BlogKişisel Gelişim & Verimlilik

Zihninizi Geliştirmek İçin 12 Basit Strateji

Her güne ne yapmak istediğinize net bir şekilde odaklanarak başlamak ister misiniz? Bugün başardığınız şeyin ihtiyaçlarınızı, arzularınızı ve yaşam hedeflerinizi karşılayan başarılar olacağını bilmek ister misiniz? Dürüst olursak, eminim hepimiz zihinsel netliğe sahip olduğumuz durumda olmak isteriz.

Ne yazık ki, bunun farkında olsak da olmasak da, giderek daha yoğun bir dünyaya izin verme eğilimindeyiz. Bu durum, bizi istediğimize odaklanmaktan uzaklaştıran muazzam bir dikkat dağıtıcı oluşturuyor. Bir işe yoğunlaşmak istediğimizde o kadar çok dış etken var ki bir süre sonra odaklanmamız gereken konuyu bile unutabiliyoruz. Olumsuz haberlerin ve sosyal medyanın bizi kızdırmasına, depresyona sokmasına ve üzmesine izin veriyoruz ve bu duygular kararsız hale gelmemize ve odaklanmamamıza neden oluyor.

Tüm bu dikkat dağıtıcılar, kontrol edemediğimiz dış olaylar ve geçmiş olumsuz yaşam deneyimleri zihinsel odağımızı bulanıklaştırır. Bu, bizi zihinsel netliğimizi ve hepimizin sahip olabileceği fantastik geleceği bozan negatiflere odaklanmaya itiyor, eğer sadece başarmak istediğimiz şeylere, onlara ulaşmak için atmamız gereken adımlara ve kendimiz için istediğimiz hayata odaklanırsak mutluluğumuz ve başarımız da bu yönde artacaktır.

Zihinsel berraklık kazanmanıza ve her gün ne istediğinizi bilmenize yardımcı olmak için, sizi doğru yönde yönlendirecek 12 basit strateji.

1. Yürüyüş Yap

Herhangi bir egzersiz şekli zihninizi temizleyecektir, ancak en etkili yollardan biri doğada yürümektir. Doğaya yakın yaşamıyorsanız, mahallenizde sadece yirmi ila otuz dakikalık bir yürüyüş bile aynı etkiye sahip olacaktır. Hareket etme eylemi zihninizi daha olumlu bir duruma sokacak ve bu da işleri daha etkili bir şekilde düşünmenize yardımcı olacaktır. Yürüyüşünüz sırasında olumsuz düşüncelerden kurtulmanız verimliliğinizi daha da arttırcaktır.

2. Sabahları Kahve Rutininden Çık

Sabahları birçok kişi için ayılma yöntemi sert bir kahve! Son yıllarda yapılan araştırmalar aç karna içilen kahvenin yarardan çok zarar getirdiğini söylüyor. Kahve rutininizi gün içine yaymanız daha yararlı olacaktır. Yaklaşık iki yıl önce her sabah limon suyu içmeye başladım ve yirmi dakika içinde daha sağlıklı, zihinsel olarak daha net ve uyanık hissettiğime şaşırdım. Birçok sağlık uzmanı, size verdiği fiziksel sağlık yararları için bir bardak limon suyu (bir bardak suya sıkılmış yarım limon) içmenizi önerir. Fiziksel olarak sağlıklı hissettiğinizde, zihinsel olarak da sağlıklı hissedersiniz.

Zihnimiz ve bedenimiz birlikte çalışır. Fiziksel olarak hastaysak, zihinsel olarak iyi hissetmiyoruz ve bunun tersi de geçerlidir. Enerjik ve canlı hissettiğimizde, harika hissederiz ve duygusal duygularımız yükselir. Bu, sabahları limon suyu içerek biraz yükselmenin sadece fiziksel sağlığınızı arttırmakla kalmayıp aynı zamanda zihinsel sağlığınızı da doğrudan iyileştireceği anlamına gelir.

3. Gününüzü bir gece önce planlayın

Bir gece önce bir sonraki günü planladığınızda, ne yapmak istediğinizi bilerek güne başlarsınız. Çoğu insan geçmişe odaklı bir şekilde takıntılı bir şekilde yaşıyor ve geçmişi düşünmekten geleceği planlayamıyor. Unutmayın bugün bitti ve bugünden ders alarak geleceği planlamanın tam zamanı!

Eğer gün başlamadan önce yapmak istediğiniz ne biliyorsanız, istediğiniz gerçekleştiğinden emin olmak için daha çok odaklanmanızı sağlayacaktır.

4. Senin için önemli olanı belirle

Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, oraya ne zaman geldiğinizi nasıl bileceksiniz? İnsanlar inanılmaz canlılar çünkü seçim yapabilen tek canlılar biziz, bu da sorunlarımızın çoğunun sebebidir.

Bir ağaç dikerseniz, bir ağacın yapabileceği tek şey, çevresi göz önüne alındığında maksimum potansiyeline ulaşmaktır. İnsanlar dışındaki tüm canlıların başka seçeneği yoktur-tam potansiyellerine ulaşırlar.

Öte yandan, insanlar seçebilir ve çoğu insan maksimum potansiyellerine göre yaşamamayı tercih eder. Bizi daha iyi hale getirmek için kendimiz üzerinde çalışmak yerine, sosyal medyada veya boş muhabbetlerde zaman harcıyoruz.

Senin için önemli olanı belirle ve maksimum potansiyel için hayatını yaşamak istiyorsan kararlılık ve azimle her şeyi yap. Ne istediğinizi ve neden istediğinizi bildiğinizde, oraya giden yolun %80’ini oluşturursunuz. Kalan %20, bunu başarmak için harcadığınız çabadır.

Kendiniz için bir önceliklendirme listesi yapmanın zamanı gelmedi mi?

Uyku Gerçekten Üretkenliği Etkiler mi?

5. Temel Yaşamsal Alanınızın Farkında Olun

Yemek, su, uyku, egzersiz ve planlama! 5 yaşamsal fonksiyonumuz zihnimizin netliğini ve akşını sandığınızdan daha çok etkiliyor!

Uyku: Yeterince uyumuyorsanız, beyin fonksiyonunuz önemli ölçüde düşecektir. Hatırlama, konsantrasyon, hastalıkla savaşma ve daha pek çok becerinizde bir düşüş olacaktır. Uyku saati konusunda farklı görüşler olsa da genel kabul edilen görüş, erken yatıp erken kalkmanız ve kendi rutininizi oluşturmanız!

Yiyecek: Öğle yemeğinden sonra bir ofise girdiğinizde esneyen ve mayışan insanları görmeniz olasıdır. Bunun nedeni öğle yemeği sonrası şekerleme ihtiyacıdır ancak temelde düşen şekerinizin aniden çıkması ve bu durumun vücudu yormasıdır. Yediğiniz her şey zihninizi etkiliyor, zararlı besinler, yağlar ve şeker gibi besinler anlık olarak sizi iyi hissettirse de gün içindeki sağlınızı olumsuz etkileyecektir. Gün içinde kendinize bir beslenme planı yapın ve bu beslenme planı konusuna mutlaka bir uzmandan görüş alın. Sağlıklı beslenerek bir süre sonra daha iyi uyuduğunuzu ve gün içinde daha enerjik olduğunuzu göreceksiniz.

Su: Susuz kalmaya başladığınızda kaybolan ilk şeylerden biri konsantre olma yeteneğinizdir. Aşırı dehidratasyon vakalarında, kafa karışıklığı ve diğer zayıflatıcı semptomlar yaşarsınız, ancak hidrasyonunuzdaki küçük bir düşüş bile odaklanamamanıza veya netliğe sahip olmamanıza neden olur.  Gün boyunca bol su içtiğinizden emin olun.

Egzersiz: Egzersiz, zihinsel netliği yeniden kazanmanın en iyi yollarından biridir. Hareket halindeyken beyniniz en iyi şekilde çalışır. İnsanoğlunun evriminde zaten hareket önemli bir unsur ve yıllar içinde gelişen hareket yeteneği en önemli yeteneklerimizden biri! Bu yüzden stresli hissettiğinizde hareket etmek istersiniz. Yani, daha fazla netlik istiyorsanız, yürüyüşe çıkın veya koşun ya da spor salonuna gidin. Ofiste çalışıyorsanız bile belirli aralıklarla ofis için küçük yürüyüşler ve hareketler zihninize olumlu etkiler oluşturacaktır.

Planlama: Her gün ne yaptığınız konusunda daha net olmak istiyorsanız, o zaman bir planınız olsun. Gününüzü mikro yöneten bir plan olmak zorunda değil. İhtiyacınız olan tek şey, bugün yapılması gerektiğini bildiğiniz şeylerin bir listesidir. Neyin başarılması gerektiğini bilerek güne başladığınızda, ne kadar odaklandığınıza şaşıracaksınız.

6. Günlük Tutun

Sevgili Günlük 🙂 Hepimiz hayatımızın bir döneminde günlük tutmuşuzdur ama şu an tutacağınız günlük bir duygu dışa vurumundan ziyade hayatınızın özetini görmek olabilir. Günlük tutma, zihinsel netlik elde etmenin en iyi yollarından biridir. Düşüncelerinizi bir sayfaya aktarmanıza olanak tanır ve bir sayfada bu düşünceleri ve fikirleri gördüğünüzde, bunların sizin için ne anlama geldiklerine ve onlar hakkında – varsa – ne yapabileceğinize dair çok daha fazla netlik kazanırsınız.

Günlük tutma, nerede olduğunuzu ve nerede olmak istediğinizi dış dünyadan rahatsızlık ve gürültü olmadan ölçmeniz için alan sağlar. Sizin alanınızdır. Sabah rutininizde bir günlük tutma alışkanlığı oluşturduğunuzda, repertuarınıza yeteneğinizin zihinsel netlik kazanmasına yardımcı olacak güçlü bir farkındalık aracı eklersiniz.

7. Zihninize Girecek Konuları Süzgeçten Geçirin

Gün boyu birçok düşünce ve fikre maruz kalıyoruz. Sabah kalktığınızda direk haberleri okuyan veya sosyal medyayı açan biriyseniz karşınızda birçok olumsuz ve gereksiz haber görebilirsiniz. Olumsuz haberler, gereksiz fikirlerle doldurduğunuz bir zihin otomatik olarak olumsuz düşünmeye başlayacaktır. Zihninize sert bir süzgeç geçirmeye hazır olun evet kolay değil ama ne kadar çok olumsuz ve gereksiz fikre kendinizi kapatırsanız o kadar fazla odaklanmanız artacaktır.

8. Hayatınızdaki Olumsuz İnsanlardan Kurtulun

Son olarak, olumsuz insanları hayatınızdan çıkarın. Onlara ihtiyacın yok. Olumsuz insanlar dünyanızı, hayatınız hakkında netlik kazanmanıza yardımcı olmayan olumsuzluk, kafa karışıklığı ve duygularla doldurur. Hayatınızı şüphe ve kafa karışıklığıyla doldururlar ve bunların hiçbiri daha fazla zihinsel netlik kazanmanıza yardımcı olmaz.

Gökhan Turgut Ünal

Proje Yönetimi Okulu Koordinatörü


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu