Başarı ÖyküleriBlog

Başarılı İnsanların En Büyük 7 Sırrı

Kaos ve felaketlerle dolu bir yıldan sonra herkesin dört gözle beklediği yeni yıl kapımıza dayandı. Ama yeni yıl bize yeni bir düzen de getirecek mi dersiniz? Mucizevi bir şekilde kişisel gelişim göstermeyi beklemektense yeni yıla gerçekçi ve bizi ileriye taşıyacak planlarla başlamak daha yararlı olabilir.

2021’deki kişisel yolculuğunuzda size yardımcı olmak için bizden önce kimler neler yapmış inceleyelim. Tarih boyunca başarılı olan kişilerin bu 7 sırrı bize önümüzdeki Ocak ayından itibaren takip etmeye başlayabileceğimiz bir yol gösteriyor.

1 – Çalışma Metodunuzu Belirleyin

Büyük başarılara giden yol çalışma metodunuzu bulmaktan geçiyor. Başarılı olan herkesin hedeflerini belirlemek, planlar oluşturmak ve odaklanmak için kullandığı belirli metotları vardır. Diğer yandan, kötü bir planlamanın çok da yardımı olmaz.

Her şeyden önce, bir anda düzenli ve programlı bir insana dönüşmek en zorlu kısım fakat deneyebileceğiniz birkaç program çeşidi var:

  • Zaman Kutusu (Time Boxing)

Çalışma vaktinizi düzenlemeniz başarınızın kilit noktalarından birisi. Günlük bir plan oluşturarak belirlediğiniz hedeflerinize ulaşmanız için hayatınızı düzene koyan görev ve sorumluluklarınıza yeterli zaman ayırdığınızdan emin olabilirsiniz.

Zaman kutusu metodunu uygulamak için bir takvim ya da planlayıcıya ihtiyacınız var. Dijital seçenekler güncelleme ve düzenleme açısından daha pratik ama daha rahat olacaksanız kağıt da kullanabilirsiniz.

Her bir gününüz için yapmanız gereken görev ve işlerinizi belirleyip yine her biri için bir süre verin. Mesela gününüze egzersiz yaparak başlayacaksanız sabah 7-8 arasını bunun için ayırın. Bu süre boyunca da süre bitene kadar yaptığınız işten başka hiçbir şey ile ilgilenmeyeceksiniz. Bu durumda da saat 8’i gösterene kadar dikkatinizin dağılmasına izin vermeden sadece sporunuza odaklanacaksınız.

Bunun gibi zamanlamaları tüm gününüz için ayarlayarak ihtiyaçlarınıza, sorumluluklarınıza ve kişisel hedeflerinize en uygun programı oluşturma imkanınız var. Size en uygun planı bulana kadar da programınızda değişiklikler yapın, yeniden düzenleyin.

  • Pomodoro Tekniği

Bu zaman yönetimi tekniği zaman kutusundan biraz daha farklı. Zamanı etkili bir şekilde kullanırken nasıl bir efor harcayacağınıza odaklanıyor. 1980’lerde Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiş ve günümüzde hala sıkça kullanılıyor.

Pomodoro tekniği, zaman kutusuyla benzerlik gösteriyor ama zaman dilimleri daha kısa. Pomodoro tekniğinde çalışma süresi olarak 25 dakikalık bir süreniz var (önerilen süre bu ama isteğinize göre düzenleyebilirsiniz). Süre bittikten sonra 5 dakikalık bir ara verip tekrar başlıyorsunuz. Bunu dört kere yaptıktan sonra daha uzun (10 dakikalık) mola veriyorsunuz.

Kısa aralar vermek bir sonraki 25 dakikalık çalışma süresinde dikkatiniz dağılmadan daha iyi odaklanmanıza yardımcı oluyor. Dinlenmeniz için alan oluşturarak daha verimli çalışmanız ve yorgunluktan bitap düşmemeniz sağlanıyor.

  • Günlük Rutinler

Bir gece rutinini takip eden sabah rutini, bir devamlılık ve istikrar oluşturarak başarılı geçecek bir günün habercisi olabilir. Mesela, bir sabah rutini her gün aynı saatlerde çalan bir alarm, egzersiz ve dolu dolu bir kahvaltıdan oluşabilir. Gece rutininiz de günün yorgunluğunu üzerinizden atıp sizi rahatlatarak verimliliğinizi de artırmanızı sağlayan telefonunuzu bir kenara bırakmak gibi bir aktivite olabilir.

Hayatınız rutine bindikçe verimliliğinizi artıran alışkanlıklarınız da gelişecek. Sabah ve akşam rutinleriniz gününüzü oluşturan yapı taşları olmalı ve alarmınız çaldığı gibi gününüz de başlamalı.

2 – Ne Zaman Duracağınızı Bilin

Hayatta her şeyi başaramayız ve bunda hiçbir sorun yok. Ters gitmiş bir işinizden hala öğrenebileceğiniz bir şeyler vardır ama zaten önemli olan da neyi ne kadar zorlamanız gerektiğini bilmek. Böylelikle zamanınızı ve enerjinizi daha yararlı olacak uğraşlarınız için kullanabilirsiniz.

Bunun bir örneği müzisyenler arasında çok yaygın görülüyor. Şarkı yazarları doğru ezgiyi bulabilmek için onlarca fikir arasında gidip gelirler. Eğer hiçbir ilerleme göstermeyen bir projelerine çok uzun bir süre odaklanırlarsa üretkenlikleri bir duvara toslayıp yeni müzik yayınlayamamalarına neden olur.

Ne zaman durmanız gerektiğini bilirseniz kendinizi bir adım ileriye taşıyacak yeni fırsatlara yönelebilirsiniz. Başarılı olmanızın önündeki monotonluktan kendinizi kurtarabilirsiniz.

3 – Güçlü Yanlarınıza Odaklanın

En başarılı insanlar bile her zaman her şeyde iyi değiller, emin olun. Herkesin kendine has güçlü ve zayıf yönleri var. Zayıf yönlerinizi geliştirmeye çalışırken güçlü yönlerinizi de mümkün olduğu kadar çoğaltmak ve daha da güçlendirmek başarılı olmak için kurulması gereken bir denge.

Fakat o kadar fazla kişi zayıf yönlerine odaklı kalıp güçlü yönlerinden yararlanma fırsatını elinden kaçırıyor ki… Yapmakta iyi olduğunuz işleri yapmaya devam edin ve bu yeteneklerin sizi ileri taşımasına izin verin.

Profesyonel atletleri ele alalım. Her atlet kendi branşının tüm gerekliliklerini en üst düzeyde yapamaz. Hatta birçoğu takım çalışmalarında yararlanabilecekleri güçlü yönlerini geliştirdikleri için profesyonel oluyorlar. Görece daha zayıf kaldıkları kısımları da takım arkadaşları kendi güçlü yönleriyle tamamlıyor. Aynı hayatınız boyunca bir parçası olacağınız aileniz, ekip çalışmalarınız ve diğer organizasyonlarınızda olduğu gibi…

4 – Yardım Alın

Yalnız başınıza olmak zorunda değilsiniz. Başkalarından yardım istediğiniz zamanlarda dahi başarılarınız eksilmiyor. Bu bir zayıflık göstergesi değil, aksine çevrenizdekilerin yardımıyla sizin daha da fazlasını yapabileceğinizi farketmeniz anlamına geliyor.

Sayısız insandan yardım istemenin bir çok çeşitli yolu var. Size kariyer tavsiyesi verebilecek profesyonel iş insanlarıyla etkileşimde bulunabilir veya ailenizin ve arkadaşlarınızın yeni işinizde sizi desteklemelerini isteyebilirsiniz. Etrafınızda yardımını kullanabileceğiniz birileri varsa tek başınıza çabalayıp durmak gereksiz derecede zorlu olabilir.

5 – Çok Çalışmanın Önemini Anlayın

Sadece iyi bir fikir ya da yeteneğinizin olması dünya çapında bir tanınırlık elde etmeniz için yeterli değil. İstisnasız her dahinin, en iyi müzisyenlerin veya profesyonel atletlerin arkasında saatlerini onların işlerini daha da iyileştirmek için çalışıp başarılı olmaları için uğraşmaya harcayan birileri vardır.

Bir gün uyandığınızda sürpriz bir şekilde kendinizi bir şeyleri başarmış olarak bulamayacaksınız. Her başarı hikayesinin ardında,  başarılı kişilerin şu an oldukları yerlere gelmelerini sağlayan çetrefilli zorluklar olduğunu da bilin. Aynı seviyeye ulaşmak için siz de aynı çabayı harcamalısınız.

Dört yılda bir düzenlenen olimpiyatlara bakalım mesela. Olimpiyatlarda yarışan atletleri muhtemelen ilk defa görüp duyuyorsunuzdur, ancak her birisinin yarışabilecekleri en büyük platforma gelebilmek için yıllarını bu sporları yaparak geçirdiği kesin.

6 – Vücudunuza İyi Bakın

İlk bakışta başarılı insanların net servetini, parlak zekalarını ya da ödüllerini görüyor olabilirsiniz fakat asıl fark etmediğiniz şey, çoğunun aynı zamanda bedenlerini geliştirmek için de zaman ayırıyor olması.

Eğitiminizi tamamlamak, yeteneklerinizi geliştirmek ve yeni tecrübeler edinmek ne kadar önemli olsa da hiçbirisi sağlıksız bir vücuttan daha ön planda değil. Düzgün bir beslenme biçimi, egzersiz ve yeterli uyku vücudunuzu korumak için çok kritik.

Dünyadaki en büyük CEOlara bakarsanız çoğunun günlük egzersizleri için zaman ayırdıklarını ve kaliteli bir gece uykusu için ellerinden geleni yaptıklarını göreceksiniz. Ne kadar meşgul olurlarsa olsunlar, bu aktivitelerin hayatlarında çok büyük yeri olduğu aşikar.

İnsanlar doğuştan veya sonradan vücutlarını geliştirmelerini zorlaştıran, ilaç kullanmayı ve terapi gerektiren bazı engellere sahip olabilirler fakat bunun sizi geri tutmasına izin vermeyin.

Feyz almak için bazı başarılı insanlara bakın:

  • Stephen Hawking – Hayatının büyük kısmında tekerlekli sandalye kullanan tarihin en önemli dahilerinden birinci sınıf bir fizikçi.
  • Stevie Wonder – Görme engeli olan harika bir müzisyen ve performans sanatçısı.
  • Franklin D. Roosevelt – Geçirdiği çocuk felci yüzünden yaşadığı problemlere rağmen Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanlarından.

7 – Fedakarlıklar Yapın

Yolda bazı fedakarlıklar yapmadan zirveye tırmanamayız. Bazı zamanlar fast food, geç uyanmak ve gece bir bölüm daha diyerek dizi izlemeye devam etmek gibi suçluluk duyduğunuz zevklerinizden vazgeçmeniz gereklidir. Başarılı insanlar bunları bir kenara bırakıp büyük hedeflerinin peşinden gidiyor.

Bazen fedakarlıklar yapılması gerekse de bu yolda kendinizi hayatın eğlencesinden tamamen mahrum bırakmayın. Çünkü başarılı olmak için mutlu olmaya ve güçlü bir mental sağlığa da ihtiyaç duyacaksınız. Yani bazı şeyleri kısarken, arada sırada birkaç dizi ve patates kızartması çok da kötü olmaz.

Kaynakça: https://www.lifehack.org/892497/getting-ahead

İrem Onar

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu