BlogYurtdışı Eğitim

Almanya Fırsat Kartı Chancenkarte Nedir?

1 Mart 2024 tarihinde yürürlüğe girecek Almanya Fırsat Kartı Chancenkarte Nedir? Almanya Fırsat Kartı Programı olan Chancenkarte, AB üyesi olmayan ülkelerde ikamet edenlerin Almanya’ya giriş hakkı kazanmaları ve potansiyel olarak kalıcı oturma izni almaları için bir yol sağlayacaktır. Dil ve mesleki beceriler, eğitim düzeyi ve iş deneyimi gibi giriş için çeşitli nitelikleri dikkate alır. Puanlar daha sonra bir bireyin kalifiye olup olmadığını belirleyecektir.

Chancenkarte ile, hem yer değiştirmek isteyen uluslararası vasıflı işçiler hem de küresel işe alım çabalarından yararlanmak isteyen işletmeler için birçok yeni fırsatın açılması muhtemeldir.

Almanya Fırsat Kartı Chancenkarte Nedir?

Chancenkarte’nin en az Aralık 2023’e kadar, muhtemelen daha sonra yürürlüğe girmesinin beklenmediğini belirtmek önemlidir. Ek olarak, nihai mevzuat mevcut tekliften oldukça farklı görünebilir.

Fırsat Kartı için kimler uygundur?

Güncel bilgilere göre, Chancenkarte vasıflı çalışanlar için tasarlanmıştır. Chancenkarte için puan sisteminde dört temel kriter dikkate alınacaktır. Kart için uygunluk, aşağıdaki kriterlerden en az üçünün karşılanmasını gerektirir:

  • Tanınmış bir kurumdan bir üniversite diplomasına, mesleki eğitime veya mesleki kalifikasyona sahip olmak. Derece yabancı bir kurumdan ise, Alman eşdeğerine dönüştürülmesi gerekecektir.
  • Başvurulan işle ilgili en az üç yıllık mesleki deneyim.
  • Almanca diline ve çalışma kültürüne aşina olduğunuzu göstermek için dil yeterliliği veya daha önce Almanya’da ikamet etmiş olmak.
  • Başvuru sahipleri 35 yaşında veya daha küçük olmalıdır.

Bu bağlamda “vasıflı işçi” ne anlama geliyor?

Önerilen Alman Chancenkarte bağlamında, “vasıflı işçi”, mesleki veya üniversite derecesine sahip biri anlamına gelir. Nitelikli işçiler iki türe ayrılabilir: profesyonel olarak eğitilmiş işçiler ve akademik olarak eğitilmiş işçiler. Mevzuat hâlâ tamamlanma aşamasında olduğundan, bunların her birinin özel tanımları henüz ortaya konmamıştır.

Yasaya göre yabancı işçilere 3 yol sunuluyor. İlki Almanya’da denklik verilen bir üniversite veya mesleki yeterlilik diplomasına sahip olunması ve bir şirketten iş teklifi alınması. İkincisi ilgili bir iş alanında en az 2 yıllık tecrübe, mesleki eğitim ya da diploma şartı. İlk defa uygulanacak 3. yol ise henüz iş bulamasa da iş bulma potansiyeline sahip kişilere fırsat kartı verilmesi. Bu kişinin nitelikleri, dil becerileri, mesleki deneyimi Almanya’yla bağlantıları ve yaşı dikkate alınarak puanlanması planlanıyor. Kişilerin 10 üzerinden 6 alması planlanıyor.

Hallo Almanya İş İlanları

Berlin Almanya İş İlanları

Güncel Almanya İş İlanları 2023

Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Almanya İş Bulma Siteleri için Tıklayınız

Almanya Mavi Kart Nedir? Nasıl Alınır? Tıklayınız

Almanya Göçmenlik Başvuru Rehberi

Almanya’da Vize Sponsorluğu Sağlayan İşler için Tıklayınız

Uluslararası alım yapmak isteyen şirketler için Chancenkarte ne anlama geliyor?
Geçilmesi halinde puana dayalı bu sistem, yurt dışından eleman çalıştıran işletmeler için birçok avantaj sunacak. Örneğin Chancenkarte, işverenlerin AB üyesi olmayan ülkelerden yüksek vasıflı işçileri getirme şeklini basitleştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca başvuru sahiplerine daha hızlı bir karar zaman çizelgesi sunarak süreci daha hızlı hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bu, şirketlerin potansiyel olarak yeni çalışanlarını Almanya’da eskisinden daha erken karşılayabilecekleri ve çeşitliliğe sahip bir iş gücünün avantajlarından yararlanabilecekleri anlamına gelir.

Chancenkarte sayesinde şirketler, vize kısıtlamaları konusunda endişelenmeden müstakbel çalışanlarına cazip bir taşınma paketi sunabilecekler. Ayrıca işe alma ihtiyaçlarında artan esneklikten de yararlanabilirler. Tüm adaylar aynı fırsat kartına erişebilecekleri için vatandaşlık gereklilikleri ile sınırlandırılmayacaklardır. Bu aynı zamanda uluslararası adayların işe alınmasıyla ilgili idari yükün bir kısmını da hafifletir. Şirketler, önceden incelenmiş, akredite bir uluslararası işçi havuzuna erişimden faydalanacaktır. Halihazırda yapılan durum tespiti ile uluslararası işe alım çok daha kolay olabilir.


İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu