Blog

Avrupa’da En İyi 10 İşletme Okulu

isletme-bolumu

 

İşletme, yönetim veya finans diplomasına sahip olmak sizi bankacılık, finans yahut uluslar arası bir şirkette başarılı bir kariyere taşıyabilir. Dahası, 21. yüzyılda potansiyelinizi gerçekleştirmek ve yetkin bir iş lideri olmak için ideal ortamınızı bulmak her zamankinden büyük önem taşımakta.

 

Bu kararınızda size yardımcı olmak istiyoruz. bu yüzden Avrupa’daki en iyi okullar hakkında biraz araştırma yaptık ve Financial Times, The Economist ve The World Economic Forum gibi kaynaklara göre karşılaştırdık. Edindiğimiz bilgilere göre 14 İşletme Okulu 2016 yılından beri sıralamada yerlerini korudular

 

(http://rankings.ft.com/exportranking/european-business-school-rankings-2017/pdf).

 1. Londra İşletme Okulu (Birleşik Krallık)
 2. HEC Paris (Fransa)
 3. IE Üniversitesi (İspanya)
 4. Gallen Üniversitesi (İsviçre)
 5. INSEAD İşletme Okulu (Fransa)
 6. SDA Bocconi İşletme Okulu (İtalya)
 7. IESE İşletme Oklu (İspanya)
 8. ESADE İşletme Okulu (İspanya)
 9. Rotterdam İşletme Okulu (Hollanda)
 10. IMD İşletme Okulu (İsviçre)

 

2018 Yılı için sıralamada birkaç değişiklik oldu. HEC Paris dört yıldır 2. sırada kalmayı başardı. IESE İşletme Okulu ise ilk 10’daki pozisyonundan düştü ve 11’e yerleşti. Bu liste tüm Avrupa’yı kapsamasına rağmen Birleşik Krallık ve Fransa listeye halim olmaktadır. İşte Avrupa’nın İlk 10 İşletme Okulları listemiz:

 

 

 1. INSEAD İşletme Okulu (Fransa)

Orijinal adı, “Institut Européen d’Administration des Affaires » Türkçesi ise Avrupa İşletme Enstitüsü’dür. Bu okul dünyanın her yerinde kampüsü olduğu için en büyük lisans işletme okullarına sahiptir. Avrupa (Fransa), Asya (Singapur) ve Orta Doğu (Abu Dabi). Bu sebeple, gençlik için çeşitli öğrenme yöntemlerini ve zenginleştirme kaynaklarını teşvik eder. Peki hangi sebeple eşsiz olduğunu merak ediyor olmalısınız. INSAD, küresel bir anlayış ile donatılmış değer odaklı liderlere kişiselleştirilmiş ve kapsamlı bir kariyer geliştirmeyi amaçlar. Bu nedenle, okul küresel anlayıştan ve ço kültürlü çeşitliliği ile diğerlerinden farklılık gösterir.

Dahası, 2018’de  Financial Times sıralamasında 3. Sıraya yerleşmiştir. (http://prod-upp-image-read.ft.com/8b1693b6-546c-11e8-b24e-cad6aa67e23e)

 1. HEC Paris (Fransa)

Küresel sıralamasında yansıyan HEC Paris İşletme Okulu, geleceğin dünya liderlerini geliştirmeyi hedefliyor. Yıllar geçtikçe, okul eşsiz program yelpazesi ile çığır açan araştırmalarıyla ve seçkin öğrenci profili ile uluslararası kabul görmüştür.

Daha fazla açıklama yapmadan, nasıl oraya gidebileceğiniz araştırın.

 

 

 

 

 1. Londra İşletme Okulu (Birleşik Krallık)

Financial Times’a göre bu okul üst üste dört yıl boyunca (2014, 2015, 2016, 2017) Avrupa’nın en iyi işletme okulu oldu ancak 2018’de ünvanını kaybetmiş gibi görünüyor. Ancak resmi olarak İngiltere’deki en iyi işletme okulu. Resmi sitenin belirttiği gibi akademik kurslar orijinal ve harekete geçirilebilir düşünceyi yönlendirmeyi amaçlamaktadır. Okul, öğrenciyi ticari ve küresel bir zihniyet ile donatmayı amaçlayarak çeşitli ve çok kültürlüdür. Bu şekilde, günümüz iş dünyasına atılmak için gerekli araçlara sahip olacak ve derin bir etki yaratabileceksiniz. Şimdiye kadarki en çeşitli, birinci sınıf ve faydalı işletme eğitimini deneyimleyeceksiniz. Bir lider olabilmek için gerekli temel yetenekleri geliştireceksiniz.

 

 1. Oxford Üniversitesi (Birleşik krallık)

Bu işletme okulu, entelektüel gelişim ve önemli tartışmalara girmek adına çalışmanın yanısıra oldukça uzun bir tarihe sahiptir. Üstelik Oxford Üniversitesi’nin ayrılmaz bir parçası olduğu için, başka derslerden farklı öğrencileri tanıyacak, aynı zamanda kampüsün dört bir yanından girişimcilerle tanışabileceğiniz bir girişimcilik ağına da sahiptir.

Oxford Üniversitesinde okumak sizi karmaşık problemleri analiz etmeye ve takım çalışmasını öğrenirken pragmatik çözümler geliştirmeye gerekli araçlarla donatacaktır. Bu anlamda, küresel işletme politikalarından, finansal hizmet sektörüne kazanacağınız içgörülerden yararlanarak bilim girişimciliğini ve inovasyon yöntemini dünya çapındaki sorunları çözme teknikleri sağlayacak eşsiz uzmanlardan öğreneceksiniz. Gördüğünüz gibi, bu okulun başarısı sadece yaşadığımız dünyayı geliştirmek için günümüz trendlerine ve zaman uyum sağlamasından gelir.

 

 

 1. IE İşletme Okulu (İspanya)

IE küresel bir vizyon, girişimci bir zihin ve insancıl bir ruhla organizasyonlarda yenikçiliği ve değişimi teşvik eden liderleri biçimlendirir. Buna 4 ana ayrım tekniği ile ulaşmaktadır: teknolojik teknolojik imersiyon ve inovasyon kültürü; girişimci zihniyet; dünyayı anlamak için beşeri bilimler ve son olarak çeşitlilik, farklı milletler, kültürler ve fikirler.

IE sunduğu çalışma ortamı ile teşvik edici, yenilikçi, çok yönlü ve motivedir. Yapay zeka eğitimi için kullanılan robotiklerden, simülasyonlardan, çevrimiçi forumlardan ve gerçek zamanlı video konferanslardan, sınıflardaki pratik ve etkileşimli öğrenmeye giden alanlar sağlar. Peki, hangi öğrenme şeklini tercih edersiniz?

 

 

 1. Imperial College İşletme Okulu (Birleşik Krallık)
 2. ESADE İşletme Okulu (İspanya)
 3. Cambridge Üniversitesi (Birleşik Krallık)
 4. IMD İşletme Okulu (İsviçre)
 5. SDA Bocconi (İtalya)

 

İrem Ayça Aykın

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı