Blog

Albert Einstein’ın 7 Buluşu ve Bilime Katkısı

 

Albert Einstein’ın bugün dünyanın en büyük bilim insanı olarak bilinmesine neden olan icatları ve bilime olan katkıları olağanüstüydü. Peki, onun icatları ve günümüz modern bilimine katkıları nelerdir?

Einstein ne yaptı, ve neden “Einstein” ismi bugün dünya çapında “deha” ile eş anlamlı?

 

Albert Einstein Ne Yaptı?

Albert Einstein bir fizikçi ve mesleki açıdan bir matematikçi idi ve aynı zamanda son zamanların en büyük düşünürü ki bize bu görme gücünü o verdi. “Pekala, bunları bilmek güzel, fakat, Albert Einstein ne yaptı ki” diye sorabilirsiniz.

Bu soruyu cevaplayabilmek için, en önemli nokta Albert Einstein’ın icatları ile değil, bugün bilimin temeli olan muhteşem teorileri ile özdeşleştiğini anlamak.

 

Albert Einstein Niçin Bu Kadar Ünlü?

Albert Einstein, uzay keşfi, ışığın kullanımı ve atom enerjisi gibi bilim için önemli ilerlemeler sağlayan çalışmalarıyla ünlü. Onun teorileri bilim insanlarının enerji, madde, yerçekimi, uzay ve zaman konusunu anlamlarını sağlıyor.

 

Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Albert Einstein

Albert Einstein’ın Başarıları

İcatlar, araştırma çalışmaları ya da icatların önünü açan bulgular, bu keşiflerin tamamı Albert Einstein’ın başarılarının altında yatmaktadır ve onun katkıları bilim insanlarına onu takip etmeleri hatta bu bilgi ve başarıları daha ileri taşımaları konusunda yardımcı olur.

Yazının ilerleyen bölümünde Einstein’ın buluşlarının, teorilerinin ve önemli katkılarını aydınlatan bulgularının listesi var:

 

  • Kuantum Işık Teorisi

Einstein’ın Kuantum Işık Teorisi, ışığın “foton” denilen ve dalga özelliği gösteren küçük enerji parçacıklarından oluştuğunu önerdi. Bu teoride ayrıca ışın bombardımanına tutulan metallerin yaydığı elektronları da açıkladı –bunu fotoelektrik etki diye adlandırdı.

Bu teori daha sonra televizyonun icadına da eşlik etmiş, ki bu da teknoloji uzmanlarına günümüz elektronik cihazları konusunda bir vizyon kazandırmıştır (akıllı telefonlar, bilgisayarlar, laptoplar)

 

 

alber-einstein-bulus

 

 

  • E=mc2

Einstein bugün nükleer enerjinin yolunu açan kütle ve enerji arasındaki bağlantıyı göstermiştir.

 

 

  • Brownian Hareketi

Bu Einstein’ın açık ara en iyi icadı olabilir, burada askıya alınmış zikzak hareketli parçacıklara dair gözlemleri atom ve moleküllerin varlığını kanıtlamaya yardımcı oldu. Ve hepimiz bu icadın günümüzde bilimin her alanında temel olduğunu biliyoruz.

 

 

  • Özel Görelelik Kuramı

Bu Einstein teorisi ışık hızı sabit kaldığı ve doğa yasaları evrenin her yerinde aynı olduğu sürece zaman ve hareket kavramlarının gözlemciye bağlı olduğunu açıklamaya yaradı.

 

 

  • Genel Görelelik Kuramı

Einstein, kütle çekiminin uzay-zaman sürekliliğinde kütlenin varlığına bağlı olarak büküldüğü fikrini ortaya atmıştır.

 

 

  • Manhattan Projesi

Einstein Amerika tarafından destek gören ve 1945’deki atom bombasının geliştirilmesine önayak olan Manhattan Projesi’ni yarattı.

Fakat, 2. Dünya Savaşı süresince Japonya’da atom bombasının yıkıcı etkileri anladıktan sonra Einstein’ın nükleer silahlarının yasaklanmasına karşı kampanya başlattığı biliniyor.

 

 

  • Einstein’ın Buzdolabı

Bu Einstein’ın en az bilinen ve Einstein’ı ünlü yapan buluşu olabilir. Einstein amonyak, su ve bütan gerektiren ve neredeyse çalışmak için başka bir enerjiye ihtiyaç duymayan bir buzdolabı tasarladı.

Dünyanın enerji ihtiyacını düşününce, şirketler enerjiye ihtiyaç duymadan gerçekleşen soğutma ve dondurma işlemlerinin önemini fark edebilir ve bu konsepti yakın gelecekte geliştirebilirler.

 

 

  • Gökyüzü Mavidir

Bu basit bir açıklama gibi gözükse de bu argüman Einstein’ın biraz mola vermesine yaradı.

Eğer bir dahaki sefere birisi size “Einstein ne yaptı?” diye soracak olursa bugün öğrendikleriniz ile onları aydınlatabilirsiniz.

Mine Özgizep

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı


Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Yukarı