı uygulaması olmasının ötesinde olan Toggl ayrıca üretkenliğinizi en iyi şekilde kullanmak için kolay bir programlama sunmasının yanında verilerinizin detaylı bir raporunu da sunuyor.

Uygulamayı Android ve IOS için ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

8 – Things 3

2017’de Apple Tasarım Ödülünü kazanmış Things kadar kapsamlı ve estetik olarak göze hoş gelen sadece birkaç uygulama vardır. Şimdi geliştirilmiş yeni versiyonunda ise işlerinizi kolaylıkla yönetmenizi sağlayacak basit arayüzüyle dinamik bir takvimden detaylı bir yapılacaklar listesine kadar her şeyi önümüze sunuyor.

Uygulamayı IOS için edinebilirsiniz.

9 – Habitica

Habitica eğlenceli bir rol yapma oyunu olmasıyla sıradan alışkanlık takip uygulamalarından sıyrılıyor. Aynı Forest gibi verimliliğinizi artırmak ve günlük hayatınızda iyi alışkanlıklar geliştirmek için oyunlaştırılmış bir uygulama. Günlük hedeflerinizi ve edinmek istediğiniz alışkanlıkları girdikten sonra uygulama size kişiselleştirilmiş bir avatar oluşturmanıza izin veriyor. Sonrasında görevlerinizi tamamladıkça avatarınız seviye atlıyor ve zırh ve hayvanlar gibi havalı özelliklerin kilidi açılıyor.

Uygulamayı Android ve IOS için ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

10 – Any.do

İşte hayatınızı organize etmek için bir başka harika görev yönetimi uygulaması. Bir yapılacaklar listesi, takvim, planlayıcı ve hatırlatıcıların hepsinin bir arada olduğu Any.do görevlerinizdeki gelişmelerinizden haberdar olmanız için kolay bir sistem sunuyor. Ayrıca sadece konuşarak yapılacaklar listenize madde ekleme özelliği şöyle dursun, takvimlerinizle entegre olup diğer cihazlarınızla senkronize çalışma imkanı sunuyor.

Uygulamayı Android ve IOS için ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

11 – Due

Sürekli bir şeyleri unutan bir insansanız elinizin altında bulundurmanın çok yardımcı olabileceği Due, temelde önemli tarihler belirlemenize ve programınıza hatırlatıcılar eklemenize imkan sağlayan ve sonrasında size bir daha herhangi bir son teslim tarihini veya toplantıyı unutturmayacak inatçı bildirimler gönderen bir hatırlatıcı uygulaması.

Uygulamayı IOS için edinebilirsiniz.

12 – Google Calendar

Bu popüler çok platformlu uygulamayı çoktan kullanıyor olma ihtimaliniz var ama doğruyu söylemek gerekirse Google Calendar’dan daha iyi bir takvim uygulaması da yok. Görev, randevu ve hatırlatıcı eklemek için kolay programlama araçlarıyla bu online takvim servisi günlük görevlerinizi ve etkinliklerinizi kontrol altında tutmak için super kolay bir yol ve dolu bir programı olan herkes için kesinlikle gerekli bir uygulama.

Uygulamayı Android ve IOS için ücretsiz indirebilirsiniz.

İrem Onar

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu