Blog

10 Ücretsiz Yabancı Dil Öğrenme Sitesi

Beyin jimnastiği yapmak için yeni yollar mı arıyorsunuz? Neden bir yabancı dil öğrenmiyorsunuz? National Education Association’ın yaptığı bir araştırmaya göre yabancı bir dil konuşmak dilbilgisi anlayışını güçlendiriyor, kelime haznesini genişletiyor, hafızayı geliştiriyor, dinleme ve okuma becerisini arttırıyor. Bir deneye göre her hafta 90 dakika yabancı dil çalıştırılan öğrencilerin bir dönem sonunda gözle görülür bir şekilde hem matematik hem sözel ders notlarında artış oldu.

            Bu yazımızda sizlerle yabancı dil öğreniminizi hızlandıracak 10 ücretsiz kaynak paylaşacağız. Bu arada akıcı konuşmanızı sağlayacak asıl yolun o dili anadili olarak kullanan kişilerle sohbet etmek olduğunu unutmayın.

 

 

 

1.FSI Language Courses

1950lerin sonu 1960ların başında ABD Foreign Service Institution, diplomatların ve diğer devlet çalışanlarının yabancı dil öğrenimini sağlamak için bir dizi kursalar geliştirdi. Bu kurslar (yazılı ve sesli kaynaklar) internete yüklendi ve diğer insanlara bedava kullanıma açıldı. Hâlihazırda 44 dil içeriyor. Mesela İspanyolca temel kursta 4 seviye ve yazılı kaynaklarla beraber sesli kaynaklar da bulunuyor. Eğer FSI dil kurslarını beğenirseniz buna benzer Peace Corps Language derslerini de livelingua.com’da bulabilirsiniz.

2.Duolingo

Bu sitede İngilizce ve Almancanın yanı sıra eğer İngilizce bilginiz varsa İspanyolca, Fransızca ve daha birçok dili öğrenebilirsiniz. Duolingo aynı bir oyun gibi, gramer ve kelimeleri öğrendikçe rozet kazanıp yeni seviyeler açabilirsiniz. Ayrıca diğer kullanıcılarla yarışma özelliği de var. Bir diğer güzel özelliği “immersion” kısmında ise çeviri yaparak pratik kazanabilirsiniz.

3.Busuu

Busuu’da 12 ayrı dil var ve bedava erişimle hem dil öğrenme kaynaklarına hem de dünya genelinde diğer kişilere ulaşıp konuşarak dil öğrenebilirsiniz. Küçük bir ücret karşılığında Premium üye olup daha fazla avantaj yakalayabilirsiniz.

 

 

4. Penpaland

Penpaland, çevrimiçi yazışma, kültürel etkileşim, yabancı dil öğrenme ve fotoğraf, dosya ve video paylaşım imkanı sunan ücretsiz bir sosyal ağ sitesidir. Hem yeni kişilerle tanışmak hem de yabancı dilinizi geliştirmek istiyorsanız mutlaka üye olun!

 

 

5.Lang-8

Lang-8 kendisini ücretsiz dil eğitimi sitesi olarak tanımlıyor. 180’in üzerinde ülkede kullanılıyor ve yazma becerinizi geliştirmeniz için en iyi sitelerden biri. Siteye katıldıktan sonra öğrendiğiniz dilde kısa yazılar yazabilirsiniz. Yazdığınız yazılar o dili ana dili olarak konuşan kişilere gözükür ve bu sayede düzeltmeler alabilirsiniz. Buna karşılık siz de sizin dilinizi öğrenenlere yardımcı olabilirsiniz.

 

 

dil-kursu-web-siteleri

 

 

6.BBC Languages

Bu sitede birçok yabancı dil için materyal bulabilirsiniz. İnteraktif video dramalar yeni başlayanlar için çok yararlı ve eğlenceli.

 

 

7.Memrise

Memrise ile yabancı dil öğrenenler için geliştirilmiş flaş kartlar sayesinde kelime bilginizi çok güzel geliştirebilirsiniz. Siteye kayıt olduktan sonra kendi flaş kart destenizi oluşturabilir veya hazır olanları kullanabilirsiniz.

 

 

8.Ücretsiz Dil Öğrenme Podcastleri

Dil öğrenme podcastleri öğrendiğiniz dilde dinleme ve anlama becerinizi geliştirmek için en güzel yöntemlerden biridir. Podcastler genelde yalnızca sesli kaynaktan oluşuyor fakat bazılarında metin dosyası da bulabilirsiniz. Başlangıç orta ve gelişmiş seviyelerde podcastleri iTunes Language Courses’ta bulabilirsiniz.

 

 

9.Yerel Materyaller

Hedef dilinizde belirli bir seviyeye geldikten sonra yerel materyallerle çalışma zamanı gelmiştir. Öğrendiğiniz dilin ülkesine ait gazeteleri haber sitelerini ve radyolarını internetten takip ederek tamamen ücretsiz faydalanabilirsiniz.

 

 

10. iTalki

Tabi ki hiçbir yabancı dil öğrenimi yabancılarla konuşma pratiği yapmadan tamamlanmaz. Diğer kişilerle konuşarak pratik yapabileceğiniz en iyi sitelerden biri de italki.com. Bu sitede bir dil hocası kiralayabilir ve ya diğer kişilerle çift oluşturarak birbirinizin yabancı dil öğrenimine yardımcı olabilirsiniz.

 

 

Şura Çan 

Proje Yönetimi Blog Yazarı


İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu